درمان دندان درد شدید در کودکان و بزرگسالان

دندان درد غالباً نشانه وجود مشکلی در دندان یا لثه است، اما گاهی درد دندان دردی ارجاعی است، به این معنا که مشکلی در جای دیگری از بدن باعث بروز این درد شده است.

علائم درد دندان

دندان درد در بازه ملایم تا شدید متغیر است و می‌تواند متناوب یا دائم باشد. بیماران دچار درد دندان با علائم زیر مواجه می‌شوند:

 • درد نبض‌دار یا ورم داخل یا اطراف دندان یا لثه
 • تب
 • درد تیز هنگام لمس کردن دندان یا جویدن
 • حساسیت و درد داخل یا اطراف دندان
 • حساس بودن دندان به گرما، سرما یا شیرینی
 • درد سوزشی یا ضربان دار که چندان متداول نیست.

دلایل دندان درد


 دلایل رایج دندان درد

پوسیدگی دندان شایع‌ترین دلیل دندان درد است. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، آبسه ایجاد می‌شود. به عفونت نزدیک دندان یا داخل مغز (پالپ) دندان آبسه گفته می‌شود. اگر فکر می‌کنید دندان آبسه کرده است، هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید. عفونت در موارد نادر در مغز پخش می‌شود و زندگی بیمار را به خطر می‌اندازد.

دندان نهفته نیز یکی از علل دندان درد است و هنگامی رخ می‌دهد که یکی از دندان‌ها، معمولاً دندان عقل، در استخوان یا بافت لثه گیر کرده باشد و نتواند از لثه خارج شود یا رشد کند.

دلایل رایج دندان درد ارجاعی

سینوزیت عارضه‌ای است که در آن سینوس‌ها به دلیل عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی در حفره سینوسی ملتهب می‌شود. از آنجایی که ریشه دندان‌های بالا نزدیک سینوس‌ها است، ابتلا به سینوزیت درد دندان‌های بالا را در پی خواهد داشت.

دیگر دلایل دندان درد ارجاعی

بیماری قلبی و سرطان ریه نیز باعث دندان درد می‌شود. درد دندان در بعضی موارد نشانه هشدار دهنده حمله قلبی است.

بیماری‌های قلبی و ریوی به دلیل محل عصب واگ به دندان درد می‌انجامد. این عصب از مغز تا اندام‌های مختلف بدن، از جمله قلب و ریه‌ها، کشیده شده است و از فک عبور می‌کند.

دلایل نادر دندان درد ارجاعی

نورالژی عصب سه قلو و نورالژی عصب پس سری (اکسیپیتال) عارضه‌های عصبی دردناکی هستند که باعث تحریک یا التهاب عصب‌های سه قلو و پس سری می‌شوند. این عصب‌ها به جمجمه، صورت و دندان‌ها سرویس می‌دهند و در صورت ملتهب شدن آنها این تصور پیش می‌اید که دندان درد می‌کند.

زمان مراجعه به دندانپزشک


هر گاه دندان درد دارای خصوصیات زیر بود، در اولین فرصت ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • استمرار دندان درد به مدت بیش از یک یا دو روز
 • شدید بودن دندان درد
 • تب کردن، گوش درد داشتن یا بروز درد هنگام گشودن کامل دهان

تشخیص صحیح و درمان عفونت دندان برای جلوگیری از منتشر شدن عفونت در دیگر بخش‌های صورت و جمجمه و احتمالاً حتی جریان خون مهم است.

درمان دندان درد چیست؟


دندانپزشک برای تسکین درد دندان ابتدا سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند و معاینه انجام می‌دهد؛ سپس در مورد خصوصیات درد، یعنی زمان شروع، شدت، محل درد، عوامل تشدید درد و تسکین آن می‌پرسد. دندانپزشک دهان، دندان، لثه، فک، زبان، گلو، سینوس‌ها، گوش، بینی و گردن را معاینه می‌کند. رادیوگرافی دیجیتال و آزمایش‌های دیگر نیز با توجه به حدس و تشخیص اولیه متخصص درباره دندان درد انجام می‌شود.

یکی از بهترین مزایای رادیوگرافی دیجیتال نسبت به تصاویر اشعه ایکس معمولی این است که به علت پایین بودن عوارض و خطرات ان برای خانم های باردار نیز بدون هیچ گونه نگرانی قابل استفاده است.به همین دلیل ما در کلینیک دندان پزشکی Tehran smile از رادیوگرافی دیجبتال برای تشخیص درد و گرفتن عکس از دندان ها استفاده می‌کنیم.

درمان‌های موجود برای دندان درد

درمان دندان درد با توجه به دلیل بروز آن انتخاب می‌شود. اگر پوسیدگی علت درد دندان باشد، دندانپزشک دندان را پر می‌کند یا در صورت لزوم می‌کشد. اگر دلیل دندان درد عفونت عصب دندان باشد، عصب‌کشی ضرورت می‌یابد. نفوذ باکتری‌ها به بخش‌های داخلی دندان باعث عفونت می‌شود. آنتی بیوتیک در صورت وجود تب یا ورم کردن فک تجویز می‌شود. فوتوتراپی با لیزر سرد معمولاً در کنار روش‌های درمانی دیگر برای تسکین درد و کاهش التهاب ناشی از دندان درد به کار برده می‌شود.

روش‌های تسکین درد در صورت امکان‌پذیر نبودن مراجعه سریع به دندانپزشک

تمام افراد مبتلا به دندان درد باید برای تشخیص علت درد و درمان آن به دندانپزشک مراجعه کنند. اگر در درمان دندان درد و عارضه دامن زننده به این درد اهمال شود، درد تشدید خواهد شد. بااین حال اگر مراجعه سریع به دندانپزشک برایتان مقدور نیست، با درمان‌های خانگی زیر موقتاً درد و التهاب را تسکین دهید:

 • شستن دهان با آب نمک گرم
 • استفاده ملایم از نخ دندان برای خارج کردن ذرات غذای گیر کرده بین دندان‌ها
 • مصرف مسکن‌های غیرتجویزی مانن ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تایلنول) برای آرام کردن درد
 • هرگز آسپرین یا هیچ مسکن دیگری را روی لثه نزدیک دندان دردناک قرار ندهید، چون با این کار بافت لثه می‌سوزد.
 • داروی غیرتجویزی ضدعفونی کننده حاوی بنزوکائین را مستقیماً روی دندان و لثه تحریک شده قرار دهید تا درد موقتاً تسکین یابد. مالیدن روغن میخک (اوژنول) نیز لثه را بی‌حس می‌کند. این روغن را می‌توان مستقیماً روی ناحیه ملتهب مالید یا پنبه کوچکی را به روغن آغشته کرد و روی دندان دردناک گذاشت.

دندان درد کودکان


دلایل 

دلیل اصلی دندان درد کودکان به رژیم غذایی کودک مربوط می‌شود که معمولاً سرشار از آب نبات، شیرینی‌های شکلانی و نوشیدنی‌های دارای کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند در شکل‌های گوناگون است. باکتری‌های موجود در دهان قند را به اسید تجزیه می‌کند، اسیدها با کلسیم موجود در مینای دندان ترکیب می‌شود. این واکنش به پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا حتی نمایان شدن ریشه دندان منجر می‌شود.

دندان درد هنگامی بروز می‌یابد که پوسیدگی به اتاق پالپ دندان نفوذ کند یا تا نزدیکی آن پیش برود. عصب‌ها و رگ‌های خونی در این فضا وجود دارد که به پوسیدگی یا هر نوع اختلال بسیار حساس است.

علائم

اگر درد تیز باشد یا فقط اطراف دندان حساس و دردناک باشد، کودکان معمولاً دندان درد خود را پنهان می‌کنند و از درد شکایت نمی‌کنند یا این که بالعکس با مبالغه در مورد شدت درد خود را لوس می‌کنند تا به خواسته‌های خود برسند. بنابراین بهتر است در مورد ماهیت درد اطمینان حاصل کرد.

گاهی دندان باعث درد نیست و منشأ درد زخم‌های دهانی، ورم لثه یا گونه‌ای زخم سرد (تبخال) است که در ناحیه دهان مشکل ایجاد کرده است.

از فرزندتان بخواهید تا محل درد را نشان دهد. هنگامی که کودک دهان را باز می‌کند، وجود لکه‌های قرمز و ورم داخل گونه‌ها را بررسی کنید. اگر ورم یا لکه قرمز وجود نداشت، احتمال دندان درد واقعی زیاد است. فوراً از دندانپزشک خانوادگی وقت بگیرید.

درمان‌های خانگی موثر درد دندان

تسکین موقت دندان درد با درمان‌های خانگی درد آزاردهنده را متوقف می‌کند. اما این راهکار موقتی است و این فرصت را ایجاد می‌کند تا کودک را با راحتی بیشتر به دندانپزشک ببرید.

بعضی از این درمان‌های خانگی آسان به شرح زیر است:

 • مالیدن روغن میخک، بادام هندی یا سیر روی دندان دردناک. اگر کودک تمایلی به این کار نداشت، روغن را روی انکشت اشاره‌اش بزنید و از او بخواهید تا روغن را به آرامی روی ناحیه دردناک بمالد. این کار علاج درد است.
 • سیب زمینی را به قطعه‌های کوچکی ببرید و داخل یخچال بگذارید. قطعه‌های سرد سیب زمینی را به کودک بدهید و از او بخواهید آنها را داخل دهان روی دندان دردناک بگذارد. سرما درد را تسکین می‌دهد. به جای سیب زمینی می‌توانید از خیار استفاده کنید، به شرطی که خیار نیز سرد باشد.
 • برگ نعناع خشک را اطراف دندان بگذارید و از کودک بخواهید هر چند دقیقه یک بار تف کند. نعناع درد را آرام می‌کند.
 • دندان لق را نکشید. اجازه دهید فرزندتان خودش تشخیص بدهد که آیا دندان آن‌قدر لق شده است تا بیرون آورده شود یا نه و بگذارید کودک خود دندان را دربیاورد.
 • اگر هیچ کدام از روش‌های فوق موثر نبود و کودک از شدت درد دهان را پوشاند، حوله مرطوب خیسی را روی گونه‌ها بگذارید.

هنگام تهیه مسکن‌های غیرتجویزی از داروخانه به یاد داشته باشید که کودکان و نوجوانان باید استامینوفن (و نه آسپرین) مصرف کنند.


آمادگی پیش از مراجعه به دندانپزشک

کودک پس از تسکین موقتی دندان درد نهایت تلاش خود را می‌کند تا رفتن به دندانپزشکی را به تاخیر بیاندازد. اما شما به هیچ وجه این خواسته را قبول نکنید، فرزندتان باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرد. پوسیدگی یا آبسه نیز نیاز ضروری به درمان اورژانسی دارد.

برای خوشایند کردن تجربه دندانپزشکی و کاهش اضطراب کودک سعی کنید مراجعه به دندانپزشکی بخشی از برنامه مورد علاقه کودک باشد، برای مثال همان روز به پارک یا فروشگاه بروید. به این ترتیب دندانپزشکی شبیه به توقفی کوتاه می‌شود.

پیشگیری از دندان درد

از آنجایی که اکثر دندان دردها نتیجه پوسیدگی دندان است، با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توان از بروز این درد جلوگیری کرد. برای این کار باید مسواک زدن منظم با خمیر دندان حاوی فلوراید را تبدیل به عادت کنید، روزانه یک بار از نخ دندان استفاده کنید، دهان را یک یا دو بار در روز با دهانشویه ضدعفونی کننده بشویید و سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه نمایید. به علاوه مواد غذایی با قند پایین‌تر مصرف کنید و از دندانپزشک بخواهید مناسب بودن شیاربندی دندان‌ها (سیلانت) و فلورایدتراپی را بررسی کند.

درد دندان شدید برای هیچکس قابل تحمل نیست . دانشمندان دندان درد شدید را یکی از شدیدترین درد های انسان نامیدند و بنابر همین اصول باید پیشگیری از درد دندان کاملا رعایت شود.همگی میدانیم که استفاده از اسپری ضد درد، شستشوی دهان با اب نمک و یا دهان شویه و استفاده از مسکن درد هیچکدام درد دندان شدید را از بین نمیبرد و تنها راه حل این مشگل عصب کشی دندان یا همان روت کانال تراپی دندان میباشد .وقتی که دندانی به طور وسیعی خراب و پوسیده شده و امکان ترمیم ساده وجود ندارد باید نزد متخصص روت کانال تراپی رفت تا این معالجعه انجام شود . عصب دندان در دندانهای خلفی میتواند ۳ کاناله ، چهار کاناله و حتی پنج کاناله هم باشد که متخصص روت کانال تراپی بعد از تمیز کردن و حالت دادن این کانالها به صورت تیپر انها را با ماده اای صورتی رنگ به نام گوتا پرکا پر میکند.دندانهایی که روت کانال لازم دارند معمولا قبل از اینکه بیمار به مطب مراجعه کند به گرما و یا سرما و یا هر دو حساسیت پیدا میکنند ولی این یک قانون نیست و ما  با ۲۲ سال سابقه دندانپزشکی بیمارانی دیده ایم که کوچکترین علامتی از درد نداشتند و سراسیمه با آبسه دندانی به دندانپزشک مراجعه میکنند.شغل شریف دندانپزشک این است که در مرحله اول درد بیمار را کم و یا به اتمام برساند.دندانپزشک خوب با استفاده از تکنولوژی جدید مثل دستگاه اپکس فایندر و رادیوگرافی دیجیتال ارتفاع ریشه های دندان را محاسبه و روت کانال را در یک جلسه به اتمام میرساند . در بعضی مواقع که عصب کشی  اولیه درست انجام نشده و یا  به علت بهداشت نادرست بیمار عصب کشی شکست خورده باید دندان دوباره عصب کشی شود .

بهترین دکتر دندانپزشک


 پیدا کردن یک دندانپزشک خوب کار بسیار سختی به نظر می‌رسد، اما وقتی که بدانید کجا باید به دنبال گزینه‌های مناسب بگردید، هنگام مقایسه دندانپزشکان جهت انتخاب دنبال چه چیزی باشید و در نهایت چه چیزهایی را سوال کنید تا بتوانید مشخص کنید کدام یک برای رفع نیاز شما بیمار محترم مناسب‌تر است، این کار بسیار آسان‌تر خواهد شد.

روی‌هم‌رفته میشود گفت که، یک دندانپزشک خوب در منطقه محل مطب خود شهرت خوبی داشته، در مورد سلامت دندان‌های بیماران با ایشان صادقانه صحبت می‌کند، پیش از درمان هزینه‌ها ر به بیماران  توضیح داده و  از دانش لازم برخوردار است و با کمال میل به پرسش‌های بیماران پاسخ می‌دهد. حتماً قبل از آنکه دچار دندان‌درد و یا هر مشکل دهانی  یا مورد اضطراری دیگر شوید، مطابق مراحل زیر یک دندانپزشک خوب پیدا کنید.

چگونه یک دندانپزشک خوب را پیدا کنیم؟


بهترین راه برای شروع جستجو این است که از دوستان،  و همکارانتان بخواهید کسی را به شما معرفی کنند. کسی که از کار دندانپزشک خود راضی باشد با کمال میل او را به شما معرفی می‌کند یا دست‌کم نظرش را درمورد او می‌گوید.

مسئول داروخانه یا پزشکی که معمولاً به او مراجعه می‌کنید هم می‌تواند برای یافتن یک دندانپزشک زیبایی مناسب باشد
اگر در تغیر مکان هستید، از دندانپزشک فعلی‌تان بخواهید شما را به یکی از همکارانش در محل جدید زندگی‌تان معرفی کند.

. دندانپزشکی ما به عنوان دندانپزشک رسمی سفارت انگلستان و خیلی ار سفارتها انتخاب شده و اگر شما به سایت سفارت انگلستان بروید اسم مطب را  ببنید.

قاعدتاً، تا اینجا باید لیستی از چندین دندانپزشک خوب تهیه کرده باشید. مرحله بعد این است که با هر یک از این دندانپزشکان تماس تلفنی گرفته و یا به آن‌ها مراجعه کنید تا بتوانید ابتدا از طریق یک جلسه مشاوره مخصوص بیماران جدید با داشتن رادیوگرافی و سپس با یک نوبت ویزیت واقعی گزینه‌های خود را محدودتر کنید. هر چه بیشتر پرسش و تحقیق کنید احتمال اینکه بتوانید زودتر گزینه مناسب دندانپزشکتان را پیدا کنید بیشتر خواهد بود.

 

دندان درد  در کودکان


دندان درد کودک شما می تواند بسیار زیاد باشد. مواجه شدن با این درد می تواند به معنی عدم استراحت در شب، کابوس دیدن یا بی خوابی برای کودک و خانواده شما باشد. در صورتی که درد دندان شیری فرزند شما بسیار زیاد باشد، همواره احتمال دارد فرزند در برابر تلاش های شما برای آرام کردن وی استقامت و جنگ کند و امکان آرام کردن وی برای شما پدر یا مادر وجود نداشته باشد. این مسائل به این دلیل است که از نقطه نظر فرزند شما درمان (هر گونه دخالت شما برای باز کردن دندان کودک) ترسناک تر و دردناک تر از خود درد دندانی است که فرزند از آن رنج می برد. برای حل این مشکل لازم است که شما به عنوان والدین کودک مسئله را با یک روش سریع و هوشمندانه حل کنید، بدون آنکه منجر به ایجاد ترس یا تشویش در فرزند خود شوید.

علت ها 

مقصر اصلی در این رابطه می تواند نوع تغذیه کودک شما باشد.  شیرینی های شکلاتی و نوشیدنی های شیرین دارای کربوهیدرات های تصفیه شده و شکر به اشکال مختلف در غذاها وجود دارند. باکتری های موجود در دهان شکر  کربوهیدرات ها را به اسیدی مخرب تبدیل می کنند که با کلسیم موجود در مینای دندان واکنش نشان می دهد. این موضوع منجر به ایجاد پوسیدگی اولیه یا فرسایش دندان می شود که مشکلاتی همچون سوراخ شدن دندان ها، بیماری های لثه معمولی و یا شدید یا حتی آسیب دیدن ریشه های دندان را می تواند به همراه داشته باشد. درد دندان زمانی اتفاق می افتد که پوسیدگی ناحیه داخلی دندان را تحت تاثیر قرار دهد یا پوسیدگی به این قسمت داخلی دندان بسیار نزدیک شود. این ناحیه اعصاب داخل دندان و مویرگ های خونی بسیار کوچک را در بر می گیرد و بطور خاص به وجود پوسیدگی یا هر نوع اختلال دیکری واکنش نشان می دهد.

آیا درد دندان شیری کودک شما  بسیار شدید است، یا فقط احساس بدی در اطراف دندان وجود دارد؟ بچه ها گرایش به پنهان کردن و سکوت درباره درد دندان خود  را  دارند یا درباره درد دندان خود اغراق می کنند تا به این ترتیب بتوانند ابزاری برای رسیدن به خواسته های خود در مقابل والدین اختیار داشته باشند. بنابراین، هنگام مواجه شدن با درد دندان کودک اولین کار مناسب می تواند اطمینان از حقیقت  باشد.
به جای دندان، درد کودک می تواند به خاطر ایجاد آفت  و زخم دهان، متورم شدن لثه (التهاب لثه یا ضایعات مربوط به آن) یا انواع دیگر  زخم ها باشد که توانسته ناحیه دهان کودک را تحت تاثیر قرار دهد. از فرزند خود بخواهید نقطه ای را که درد در آن احساس می کند به شما با انگشت نشان دهد. هنگامی که کودک دهان خود را باز کرد، وجود نقطه های قرمز رنگ و ورم در داخل لب های وی را کامل کنترل کنید. اگر این موارد در دهان کودک مشاهده نشد، احتمالاً شما با یک مورد درد دندان مواجه هستید. در این صورت هر چه زود تر با دندان پزشک خود تماس بگیرید.

درمان های خوب خانگی و فوری دندان

استفاده از یک درمانهای خانگی برای درد دندان شیری می تواند به شما در رهایی از درد زیاد کمک کند. اما این راهکار در عمل فقط می تواند یک راهکار موقتی و مقطعی یاشد تا زمانی باشد که شما بتوانید با دندانپزشک خود ملاقات کنید.
برخی از راهکارهای خانگی ساده برای این موضوع به شرح زیر هستند:

 • مالش با سیر، روغن میخک بر دندان های آسیب دیده. اگر فرزند شما در مقابل استفاده از این روش مقاومت از خود نشان می دهد، روغن میخک را بر روی انگشت خود مالیده و از وی به آرامی بخواهید انگشت شما را بر روی دندان دارای مشکل  دار قرار دهد. استفاده از این روش درد را تسکین می دهد یا حتی در شرایط خاص می تواند درمان درد باشد.
 • برش های کوچک از سیب زمینی خانگی تهیه کنید و آنها را در فریزر منزل خنک کنید. یکی از این برش های خنک شده را به فرزند خود داده و از وی بخواهید آن را در دهان خود روی دندانی که درد می کند قرار دهد. سرما می تواند درد را تسکین دهد جون معمولا درجه حرارت دندان در زمان درمان درد بالا میرود. این کار را می توان با خیار نیز انجام داد و تا زمانی که خیار سرد باشد استفاده از خیار  موثر خواهد بود.
 • یک مقدار کم از برگ نعناع خشک شده را بر روی دندان کودک قرار دهید و از کودک خود بخواهید هر چند دقیقه آب دهان خود را خالی کند. گیاه نعناع برای تسکین درد دندان انتخاب مناسبی است.
 • دندان لق شده را خود از دهان کودک خارج نکنید. به کودک اجازه دهید درباره میزان لق بودن دندان برای خارج کردن آن از دهان قضاوت و خود تصمیم گیری کند و خود او دندان لق شده را خارج کند.
  اگر استفاده  تمام این روش ها موفقیت آمیز نبود و دهان کودک یک منطقه غیر قابل ورود برای شما بود، فقط از یک حوله  کمی گرم بر روی گونه کودک استفاده کنید تا به این ترتیب بتوانید درد دندان کودک را  کمی تسکین دهید.
  اگر شما برای تسکین درد کودک خود از داروهای مسکن کودک استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که استامینوفن کودک (و نه آسپرین) باید برای کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار گیرد.

درمان ریشه دندان


درمان ریشه دندان یا همان اندودانتیک (عصب کشی دندان) یک درمان دندانپزشکی میباشد که در آن عروق خونی و عصبی دندان (پالپ) که معمولا به علت پوسیدگی دچار عفونت میشود از دندان برداشته میشود. با اینکه ممکن است بیمار احساس دردی در مراحل اولیه پوسیدگی نداشته باشد ولی دندان هم از لحاظ رنگ و هم از لحاظ پوسیدگی و تخریب در درون صدمه میابد.حالا سوال برخی از افراد این است که دلیل درمان ریشه دندان چیست؟

جواب این سوال بسیار ساده است اگر عصب و عروق داخلی دندان عفونی شوند کانال هایی که داخل ریشه دندان شما هستند عفونت را پخش میکنند و ممکن است آبسه ایجاد شود.آبسه قسمت ملتحبی ازمجتمع چرکی میباشد که باعث تورم بافت های اطراف دندان هم میشود آبسه میتواند از یک درد خیلی کم تا درد بسیار شدید و حساسیت دردناک دندان در موقع جویدین متغییر باشد و اگر درمان ریشه درست انجام نشود این عفونت و آبسه پخش خواهد شد که دندان باسد کشیده شود

ریشه دندان زمانی که روت کانال میشود دردناک نمیباشد چون دندانپزشک از بی حسی موضعی استفاده میکند و کل عصب (پالپ) بی حس میشود حدف از خارج نمودن پالپ جلوگیری از چرک می باشد بعد از درآوردن عفونت و عصب های ملتهب ریشه دندان تمیز گردید  وریشه دندان با سرنگ با مواد مخصوصی پر میشود

درمان ریشه دندانها داشتن مهارت و وقت کافی را لازم است به طوری که بعضی از دندان ها با یک جلسه ولی دندانهایی که عصب های بیشتری دارند (مثل دندان های مولار عقبی) به دوجلسه هم احتیاج خواهند داشت معمولا بین جلسه اول و دوم پانسمان موقت روی دندان گذاشته میشود که درد از دندان دور شود و التحابی در دندان وجود نداشته باشد در جلسه دوم در صورت عدم  وجود عفونت دندان ترمیم دائمی انجام میگردد قدیم تر ها  دندان ها بعد از درمان ریشه تیره تر به نظر میرسیدند ولی با تکنیک های مدرن روتاری تغییر رنگ دندان ها امروزه اتفاق نمی افتد حتی اگر رنگ دندان تغییر کند راه های متعددی  برای بازگرداندن رنگ طبیعبی دندان وجود دارد. درمان ریشه  جایگزین کشیدن دندان میباشد به طوریکه اگر پالپ دندان عفونی شود وآن را درمان نکنیم هیچ راهی بغیر از کشیدن دندان برای بیمار باقی نمیماند بنابراین پزشکان توصیه میکنند که در صورت لزوم همیشه دندان روت کانال  بشود. بعضی از بیمارها که کشیدن دندان ها را ترجیح میدهند با شنیدن داستان های جایگزینی دندان با ایمپلنت یا بریج تصمیم خد را عوض کرده و حاضر به درمان ریشه میشوند.باید تذکر بدهیم که تا چند روز بعد از درمان ریشه امکان درد و حساسیت دندان به  فشار وجود دارد که این امری طبیعی است  اگر مشکل درد برای دندان شما بعد از درمان ریشه بوجود آمد حتما از داروهای مسکن برای کمتر شدن درد استفاده بنمایید.باید بدانیم که دندان هایی که درمان ریشه شده اند مثل دندان های دیگر احتاج به مسواک و نخ دندان دارند.معاینه دوره ای 6 ماهه  گرفتن رادیوگرافی بایت پینگ معمولا جلوگیری از درمان ریشه را برای بیمار به ارمغان می آورد.بعد از  انجام درمان ریشه، ترمیم دندان ها و یا روکش های زیبایی به منظور مقاوم سازی دندان لازم میباشد. بعضی زمان ها تاج دندان کاملا از دست رفته است و قبل از روکش قالب گیری  جهت پست در داخل کانال دندان که روکش را تقویت میکند انجام بشود.این پست ها معمولا از جنس طلای سفید، استیل و ... بوده  و به شکل دندان و ریشه در لابراتوار در می آیند.

درمان مجدد ریشه دندان


در طی یک درمان ریشه موفق تمامی کانال های دندان با رعایت دقیق طول آنها پاک سازی وشکل دهی میشوند.اگر این پاکسازی و شکل دهی کانال ها کوتاهتر و یا بلندتر از طول واقعی این کانال ها باشد در آیند ، ممکن  است این ریشه عفونت ضایعه و یا آبسه داشته باشد . تعداد کانال های هر ریشه ثابت و از پیش تعیین شده نمیباشد.تعداد کانال ها برای  هر دندان و هر فرد متغییر میباشد.در دندان های کرسی اول که همان دندان شماره شش میباشد تعداد کنال ها ممکن است 3 و یا 4 و یا حتی 5 کانال باشد لذا برای هر فرد متغییر میاشد . در طی درمان ریشه اولیه ممکن است یک یا چند کانال از دید دندانپزشک مخفی بمانند و این کانال ها در  طول زمان باعث بروز عفونت و نیاز به درمان مجدد ریشه دندان داشته باشند.درمان مجدد ریشه دندان کاری وقت گیر و مشکل میباشد. اول این که باید مادی که دندانپزشک اولیه در داخل کانال ها گذاشته خارج گردد و بعد از آن ریشه کاملا تمیز و پاک شوند . بعد از مطمئن شدن پاکی ریشه ها به سایز ایده آل با مواد ترمیم ریشه دندان ها پر میگردند.بعضی زمان ها که کیست و یا التهاب بزرگتر از حد معمول است درمان ریشه امکان پذیر نمیباشد.در زمانیکه یک دندان پست و روکش دارد وامکان درمان مجدد وجود ندارد دندانپزشک متخصص معالجه ریشه اقدام به جراحی پری اپیکال میکند. درمان مجدد ریشه و پری تلاشی برای حفظ دندان است در این دو دندان نیز احتمال شکست وجود دارد بنابراین بیمار ریسک عدم موفقیت را قبول کند.