ترمیم پوسیدگی دندان های جلو و عقب

تماشای پوسیدگی تدریجی دندان‌ها می‌تواند یک تجربه ناراحت کننده باشد. بدتر از این موضوع این است که مجبور شویم بیشتر یا همه دندان‌های خود را بکشیم، زیرا وضعیت آن‌ها به گونه ای است که قابل بهبود نیستد. بسیاری از ما به دندان‌های خود افتخار می‌کنیم ، زیرا آن‌ها به ما کمک می‌کنند تصویری از اعتماد به نفس ، سلامتی و موفقیت ارائه دهیم. هنگامی که دندان‌های ما شروع به خراب شدن می‌کنند ، این امر اغلب نشانه این است که ما پیر می‌شویم یا مشکلات جدی تری در سلامتی خود داریم و حتی می‌تواند ما را مجبور به مواجهه با مرگ و شرایط خطرناک کند.

پس چرا مقابله نمی‌کنیم؟ دندانپزشکان می‌توانند زمان را برگردانند و سلامتی و درخشش دندان‌های آسیب دیده را بازیابی کنند. ترمیم حفره روشی است که بیماران برای بهبود عملکرد و یکپارچگی مواد از دست رفته دندان به آن اعتماد می‌کنند.

حفره دندانی چیست؟

حفره‌ها غالباً در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می‌شوند ، که هم مینای خارجی دندان و هم لایه داخلی و حیاتی معروف به عاج را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پوسیدگی دندان معمولاً در نتیجه حضور باکتری‌های موجود در دهان است که کربوهیدرات‌ها را به اسید تبدیل می‌کنند. بقایای اسید و مواد غذایی را ترکیب کنید و ماده لذت بخشی به نام پلاک به دست آورید. این ماده به دندان‌ها می‌چسبد ، مینای دندان را می‌شکند و حفره‌هایی ایجاد می‌کند که به عنوان حفره دندانی می‌شناسیم. حفره‌ها می‌توانند در هر سنی اتفاق بیفتند و اولین قدم برای مبارزه با آن‌ها معاینات منظم دندانپزشکی است. همچنین ، اطمینان از مسواک زدن منظم دندان‌ها و پرهیز از خوردن شیرینی زیاد بسیار مهم است.

انواع متداول حفره دندانی

  • حفره‌های ریشه ای – این موارد معمولاً در بزرگ‌سالان مسن تر که لثه‌هایشان عقب تر است ، دیده می‌شوند. اگر حفره ریشه ای داشته باشید ، قطعاً آن را خواهید شناخت. هنگامی که ریشه‌های دندان در معرض آسیب و پوسیدگی قرار بگیرند ، احساس درد ، حساسیت یا ناراحتی خواهید کرد.
  • حفره‌های گودالی و عمقی- این نوع حفره‌ها روی سطوح جویدنی ایجاد می‌شوند و معمولاً در دندان‌های پشتی (مولر) دیده می‌شوند. وقتی با عادت‌های مسواک زدن مناسب دندان سازگار نباشید ، ذرات غذا و پلاک به فرورفتگی‌ها و شیارهای بالای این دندان‌ها می‌چسبد و باعث پوسیدگی دندان می‌شود.
  • حفره‌های سطح صاف – این نوع حفره‌ها در سطوح مسطح خارجی دندان ایجاد می‌شوند که ذرات غذا با استفاده از نخ دندان منظم از بین نرود. یک حفره سطح صاف به آرامی پیشرفت می‌کند و در صورت تشخیص زود هنگام قابل درمان است.

انواع روش‌های ترمیم دندان

این روزها ، به لطف وجود گزینه‌های مختلف برای ترمیم دندان ، شما گزینه‌های زیادی برای ترمیم ، فرسودگی ، خرابی ، آسیب دیدگی یا از دست دادن دندان‌ها و بازگرداندن لبخند سالم و زیبا دارید. بسته به ماهیت مشکل شما ، دندانپزشک یکی از دو نوع ترمیم دندان را انجام می‌دهد:

مستقیم 

ترمیم مستقیم دندان شامل قرار دادن بلافاصله یک پر کننده در یک حفره دندان آماده است. این روش را می‌توان در یک جلسه و طی مراجعه به مطب دندانپزشکی انجام داد. دندانپزشک بر اساس نوع و محل پرکردن ، گزینه‌های متنوعی را انتخاب می‌کند. به عنوان مثال ، از یونومرهای شیشه یا رزین اغلب برای جایگزینی در نزدیکی ریشه دندان یا مناطقی که تحت فشار شدید جویدن قرار ندارند ، استفاده می‌شود.

پر کردن جانبی

در مواردی که دندان در کنار دندان آسیب دیده باشد یا فرسایش لثه منجر به در معرض دید قرار گرفتن ریشه شده باشد می‌توان از پر کردن جانبی استفاده کرد.

روش غیر مستقیم

ترمیم غیر مستقیم دندان شامل جایگزینی سفارشی دندان به صورت تاج ، آنلای یا اینلای می‌باشد. یک تاج کل سطح جویدن دندان را می‌پوشاند ، یک اینلای در داخل دندان قرار دارد ، و یک پوشش آنلای و یک یا چند نوک هلالی، برای بخشی از سطح جویدن دندان استفاده می‌شود. ترمیم غیر مستقیم دندان به بیش از یکبار مراجعه به مطب نیاز دارد زیرا برای استفاده از آنلای یا اینلای باید آن‌ها را در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخت. تاج ، آنلای و اینلای را می‌توان از مواد مختلف تهیه کرد. طلا هنوز هم برای برخی از اینلای ها استفاده می‌شود ، اما برای کسی که نگران سفیدی دندان‌های خود است ، پرسلن ها و کامپوزیت‌های رنگ دندان گزینه‌های دیگر هستند.

چه زمانی ترمیم دندان پوسیده لازم است؟


در اینجا برخی از علائم و نشانه‌ها وجود دارد که ممکن است نشان دهد شما ممکن است نیاز به پر کردن دندان داشته باشید:

  • درد تیز یا تپنده در دندان یا اطراف آن
  • دندان شما تغییر رنگ می‌دهد ، یا لکه‌هایی روی سطح دندان دیده می‌شود
  • هنگام جویدن یا گاز گرفتن احساس درد می‌کنید
  • دندان شما ترک خورده یا آسیب دیده است

 

انواع مواد برای پرکردن دندان و ترمیم دندان پوسیده

امروزه ، چندین ماده پر کننده دندان موجود است. دندان‌ها را می‌توان با طلا پر کرد. مواد پرسلن؛ آمالگام نقره (که شامل جیوه مخلوط با نقره ، قلع ، روی و مس است) ؛ یا مواد رنگی ، پلاستیکی و شیشه ای دندان ، به نام پر کننده‌های رزین کامپوزیت نیز برای پر کردن می‌توانند استفاده شوند. محل و میزان پوسیدگی ، هزینه پر کردن مواد ، پوشش بیمه ای بیماران و توصیه دکتر در تعیین نوع پرکننده ای که به بهترین وجه نیازهای شما را برطرف می‌کند ، کمک می‌کند.

هر ماده دندانی که برای بازسازی دندان استفاده می‌شود دارای مزایا و معایبی است.

آمالگام یا مواد پر کننده نقره ای دندان 

آمالگام دندان یا پر کننده‌های نقره بیش از 150 سال وجود داشته است. آمالگام از نقره ، قلع ، مس ، جیوه و روی تشکیل شده است. پر کننده‌های آمالگام نسبتاً ارزان ، با دوام و از نظر زمان آزمایش شده‌اند. تنها نقطه ضعف آن‌ها این است که، آن‌ها غیر زیبا محسوب می‌شوند زیرا با گذشت زمان سیاه می‌شوند و می‌توانند به دندان‌ها رنگ خاکستری دهند و زیبایی و درخشندگی دندان‌ها را کم کنند. برخی از افراد نگران احتمال نشت جیوه در آمالگام دندانی و ایجاد طیف گسترده ای از بیماری‌ها هستند ، اما تحقیقات این ترس را از بین می‌برد.

رزین کامپوزیت یا پر کننده‌های سفید 

حدود دو دهه است که ماده پر کننده رزین کامپوزیت یا سفید وجود دارد. پر کننده‌های کامپوزیت از یک پلیمر آلی معروف به بیس فنول-آ-گلیسیدیل متاکریلات (BIS-GMA) و ذرات معدنی مانند کوارتز ، شیشه بوروسیلیکات و سیلیکات آلومینیوم لیتیوم تشکیل شده‌اند. این پرکننده‌ها این مزیت را دارند که برای استفاده از آن‌ها نیاز به تغییرات اندکی در دندان وجود دارد (حفاری کمتری لازم است). این مواد می‌تواند یک اثر تقویت کننده بر روی دندان داشته باشد. و بسیار زیبا هستند ، تقریباً با دندان ترکیب می‌شوند. پرکننده‌های کامپوزیتی ماده ای است که برای ترمیم دندان‌های جلویی انتخاب شده است. در سمت پایین ، آن‌ها برای قرار دادن دندانپزشک بیشتر به تکنیک حساس هستند و در صورت قرارگیری نامناسب ، در آینده بسیار پوسیده می‌شوند. قیمت آن‌ها معمولاً بیشتر از یک آمالگام است. با وجود این تحقیقات ، پر کننده‌های کامپوزیت ایمن در نظر گرفته می‌شوند و مانند سایر مواد پر کننده دندان مورد تأیید قرار می‌گیرند.

مواد پرسلنی

از پرسلن گاهی اوقات برای پر کردن دندان استفاده می‌شود که اینلای نامیده می‌شود. پرسلن یک ماده شیشه ای غیر بلوری است که از سیلیسیم و اکسیژن تشکیل شده است. این روش مزیت از زیبایی بسیار بالا برخوردار است و بازگرداندن انتخاب برای افرادی است که بالاترین ارزش را در ظاهر دندان‌های خود قائل هستند. مواد پرسلن دارای نقص شکننده بودن و در نتیجه شکستگی هستند. همچنین استفاده از آن نسبت به کامپوزیت بسیار حساس است. برای قرار دادن پر کردن نیاز به دو ویزیت دندانپزشکی دارید. و هزینه‌های آن به طور قابل توجهی بیشتر از پر کردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت است. مواد پرسلن همچنین می‌تواند باعث سایش سریع دندان مخالف هنگام گاز گرفتن شود.

طلا 

گاهی اوقات از طلا برای پر کردن دندان استفاده می‌شود که معمولاً به عنوان آنلای استفاده می‌شود. طلا در شکل خالص خود استفاده نمی‌شود بلکه به عنوان آلیاژی حاوی 75 درصد طلا و همچنین مس ، نقره ، پلاتین ، پالادیوم و روی استفاده می‌شود. طلا بسیار بادوام است. نسبتاً زیبایی شناختی ؛ هنگام گاز گرفتن دندان آسیب نمی‌زند. و به خوبی توسط لثه‌ها و سایر بافت‌های داخل دهانی تحمل می‌شود. یک پر کننده طلای خوب انجام شده می‌تواند دو تا چهار برابر بیشتر از هر ماده دندانپزشکی دیگر دوام داشته باشد و ممکن است “استاندارد طلا” برای پر کردن دندان باشد. اینلای طلا ، مانند اینلای های پرسلن نیاز به دو بار مراجعه به دندانپزشکی دارد و همچنین هزینه آن بسیار بیشتر از آمالگام یا کامپوزیت است.

روش کار و مراقبت‌های بعدی

خوب ، برای درمان یک حفره ، دندانپزشک قسمت پوسیده دندان را برداشته و سپس ناحیه روی دندان را که قبلا مواد پوسیده در آن زندگی می‌کرد ، “پر” می‌کند. از پرکردگی‌ها همچنین برای ترمیم دندان‌های شکسته یا آسیب دیده و دندان‌هایی که در اثر سو استفاده ساییده شده‌اند (مانند ناخن جویدن یا تراش دندان) استفاده می‌شود.

برای حفظ مواد پر کننده خود ، باید اقدامات بهداشت دهان و دندان را به خوبی دنبال کنید – برای تمیز کردن ، مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان حداقل روزانه به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر پزشک شک داشته باشد که ممکن است یک پاره ترک خورده باشد یا “نشت” کند (وقتی کناره‌های پر کننده به سختی روی دندان قرار نگیرند – این باعث می‌شود که بقایا و بزاق بین مواد پر کننده و دندان به پایین نفوذ کند ، که می‌تواند منجر به پوسیدگی شود) ) ، او برای ارزیابی وضعیت اشعه ایکس می‌گیرد. اگر دندان شما بسیار حساس است ، اگر لبه ای تیز احساس کردید ، اگر شکافی در محل پر شدن مشاهده کردید یا قطعه ای از پر کردن وجود ندارد ، برای ملاقات با دندانپزشک تماس بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *