سفيد كردن دندان؛ انواع روشهای رفع سریع زردی دندان

سفید کردن دندان‌ها، یک روش یا درمان دندانپزشکی است که دندان‌ها را سفید کرده و به رفع لکه‌ها و زردی دندان‌ها کمک می‌کند. سفید کردن دندان‌ها، محبوب‌ترین و پر تقاضاترین درمان در بین مردان و زنان است و روش‌های موجود برای انجام این درمان شامل ویزیت‌های یک جلسه‌ای و یک ساعته در دندانپزشکی تا کیت‌های خانگی می‌شود که خود فرد می‌تواند با آن‌ها کار کند. محبوبیت روش سفید کردن دندان به این خاطر است که می‌تواند با هزینه و دردسر خیلی کمتر، ظاهر دندان‌ها را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد.

سفید کردن دندان‌ها، بهترین گزینه برای داشتن لبخندی زیبا و درخشان می‌باشد. سفید کردن دندان‌ها، انواع مختلفی دارد. هنگامی که به کلینیک دکتر کیهانی مراجعه می‌کنید، ممکن است برای پاک کردن جرم و پلاک دندان، جرم گیری معمولی را روی دندان‌هایتان انجام دهد. اگرچه ممکن است به جرم گیری بیشتری یا نوع دیگری از جرم گیری نیاز داشته باشد و این به سلامت فعلی دهان و دندانتان بستگی دارد.

قبل از انجام هر کار دیگری، متخصص اطلاعات قبلی درباره‌ی وضعیت دندان‌هایتان را بررسی خواهد کرد تا ببیند که آیا اخیراً عکس رادیولوژی از دندان‌هایتان گرفته شده است یا خیر.عکس‌های رادیوگرافی دندان برای داشتن تصویر واضحی از آنچه در زیر لثه‌هایتان می‌گذرد و نیز کشف پوسیدگی‌ها و عفونت‌های دندانی ،لازم و مهم هستند. اگر اخیر عکسی از دندانتان گرفته نشده است، متخصص ما آن را به شما توصیه خواهد کرد.

روند زرد شدن دندان‌ها


لکه زدن و زرد شدن دندان‌ها ، مشکل شایعی هستند که اکثر افراد در برهه‌ای از زندگی‌شان با آن مواجه می‌شوند، البته می‌توان این مشکل را با درمانی صحیح برطرف کرد. دندان‌های ما شامل مینای دندان می‌باشند، یک لایه‌ی سطحی پروسلین مانندی که رنگی سفید و درخشان دارد. طراحی و خلقت مینای دندان به گونه‌ای است که از دندان‌ها در برابر اثرات ناشی از جویدن غذا،  به هم فشردن دندان‌ها روی هم، ضربه و حملات اسیدی حاصل از مصرف مواد قند دار محافظت می‌کند.
به مرور زمان، مینای دندان شروع به نگه داشتن لکه‌ها در منافذ خود کرده و شفاف شده (رنگ سفید خود را از دست می‌دهد) و باعث می‌شود تا رنگ زرد عاج دندان (ماده‌ی هسته‌ی دندان) پدیدار شود. به خاطر فرسایش طبیعی و پوسیدگی دندان‌ها و نیز عادات غذا خوردن، لکه‌ها و آلودگی‌های بیشتری در مینای دندان انباشته می‌شوند، در نتیجه دندان تیره و کدرتر خواهد شد.
روش سفید کردن دندان‌ها، برای برطرف کردن این لکه‌ها و آلودگی‌های مرتبط با غذا خوردن و روند پیری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علت زرد شدن و لکه زدن دندان

غذاها و نوشیدنی‌ها، شایع‌ترین علت زرد شدن دندان‌ها هستند، اما علت‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در زرد شدن دندان‌ها نقش داشته باشند. در زیر به مهم‌ترین علل لکه زدن و زرد شدن دندان‌ها اشاره می‌کنیم:

داروها

برخی از داروهایی ک مصرف معمول دارند و داروهای آنتی‌بیوتیک می‌تواند سبب کدر شدن دندان‌هایتان شوند. تا کنون اثر داروی ماینوسایکلین، یکی از مشتقات تتراساکلین (یک داروی آنتی‌بیوتیک ضد باکتری) در زرد شدن دندان‌ها در کودکان سنین پایین دیده شده است و همچنین باعث تشکیل لکه‌هایی خاکستری روبه آبی بروی دندان‌های افراد بزرگ‌سال می‌شود. برخی داروهای آنتی‌هیستامین نیز می‌توانند رنگ دندان‌ها را زرد کنند. متخصصین دندانپزشکی می‌توانند به شما اطلاع دهند که آیا داروهای مصرفی‌تان روی رنگ دندان‌هایتان اثر دارند یا خیر و آیا داروهای دیگری وجود دارد که بتوان به جای آن‌ها مصرف کرد.

فلوراید بیش از اندازه

غلطت زیاد فلوراید می‌تواند منجر به تشکیل نقطه‌های سفید رنگ و گچی بر روی دندان‌ها شود. فلوراید کلاً برای دندان‌ها مفید است، اگرچه برخی افراد می‌توانند مقدار بسیار فراوانی از این ماده را از آب آشامیدنی‌شان که حاوی غلطی بالایی از فلوراید است یا از مصرف بیش از حد خمیردندان‌های حاوی فلوراید دریافت کنند. توصیه‌ای که دراین‌باره باید کرد این است که در هر بار مسواک زدن بهتر است از مقدار بسیار اندکی (به قدر یک نخود) خمیردندان استفاده کنید.

نوشیدنی‌های تیره رنگ

یک قانون کلی خوبی در اینجا وجود دارد که ” هر نوشیدنی که می‌تواند فرشتان را لکه دار کند می‌تواند دندان‌هایتان را نیز لکه‌دار کند”. قهوه و چای نوشیدنی‌هایی هستند که در قابلیت لکه زدن به دندان‌ها شهرت دارند؛ اگرچه نوشیدنی که تیره رنگ دیگری همچون آب میوه‌ها، نوشابه نیز می‌توانند به دندان‌های شما آسیب برسانند.نوشیدن این مایعات با استفاده از نی برای محافظت از دندان‌های جلو یا آب زدن دهان بعد از نوشیدن مایعات تیره رنگ می‌تواند کمی از این اثر لکه زدن به دندان‌ها را کاهش دهد.

خوراکی‌های رنگی

با مصرف دائمی خوراکی‌هایی بسیار رنگ دار و پررنگی مانند آلبالو، توت و سویا سس ، دندان‌هایتان خیلی سریع لکه می‌زنند. برای جلوگیری از مشکلات، بعد از صرف هرگونه از این خوراکی‌ها فوراً دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از علل بارز و قطعی زرد شدن دندان‌ها، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است؛ به این معنا که موادی که باعث لکه زدن دندان‌ها می‌شوند، به طور منظم و روزانه از روی دندان‌هایتان پاک نشده و در نتیجه باکتری‌ها در بین دندان‌هایتان انباشته می‌شوند. هر چه دندان‌هایتان را بهتر مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، شانس بیشتر در جلوگیری کردن از تشکیل لکه‌های زرد و سبز ناشی از عادات غلط خواهید داشت.

مزایای سفید کردن دندان‌ها

فرآیند سفید کردن دندان با مزایای زیادی همراه است:

 • بهبود قابل‌ ملاحظه ظاهر افراد
 • افزایش اعتمادبه‌نفس: افزایش زیبایی ظاهری تأثیر زیادی بر احساس افراد نسبت به خودشان خواهد داشت.
 • افزایش جذابیت
 • بسیار مقرون‌به‌صرفه است: به‌طورکلی، سفید کردن دندان‌ها یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی صورت محسوب می‌شود چه را که روشی سریع و مقرون‌به‌صرفه‌ای می‌باشد.
 • هنگام گفتگو با سایر افراد سفیدتر شدن لبخند باعث می‌شود، ظاهر شما دوستانه‌تر به نظر رسیده و هنگام مکالمه افراد تمرکز بیشتری بر شما داشته باشند.
 • در نهایت، یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از سفید کردن دندان‌ها این است که هیچ عارضه جانبی مضری روی دندان‌های شما ندارد.

روش‌های سفید کردن دندان‌ها

به طور کلی امروز سه روش برای سفید کردن دندان‌ها در نظر گرفته می‌شود. انتخاب این روش‌ها بیشتر به وضعیت خاص شما و ترجیح شما ر روند درمان بستگی دارد. متخصص دندان‌پزشک نیز می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را انجام دهید و به شما خواهد گفت که کدام گزینه با اهداف و بودجه‌ی شما متناسب‌تر است. این روش‌ها عبارت‌اند از :

محصولات سفید کننده‌ی دندان موجود در داروخانه‌ها

ارزان‌ترین  و راحت‌ترین روش برای سفید کردن دندان، محصولات سفیده کننده  و بلیچینگ داروخانه‌ای دندان هستند که شامل یک کیت سفید کننده (قابل فروش بدون نسخه‌ی پزشک) است که حاوی یک ژل سفید کننده با غلظتی خیلی کمتر از ژل‌های مورد استفاده در کیت‌های سفید کننده‌ی سفارشی (توسط خود دندان‌پزشک ارائه می‌شود) و سیستم‌های سفید کننده‌ی دندان در مطب‌ها می‌باشد. این ژل را باید با استفاده از تری‌هایی (صفحه‌های مخصوص) که در یک سایز کلی هستند، نوارهای سفید کننده یا اپلیکاتورهای رنگ زنی روی دندان‌ها استعمال کرد. در بسیاری از موارد، این محصولات ممکن است فقط تا اندازه‌ای دندان‌های جلویی را سفید کنند، برخلاف تری‌هایی که مخصوص هر فرد ساخته می‌شوند و می‌توانند کل دندان‌ها را سفید کنند.

اگرچه روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌ها موجود می‌باشد، اما همه‌ی آن‌ها به یک اندازه مؤثر نیستند. ژل‌ها و کیت‌های بلیچینگی که در داروخانه‌ها و بدون نسخه به فروش می‌رسند، کلاً روش‌هایی مقرون‌به‌صرفه‌ای هستند و البته نتایج آن‌ها همیشه پایین‌تر از نتایج مورد انتظار خواهد بود. روش‌های خودسرانه‌ که فرد برای سفید کردن دندان‌ها بکار می‌برد ممکن است لکه‌هایی را روی دندان‌ها بر جای بگذارند.

با قطع استفاده از آنها، نتایج آن نیز دوامی نخواهند داشت. برای رسیدن به نتایجی مطلوب، بهتر است از خدمات دندانپزشکی حرفه‌ای استفاده کنید. متخصصین دندانپزشکی توصیه می‌کنند که برای داشتن دندان‌هایی با ظاهری بهتر، دندان‌ها  را دو بار در روز مسواک بزنیم و روزانه نخ دندان بکشیم و گاهی از محصولاتی که دندان‌پزشک تجویز کرده است استفاده کنیم . این محصولات، محصولاتی با فرمول‌های حرفه‌ای هستند که مخصوص سفید و درخشان کردن دندان‌ها طراحی شده‌اند.

نوارهای سفیدکننده

نوارهای سفید کننده‌ی دندان، نوارهای نازک و از جنس پلاستیک قابل انعطاف (پلی‌اتیلن) هستند که در یک طرف آن، یک  روکش نازکی از ماده بلیچینگ هیدروژن پروکسید قرار دارد. کیت‌های نواری سفید کننده‌ی دندان حاوی دو نوع نوار هستند : نوارهایی برای دندان‌های بالا و نوارهایی برای دندان‌های پایین. برای استفاده از ماده‌ی سفید کننده‌ی موجود در این نوارها، نوار را روی دندان‌ها قرار داده و آن را به آرامی روی دندان فشار دهید تا مطمئن شوید که نوار کاملاً با همه‌ی دندان‌ها تماس دارد. این نوارها را معمولاً باید برای 30 دقیقه و دو بار در روز استفاده کنید. مدت زمان درمان با این نوارها متغیر است.

خمیر دندان‌های سفید کننده

خمیردندانهای سفید کننده‌ی مختلفی در بازار موجود می‌باشند. اگرچه این خمیر دندان‌ها روی رنگ طبیعی دندان‌ها اثری ندارند، اما ممکن است برای برطرف کردن لکه‌های دندان مؤثر واقع شوند. بنابراین، ممکن است ظاهر کلی دندان‌ها را بهبود ببخشند. خمیردندان‌های سفیدکننده همچنین ممکن است به دوام نتایج حاصل از سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها (در مطب) کمک کنند.

دبریدمان کامل دهان

در صورتی که جرم گیری معمولی دندان برای دندان‌هایتان کافی نباشد، دندان‌پزشک ممکن است این روش پاک‌سازی و جرم‌گیری دندان را توصیه کند. دبریدمان کامل دهان شامل حذف کامل جرم و پلاک ضخیم و سخت از روی دندان‌ها و لثه‌ها می‌باشد.

جرم گیری عمقی دندان

اگر علائمی همچون انباشتگی جرم (تار تار) و پلاک در زیر لثه‌ها، خونریزی لثه‌ها، حساسیت در لثه‌ها، پاکت‌های عمیقی در لثه‌ها و مواردی دیگر را دارید، دندان‌پزشک ممکن است روش‌های جرم‌گیری عمقی را برای شما توصیه کند. برای انجام این کار، از ابزارهایی استفاده می‌کنند که این مشکلات دندانی را به خوبی مورد هدف قرار می‌دهند.

جرم گیری معمولی

در جرم گیری معمولی دندان، دندان‌پزشک هر گونه لکه، جرم و پلاک را از روی دندان‌هایتان پاک می‌کند. برای بیمارانی که مشکلات و بیماری‌های لثه دارند، دندان‌پزشک ممکن است مراجعات منظمی را جهت جرم گیری دندان‌ها به آن‌ها توصیه کند.

مراقبت‌های پریودنتال

بعد از انجام درمان‌هایی همچون جرم‌گیری عمقی دندان و لثه، دندان‌پزشک ممکن است درمان‌های مراقبتی را برای لثه (مراقبت‌های پریودنتال) به شما توصیه کند. ادامه‌ی این مراقبت‌ها برای سلامت دهان و دندان شما لازم است زیرا بیماری‌ها لثه یا پلاک دندانی ممکن است مجدداً برگردند. به علاوه در درمان مراقبتی لثه، جرم و پلاک دندانی از زیر و بالای خط لثه‌ها برداشته و دندان‌ها عمیقاً جرم‌گیری شده و بعد از آن دندان‌ها پولیش می‌شوند.

بلیچینگ دندان

تنها در یک جلسه و با آرامش کامل می‌توانید دندان‌هایتان را سفید کنید و احساس و ظاهری عالی داشته باشید.سفید کردن حرفه‌ای دندان در مطب یا کلینیک دندانپزشکی، با استفاده از یک ژل مخصوص و سفید کننده‌ی دندان انجام می‌گیرد. این ژل سفید کننده نسبت به ژل‌های سفید کننده‌ای که به صورت آزاد در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، حاوی غلظت بسیار بالاتری از پروکسید است.

مهم‌ترین مزیت روش سفید کردن دندان در مطب ، تغییر قابل توجه رنگ دندان به کمک یک پرتوی لیزری مخصوص می‌باشد که در مدت کوتاهی انجام می‌گیرد. برای این منظور، دستیار دندان‌پزشک یک ژل بلیچینگ با غلظت نسبتاً بالایی از پروکسید را تحت کنترل دقیقی روی دندان‌ها استعمال می‌کند.
در طی انجام این روش، یک ژل بلیچینگ در حالی روی دندان‌ها زده می‌شود که یک ژل محافظی روی لثه‌ها استعمال شده تا از تماس مواد شیمیایی به آن‌ها جلوگیری گردد. اغلب اوقات، از یک لیزر برای فعال سازی ژل بلیچینگ و افزایش درخشندگی دندان‌ها استفاده می‌کنند.

این روش نه تنها نسبت بهترین روش‌های دیگر دندان‌هایتان را سفیدتر می‌کند، بلکه همچنین ماندگاری آن نیز بیشتر است.

سیستم سفیدکنندگی ZOOM و LUMIBRITE

به طور کلی، ماده‌ی پروکسید در بازه‌های حدود 15 تا 20 دقیقه‌ای، بر روی دندان‌ها باقی می‌ماند که در اکثر موارد این مدت زمان تا یک ساعت می‌رسد. آن دسته از بیمارانی که لکه‌های سخت و مقاومی بر روی دندان دارند، ممکن است نیاز به جلسات بیشتری برای سفید کردن دندان‌هایشان داشته باشند یا ممکن است دندان‌پزشک به آن‌ها توصیه کند که از کیت‌های خانگی سفیدکننده‌ی دندان برای ادامه‌ی درمان خود استفاده کنند. دو سیستم پرکاربرد سفید کردن دندان‌ها در مطب شامل سیستم زوم (ZOOM) و لومی برایت (LUMIBRITE) می‌باشند.

دستورالعمل‌های لازم برای پس از سفید کردن دندان‌ها


 • حداقل به مدت 12 ساعت سیگار نکشید، اگر می‌توانید آن را تا 24 ساعت ترک نمایید.
 • فقط غذاهای سفید را مصرف کنید.
 • تا 24 ساعت بعد، از نوشیدن قهوه، چای، نوشابه، آب‌میوه‌های رنگی خودداری کنید.
 • در طول این مدت از رژ لب استفاده نکنید.
 • حداقل برای یک یا دو ماه از کیت‌های سفیدکننده خانگی استفاده نکنید.
 • پس از هر وعده غذایی دهان خود را بشویید.
 • به‌طور مرتب مسواک بزنید.
 • هنگام نوشیدن مایعات تا آنجا که ممکن است از نی استفاده کنید.
 • برای برطرف شدن حساسیت، دندان‌های خود را مسواک بزنید.

سوالات متداول سفید کردن دندان


آیا هزینه سفیدکردن دندان زیاد است؟

در مطب دندانپزشکان، هزینه‌های سفید کردن دندان‌ها به‌صورت تخصصی به مواردی همچون: تعداد جلسات درمانی و روش سفید کردن دندان‌ها بستگی خواهد داشت. همچنین اگر قرار باشد از ژل‌های سفیدکننده خانگی نیز استفاده نمایید تا اثر سفیدکنندگی دندان‌ها ادامه یابد به هزینه شما افزوده خواهد شد. هزینه‌های سفیدکننده‌های خانگی بسته به نام تجاری، قدرت ژل ارائه‌شده و لوازم جانبی مورد استفاده در بسته‌ها (مانند بسته‌های سفیدکننده سه‌ماهه)، متغیر خواهد بود.

آیا می‌توان یک دندانی را که از عصب‌کشی و پرشده است، سفید کرد

بله. گاهی اوقات، دندان‌های مرده (عصب‌کشی شده) بعد از پر کردن تیره رنگ و سیاه می‌شوند. اگر دندان عصب‌کشی شده باشد، کانال دندان (که عصب در آن قرار دارد) ممکن است دوباره باز شود و برای سفید کردن دندان، ژل سفیدکننده از داخل آن استعمال می‌شود.

آیا سفید کردن دندان عوارضی را در پی دارد؟

سفید کردن دندان ممکن است عوارضی جزئی را در پی داشته باشد و اگر این عوارض شما ا آزار می‌دهند، باید با دندان‌پزشک خود در این باره صحبت کنید. به طور مثال، در طی مدتی که از محلول‌های سفید کننده استفاده می‌کنید، ممکن است دندان‌هایتان دچار حساسیت شوند. در اکثر موارد، این حساسیت موقتی بوده و می‌بایست با پایان یافتن دوره‌ی درمان از بین برود. برخی افراد نیز دچار حساسیت و تحریک پذیری در لثه‌ها و بافت‌های نرم دهان می‌شوند، این مشکل ممکن است یا به خاطر تری (صفحه مخصوص ژل) باشد که به خوبی روی دندان‌هایتان قرار نمی‌گیرد و یا به خاطر تماس محلول یا ژل سفید کننده با این بافت‌ها می‌باشد.

آیا زرد بودن دندان‌ها می‌تواند ژنتیکی باشد؟

با بالا رفتن سن، مینای دندان ساییده و نازک می‌شود و رنگ زرد یا قهوه‌ای طبیعی لایه زیرین آن که عاج دندان می‌باشد، پدیدار می‌شود. عوامل ژنتیکی نیز در این پدید نقش دارند، زیرا برخی افراد به طور طبیعی دندان‌هایی درخشان‌تر یا مینای دندانی ضخیم‌تر از دیگران دارند. آسیب‌های دندانی از جمله ضربه خوردن یا زمین خوردن، می‌توانند موجب ایجاد ترک‌هایی در دندان شوند که مقادیر بسیار زیادی از لکه‌ها و آلودگی‌ها را در خود نگه می‌دارند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *