ارتودنسی یا لمینت: برای مرتب کردن دندان ارتودنسی بهتره یا لمینت؟

اگر می‌خواهید لبخند کاملی داشته باشید، گزینه‌های دندانپزشکی زیبایی پیش روی شما هست که به شما در رسیدن به لبخند طبیعی که شخصیت شما را نمایان می‌کند، کمک می‌کند. سؤال این است که کدام گزینه درمانی برای شما مناسب‌تر است؟ برخی از محبوب‌ترین گزینه‌های درمانی که مردم برای بهبود لبخند خود انتخاب می‌کنند ، لمینت و ارتودنسی است. این دو روش از نظر درمانی بسیار متفاوت هستند، اما هر دوی آن‌ها برای کسانی که به دنبال لبخند بهتر و سالم‌تر هستند، نتایج خارق‌العاده‌ای به همراه دارند. بدون تردید هیچ درمانی در دندانپزشکی زیبایی مانند لمینت همه کاره و قابل تغییر نیست.

از روش ارتودنسی یا بریس‌های دندانی در درجه اول برای صاف کردن دندان استفاده می‌شود، در حالی که لمینت به تغییر شکل، اندازه و رنگ دندان کمک می‌کند. در موارد خاص، شما باید هر دو روش درمانی را با هم ترکیب کنید تا لبخندتان کاملاً تغییر کند.

لمینت دندان چیست؟


لمینت دندان چیست

روکش‌های دندانی پوسته‌های سفارشی و نازک ساخته شده از مواد شبه دندان هستند که برای پوشش سطح جلوی دندان‌ها برای بهبود ظاهر آن‌ها طراحی شده‌اند. روکش‌های پرسلن در برابر لکه‌ها مقاوم هستند و از ویژگی انعکاس نور دندان‌های طبیعی را تقلید می‌کنند. لمینت به طور معمول برای اصلاح موارد زیر استفاده می‌شوند:

 • دندان‌هایی که بدرنگ شده‌اند. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله نتیجه درمان عصب کشی، دارو، استفاده بیش از حد فلوراید یا پر کردن دندان که باعث تغییر ظاهر و رنگ دندان می‌شوند، ایجاد شده باشد.
 • دندان‌هایی که فرسوده، تراشیده یا شکسته شده‌اند.
 • دندان‌هایی که شکل آن‌ها نامنظم است یا بین آن‌ها فاصله وجود دارد.

مزایای ونیرهای دندانپزشکی چیست؟ 

 • ونیرهای دندانپزشکی نه تنها موقعیت دندان‌های شما بلکه همچنین شکل و رنگ آن‌ها را بهبود می‌بخشد.
 • ونیرهای دندانپزشکی معمولاً نیاز به مراجعه زیادی به دندانپزشکی ندارند و در چند جلسه نصب می‌شوند.
 • روکش پرسلن با گذشت زمان تغییر رنگ نمی‌دهد و در برابر لکه مقاوم است
 • روکش‌های دندان می‌توانند بسیار طبیعی به نظر برسند.

ونیرها چگونه نصب می‌شوند؟ 

ونیرها چگونه نصب می‌شوند؟

برای آماده کردن دندان‌ها، معمولاً دندانپزشک مقدار کمی از مینای دندان را از قسمت جلویی و طرفین دندان‌ها جدا می‌کند. این کار باعث می‌شود که فضای روکش‌ها به گونه‌ای باشد که دندان‌های شما طبیعی به نظر برسند.

 • پزشک زیبایی دندان‌های آماده شده شما را قالب‌گیری می‌کند و در مورد سایه‌ای که برای لبخند شما مناسب خواهد بود تصمیم می‌گیرد.
 • این قالب به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می‌شود و روکش‌های پرسلن به صورت سفارشی برای شما ساخته می‌شود. این کار باعث می‌شود روکش‌ها کاملا مناسب دهانو دندان شما باشند. ساخت روکش ممکن است چند روزی طول بکشد. ممکن است دندانپزشکی زیبایی تهران اسمایل در منطقه یک تهران بتواند روکش موقتی را به شما بدهد که در این فاصله بپوشید.
 • در جلسه بعدی، روکش‌ها بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا تناسب و شکل آن بررسی شود. بعد از اینکه تمام تنظیم‌ها و اصلاحات مورد نیاز انجام شد، دندان‌ها تمیز می‌شوند و روکش نهایی تایید شده بر روی دندان‌های شما نصب می‌شوند.

مضرات ونیرهای دندانپزشکی چیست؟

 • برای جابجایی صحیح روکش دندان، لازم است مقداری از مینای دندان برداشته شود تا ضخامت روکش را جبران کند. این کار برگشت‌ناپذیر است و شما باید تا پایان عمر خود از روکش استفاده کنید.
 • اگر دندان‌های شما بسیار شلوغ و به هم چسبیده است، ممکن است لازم باشد روکش‌ها ضخیم و حجیم در نظر گرفته شوند تا همه چیز به خط و تراز به نظر برسد. این مسئله از نظر بعضی از بیماران آزاردهنده است و همچنین تمیز کردن و حفظ آن‌ها دشوارتر خواهد بود.
 • بعید به نظر می‌رسد که روکش‌ها بتوانند تا پایان عمر شما دوام بیاورند، زیرا لثه‌های شما به طور طبیعی دچار رکود می‌شوند و ممکن است شما متوجه شکاف بین لثه و بالای روکش خود شوید.

بریس چیست؟


بریس چیست

بریس دندانپزشکی وسیله‌ای برای ارتودنسی است که برای جابجایی و حرکت دندان‌ها به تدریج و با گذشت زمان استفاده می‌شود. از بریس‌ها برای تصحیح ناموزون بودن دندان‌ها و همچنین ناهنجاری‌های مختلف مربوط به گاز گرفتن استفاده می‌شود.

زمان درمان با توجه به نیازهای فردی متفاوت است، اما به طور متوسط بریس‌ها باید​​ بین یک تا سه سال روی دندان بیماران باقی بمانند. ویزیت‌های منظم توسط متخصص ارتودنسی در طول دوره درمان ضروری است، بنابراین پیشرفت درمان قابل کنترل و تنظیم است.

بریس‌های سنتی از براکت‌هایی تشکیل شده‌اند که به قسمت جلوی دندان‌ها می‌چسبد، نوار استیل ضد زنگی به دندان‌ها سیمان می‌شوند، سیم‌های قوس‌داری که به براکت‌ها وصل می‌شوند و حرکت دندان را راهنمایی می‌کنند و نوارهای الاستیک کوچکی که به براکت‌ها وصل می‌شوند. بریس‌های دندانپزشکی از شکل، سبک و لوازم جانبی بسیار متنوع هستند و به بیماران این امکان را می‌دهند تا ظاهر خود را انتخاب کنند.

مزایای ارتودنسی 

درمان ارتودنسی با بریس دندان‌های شما را سالم نگه می‌دارد، بنابراین می‌توان گفت که ارتودنسی راهی غیرتهاجمی برای صاف کردن لبخند شما است. علاوه بر این، بریس می‌تواند مسائل مربوط به تراز فک یا گاز گرفتن و جویدن را اصلاح کند، مشکلاتی که می‌توانند بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارند. کجی (عدم صاف بودن) دندان‌ها در صورت عدم درمان می‌تواند بسیاری از مشکلات جسمی از جمله موارد زیر را در پی داشته باشد:

 • سردردهای تنشی
 • التهاب مفاصل فک (TMJ)
 • درد گوش
 • گردن درد
 • رکود لثه
 • لق شدن دندان
 • از دست دادن دندان

محدودیت‌های ارتودنسی

بیشتر افراد بزرگترین نقطه ضعف ارتودنسی را مدت زمان درمان و همچنین مراقبت‌های طولانی مدت برای حفظ نتایج آن می‌دانند. دوره درمانی ارتودنسی معمولاً با استفاده از نگهدارنده‌ها ادامه می‌یابد تا از بازگشت دندان به سمت موقعیت قبلی خود جلوگیری شود.

به طور معمول بعد از برداشتن بریس، هر شب به مدت چند سال معمولاً ملزم به پوشیدن نگهدارنده خواهید بود.

چه زمانی باید ارتودنسی را به لمینت ترجیح بدهید


چه زمانی باید ارتودنسی را به لمینت ترجیح بدهید

در اینجا سه عنصر وجود دارد که باعث زیبا شدن لبخند شما می‌شود:

 • موقعیت دندان - کج یا صاف.
 • شکل دندان - خیلی کوتاه، خیلی بلند، خیلی باریک، ناهموار
 • رنگ - خیلی تیره، سیاه، یا کمی زرد.

موقعیت 

اگر تنها مشکلی که در مورد لبخند شما وجود دارد موقعیت دندان‌های شما باشد، یعنی شکل آن‌ها خوب است و با سفید کردن می‌توان مشکل رنگ آن را حل کرد، پس گزینه مناسب شما ارتودنسی است. هر نوع بریس ثابت یا الاینر بسیار سالم‌تر و ماندگار‌تر هستند تا زمانی که هنوز هستید دندان‌های طبیعی خود را دارید و به طور غیرقابل برگشتی تراش داده نشده‌اند.

نصب روکش یا "ارتودنسی فوری" روی دندان‌های سالم در این عصر مدرن واقعاً قابل توجیه نیست مگر اینکه روکش‌ها نیازی به آماده سازی نداشته باشند (این بدان معنی است که دندان‌ها به هیچ وجه تراشیده نشوند و روکش‌ها روی سطح دندان بچسبند. اما این کار باعث می‌شود دندان‌ها ضخیم شده و ظاهر غیرطبیعی داشته باشند) یا با برخی از باندینگ‌های زیبایی غیرتهاجمی و بدون تراش دادن دندان انجام شود.

شکل 

اگر دندان‌ها شکل نامتناسب است، ابتدا باید بدانیم مسئله چیست. اگر دندان‌ها در بیشتر بزرگسالان تراشیده یا پوسیده شده باشد، بهترین راه حل این است که دندان‌ها را با استفاده از بریس / تراز الاینر تراز کنید، سپس برای سفیدتر کردن دندان‌ها آن‌ها را سفید کنید، سپس برای بهبود شکل دندان‌های خود از باندینگ‌های زیبایی با اضافه کردن کامپوزیت غیرتهاجمی به دندان‌های خود استفاده کنید. این حالت شکل دندان را بدون برش و تراش دادن تاج اصلاح می‌کند.

اگر دندان‌های شما خیلی آسیب دیده باشند و یا دندان‌های زیادی را پر کرده باشید، ممکن است به روکش احتیاج داشته باشید. اما دندان‌های سالم فقط نیاز به بلند کردن، ضخیم‌تر یا بزرگ‌تر کردن دارند. بنابراین باندینگ کامپوزیت یک راه حل عالی برای شما است. زیرا بدون ایجاد صدمه برگشت‌ناپذیر شکل دندان را اصلاح می‌کند.

بله، دندان‌های شما به پولیش و نگهداری نیاز دارند، اما مشکلی نیست. زیرا همه چیز به نگهداری نیاز دارد. دندان‌های طبیعی شما نیز برای همیشه دوام نمی‌آورند و همانطور که روکش‌ها / تاج‌ها در معرض آسیب و شکستگی قرار دارند، دندان‌های طبیعی شما نیز در صورت آسیب‌دیدگی شدید ممکن است به طور کلی از بین بروند، به طوری که برای تلاش و برطرف کردن آن نیاز به هزینه و درمان بیشتری خواهید داشت.

رنگ 

اگر دندان‌های شما مانند گذشته سفید نباشند، سفید کردن دندان‌ها راهی عالی برای بهبود رنگ به روشی ایمن و غیرتهاجمی است.

اگر یک دندان به دلیل عصب کشی کاملاً تیره / خاکستری شده باشد، سفید کردن داخلی یک راه حل عالی است زیرا یک روش خاص برای سفید کردن دندان از داخل است.

این کار از درمان‌های تهاجمی جلوگیری می‌کند (اما گاهی اوقات نتیجه آن دوام ندارد). همچنین در موارد شدیدتر مانند لکه‌های تتراسایکلین یا دندان‌های بسیار آسیب‌دیده که قبلاً تا حد امکان سفیدتر شده‌اند (مهم است که اولین قدم همیشه باید بهترین سفید کننده ممکن باشد). اما اگر واقعاً موثر نبود، می‌توانید روکش یا تاج را در نظر بگیرید.

لمینت بهتر است یا ارتودنسی


برای اکثر مشکلات دندانپزشکی معمولاً یک راه حل، و در برخی موارد دو مورد وجود دارد! اگر به دنبال راهی برای صاف کردن دندان‌های خود هستید، احتمالاً تحقیقات خود را انجام داده‌اید و دریافته‌اید که برای رسیدن به یک لبخند زیبا و هماهنگ می‌توانید از لمینت و ارتودنسی استفاده کنید. با این حال، هر دوی آن‌ها به روش‌های بسیار متفاوتی این کار را انجام می‌دهند.

برای تعیین اینکه آیا بریس دندانپزشکی یا روکش پرسلن مناسب‌تر است، شما و دندانپزشک زیبایی خود باید جوانب مثبت و منفی هر گزینه و همچنین عامل سلامتی دندان‌ها و نیازهای زیبایی خود را بسنجید.