افزایش طول تاج دندان

جراحی افزایش طول تاج دندان به منظور اصلاح لبخند لثه‌ای یا رفع مشکل بیش از حد مشخص بودن بافت لثه انجام می‌شود. دندان‌های افراد با لبخند لثه‌ای کوتاه دیده می‌شود، حال آن که دندان‌ها در واقع اندازه معمول دارد، اما بافت لثه بخشی از آن‌ها را پوشانده است.

به بخشی از دندان که بالای خط لثه دیده می‌شود، تاج دندان گفته می‌شود. برخی افراد برای زیباتر کردن لبخند خود تصمیم به انجام جراحی افزایش طول تاج دندان می‌گیرند، عده‌ای نیز مجبور می‌شوند که این عمل را برای مشخص شدن ناحیه‌ شکسته یا پوسیده دندان انجام بدهند. متخصص لثه یا پریودنتیست پیش از جای‌گذاری بریج یا عمل‌های ترمیمی دیگر، جراحی افزایش طول تاج دندان را برای مشخص شدن بخش بیشتری از ساختار دندان انجام می‌دهد. در این مقاله برای‌تان توضیح می‌دهیم که جراحی افزایش طول تاج دندان چگونه انجام می‌شود، چه آمادگی‌هایی قبل از آن لازم است، چه تکنیک‌هایی دارد و چه مراقبت‌هایی پس از جراحی لازم است.

جراحی افزایش طول تاج دندان

افراد دارای لبخند لثه‌ای معمولاً بیش از سه میلی‌متر از بافت لثه‌شان دیده می‌شود. پریودنتیست بافت لثه و گاهی اوقات استخوان را برمی‌دارد تا بخش بیشتری از دندان دیده شود.

پریودنتیست این عمل را بر روی یک یا چند دندان یا کل خط لثه انجام می‌دهد.

دندانپزشکان جراحی افزایش طول تاج دندان را با اهداف زیر انجام می‌دهند:

  • رفع مشکلات زیبایی
  • مشخص شدن پوسیدگی‌های زیر خط لثه
  • مشخص شدن بخش شکسته دندان
  • مشخص شدن ساختار بیشتری از دندان پیش از جای‌گذاری وسایلی مانند بریج

دندانپزشک جراحی را با دقت انجام می‌دهد تا لثه کافی برای حفظ سلامت ساختارهای دهان و دندان حفظ شود. این مقدار لثه اصطلاحاً پهنای زیستی گفته می‌شود. جراحی افزایش طول تاج دندان برای همه مناسب نیست. تمام افرادی که قصد انجام دادن این جراحی را برای دلایل زیبایی دارند، باید ابتدا درباره مناسب بودن این عمل با دندانپزشک مشورت کنند.

آمادگی قبل از جراحی افزایش طول تاج دندان

افرادی که می‌خواهند جراحی افزایش طول تاج دندان را انجام بدهند، ابتدا باید برای چکاب و مشورت درباره مناسب بودن جراحی به دندانپزشک مراجعه کنند.

داشتن لثه‌های سالم و برخورداری از حد رضایت‌بخشی از سلامت دهان و دندان برای انجام جراحی ضروری است. دندانپزشکان برای حفظ سلامت لثه‌ها و دندان‌ها توصیه می‌کنند که:

  • دندان‌ها را مرتب مسواک بزنید.
  • حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید.
  • از دهان‌شویه استفاده کنید.
  • سالی یک بار برای ارزیابی کامل به دندانپزشک مراجعه کنید.

پریودنتیست تحلیل کاملی را پیش از جراحی برای تعیین کردن موقعیت جدید خط لثه انجام می‌دهد و دندان‌ها، لثه و ساختارهای اطراف را ارزیابی می‌کند. متخصص لثه بر اساس این اطلاعات درباره مناسب‌ترین تکنیک جراحی تصمیم می‌گیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *