تفاوت لمینت و لومینیرز: ماندگاری، قیمت، جنس و نحوه انجام کار

اگر شما قصد دارید به بهبود لبخند خود بپردازید و دندان‌های تان را در برابر آسیب دیدگی محافظت کنید این مقاله را از دست ندهید. لمینت و لومینیرز از جمله روش‌های رایج برای خلق لبخندی زیبا محسوب می‌شوندـ

 لمینت و لومینیرز در زمره روش‌های دندان پزشکی زیبایی قرار دارند که به بهبود لبخند و ترمیم دندان‌های فعلی کمک می‌کنند. هر دو روش می‌‌توانند به صورت همزمان و دائمی به سفید کردن دندان و بهبود مطابقت آنها بپردازند. تفاوتی که این دو روش با یکدیگر دارند به نحوه قرار دادن آنها روی سطح دندان و تغییراتی است که باید ایجاد گردد.

 لمینت چیست؟


لمینت چیست؟

 ونیر یک پروتز بسیار کوچک است که ظاهری شبیه مینای دندان دارد و دندان پزشکان از آن برای بهبود لبخند و ترمیم دندان استفاده می‌کنند. برای نصب ونیر باید دندان آماده شود و حدود ۲/۱ میلی متر از سطح مینای دندان برداشته شود. سپس ونیرها به کمک چسب مخصوص و سیمان رزین روی سطح دندان قرار داده می‌شوند. شکل و رنگ و ظاهر ونیرها شبیه دندان طبیعی است.

 لومینیرز چیست؟


لومینیرز چیست؟

 لومینیوز یک پروتز نازک است که شباهت زیادی به لنز چشمی دارد به این ترتیب می‌توان آن را به شیوه ای مشابه قرار دادن لنز چشمی مورد استفاده قرار داد و روی دندان نصب نمود. نصب لومینیرز نیازی به آماده ‌سازی دندان ندارد و  دندان کمترین آسیب را خواهد دید. لومینیرز بسیار نازک است و می‌تواند به اشکال مختلف لبخندی زیبا را به وجود بیاورد.

 شباهت‌های لمینت و لومینیرز چیست؟


  • هر دو به بهبود ظاهر دندان می‌‌پردازند و شکستگی یا عدم مطابقت آنها را می‌پوشانند.
  • هر دو لبخند زیبا و دندان‌های سفید تری را به وجود می‌آورند.
  • هر دو روش به اصلاح فاصله بین دندان‌ها می‌پردازند.
  • هر دو روش ظاهری طبیعی دارند و شما دچار هیچ گونه مشکلی نخواهید شد.
  • هر دو از یک لایه نازک پرسلین ساخته شده اند.
  • لمینیت و لومینیرز با دوام و محکم هستند و استفاده از آنها راحت می‌باشد.
  • با گذر زمان روی آنها لکه به وجود نمی‌‌آید و دست خوش تغییر نمی‌شوند.
  • هر دو با توجه به شرایط دندان بیمار طراحی می‌‌‌شوند تا لبخند بهتری را به وجود بیاورند.

 همه افرادی که از ظاهر دندان‌های خود رضایت ندارند می‌توانند متقاضی مناسبی برای نصب لمینت و لومینیرز باشند. با این حال بهترین متقاضیان نصب لمینت و لومینیرز افرادی هستند که لثه و دندان آنها در سطح مناسبی از سلامت قرار دارد. دندان پزشک ابتدا به ارزیابی شرایط دهان و دندان شما می‌پردازد و سپس اقدام به نصب لمینت یا لومینیرز می‌نماید. دندان پزشک باید از سلامت دهان و دندان اطمینان حاصل کند سپس فرایند درمان را شروع نماید. سلامت دهان و دندان باعث می‌شود فرایند درمان به راحتی انجام شود و شما نتیجه بهتری را به دست بیاورید. باید  مینای دندان ضخامت مناسبی داشته باشد تا هنگامی‌ که لایه کوچکی از سطح آن برداشته می‌شود تاثیری بر دوام و استحکام دندان نگذارد. باید دندان وسعت مناسبی برای نصب ونیر داشته باشد.

تفاوت بین لمینت و لومینیرز چیست؟


کاربردهای لمینت و لومینیرز چیست؟

کاربردهای لمینت و لومینیرز چیست؟

نکته خوبی که در ارتباط با ونیر وجود دارد این است که به بهبود لبخند کمک می‌کند. می‌‌توان از ونیر به عنوان یک روش بدون استرس برای سفید کردن دندان‌ها، پوشاندن لب پر شدگی یا ترک دندان و بهبود مطابقت آنها یاد کرد. تفاوتی که ونیر و لومینیرز با یکدیگر دارند این است که ونیرها از مواد نازک و کاملاً طبیعی از قبیل رزین کامپوزیت یا پرسلین ساخته می‌شوند. قبل از شروع فرآیند نصب ونیر، دندان پزشک حدوداً دو میلی متر تا ۵ میلی متر از سطح مینای دندان را برمی‌دارد و سپس ونیر را روی سطح دندان قرار می‌‌دهد تا ظاهر دلخواه شما ایجاد گردد. سطح ونیر ظاهری طبیعی دارد و شما دچار مشکلاتی از قبیل بزرگ یا حجیم بودن ظاهر دندان نخواهید شد.

 لومینیرز از مواد بسیار نازک و کاملاً بادوام ساخته می‌‌شود و برای نصب آن نیازی به آماده سازی دندان، شکل دهی یا برداشتن مینای دندان نیست. برای نصب لومینیرز شما به دو جلسه مراجعه به دندان پزشک نیاز دارید. لومینیرز به طور مستقیم روی دندان قرار داده می‌شود و بدون ایجاد هیچ گونه تغییر یا آسیب دیدگی به عصب و مینای دندان ظاهر دلخواه شما را ایجاد می‌نماید.

برای ساخت لمینت و لومینیرز از چه ترکیباتی استفاده خواهد شد؟

برای ساخت لمینت و لومینیرز از چه ترکیباتی استفاده خواهد شد؟

 تفاوتی که بین ونیر و لومینیرز وجود دارد به نوع ترکیبات موجود در آن ها و نحوه نصب روی سطح دندان ارتباط دارد. ونیرهای پرسلینی یا لمینت در لابراتوار دندان پزشکی توسط تکنسین دندان طراحی و ساخته می‌شوند سپس به کمک سیمان رزین روی دندان قرار داد خواهند شد. یکی از مزایای ونیر این است که شما می‌توانید به انتخاب رنگ آن بپردازید تا ظاهری طبیعی ایجاد گردد.

 ضخامت لومینیرز بسیار کم است و حدود ۲/۰ تا ۵/۰ میلی متر می‌باشد. برای نصب لومینیرز نیازی به اماده سازی دندان یا تزریق داروی بی حسی نیست و در مقایسه با ونیر یک روش کم تهاجمی محسوب می‌شود.

 چه افرادی می‌توانند متقاضی درمان باشند؟ 

 شما باید با توجه به خواسته‌هایی که از درمان دارید نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

اولین سوالی که دندان پزشک از شما می‌پرسد این است که تا چه اندازه می‌‌خواهید به سفید کردن دندان خود بپردازید؟ در صورتی که شما می‌‌خواهید سفیدی لومینیرز کاملاً طبیعی باشد لومینیرز نمی‌تواند ظاهر زرد دندان را تا حد زیادی پوشش دهد به همین دلیل باید ضخامت پرسلین را افزایش داد تا ظاهر بهتری ایجاد گردد. در چنین حالتی حجم دندان افزایش پیدا می‌کند و دندان پزشک این سوال را از شما می‌پرسد که آیا ضخامت اضافی پرسلین روی دندان باعث ناراحتی شما می‌شود یا خیر؟ میزان ضخامت لومینیرز به این مسئله بستگی دارد که شما تا چه اندازه قصد تغییر رنگ دندان خود را دارید.

 اگر شما دچار شلوغی دندان هستید دندان‌های شما کاملاً حجیم به نظر می‌رسند. در صورتی که نمی‌دانید حجم و ضخامت دندان‌های شما پس از نصب لومینیرز چگونه خواهد بود بهتر است از دندان پزشک بخواهید تا قالب دندان شما را تهیه کند و در این رابطه اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهد. تهیه قالب دندان به شما کمک می‌کند به این نتیجه برسید که آیا نتیجه احتمالی رضایت شما را در پی دارد یا خیر و حداقل شکل اصلاح شده دندان‌های خود، ضخامت آن ها و رنگی که خواهند داشت را مشاهده می‌کنید.

 هزینه ونیر و لومینیرز چقدر است؟ 

 ایجاد لبخندی زیبا به بهبود سلامت شما کمک نمی‌‌کند اما از لحاظ ذهنی و عاطفی با تأثیرات زیادی همراه است و باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس شما خواهد شد. متاسفانه اکثر افراد به خاطر هزینه‌های حاصل از درمان به سراغ خدمات زیبایی نمی‌روند. هزینه‌های مربوط به نصب لمینت و لومینیرز با یکدیگر تفاوت دارند. لومینیرز ارزان قیمت تر است. هزینه مربوط به نصب ونیر و لومینیرز تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی از قبیل سایز محیط جغرافیایی و نوع خدمات درمانی قرار دارد. دندان پزشک اطلاعات کافی را در خصوص هزینه حاصل از درمان در اختیار شما قرار خواهد داد.

 قبل از انجام هر گونه اقدامی‌، دندان پزشک به ارزیابی دهان و دندان شما می‌پردازد تا اطلاعات کافی در ارتباط با سطح سلامت آنها را به دست بیاورد. انجام معاینه دهان و دندان به پزشک کمک می‌‌کند به این نتیجه برسد که آیا لمینت نتایج بهتری را به وجود می‌آورد یا لومینیرز.

برای خلق لبخندی زیبا باید از لمینت استفاده کرد یا لومینیرز؟


برای خلق لبخندی زیبا باید از لمینت استفاده کرد یا لومینیرز

اگر به فکر راهی برای زیباتر کردن لبخند خود هستید یا فاصله بین دندان‌های تان شما را ناراحت کرده است می‌‌توانید به سراغ لومینیرز بروید. اکثر افراد قصد بهبود لبخند خود را دارند به ویژه در مواردی که دندان‌های ردیف بالای آن ها دچار آسیب دیدگی شده و قصد پوشاندن آنها را دارند. در اکثر موارد با توجه به وضعیت بایت و اکلوژن شما می‌‌توانید متقاضی مناسبی برای لومینیرز باشید. اگر شما دچار کراس بایت هستید ونیر تنها راهی است که از آن برای اصلاح لبخند استفاده می‌شود. در این حالت باید سطح خارجی دندان آماده شود تا دندان پزشک بتواند لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. می‌توان از لومینیرز برای بیماران استفاده کرد که اپن بایت هستند و مطابقت دندان‌ها و عملکرد آنها را افزایش داد تا به این ترتیب نتایج بهتری به دست بیاید.

 لومینیرز یا ونیرهایی که نیاز به آماده سازی ندارند نیز به خلق لبخند زیبا کمک می‌کنند و شما می‌توانید شاهد نتایج مورد انتظار خود باشید. در این حالت نیز وضعیت بایت و اکلوژن شما بزرگترین فاکتوری است که دندان پزشک در نظر می‌گیرد تا از مناسب بودن شما برای نصب لومینیرز اطمینان حاصل نماید. سایر فاکتورهایی که باید در نظر گرفته شود عبارت است از سلامت دندان‌های فعلی، مقدار فیلینگ مورد استفاده در دندان‌ها، رنگ و مطابقت دندان‌های فعلی.

 لمینت یا لومینیرز: کدام یک باعث سفیدتر شدن دندان خواهند شد؟


لمینت یا لومینیرز کدام یک باعث سفیدتر شدن دندان خواهند شد؟

لمینت بدون شک لبخندی زیباتر و دندان‌های سفیدتری را به وجود می‌‌آورد زیرا در صورت استفاده از ترکیبات پرسلینی سفید، سطح دندان کمتر تراش داده می‌شود. در صورتی که شما قصد بهبود دندان‌های خود را دارید اما نمی‌خواهید ظاهر آنها بزرگ و حجیم به نظر برسد می‌توانید از لومینیرز پرسلینی استفاده کنید که نیاز به آماده سازی گسترده دندان ندارد.

مقدار پرسلینی که روی دندان‌ها قرار داده می‌شود تغییرات کوچکی را در ظاهر آنها ایجاد خواهد کرد اما دقیقاً همان رنگی که شما در چارت انتخاب کرده‌اید نیست. در این حالت متخصص دندان پزشکی برای سفیدتر کردن دندان‌ها باید از پرسلین بیشتری استفاده نماید تا دندان‌های زرد زیرین را بپوشاند. در این حالت لبخند شما جذاب تر می‌شود و با مشکل حجیم شدن دندان‌ها مواجه نخواهید شد.

 بهترین کار این است که به طور کامل توسط دندان پزشک معاینه شوید تا با توجه به سطح سلامت دهان و دندان، وضعیت بایت اکلوژن و سایر فاکتورهای دیگر بهترین روش برای اصلاح لبخند شما پیشنهاد دهد. اکثر دندان پزشکان باتجربه عرصه زیبایی قبل از نصب ونیر به سفید کردن دندان‌ها می‌پردازند تا دندان‌هایی سفید تر و لبخند زیباتری را به وجود بیاورند.

 آیا لمینت یا لومینیرز برای لثه مشکل ایجاد نمی‌‌کنند؟


 معمولاً لمینت در مقایسه با لومینیرز کمترین آسیب را به لثه رسانده است. لومینیرز یا ونیرهایی که نیاز به آماده سازی ندارند باعث التهاب لثه و قرمزی آن خواهند شد زیرا یک لایه باید به قسمت گردن دندان اضافه شود و به این ترتیب احتمال تشکیل پلاک را افزایش خواهد داد.

 

آیا امکان پوشاندن زردی دندان‌های ردیف جلو وجود دارد؟


 پاسخ این سوال منفی است زیرا لومینیرزها لایه‌های بسیار نازکی از پرسلین هستند که ضخامت آنها به اندازه لنز چشمی ‌می‌باشد. پوشاندن تیرگی دندان به کمک لومینیرز تقریبا غیر ممکن است و برای انجام چنین کاری باید از پرسلین ضخیم تر استفاده کرد که بتواند تیرگی دندان را بپوشاند اما ظاهر حجیمی ‌را به وجود خواهد آورد.

برای زیباتر کردن لبخند و افزایش طول عمر دندان چه باید کرد؟ 


 دندان پزشک ابتدا وضعیت بایت را بررسی می‌‌کند تا به این نتیجه برسد که آیا فضای کافی برای نصب پرسلین اضافه در پشت دندان وجود دارد یا خیر. اکثر افراد در این ناحیه دچار تحلیل رفتگی دندان می‌شوند و این مسئله به وضعیت بایت و برخی عادات از قبیل دندان قروچه یا مصرف بیش از حد غذاهای ترش و اسیدی ارتباط دارد. دندان پزشک از پرسلین بیشتر استفاده می‌‌کند تا قوس دندان را افزایش دهد. دندان پزشک قبل از شروع کار درخواست عکسبرداری توسط اشعه ایکس را می‌دهد تا به بررسی سلامت استخوان و لثه بپردازد و هر گونه پوسیدگی احتمالی را تشخیص دهد.

 در صورت کوچک بودن دندان‌ها و نداشتن لبخند دلخواه چه باید کرد؟


 بهترین کار این است که به دندان پزشک مراجعه کنید تا به ارزیابی حفره دهان بپردازد و با توجه به نتایج به دست آمده بهترین روش ممکن را پیشنهاد دهد. در نهایت دندان پزشک به شما می‌گوید که آیا متقاضی مناسبی برای نصب ونیر یا لومینیرز هستید یا خیر، و قبل از شروع درمان به توضیح مزایا و معایب، هزینه و خطرات هریک از این دو روش خواهد پرداخت.