روکش چینی

یکی از مهمترین نگرانی های بیمار هنگام انتخاب و استفاده از روکش های پرسلینی (چینی) دوام آنهاست. پاسخ این است که این روکش ها عموما بسیار بادوام هستند و بیمار می تواند با رعایت نکات ساده بهداشت دهان و دندان که درمورد دندانهای طبیعی خود بکار می برد، عمر بالای روکش ها را نیز تضمین نماید. جدا از آنکه خود بیمار می تواند با رعایت نکات فوق عمر روکش ها را بالا ببرد، نحوه کار دندانپزشک نیز بسیار حائز اهمیت است. تراش مناسب دندان پایه، قالب گیری صحیح، و چسباندن دقیق و ماهرانه توسط دندانپزشک می تواند استحکام و عمر روکش را دو چندان نماید. عمر متوسط روکش های  چینی  حدود ۲۵ سال است.

 

مراقبت از روکش های چینی


 در وهله اول دقت داشته باشید که بهترین راه، همان رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان است که در مورد دندان های طبیعی خود اعمال می کنید. به این ترتیب که دندانها را به طور منظم مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. در مرحله بعد، نکات تکمیلی زیر را هم می توانید برای مراقب بیشتر و بهتر از لامینیت های خود در نظر بگیرید:از خمیردندانهای قوی و ضد جرم استفاده نکنید، چون مواد ساینده موجود در آن سطح چینی روکش ها را می خراشد. عادات بدی چون جویدن ناخن، گاز زدن اجسام مثل ته مداد و خودکار، جویدن یخ، ضربه زدن به دندان ها با قاشق و چنگال حین غذا خوردن را ترک کنید. لامینیت های پرسلینی شما با چنین کارهایی ممکن است ترک خورده و یا لب پر شوند. دندان قروچه از بدترین عواملی است که می تواند روکش های چینی شما از بین ببرد. چنانچه به این مشکل مبتلا هستید با مشورت با دندانپزشک متخصص می توانید نایت گارد تهیه کنید که بهترین راه حل است. هرچند لامینیت های پرسلینی به آسانی تغییر رنگ نمی دهند، باز هم بهتر است از غذاهای ادویه دار و رنگی و نوشیدنی هایی مثل چای، قهوه، و نوشابه های رنگی زیاد استفاده نکنید.

 

قیمت و هزینه


هزینه این درمان با توجه به نوع و موارد استفاده آن کاملا متفاوت است. کلینیک های مختلف و مکان های مختلف نیز قطعا لیست قیمت متفاوتی دارند. بهتر است در این مورد با دندانپزشک مورد نظرخود صحبت نمایید.