انواع محافظ دهان و نایت گارد

تصور کنید که اگر به طور ناگهانی یک یا دو دندان جلویی‌تان را از دست بدهید، چه خواهد شد. خندیدن، صحبت کردن، خوردن،… و به طور کلی همه چیزتان به سرعت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. بنابراین اگر ورزش‌های گروهی یا هر فعالیت‌ تفریحی دیگری انجام می‌دهید، آگاهی از نحوه‌ی پیشگیری از آسیب‌دیدگی‌ دهان و صورت از اهمیت خاصی برخوراد خواهد بود.

گارد دهان که به آن محافظ دهان نیز گفته می‌شود، به محافظت و کاهش ضربه‌ای که به صورت وارد می‌شود کمک می‌کند و خطر شکسته شدن دندان و آسیب‌هایی که به لب‌ها، زبان، صورت یا فک وارد می‌شود را به حداقل می‌رساند. معمولاً این محافظ‌ها بر روی دندان‌های بالایی قرار می‌گیرند و روشی بسیار خوب برای محافظت از بافت‌های نرم مثل زبان و لب‌ها هستند. نایت گارد دندان پوشش‌هایی هستند که بروی دندان‌ها قرار می‌گیرند و اغلب برای محافظت دندان‌ها از آسیب ناشی از دندان قروچه و در زمان ورزش به کار می‌روند.

همکاران ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر کیهانی به شما بیماران عزیز  توصیه هایی جهت حفاظت از دندان‌ها و پیشگیری از وضعیت‌های اورژانسی دندانپزشکی می کنند. اگر شما ورزش‌های پربرخورد انجام می‌دهید، بایستی در تمام طول بازی از محافظ دندان استفاده کنید. استفاده از محافظ دندان  به پیشگیری از آسیب‌های دندانی کمک خواهد کرد.

ما انواع محافظ دهان، از قبیل نایت گاردها و محافظ‌های دهان برای دندان قروچه  را به شما ارائه می‌دهیم. این محافظهای دندانی به صورت سفارشی ساخته شده و به راحتی در دهان شما جا می‌گیرند و حتی می‌توانند تا حدودی از ضربه و صدمه‌ی دیدن سر وگردن جلوگیری نمایند.

مشاورین و دستیاران ما همواره آماده ارائه‌ی اطلاعات و پاسخگویی به پرسش‌ها درباره روش‌های دندانپزشکی و ساعات کار کلینیک به شما می باشند. برای ارتباط با ما می‌توانید با شماره‌های 02126110052 - 02126110053 تماس حاصل فرمایید.

چرا باید از محافظ‌های دندان استفاده کرد؟


ممکن است در طول هر فعالیت‌های بدنی، حوادثی رخ دهد؛ استفاده از محافظ دندان در طول فعالیت‌های ورزشی، به کاهش عوارض ناشی از این حوادث مانند آسیب به لب، زبان و بافت‌های نرم دهان را کمک می‌کند. محافظ‌ها دهان به پیشگیری از شکسته شدن و خرد شدن دندان‌ها، آسیب‌ به عصب دندان، یا حتی از لق شدن  و یا  از دست دادن‌ دندان‌هاکمک می‌کند.

از آنجا که صدمه دیدن صورت می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی بریس‌های ارتودنسی یا دیگر ابزا‌رهای ارتودنسی شود، استفاده از محافظ دندانی متناسب برای افرادی که از بریس‌ها یا بریج‌های دندانی در قسمت قدام فک استفاده می‌کنند، اهمیت فراوانی دارد.

اگر از نگه دارنده های ارتودنسی (ریتینر) یا دیگر ابزار‌های متحرک بجز محافظ های دهان استفاده می‌کنید، آن‌ها را هنگام ورزش‌های  پربرخورد استفاده نکنید.

عموماً، محافظ‌های دهان تنها دندان‌های بالایی شما را می‌پوشانند، ولی در برخی موارد، پزشکان ما برای دندان‌های پایینی نیز محافظ‌هایی را می‌سازند. پزشکان ما در در کلینیک دندانپزشکی دکتر کیهانی می‌توانند بهترین محافظ دندان را به شما پیشنهاد دهند. این محافظ‌های دندانی، راحت و بادوام است، در برابر پارگی مقاوم است و به راحتی تمیز می‌شود و مانع نفش کشیدن و صحبت کردن شما نمی‌شود.

نوجوانان و بزرگسالانی که مشکل دندان قروچه دارند بایستی از نایت گارد و محافظ دهان  ودندان استفاده کنند تا از آسیب دیدن دندان‌هایشان جلوگیری شود.

اگر شب‌ها دندان قروچه دارید، ما به شما توصیه می‌کنیم که یک محافظ دندان مناسب، برای پیشگیری از آسیب به دندان‌هایتان تهیه نمایید.

چرا باید از نایت گارد (در طول شب) استفاده کرد؟


نایت گارد وسیله‌ای است که در درون دهان و روی دندان قرار می‌گیرد تا از دندان قروچه و فشردن دندان‌ها به هم جلوگیری کند. دندان قروچه شامل حرکت فک به جلو و عقب  با فشار و به مدت طولانی است . محافظ‌های دهان مانند لایه‌ای محافظ بین دندان‌های بالایی و پایینی عمل می‌کنند.

این محافظ‌ها  با ایجاد فضایی در دهانتان از دندان‌های شما دربرابر دندان قروچه و فشرده شدن روی هم، که می‌تواند باعث شکستگی و خرد شدن آن‌ها شود و به عضلات فک‌ آسیب بزند، محافظت می‌کند. آن‌ها به عنوان یک لایه بر روی دندان‌ها قرار میگیرند که دندان‌ها به جای سایش بر روی یکدیگر، محافظ را می‌سایند. آن‌ها همچنین موجب راحتی فک شما در زمان خواب می‌شود.

چه کسانی به نایت گارد نیاز دارند؟


محافظ‌های دهان بایستی توسط همه ی افرادی– چه کوچک و چه بزرگ- که ورزش‌های پربرخورد مثل فوتبال، بوکس، فوتبال آمریکایی، هاکی روی یخ، بسکتبال و هاکی روی چمن بازی می‌کنند، مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، کسانی که حتی ورزش‌های بدون برخورد (مثل ژیمیناستیک) و هر فعالیت تفریحی (مثل تخته اسکیت، دوچرخه سواری کوهستان) که ممکن است موجب آسیب به دهان شود، انجام می‌دهند نیز می‌توانند از مزایای محافظ دندانی برای جلوگیری از صدمه، بهره مند شوند.

انواع محافظ دهان و دندان


سه نوع محافظ دهان و دندان وجود دارد:

محافظ‌های دهانی پیش ساخته (Stock)

محافظ‌های دهانی پیش ساخته (Stock)

محافظ‌های پیش‌ساخته (استوک) از قبل شکل داده شده‌اند و آماده استفاده هستند. این دسته از محافظ‌ها ارزان هستند وآن‌ها را می‌توان از بسیاری از فروشگاه‌های کالاهای ورزشی خریداری کرد. با این حال، کار زیادی از آن‌ها ساخته نیست، خیلی قابل تنظیم نیستند، آن‌ها بزرگ و بدقواره هستند، باعث سخت شدن تنفس و صحبت کردن می‌شوند و محافظت این نایت گارد ها بسیار کم است و یا اصلاً هیچ محافظتی از دهان و دندان نمی‌کنند. دندانپزشکان استفاده از این نوع محافظ‌ها را  توصیه نمی‌کنند.

محافظ دهان Boil and bite (بجوشان و گاز بگیر)

محافظ دهان Boil and bite (بجوشان و گاز بگیر)

محافظ دهان بویل اند بایت (بجوشان و گاز بگیر) را نیز می‌توان از بسیاری از فروشگاه‌های کالاهای ورزشی خریداری کرد و ممکن است از محافظ‌های استوک بهتر در دهان جا بگیرد. محافظ‌های دهان “بویل اند بایت” از ماده‌ی ترمو پلاستيك‌ ساخته می‌شود. برای نرم شدن باید آن را در آب گرم قرار داد، سپس آن را دهان قرار داد و با استفاده از فشار انگشت و زبان، باید فرم آن را اصلاح کرد.

محافظ‌های دهان سفارشی

محافظ‌های دهان سفارشی

محافظ‌های سفارشی دهان(custom made) برای هر فرد به طور جداگانه در مطب دندانپزشکی یا در یک لابراتوار تخصصی بر اساس دستورالعمل‌های دندانپزشک‌تان طراحی و ساخته می‌شوند. ابتدا، دندانپزشک شما از دندان‌هایتان قالب‌گیری خواهد کرد و پس از آن با استفاده از موادی خاص از روی این مدل، محافظ دهانی ساخته می‌شود. با توجه به استفاده از مواد خاص و به دلیل وقت اضافی و کار بیشتری که بر روی این نوع محافظ‌ها انجام می‌گیرد از انواع دیگر محافظ‌های دهان گران‌تر هستند، ولی در عوض بسیار راحت‌ترند و از دندان و دهان محافظت بیشتری می‌کنند.

نحوه‌ی نگهداری و مراقبت از محافظ دهان


برای مراقبت از محا‌فظ‌های دهان:

  • آن را با آب سرد یا شوینده‌های دهان قبل و بعد از هر استفاده بشویید یا آن با صابون ملایم و مسواک تمیز کنید.
  • محافظ دندان را در ظرفی سوراخ دار و محکم نگهداری و جابه‌جا کنید. این کار اجازه‌ی گردش هوا را می‌دهد.
  • محافظ دهان را از گرمای شدید مانند آب گرم، سطوح داغ یا نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید که تا جای ممکن از  تغییر شکل آن جلوگیری به عمل آید.
  • گاهی قبل از استفاده، محافظ دهان را بررسی کنید. اگر سوراخ یا پارگی در آن یافتید و یا اگر شل و لق یا  باعث ناراحتی شده بود، آن را تعویض نمایید.
  • به طور منظم محافظ دندانی را نزد دنداپزشک ببرید تا آن را بررسی کند.

در مورد زمان مناسب برای تعویض محافظ دهان‌ از پزشک‌تان سؤال کنید، ولی اگر نشانه‌ی فرسودگی داشت ،اگر آسیب دیده است یا در قرار دادن ان در دهانتان با مشکل برخورد کرده اید آن را سریعاً تعویض کنید. ممکن است نوجوانان و کودکان بیشتر نیاز به جایگزینی و تعویض محافظ‌های دهان‌شان داشته باشند زیرا دهان آن‌ها هنوز در حال رشد و تغییر است.

قیمت محافظ‌های دهان


از تیم دندانپزشکی‌تان در مورد محافظ‌های دهان سؤال کنید و همیشه پیش از شروع درمان برآوردی از هزینه‌ها به عمل آورید. وقتی که شما هزینه‌های زیاد ترمیم دندان و یا خطر از دست دادن دندان را در نظر بگیرید، هزینه پرداختی برای محافظ دندان بسیار ناچیز به نظر می‌رسد.