درمان دندان درد شدید + درمان های خانگی فوری

دندان درد شدید غالباً نشانه وجود مشکلی در دندان یا لثه است، اما گاهی درد دندان دردی ارجاعی است، به این معنا که مشکلی در جای دیگری از بدن باعث بروز این درد شده است.

علائم درد دندان

دندان درد در بازه ملایم تا شدید متغیر است و می‌تواند متناوب یا دائم باشد. بیماران دچار درد دندان با علائم زیر مواجه می‌شوند:

 • درد نبض‌دار یا ورم داخل یا اطراف دندان یا لثه
 • تب
 • درد تیز هنگام لمس کردن دندان یا جویدن
 • حساسیت و درد داخل یا اطراف دندان
 • حساس بودن دندان به گرما، سرما یا شیرینی
 • درد سوزشی یا ضربان دار که چندان متداول نیست.

درمان های خوب خانگی و فوری دندان

استفاده از یک درمانهای خانگی برای درد دندان شیری می تواند به شما در رهایی از درد زیاد کمک کند. اما این راهکار در عمل فقط می تواند یک راهکار موقتی و مقطعی یاشد تا زمانی باشد که شما بتوانید با دندانپزشک خود ملاقات کنید.
برخی از راهکارهای خانگی ساده برای این موضوع به شرح زیر هستند:

 • مالش با سیر، روغن میخک بر دندان های آسیب دیده. اگر فرزند شما در مقابل استفاده از این روش مقاومت از خود نشان می دهد، روغن میخک را بر روی انگشت خود مالیده و از وی به آرامی بخواهید انگشت شما را بر روی دندان دارای مشکل  دار قرار دهد. استفاده از این روش درد را تسکین می دهد یا حتی در شرایط خاص می تواند درمان درد باشد.
 • برش های کوچک از سیب زمینی خانگی تهیه کنید و آنها را در فریزر منزل خنک کنید. یکی از این برش های خنک شده را به فرزند خود داده و از وی بخواهید آن را در دهان خود روی دندانی که درد می کند قرار دهد. سرما می تواند درد را تسکین دهد جون معمولا درجه حرارت دندان در زمان درمان درد بالا میرود. این کار را می توان با خیار نیز انجام داد و تا زمانی که خیار سرد باشد استفاده از خیار  موثر خواهد بود.
 • یک مقدار کم از برگ نعناع خشک شده را بر روی دندان کودک قرار دهید و از کودک خود بخواهید هر چند دقیقه آب دهان خود را خالی کند. گیاه نعناع برای تسکین درد دندان انتخاب مناسبی است.
 • دندان لق شده را خود از دهان کودک خارج نکنید. به کودک اجازه دهید درباره میزان لق بودن دندان برای خارج کردن آن از دهان قضاوت و خود تصمیم گیری کند و خود او دندان لق شده را خارج کند.
  اگر استفاده  تمام این روش ها موفقیت آمیز نبود و دهان کودک یک منطقه غیر قابل ورود برای شما بود، فقط از یک حوله  کمی گرم بر روی گونه کودک استفاده کنید تا به این ترتیب بتوانید درد دندان کودک را  کمی تسکین دهید.
  اگر شما برای تسکین درد کودک خود از داروهای مسکن کودک استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که استامینوفن کودک (و نه آسپرین) باید برای کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار گیرد.
 • بنابراین بیمار ریسک عدم موفقیت را قبول کند.

روش‌های تسکین درد در صورت امکان‌پذیر نبودن مراجعه سریع به دندانپزشک

تمام افراد مبتلا به دندان درد باید برای تشخیص علت درد و درمان آن به دندانپزشک مراجعه کنند. اگر در درمان دندان درد و عارضه دامن زننده به این درد اهمال شود، درد تشدید خواهد شد. بااین حال اگر مراجعه سریع به دندانپزشک برایتان مقدور نیست، با درمان‌های خانگی زیر موقتاً درد و التهاب را تسکین دهید:

 • شستن دهان با آب نمک گرم
 • استفاده ملایم از نخ دندان برای خارج کردن ذرات غذای گیر کرده بین دندان‌ها
 • مصرف مسکن‌های غیرتجویزی مانن ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تایلنول) برای آرام کردن درد
 • هرگز آسپرین یا هیچ مسکن دیگری را روی لثه نزدیک دندان دردناک قرار ندهید، چون با این کار بافت لثه می‌سوزد.
 • داروی غیرتجویزی ضدعفونی کننده حاوی بنزوکائین را مستقیماً روی دندان و لثه تحریک شده قرار دهید تا درد موقتاً تسکین یابد. مالیدن روغن میخک (اوژنول) نیز لثه را بی‌حس می‌کند. این روغن را می‌توان مستقیماً روی ناحیه ملتهب مالید یا پنبه کوچکی را به روغن آغشته کرد و روی دندان دردناک گذاشت.

 دلایل رایج دندان درد

پوسیدگی دندان شایع‌ترین دلیل دندان درد است. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، آبسه ایجاد می‌شود. به عفونت نزدیک دندان یا داخل مغز (پالپ) دندان آبسه گفته می‌شود. اگر فکر می‌کنید دندان آبسه کرده است، هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید. عفونت در موارد نادر در مغز پخش می‌شود و زندگی بیمار را به خطر می‌اندازد.

دندان نهفته نیز یکی از علل دندان درد است و هنگامی رخ می‌دهد که یکی از دندان‌ها، معمولاً دندان عقل، در استخوان یا بافت لثه گیر کرده باشد و نتواند از لثه خارج شود یا رشد کند.

دلایل رایج دندان درد ارجاعی

سینوزیت عارضه‌ای است که در آن سینوس‌ها به دلیل عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی در حفره سینوسی ملتهب می‌شود. از آنجایی که ریشه دندان‌های بالا نزدیک سینوس‌ها است، ابتلا به سینوزیت درد دندان‌های بالا را در پی خواهد داشت.

دیگر دلایل دندان درد ارجاعی

بیماری قلبی و سرطان ریه نیز باعث دندان درد می‌شود. درد دندان در بعضی موارد نشانه هشدار دهنده حمله قلبی است.

بیماری‌های قلبی و ریوی به دلیل محل عصب واگ به دندان درد می‌انجامد. این عصب از مغز تا اندام‌های مختلف بدن، از جمله قلب و ریه‌ها، کشیده شده است و از فک عبور می‌کند.

دلایل نادر دندان درد ارجاعی

نورالژی عصب سه قلو و نورالژی عصب پس سری (اکسیپیتال) عارضه‌های عصبی دردناکی هستند که باعث تحریک یا التهاب عصب‌های سه قلو و پس سری می‌شوند. این عصب‌ها به جمجمه، صورت و دندان‌ها سرویس می‌دهند و در صورت ملتهب شدن آنها این تصور پیش می‌اید که دندان درد می‌کند.

زمان مراجعه به دندانپزشک


هر گاه دندان درد دارای خصوصیات زیر بود، در اولین فرصت ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • استمرار دندان درد به مدت بیش از یک یا دو روز
 • شدید بودن دندان درد
 • تب کردن، گوش درد داشتن یا بروز درد هنگام گشودن کامل دهان

تشخیص صحیح و درمان عفونت دندان برای جلوگیری از منتشر شدن عفونت در دیگر بخش‌های صورت و جمجمه و احتمالاً حتی جریان خون مهم است.

درمان دندان درد چیست؟


دندانپزشک برای تسکین درد دندان ابتدا سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند و معاینه انجام می‌دهد؛ سپس در مورد خصوصیات درد، یعنی زمان شروع، شدت، محل درد، عوامل تشدید درد و تسکین آن می‌پرسد. دندانپزشک دهان، دندان، لثه، فک، زبان، گلو، سینوس‌ها، گوش، بینی و گردن را معاینه می‌کند. رادیوگرافی دیجیتال و آزمایش‌های دیگر نیز با توجه به حدس و تشخیص اولیه متخصص درباره دندان درد انجام می‌شود.

یکی از بهترین مزایای رادیوگرافی دیجیتال نسبت به تصاویر اشعه ایکس معمولی این است که به علت پایین بودن عوارض و خطرات ان برای خانم های باردار نیز بدون هیچ گونه نگرانی قابل استفاده است.به همین دلیل ما در کلینیک دندان پزشکی Tehran smile از رادیوگرافی دیجبتال برای تشخیص درد و گرفتن عکس از دندان ها استفاده می‌کنیم.

درمان‌های موجود برای دندان درد

درمان دندان درد با توجه به دلیل بروز آن انتخاب می‌شود. اگر پوسیدگی علت درد دندان باشد، دندانپزشک دندان را پر می‌کند یا در صورت لزوم می‌کشد. اگر دلیل دندان درد عفونت عصب دندان باشد، عصب‌کشی ضرورت می‌یابد. نفوذ باکتری‌ها به بخش‌های داخلی دندان باعث عفونت می‌شود. آنتی بیوتیک در صورت وجود تب یا ورم کردن فک تجویز می‌شود. فوتوتراپی با لیزر سرد معمولاً در کنار روش‌های درمانی دیگر برای تسکین درد و کاهش التهاب ناشی از دندان درد به کار برده می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *