انواع لمینت دندان و جایگزین های لمینت

ونیر یا لمینت دندان نوعی عمل دندانپزشکی زیبایی است که در آن پوسته یا لایه‌ای از کامپوزیت یا سرامیک (پرسلن یا چینی) همرنگ دندان روی سطوح نمایان دندان‌ها قرار داده می‌شود تا مینای ساییده، نامرتبی دندان‌ها، فاصله بین دندان‌ها یا شکستگی و لب پرشدن دندان اصلاح شود.

گونه‌های متفاوتی از لمینت وجود دارد که در ادامه هر یک را توضیح می‌دهیم:

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی معمولاً برای اصلاح نقص‌های کوچکی مانند ترک خوردگی یا لب پر شدگی دندان به کار برده می‌شود، البته از کامپوزیت می‌توان برای اصلاح کجی ملایم دندان‌ها یا پر کردن فاصله‌های کوچک بین دندان‌های جلو نیز استفاده کرد.

لمینت کامپوزیتی از نوع چینی ارزان‌تر است و طول درمان آن نیز بسیار کوتاه‌تر است. این درمان معمولاً در یک جلسه کامل می‌شود. البته نتیجه نهایی به خوبی ونیر سرامیکی نیست و مقاومت آن در برابر لکه شدن و تغییر رنگ پایین‌تر است.

لمینت سرامیکی دندان ها

لمینت سرامیکی معمولاً گران‌ترین گزینه ونیر است، اما با توجه به تأثیر فوق‌العاده بر زیبایی لبخند بیمار ارزش این سرمایه‌گذاری را دارد. لمینت سرامیکی به طور سفارشی متناسب با شکل و رنگ دندان برای هر بیمار تهیه می‌شود.یکی از جدیدترین روشهای لمینت سرامیکی لیمنت دندان با تراش کمتر لومینیرز است. این نوع ونیر در برابر لک شدن مقاوم است و راه‌حلی ایده‌آل برای ترک خوردگی، لب پر شدن یا تغییر رنگ شدید دندان به شمار می‌رود، به علاوه دوام آن معمولاً بسیار بیشتر از دیگر گونه‌های لمینت است.

مرحله آماده‌سازی لمینت سرامیکی طولانی‌تر از دیگر لمینت ها است و معمولاً به تراش و شکل‌دهی دندان زیر آن نیاز دارد. ترمیم و جایگزینی لمینت سرامیکی آسیب دیده در مقایسه با دیگر گونه‌ها نیاز به صرف هزینه و وقت بیشتری دارد.

لمینت فوری دندان

ونیر فوری را می‌توان حد فاصل لمینت کامپوزیتی و سرامیکی دانست. دندانپزشک ونیر آماده و نه سفارشی تهیه شده در لابراتوار را روی دندان می‌زند. اگرچه لامینیت فوری به سادگی لک نمی‌شود، اما ماندگاری آن به اندازه لامینیت سرامیکی نیست.

لمینت متحرک

لمینت متحرک از رزین سختی تشکیل می‌شود که پوششی ظریف و در عین حال محکم را ایجاد می‌کند که می‌توان آن را روی دندان‌های طبیعی گذاشت بدون این که مشکلی برای خوردن و آشامیدن ایجاد کند. لمینت متحرک را می‌توان به سادگی از دهان خارج ساخت و تمیز کرد. این نوع لمینت جایگزینی مناسب برای افرادی است که از عهده پرداخت هزینه بالای درمان‌های گسترده دندانپزشکی زیبایی برنمی‌آیند یا انجام ایمپلنت یا دیگر گونه‌های لمینت به هر دلیلی برای‌شان مناسب نیست.

کاربردهای لمینت


دلیل نقص یا نازیبایی دندان هرچه باشد، لمینت اکثر یا حتی همه مشکلات زیبایی از قبیل موارد زیر را می‌تواند به خوبی اصلاح کند:

 • ساییدگی مینای دندان
 • ساییده و شکسته شدن مینای دندان
 • فاصله ناخوشایند بین دندان‌ها
 • کج و نامرتب بودن دندان‌ها 

لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی تهران اسمایل


مشاوره لمینت و برنامه‌ ریزی

دندانپزشک برای تعین مناسب بودن لمینت زمانی را برای جلسه مشاوره اولیه تخصیص می‌دهد تا وضعیت دندان‌ها و سلامت دهان و دندان را ارزیابی کند. دندانپزشکان کلینیک تهران اسمایل روش‌های جایگزین لمینت را نیز توضیح می‌دهند که نتایج مشابهی را به دست می‌دهند، اما ممکن است کشیدن یک یا چند دندان برای انجام آنها ضروری باشد. ‌

مرحله تشخیص شما برای انتخاب انواع لمینت

مرحله تشخیص و معاینه به بررسی وضعیت بهداشت دهان و دندان می‌پردازد و مشکلات موجود که باید پیش از لمینت درمان شود، تشخیص داده می‌شود. سپس دندانپزشک با همفکری بیمار بهترین رنگ دندان را از روی نمودار رنگ مخصوص انتخاب می‌کند. تکنولوژی‌های تصویربرداری نیز برای پیش‌نمایش نتیجه احتمالی لمینت به کار گرفته می‌شود و عکس‌های قبل و بعد بیماران پیشین نیز به بیمار نشان داده می‌شود تا انتظاری واقع‌بینانه از نتیجه عمل در ذهن وی شکل بگیرد.

عمل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان به شرح زیر است:

1ـ دندانپزشک ابتدا داروی بی‌حسی موضعی را تزریق می‌کند تا بیمار در طول آماده‌سازی و قرارگیری لمینت راحت باشد.

2ـ دندان طبیعی با حداقل تراش دادن آماده می‌شود. برای تراش دادن دندان از فرزهای چرخشی مخصوصی استفاده می‌شود که در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون وجود دارند و تراش دقیق و حداقلی دندان را ممکن می‌سازند.

3ـ چنانچه لمینت کامپوزیتی مستقیم انتخاب شده باشد، دندانپزشک کامپوزیت همرنگ دندان را روی آن می‌زند، شکل می‌دهد و آن را با اشعه سفت می‌کند.

4ـ لایه‌های بیشتری از کامپوزیت برای محکم کردن لمینت، اصلاح شکل، طول و زیباتر کردن لبخند روی دندان زده می‌شود. ونیر پس از اتمام کار با کامپوزیت پولیش می‌شود تا حالتی درخشان و طبیعی بیابد.

دندانپزشک از دندان‌ها قالب می‌گیرد. قالب به لابراتوار فرستاده می‌شود تا ونیر سرامیکی توسط متخصص ساخته شود.

لابراتوار، دستگاه کد/ کم و لمینت موقت

برخی دندانپزشکان در کنار صندلی دندانپزشکی از دستگاه کد/ کم (CAD/CAM ) استفاده می‌کنند تا بتوانند لمینت را در یک جلسه آماده کنند. چنانچه لمینت در لابراتوار ساخته شود، ونیر موقت در جلسه آماده‌سازی در اختیار بیمار قرار داده می‌شود.

دستگاه کد/ کم

چنانچه دندانپزشک از دستگاه کد/ کم مطب برای تهیه لمینت استفاده کند، مرحله آماده‌سازی، قرارگیری روی دندان و پرداخت نهایی آن در یک جلسه انجام می‌شود. در این حالت نیازی به استفاده از لمینت موقتی نیست.

دوران بهبود و مراقبت از لمینت

لمینت مقاوم است و سال‌ها طول می‌کشد تا نیاز به تعویض پیدا کند. بااین حال احتمال شکستگی یا لب پر شدن لمینت سرامیکی وجود دارد که باید توسط دندانپزشک ترمیم شود. رعایت توصیه‌های زیر برای کاهش احتمال آسیب دیدن لمینت مفید است:

 • از جویدن یا گاز زدن اشیاء سفت مانند استخوان یا آجیل خودداری کنید.
 • از باز یا پاره کردن بسته‌بندی‌ها با دندان خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهای آسیب زننده به لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی پرهیز کنید.
 • نخ دندان کشیدن و مسواک زدن منظم را فراموش نکنید، از مسواک سخت که باعث ساییدگی می‌شود استفاده نکنید.
 • بهتر است پس از نوشیدن قهوه، چای یا نوشابه مسواک بزنید.

قبل و بعد دندانپزشکی با لومینیرز و ونیر و لامینیت

هزینه لمینت


هزینه لمینت به عامل‌های متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • مهارت تخصصی و هنری متخصص تهیه لمینت و دندانپزشک زیبایی
 • نوع بیمه درمانی. بیمه‌های درمانی معمولاً هزینه عمل‌های زیبایی از جمله لمینت را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.
 • ماده استفاده شده. لمینت سرامیکی از ونیرهای کاپوزیتی مستقیم یا غیرمستقیم گران‌تر است.
 • تعداد دندان‌هایی که برای لمینت در نظر گرفته شده است.

جایگزین‌های لمینت


چند جایگزین برای لمینت دندان وجود دارد که اگرچه نمی‌توان آنها را جایگزین مستقیم لمینت محسوب کرد، اما رنگ و شکل دندان را بهبود می‌دهند.

سفید کردن دندان

اگر مشکل اصلی بد رنگ شدن دندان‌ها باشد، سفید کردن دندان‌ها روشی مناسب با هزینه کمتر از لمینت خواهد بود.

ارتودنسی

اگر مشکل اصلی نامرتب بودن دندان‌ها باشد، استفاده از بریس ارتودنسی یا ارتودنسی نامرئی روش مناسبی برای دستیابی به لبخندی زیبا خواهد بود.

شکل‌دهی دندان و افزایش طول تاج آن

اگر دندان‌ها از لحاظ رنگ و مرتب بودن مشکلی نداشته باشد، شکل‌دهی و افزایش طول تاج دندان پیشنهاد می‌شود. گوشه‌های دندان در این روش گرد، ناحیه‌های برجسته و نازیبا اصلاح و شکل دندان بهتر می‌شود.

در صورت شکستگی، ترک خوردن یا لب پر شدن دندان یا حتی لکه‌دار شدن مختصر آن می‌توان از روش با هزینه کمتری به نام باندینگ استفاده کرد. سرعت بالاتر و هزینه پایین‌تر از مزایای باندینگ است، به علاوه در این روش فقط ناحیه‌های مشکل‌ساز دندان تحت درمان قرار می‌گیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *