روکش زیرکونیا دندان

روکش زیرکونیا یکی از مهم‌ترین پر کاربردترین انواع روکش ها در دوره اخیر است. افرادی که خواهان دندان‌های مصنوعی زیبا برای خود هستند، انتخاب روکش زیرکونیا را ترجیح می‌دهند. بیماران اغلب درباره مواد به کار رفته در ساخت روکش های زیرکنیوم کنجکاو هستند. روکش‌های زیرکونیا از اکسید زیرکونیوم ساخته شده‌اند زیرکونیا یک فلز پودری سفید رنگ است که نسبت به اشعه ایکس پرتونارسان است همچنین رنگ آن نسبت به سایر گزینه‌های روکش دندانی سفیدتر است.

انواع روکش زیرکونیا دندان

  • زیرکونیای جامد – زیرکونیای جامد نسبت به زیرکونیای نیمه شفاف، استحکام بیشتری دارد و می‌تواند نسبت به نیروی جویدن و آسیاب غذا بهتر مقاومت کند. این روکش مناسب دندان‌های درمان شده با عصب کشی است که از دندان ضعیف پشتیبانی بیشتری می‌کند.

از آنجا که مقداری ناشفاف است، برای دندان‌های عقب مناسب می‌باشد.

  • زیرکونیای بسیار شفاف – این روکش زیرکونیا ظاهری عالی به شما می‌دهد که دقیقا مشابه دندان‌های طبیعی شما است و برای دندان های جلویی مناسب می‌باشد.

در صورت نیاز به درمان ارتودنسی برای اصلاح تراز دندان‌ها، دندانپزشک زیرکونیای نیمه شفاف را ترجیح نمی‌دهد.

مزایای روکش زیرکونیا دندان

در اینجا برخی از نقاط مثبت روکش‌های زیرکونیا که باعث می‌شوند بهتر از روکشهای معمولی و سنتی باشند، آمده است. روکش زیرکونیا از نظر زیبایی در مقایسه با تاج‌های سرامیکی دارای پایه فلزی، هیچ‌گونه خط خاکستری قابل مشاهده ندارد.

ظاهر زیبا :روکش های زیرکونیا ظاهری کاملاً طبیعی به تاج دندان می‌بخشند که باعث محبوبیت آنها در بین محصولات دندانپزشکی زیبایی شده است. بسیاری از اوقات، تفکیک روکش زیرکونیوم از دندانهای طبیعی دشوار است. توصیه می شود روکش زیرکونیا به دندان متصل شود تا ظاهری طبیعی تر به دندان‌ها ببخشند. چراکه وقتی از روکش‌های دارای پایه فلزی استفاده می شود احتمال سیاه شدن خط لثه وجود دارد.

مطابقت زیستی : بافت‌های موجود در دهان به راحتی روکش‌های زیرکونیا را می‌پذیرند . روکش‌های زیرکونیوم در روزهای پس از درمان، عملکرد بسیار خوب خود را آغاز خواهند کرد.

 عمر طولانی : عمر روکش‌های زیرکونیا در مقایسه با روکش‌های معمولی تفاوتی ندارد. روکش‌های زیرکنیوم به نحوی ساخته شده‌اند که در صورت مراقبت صحیح بهترین خدمات را با بیشترین طول عمر ارائه می‌کنند.

قدرت و استحکام روکش های زیرکونیا از قدرت و استحکام قابل توجهی برخوردار هستند که حتی توسط بیمارانی که با آن درمان شده‌اند احساس می‌شود.

مقاومت در برابر پوسیدگی : بسیاری از روکش های دندانی در مدت زمان مشخصی استفاده توسط بیماران، دچار فرسایش و پوسیدگی می‌شوند. مایعات و غذاهای مختلفی که طی چند سال مصرف می‌شوند، باعث پوسیدگی روکش‌های دندان می‌شوند. تاج‌های زیرکونیوم مثل بسیاری از انواع دیگر روکش های دندانی دچار پوسیدگی نمی‌شوند که این امر در طول عمر بیشتر آنها نقش دارد.

اتکنولوژی ساخت : این روکشهای دندانی با فناوری CAD-CAM  (طراحی با کمک کامپیوتر- شکل دادن با کمک کامپیوتر) ساخته شده‌اند که جدیدترین فناوری در حوزه دندانپزشکی دیجیتال است.

مراحل نصب روکش زیرکونیا

فرآیند چسباندن روکش‌های دندانی زیرکونیا مشابه سایر روکش‌های دندانی است. این فرایند شامل دو مرحله است:

آماده سازی ساختار دندان (مرحله اول) و متناسب کردن و چسباندن روکش (مرحله دوم)

مرحله اول : دندان‌های شما برای شکل دادن روکش اندازه‌گیری می‌شوند. متخصصین دندانپزشکی قبل از آماده کردن دندان آسیب دیده در این باره با شما صحبت خواهند کرد. این آماده سازی شامل تراش دندان قبل از تغییر شکل آن (که باعث کاهش سایز می‌شود) با یک دریل کوچک است.

تحت بی حسی موضعی، یک برش کوچک از دندان شما برداشته می‌شود که باعث می‌شود دندان با شکل روکش متناسب باشد. یک قالب ساخته می‌شود که از شما خواسته می شود آن را گاز بگیرید. این قالب به عنوان مدلی برای تولید روکش های جدید شما در آزمایشگاه دندانپزشکی ما استفاده می‌شود که دارای بهترین استاندارد تجهیزات فنی با دقت بالا است.

مرحله دوم : که دندان شما با روکش خود متناسب شده است، دندانپزشک مربوطه با یک اسید مخصوص دندان سطح دندان را خراش داده و باعث افزایش قدرت پیوند بین تاج و دندان می‌شود؛ زیرا دندان زبر شده است.

سپس روکش روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد. دندانپزشک قبل از نصب روکش، موقعیت و ظاهر آن را بررسی کرده و آن را تنظیم می‌کند. سپس پولیش نهایی روی دندان صورت می‌گیرد.

تاج یا روکش زیرکونیا ماده‌ای فوق العاده با دوام که گزینه دیگری برای اصلاح مشکلات تراز دندان‌ها، ترمیم آسیب و بهبود شکل و ظاهر دندان‌های شما می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تهران اسمایل با شماره تلفن‌­های 26110053021 و 02126110052 تماس حاصل فرمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *