دندان درد در کودکان + راه کارهای درمان های خانگی موقت

دلایل دندان درد در کودکان

دلیل اصلی دندان درد کودکان به رژیم غذایی کودک مربوط می‌شود که معمولاً سرشار از آب نبات، شیرینی‌های شکلانی و نوشیدنی‌های دارای کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند در شکل‌های گوناگون است. باکتری‌های موجود در دهان قند را به اسید تجزیه می‌کند، اسیدها با کلسیم موجود در مینای دندان ترکیب می‌شود. این واکنش به پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا حتی نمایان شدن ریشه دندان منجر می‌شود.

دندان درد هنگامی بروز می‌یابد که پوسیدگی به اتاق پالپ دندان نفوذ کند یا تا نزدیکی آن پیش برود. عصب‌ها و رگ‌های خونی در این فضا وجود دارد که به پوسیدگی یا هر نوع اختلال بسیار حساس است.

علائم درد دندان در کودکان

اگر درد تیز باشد یا فقط اطراف دندان حساس و دردناک باشد، کودکان معمولاً دندان درد خود را پنهان می‌کنند و از درد شکایت نمی‌کنند یا این که بالعکس با مبالغه در مورد شدت درد خود را لوس می‌کنند تا به خواسته‌های خود برسند. بنابراین بهتر است در مورد ماهیت درد اطمینان حاصل کرد.

گاهی دندان باعث درد نیست و منشأ درد زخم‌های دهانی، ورم لثه یا گونه‌ای زخم سرد (تبخال) است که در ناحیه دهان مشکل ایجاد کرده است.

از فرزندتان بخواهید تا محل درد را نشان دهد. هنگامی که کودک دهان را باز می‌کند، وجود لکه‌های قرمز و ورم داخل گونه‌ها را بررسی کنید. اگر ورم یا لکه قرمز وجود نداشت، احتمال دندان درد واقعی زیاد است. فوراً از دندانپزشک خانوادگی وقت بگیرید.

درمان‌های خانگی موثر درد دندان

تسکین موقت دندان درد با درمان‌های خانگی درد آزاردهنده را متوقف می‌کند. اما این راهکار موقتی است و این فرصت را ایجاد می‌کند تا کودک را با راحتی بیشتر به دندانپزشک ببرید.

بعضی از این درمان‌های خانگی آسان به شرح زیر است:

  • مالیدن روغن میخک، بادام هندی یا سیر روی دندان دردناک. اگر کودک تمایلی به این کار نداشت، روغن را روی انکشت اشاره‌اش بزنید و از او بخواهید تا روغن را به آرامی روی ناحیه دردناک بمالد. این کار علاج درد است.
  • سیب زمینی را به قطعه‌های کوچکی ببرید و داخل یخچال بگذارید. قطعه‌های سرد سیب زمینی را به کودک بدهید و از او بخواهید آنها را داخل دهان روی دندان دردناک بگذارد. سرما درد را تسکین می‌دهد. به جای سیب زمینی می‌توانید از خیار استفاده کنید، به شرطی که خیار نیز سرد باشد.
  • برگ نعناع خشک را اطراف دندان بگذارید و از کودک بخواهید هر چند دقیقه یک بار تف کند. نعناع درد را آرام می‌کند.
  • دندان لق را نکشید. اجازه دهید فرزندتان خودش تشخیص بدهد که آیا دندان آن‌قدر لق شده است تا بیرون آورده شود یا نه و بگذارید کودک خود دندان را دربیاورد.
  • اگر هیچ کدام از روش‌های فوق موثر نبود و کودک از شدت درد دهان را پوشاند، حوله مرطوب خیسی را روی گونه‌ها بگذارید.

هنگام تهیه مسکن‌های غیرتجویزی از داروخانه به یاد داشته باشید که کودکان و نوجوانان باید استامینوفن (و نه آسپرین) مصرف کنند.


آمادگی پیش از مراجعه به دندانپزشک

کودک پس از تسکین موقتی دندان درد نهایت تلاش خود را می‌کند تا رفتن به دندانپزشکی را به تاخیر بیاندازد. اما شما به هیچ وجه این خواسته را قبول نکنید، فرزندتان باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرد. پوسیدگی یا آبسه نیز نیاز ضروری به درمان اورژانسی دارد.

برای خوشایند کردن تجربه دندانپزشکی و کاهش اضطراب کودک سعی کنید مراجعه به دندانپزشکی بخشی از برنامه مورد علاقه کودک باشد، برای مثال همان روز به پارک یا فروشگاه بروید. به این ترتیب دندانپزشکی شبیه به توقفی کوتاه می‌شود.

پیشگیری از دندان درد

از آنجایی که اکثر دندان دردها نتیجه پوسیدگی دندان است، با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توان از بروز این درد جلوگیری کرد. برای این کار باید مسواک زدن منظم با خمیر دندان حاوی فلوراید را تبدیل به عادت کنید، روزانه یک بار از نخ دندان استفاده کنید، دهان را یک یا دو بار در روز با دهانشویه ضدعفونی کننده بشویید و سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه نمایید. به علاوه مواد غذایی با قند پایین‌تر مصرف کنید و از دندانپزشک بخواهید مناسب بودن شیاربندی دندان‌ها (سیلانت) و فلورایدتراپی را بررسی کند.

درد دندان شدید برای هیچکس قابل تحمل نیست . دانشمندان دندان درد شدید را یکی از شدیدترین درد های انسان نامیدند و بنابر همین اصول باید پیشگیری از درد دندان کاملا رعایت شود.

همگی میدانیم که استفاده از اسپری ضد درد، شستشوی دهان با اب نمک و یا دهان شویه و استفاده از مسکن درد هیچکدام درد دندان شدید را از بین نمیبرد و تنها راه حل این مشگل عصب کشی دندان یا همان روت کانال تراپی دندان میباشد .وقتی که دندانی به طور وسیعی خراب و پوسیده شده و امکان ترمیم ساده وجود ندارد باید نزد متخصص روت کانال تراپی رفت تا این معالجعه انجام شود .

عصب دندان در دندانهای خلفی میتواند ۳ کاناله ، چهار کاناله و حتی پنج کاناله هم باشد که متخصص روت کانال تراپی بعد از تمیز کردن و حالت دادن این کانالها به صورت تیپر انها را با ماده اای صورتی رنگ به نام گوتا پرکا پرمی کند.دندانهایی که روت کانال لازم دارند معمولا قبل از اینکه بیمار به مطب مراجعه کند به گرما و یا سرما و یا هر دو حساسیت پیدا میکنند ولی این یک قانون نیست و ما  با ۲۲ سال سابقه دندانپزشکی بیمارانی دیده ایم که کوچکترین علامتی از درد نداشتند و سراسیمه با آبسه دندانی به دندانپزشک مراجعه میکنند.
وظیفه دندانپزشک این است که در مرحله اول درد بیمار را کم و یا به اتمام برساند.دندانپزشک خوب با استفاده از تکنولوژی جدید مثل دستگاه اپکس فایندر و رادیوگرافی دیجیتال ارتفاع ریشه های دندان را محاسبه و روت کانال را در یک جلسه به اتمام میرساند . در بعضی مواقع که عصب کشی  اولیه درست انجام نشده و یا  به علت بهداشت نادرست بیمار عصب کشی شکست خورده باید دندان دوباره عصب کشی شود .

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *