ترمیم دندان 📍 فرمانیه

ترمیم دندان یک از انواع درمان های دندانپزشکی مهم است که در بهبود و حفظ سلامت دندان‌ها و دهان انسان نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی نظیر شکستگی، پوسیدگی نیاز به ترمیم داشته باشند که این ترمیم ها  با انواع مواد مختلفی بر روی دندانها در سطح و یا عمق دندان ها انجام می پذیرد. در این مقاله، به تفصیل به موضوع ترمیم دندان‌ها و نحوه انجام آن مواد مورد استفاده و مراقبت‌های پس از ترمیم خواهیم پرداخت.

مطب دنداپزشکی تهران اسمایل
دندان پزشکی تهران اسمایل با استفاده از بروزترین متدهای درمانی و زیبایی برای ترمیم دندان و استفاده از متخصصان دندانپزشکی که در کشورهای ایران، سوئد و دانمارک فعالیت دارند، آماده ارائه درمان های ترمیم و زیبایی به مراجعان عزیز می باشد.

فرمانیه – جنب باشگاه فرمانیه – ساختمان پزشکان ۲۴۱ – طبقه سوم واحد شماره ۱۱

021-26110052 | 02126110053

ترمیم دندان های شکسته

ترمیم دندان‌های شکسته به بازسازی و بهبود دندان‌هایی که به دلایل مختلفی مانند ضربه، تصادف یا و … تخریب شده اند، می‌پردازد. این فرآیند می‌تواند از دو روش اصلی، ترمیم تاج دندان و یا ترمیم های کامپوزیتی انجام شود. 

ترمیم  Crown دندان  با قرار دادن روکش های دندانی در بخش بالایی دندان آسیب دیده به دلیل مزایایی نظیر افزایش دوام و عمر دندان، بهبود زیبایی و اصلاح عملکرد دهان انجام می شود .این روش معمولاً برای دندان‌های عقبی و بزرگتر (Molars) که تخریب شده‌اند یا نیاز به تعمیر دندان دارند، توصیه می‌شود. 

ترمیم کامپوزیت از یک ماده رزینی مانند بیس فنول آ (Bisphenol A) تهیه می‌شود  که با استفاده از نور UV یا لیزر به و بر روی دندان قرار داده و سفت می‌شود. این روش به خصوص برای ترمیم دندان‌های جلویی کاربرد دارد و مزایایی نظیر پروسه سریعتر و تخریب کمتر از ساختمان دندان دارد. تصمیم‌گیری برای استفاده از یکی از این روش‌ها به عواملی نظیر موقعیت دندان، اندازه شکستگی و توصیه دندانپزشک بستگی دارد.

ترمیم دندان پوسیده

پوسیدگی دندان‌ها معمولاً به علت تجمع باکتری‌ها و اسیدهای تولید شده توسط آنها در سطح دندان رخ می‌دهد. برای ترمیم دندان‌های پوسیده، ابتدا دندان پزشک در ابتدا با استفاده از رادیوگرافی (X-ray)، پوسیدگی دندان را بررسی و ارزیابی می‌کند سپس پوسیدگی ها و آلودگی ها از دندان حذف می‌شوند و با استفاده ازترمیم‌های کامپوزیت (Composite Fillings) یا ترمیم‌های تاجی (Dental Crowns) که در بالا توضیح داده شد با استفاده  مواد مخصوصی دندان ترمیم می شود.

ترمیم دندان های جلو

ترمیم دندان‌های جلو (Anterior Dental Restorations) یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین جنبه‌های دندانپزشکی زیبایی است. این دندان‌ها در دهان انسان واقع شده و برای ایجاد یک لبخند زیبا و طبیعی بسیار اهمیت دارند.در فرآیند ترمیم دندان‌های جلو، ابتدا دندانپزشک پوسیدگی  را بررسی می‌کند. سپس ممکن است از تصویربرداری دیجیتال و اختلاف رنگی (shade matching) برای تعیین رنگ دقیق دندان استفاده کند. برای تعمیر دندان‌های جلو از مواد ترمیمی با کیفیت بالا مانند ترمیم‌های کامپوزیت (Composite Fillings) و ترمیم‌های پورسلین (Porcelain Veneers) استفاده می‌شود. این مواد دقیقاً به شکل و رنگ دندان متناسب با بقیه دندان‌ها تطابق دارند.

ترمیم دندان‌های جلو علاوه بر بهبود زیبایی و عملکرد دهان، نیاز به دقت بسیار بالا دارد. که دندانپزشکان زیبایی در این فرآیند از توانایی هنری بالایی برخوردار هستند که با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته از قبیل دندان‌های موقت و مدل‌های مختلف به منظور ارتقاء رزین‌ها و پورسلین‌ها استفاده می کنند.

ترمیم دندان عقل

بازسازی یا درمان دندان‌های عقل (عقب‌ ترین دندان ها در دهان) استفاده می‌شود. دندان‌های عقل معمولاً آخرین دندان‌هایی هستند که در دهان رشد می کنند که به اصطلاح (erupt) گفته می شود  و به دلیل محدودیت فضایی یا جابه‌جایی نامناسب ممکن است به مشکلات مختلفی برخورد کنند. این دندان‌ها ممکن است به تخریب، التهاب لثه، درد، یا فشار روی دندان‌های مجاور که باعث بهم ریختگی دندان ها منجر شوند. بنابراین، ترمیم  دندان عقل به منظور بهبود عملکرد و راحتی دهان فرد انجام می‌شود.

در بسیاری از موارد مثل پوسیدگی بیش از حد  رشد  نامناسب در لثه دندان های عقل کشیده می شوند. ترمیم دندان عقل اهمیت بسیاری در حفظ سلامت دهان و جلوگیری از مشکلات مرتبط با دندان‌های عقل دارد. این روش به فرد اجازه می‌دهد تا از دندان‌های عقل سالم و مطابق با بقیه دندان‌ها برخوردار شود و از عواقب ناخوشایندی مثل درد و التهاب جلوگیری کند.

ترمیم دندان های عقب

ترمیم دندان‌های عقب نیز بسیار مهم است چرا که این دندان‌ها برای مضغ غذا (جویدن و نرم کردن) و حفظ تعادل وظایف دهانی بسیار مهم هستند. معمولاً در ترمیم دندان‌های عقب از ترمیم‌های تاجی  دندان استفاده می‌شود. این ترمیم‌ها دندان‌ها را از خرابی‌های جدی حفاظت می‌کنند.

مواد مورد استفاده در ترمیم دندان ها

مواد ترمیم کننده دندان یا ترمیم‌های دندانی متنوعی وجود دارند، و هر کدام از این مواد دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. در زیر تعدادی از این مواد و ویژگی‌های آنها را بررسی می‌کنیم:

آمالگام (Amalgam)

آمالگام از ترکیب  متال‌های نظیر جیوه (Mercury)، نقره (Silver), مس (Copper), و قلع (Tin) تهیه می‌شود. کشف این ماده به شکل فعلی به قرن 19 برمی گردد. از مزایای این ماده می توان به مقاومت در برابر فشار، سایش و دوام بالا معمولا تا 20 سال یا بیشتر اشاره کرد.

کامپوزیت های دندانی

کامپوزیت‌ها از ماده پلیمری-رزینی  Bis-GMA -UDMA تهیه می‌شوند. که هر دو این مواد از ترکیبات مهم کامپوزیت‌های دندان هستند که با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا برای دندان‌پزشکان امکان تعمیر و ترمیم دندان‌ها با مواد قوی و مقاوم فراهم کنند. مزایای این مواد در ترمیم دندان خلق ظاهری طبیعی و تطابق با رنگ دندان است.

سرامیک دندان

یکی از پیشرفته ترین مواد ترمیم کننده دندانی مورد توجه‌ دندانپزشکان زیبایی سرامیک های دندانی هستند که این مواد ترمیم دندان از مواد معدنی مانند آلومینا یا زیرکونیا تهیه می‌شوند. 
این مواد به دلیل خصوصیات فیزیکی و ظاهری مناسب خود، به طور گسترده برای ترمیم های  زیبایی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند.استفاده از سرامیک‌ها در دندان‌ها به تاریخی با قدمت بیش از هزار سال قبل برمی‌گردد. اما سرامیک‌های پیشرفته برای ترمیم دندان‌ها و به صورت علمی و تخصصی از دهه‌های اخیر توسعه یافته‌اند.

نکات مراقبتی پس از ترمیم دندان

  • اولین قدم بعد از ترمیم عدم جویدن غذا در ناحیه ترمیمی به مدت ۲۴ ساعت است.
  • به خاطر استفاده از ماده بی حسی ممکن است حدود چند ساعت اطراف دندانتان بی حس باشد؛ پس مراقب باشید لب، گونه یا زبان خود را گاز نگیرید.
  • تجربه کمی ناراحتی بعد از ترمیم کاملا طبیعی است. حتی ممکن است تمایل خود را نسبت به غذا خوردن از دست دهید.
  • برای احساس راحتی بیشتر می‌توانید با مشاوره دندانپزشک خود داروی مسکن استفاده کنید.
  • اگر احساس کردید بافت اطراف دندان ترمیم شده کمی تحریک شده و با درد همراه است؛ با آب گرم و نمک دندان و لثه های خود را برای چند روز شستشو دهید. این کار به کاهش حساسیت بسیار کمک می کند.
  • حدود دو هفته بعد از ترمیم دندان ممکن است دندان ها به گرم یا سرد شدن واکنش نشان دهند. پیشنهاد می کنیم، در دوره بهبودی از خوردن غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد پرهیز کنید.

ترمیم دندان در خانه از تبلیغات تا واقعیت

توصیه های و تبلیغات  بسیاری برای ترمیم دندان در خانه شنیده می شود؛ و گاها در اینترنت تبلیغات و مقالات زیادی درباره روش های ترمیم دندان در خانه دیده می شود، از استفاده روغن گرفته تا قرار دادن سیر بر روی دندان و تبلیغات دارویی غیر مجاز که همگی به عنوان روش های خانگی شناخته می شوند. اما این روش ها تنها به کاهش درد یا رفع جزئی مشکل دندان کمک می کند و در برخی اوقات مشکلاتی نیز ایجاد میکنند. مشکلاتی مانند پوسیدگی و شکستگی و درمان ریشه هرگز با روش های خانگی قابل رفع نیست و باید توسط دندانپزشک متخصص برطرف شود.

برای مشاوره کامل تر و ارزیابی اولیه دندان های خود با ما در ارتباط باشید.
02126110052

دکتر حسین طباطبایی

متخصص درمان ریشه
استاد دانشگاه Boston
25 سال سابقه دندانپزشکی
در New York - آمریکا