دکتر ایزد کیهانی دندانپزشک زیبایی

آیا نگران لبخند زدن در مقابل دوستان و همکاران خود به دلیل دندان‌های نامرتب و بدرنگ خود هستید؟ آیا می‌خواهید لبخندی کامل و زیبا داشته باشید؟ مراجعه به دندانپزشک زیبایی پاسخ همه‌ی نگرانی‌های شماست. دندانپزشکی زیبایی روش‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که با هدف بهبود زیبایی صورت و همچنین ظاهر ساختارهای دندانی و لثه انجام می‌شود. اگر تصمیم دارید یکی از روش‌های زیبایی دندانپزشکی را انجام دهید، مراقبت‌های بعد از آن نیز نکته مهم دیگری است که باید در نظر بگیرید. در این مقاله درباره روش‌های زیبایی دندان و مراقبت‌های بعد از از آن بحث شده است.

روشهای زیبایی دندانپزشکی 


دندان پزشکان زیبایی در ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی زیر آموزش دیده‌اند:

 • سفید شدن دندان – بسیاری از افراد دندان‌هایشان لک شده است که این امر به دلیل اقدامات ناکافی بهداشت دهان و دندان، مانند مسواک زدن و نخ دندان نامنظم، یا به دلیل مصرف زیاد چای، قهوه و استعمال دخانیات رخ می‌دهد. برای این افراد، دندانپزشک زیبایی یک مواد بلیچینگ بسیار ایمن را بر روی دندان‌ها قرار می‌دهد، که منجر به از بین بردن لکه‌ها و ایجاد دندان‌های سفید و براق می‌شود.
 • کامپوزیت – کامپوزیت‌ها روکش‌های از قبل ساخته شده‌ای برای ترمیم دندان هستند که پس از گرفتن قالب دندان توسط دندانپزشک، در آزمایشگاه آماده می‌شوند. این روکش‌ها با استفاده از ماده باندینگ مناسب به طور مستقیم به دندان‌ها متصل می‌شوند، و برای پوشاندن اثر لک شدن دندان، یا ترمیم دندان‌های پوسیده یا نامرتب استفاده می‌شوند.
 • روکش دندان – روکش دندان به عنوان “کلاهک دندان” عمل می‌کند و مستقیماً روی سطح دندان‌های آماده قرار می‌گیرد. مصارف زیبایی روکش دندان شامل ترمیم آناتومی دندان، پوشاندن دندان بسیار لک شده، محافظت از دندان پرشده و تقویت دندانی است که تحت درمان ریشه یا عصب کشی قرار گرفته است.
 • باندینگ – از مواد باندینگ رنگ دندان، می‌توان برای پر کردن شکاف بیش از حد بین دندان‌ها، یا ترمیم دندان پس از برداشتن پوسیدگی‌های دندان استفاده کرد. سطحی که قرار است روی آن پر کردن انجام شود، ابتدا یک اسید خفیف روی دندان قرار داده می‌شود و به دنبال آن باندینگ ایجاد می‌شود و با استفاده از یک منبع نور مناسب پلیمریزه می‌شود.
 • کانتورینگ لثه – برخی از افراد یا لثه‌های بیش از حد بزرگ دارند و یا لثه‌‌ی آن‌ها رشد کافی نداشته است، هر دو ظاهر ناخوشایندی در صورت ایجاد می‌کنند. برای این افراد، با اتصال مجدد لثه‌ها با استفاده از لیزر، یا روش‌های مختلف جراحی، می‌توان ظاهر لثه‌ها را بهبود بخشید.
 • ارتودنسی نامرئی – بسیاری از مردم از ظاهر بریس‌های فلزی دندان، که قبلاً برای ارائه درمان ارتودنسی استفاده می‌شدند، راضی نیستند. با این حال، با پیشرفت‌های انجام شده در دندانپزشکی، ارتودنسی‌های نامرئی جایگزین مناسبی برای ارتودنسی‌های فلزی و طولانی مدت هستند و دقیقاً مانند یک نگهدارنده روی سطح دندان قرار می‌گیرند. این نوع ارتودنسی نه تنها زیبایی صورت را مختل نمی‌کند، بلکه در مقایسه با بریس‌های دندان نیز به همان اندازه در دستیابی به حرکت و مرتب کردن دندان‌ها موثر است.

چگونه دندانپزشک زیبایی را انتخاب کنیم؟ 


همه‌ی دندانپزشکان در ارائه خدمات زیبایی دندان آموزش ندیده‌اند. بلکه دندانپزشکانی که تحت آموزش دقیق در این زمینه قرار گرفته‌اند و تجربه زیادی در این زمینه دارند، واجد شرایط ارائه خدمات زیبایی دندان هستند.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام انتخاب دندانپزشک زیبایی در نظر بگیرید:

 • تجربه پزشک در دندانپزشکی زیبایی چیست؟
 • تحصیلات گذشته و مداوم پزشک چیست؟
 • چه مدت پزشک تجربه‌ی روش زیبایی مورد نظر شما را دارد ؟
 • آخرین فناوری‌های مورد استفاده در مطب دندانپزشکی چیست؟
 • انجمن‌های تخصصی پزشک چیست؟
 • آیا مشاوره اولیه رایگان است؟
 • آیا شرایط پرداخت مناسب است؟
 • آیا روش زیبایی دندان فاقد فلز است؟
 • آیا روش‌های نامحدودی برای زیبایی دندان به بیمار را ارائه می‌دهد؟
 • شرایط کارکنان چیست؟
 • آیا برای روش‌های زیبایی دندان از تصاویر قبل و بعد از بیماران خودشان ارائه می‌دهد؟

مراقبت­‌های بعد از دندانپزشکی زیبایی دندان 


پس از اتمام یکی از روش‌­های زیبایی دندان که در بالا توضیح داده شده، مراقبت­ از دندان کمی جدی­‌تر از قبل باید در نظر گرفته شود. نکاتی که بعد از اتمام روش­‌های زیبایی دندان به آن توجه کنید معمولا شامل موارد زیر می­باشد:

ممکن است مدتی طول بکشد تا شما به دندانهای جدید خود عادت کنید 

بعد از اقدامات زیبایی دندانپزشکی، ممکن است به مدتی زمان نیاز داشته باشید تا خود را با لبخند جدید تطبیق دهید. خواه ضخامت دندان‌های شما متفاوت باشد و یا عادات غذایی شما تغییر کرده باشد، ذهن شما ممکن است به مدتی زمان نیاز داشته باشد تا با این تغییرات سازگار شود. این ناراحتی فقط باید یک هفته یا همین حدود طول بکشد. با این حال، اگر بعد از این مدت هنوز هم ناراحتی دارید، حتماً برای تعیین ویزیت بعدی، با دندانپزشکی زیبایی خود تماس بگیرید.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه مهم است

برای اینکه اطمینان حاصل کنید دندان‌های جدید شما برای مدت طولانی در فرم عالی قرار دارند، مهم است که در مورد روال بهداشت دهان خود کوشا باشید. حتماً دو بار در روز و بعد از غذا مسواک بزنید و همچنین باید حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. با این حال به یاد داشته باشید که برای از بین بردن پلاک از سطح دندان نیازی به مسواک زدن زیاد ندارید در واقع پلاک نرم و پاک می‌شود. با مسواک زدن منظم با مسواک با موی نرم، لبخند جدید شما باید در شرایط عالی باقی بماند.

درد لثه کاملا طبیعی است 

اگر بعد از روش زیبایی دندان خود احساس درد می‌کنید، نگران نباشید! این یک قسمت کاملا طبیعی از روند بهبودی است. دندانپزشک زیبایی دندان توصیه می‌کند که برای کمک به علائم دردناک، سه بار در روز دهان خود را با آب نمک گرم بشویید. در صورت نیاز می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه نیز استفاده کنید.

ممکن است حساسیت را تجربه کنید 

طی چند روز اول، بسیاری از بیماران حساسیت به سرما و گرما را تجربه کنند. این بعد از تغییر ساختار دندان‌های شما کاملا طبیعی است و این علائم باید طی چند روز برطرف شود. در این فاصله، سعی کنید از غذاهای دمای اتاق که دندان‌های حساس شما را تحریک نمی‌کنند، استفاده کنید.

در گفتار شما نیز تاثیر میگذارد 

همانطور که عادت کردن به دندان‌های جدید خود کمی زمان‌بر است، ممکن است در این فاصله‌ی زمانی در گفتار خود نیز مشکل داشته باشید. این دوره ممکن است چند روز طول بکشد، اما شما می‌توانید انتظار داشته باشید که گفتار شما خیلی زود به حالت عادی برگردد.

انتظار میرود تولید بزاق افزایش یابد

یک واکنش طبیعی در برابر تغییر اندازه دندان و گزش شما، افزایش مقدار بزاق است. نگران نباشید این علامت موقتی است و باید پس از حدود یک هفته فروکش کند.

شما باید از برخی غذاها خودداری کنید 

غذاهای خاصی وجود دارد که توصیه می‌شود هنگام تطبیق با دندان‌های جدید از آنها اجتناب کنید. از غذاهای سخت و اجسام مانند یخ، آب نبات‌های سفت و حتی انتهای مداد خود که به طور بالقوه می‌تواند دندان‌های شما را آسیب برساند یا خرد کند، خودداری کنید. همچنین باید از غذاهایی که به لک دندان معروف هستند خودداری کنید، زیرا کیفیت درمان زیبایی شما را از بین می‌برد. غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای، ادویه کاری، مرکبات و سس گوجه فرنگی را حتماً کنار بگذارید. با این کار می‌توانید لبخند جدید خود را برای مدت طولانی‌تری زیبا جلوه دهید!

در صورت نیاز، از محافظ دهان استفاده کنید!

سرگرمی‌های شما با انجام روش‌های زیبایی دندان پایان نمی‌یابد. با این حال، مهم است که شما اقدامات لازم را برای محافظت از لبخند جدید خود انجام دهید. اگر ورزش می‌کنید (به ویژه ورزش‌های تماسی)، در مورد گرفتن محافظ دهان با دندانپزشک صحبت کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *