اصلاح طرح لبخند لثه‌ای به روش غیر جراحی و جراحی

دیده شدن لثه‌ها هنگام خندیدن گاهی لبخند را از روی لب‌ها می‌رباید و باعث می‌شود فرد لبخند خود را مخفی کند و تمایلی به خندیدن یا حتی صحبت کردن نداشته باشد. شیوه رویش دندان‌ها یکی از دلایل رایج بیش از حد بودن بافت لثه است که دندان‌ها را کوتاه‌تر از حد واقعی نشان می‌دهد.

لبخند لثه‌ای به راحتی قابل اصلاح و درمان است. جراحی برداشتن بافت لثه، بلند کردن تاج دندان و پایین آوردن لب از روش‌های اصلاح طرح لبخند لثه‌ای به شمار می‌رود. ما در کلینیک دندانپزشکی Tehran smile از همکاری جراحان باتجربه‌ای بهره می‌گیریم که مهارت بالایی در زمینه اصلاح لبخند لثه‌ای دارند و همواره بهترین روش درمان را انتخاب می‌کنند. برای آگاهی از روش‌های گوناگون اصلاح طرح لبخند لثه‌ای در کلینیک دندانپزشکی Tehran smil  و تعیین مناسب‌ترین درمان می‌توانید با شماره 26110053 021 و 26110052 021 تماس حاصل فرمایید تا وقت مشاوره برای‌تان در نظر گرفته شود.

درجه بندی لبخند لثه‌ای


لبخند لثه‌ای خفیف: اگر مقدار بافت لثه‌ای که هنگام لبخند زدن دیده می‌شود، کمتر از 25 % طول دندان باشد، لبخند لثه‌ای از نوع خفیف است.

لبخند لثه‌ای متوسط: اگر مقدار بافت لثه‌ای که هنگام لبخند زدن دیده می‌شود، بین 25 % تا 50 % طول دندان باشد، لبخند لثه‌ای از نوع متوسط است.

لبخند لثه‌ای پیشرفته: اگر مقدار بافت لثه‌ای که هنگام لبخند زدن دیده می‌شود، بین 50 تا 100درصد طول دندان باشد، لبخند لثه‌ای از نوع پیشرفته است.

لبخند لثه‌ای شدید: اگر مقدار بافت لثه‌ای که هنگام لبخند زدن دیده می‌شود، بیشتر از کل طول دندان باشد، لبخند لثه‌ای از نوع شدید است.

دلایل ایجاد لبخند لثه‌ای


عامل‌های مختلف زیر باید هنگام ارزیابی لبخند لثه‌ای در نظر گرفته شود:

  • رشد کودک (مشکلات فک):نشانه‌های اولیه رشد استخوان را می‌توان در کودکان مشاهده کرد. استفاده از بریس در دوران کودکی مانع از لثه‌ای شدن لبخند می‌شود.
  • بافت لثه اضافی:لثه گاهی اوقات بیش از حد طبیعی روی دندان‌ها را می‌پوشاند و در نتیجه لبخند لثه‌ای می‌شود. برداشتن بافت اضافی لثه درمان معمول این مشکل است. سپس خط لثه اصلاح می‌شود تا لبخند زیباتر شود.
  • اندازه واقعی دندان‌ها:چنانچه دندان‌ها کوچک باشد، مقدار بیشتری از بافت لثه دیده می‌شود.
  • رویش غیرطبیعی دندان‌ها:شکل، محل و کناره‌های دندان عامل دیگری است. رویش غیرطبیعی دندان باعث می‌شود لثه بیشتر جلب توجه کند.
  • کوتاه بودن لب بالا:لب بالای برخی به طور مادرزادی کوتاه‌تر است و لثه بیشتری را هنگام خندیدن به نمایش می‌گذارد. عامل دیگری  که بسیاری از آن آگاهی ندارند، ساختار عضلانی لب‌ها و گونه‌ها است که تاثیر قابل توجهی بر میزان قابل مشاهده دندان و بافت لثوی هنگام خندیدن، صحبت کردن و لبخند زدن دارد.

روش‌های اصلاح لبخند لثه‌ای در کلینیک دندانپزشکی Tehran smile


مناسب‌ترین روش اصلاح لبخند لثه‌ای با توجه به میزان بافت اضافی لثه هنگام خندیدن، آناتومی استخوانی زیرین و حرکت لب بالا انتخاب می‌شود.

ارتودنسی

لبخند لثه‌ای را می‌توان با ارتودنسی اصلاح کرد. متخصص ارتودنسی پلاک‌ها و بریس‌های منحصر به فرد را با هدف رفع مشکلات موجود طراحی می‌کند. بریس‌های ارتودنسی در دو نوع متحرک یا ثابت (چسبانده شده با سیمان یا متصل شده با باندینگ) از فلز، سرامیک یا پلاستیک تهیه می‌شود. بریس دندان‌ها را با اعمال نیروی ملایم و پیوسته به آهستگی در جهتی معین داخل استخوان نگهدارنده حرکت می‌دهد تا در نهایت در موقعیت مطلوب قرار گیرد. هزینه درمان به عامل‌های متعددی مانند شدت و گستردگی مشکل و رویکرد انتخابی بستگی دارد.

جراحی فک

فک(ها) در جراحی فک یا جراحی ارتوگناتیک صاف می‌شود. اصلاح گستره وسیعی از ناهنجاری‌های جزیی و شدید صورت و استخوان فک هدف اصلی انجام جراحی فک است. جراح در این عمل محل استخوان‌های صورت و فک را تغییر می‌دهد تا حالت زیباتری بیابد. بدشکلی‌های گوناگون فک و صورت ناشی از جلو بودن فک بالا باعث لثه‌ای شدن لبخند می‌شود.

جلو بودن فک بالا

فک بالا از محدوده طبیعی در امتداد دندان‌ها جلوتر است. بیمار نمی‌تواند به راحتی دهان را ببندد، دندان‌ها همیشه و تمام لثه در اکثر موارد هنگام لبخند زدن دیده می‌شود. لبخند لثه‌ای عمدتاً نتیجه وجود بافت عمودی اضافی در فک بالا است.

شکل‌دهی و جراحی لثه

شکل‌دهی لثه عمل جراحی ساده‌ای است که با هدف اصلاح حالت خفیف لبخند لثه‌ای انجام می‌شود. بافت اضافی لثه در این عمل برداشته می‌شود و بافت باقیمانده به زیبایی در اطراف دندان‌ها شکل داده می‌شود. جراح بخش اندکی از بافت  لثه را با استفاده از لیزر مخصوص دندانپزشکی یا الکتروسرجری برمی‌دارد. این عمل بدون درد است، به بخیه نیازی ندارد و لثه به سرعت التیام می‌یابد.

بلندتر کردن تاج دندان

لبخندهای لثه‌ای پیشرفته‌تر به اصلاح‌های گسترده‌تری نیاز دارد. عمل بلند کردن تاج تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. بافت لثه در این عمل اندکی از روی استخوان زیری بلند می‌شود. بافت نرم برداشته و بخشی از استخوان زیری تغییر داده می‌شود، بافت لثه به شکل دلخواه درمی‌آید و در موقعیت مناسب قرار می‌گیرد. به این ترتیب دندان بلندتر به نظر می‌رسد و لثه‌ها کمتر جلب توجه می‌کند. ونیر یا روکش چند هفته پس از درمان برای بهبود نتایج به کار برده می‌شود.

ونیر پرسلین

شکل‌دهی لثه (جراحی لثه) یکی از پرطرفدارترین روش‌های اصلاح طرح لبخند لثه‌ای است. اما این عمل همیشه برای زیباتر کردن لبخند کافی نیست. ما توصیه می‌کنیم که این عمل در کنار درمان‌های دیگری چون ونیر پرسلینی انجام شود. ونیر را می‌توان شکل داد و اندازه آن را تغییر داد تا دندان بلندتر به نظر برسد. به علاوه ونیر بسیار محکم است و عملکردی مشابه مینای طبیعی دندان را ارائه می‌دهد.

پایین آوردن لب

عمل پایین آوردن لب جراحی ساده‌ای است که تحت بی‌حسی موضعی یا تزریق آرام بخش وریدی انجام می‌شود. نوار بافتی باریکی از بخش داخلی لب بالا بریده می‌شود، سپس ناحیه بدون پوشش در موقعیتی پایین‌تر بخیه زده می‌شود تا نتیجه دلخواه به دست آید. همین یک عمل برای اصلاح طرح لبخند لثه‌ای کافی است و نیازی به انجام جراحی‌های دیگر نیست.

جراحی پایین آوردن لب 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد و نتیجه آن آنی است. نتیجه به موازات فروکش کردن ورم بهتر می‌شود.

 تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس درمانی موثر و مناسب برای افرادی است که می‌خواهند لثه‌هایشان هنگام خندیدن دیده نشود. دندانپزشکان ما در عمل آسان و سریعی به نام کاهش لبخند لثه‌ای بوتاکس را در لب بالا تزریق می‌کنند تا کمتر هنگام خندیدن بالا برود. این عمل کوتاه است و در اکثر موارد کمتر از 20 دقیقه زمان می‌برد.