سیستم تزریق wand در دندانپزشکی

در طراحی سرنگ دندانپزشکی سنتی هرگز تغییر چندانی ایجاد نشده است و دندانپزشکان از سال 1853 همچنان از سرنگ استفاده می‌کنند! بنابراین می‌توانید بگویید که زمان آن فرا رسیده که چیز جدیدی به صحنه دندانپزشکی وارد شود. Wand  در بین بیمارانی که از دندانپزشکی ترس دارند بسیار محبوب است. این محصول درواقع یک دستگاه بی‌حسی موضعی است که باعث می‌شود فرایند بی‌حس شدن دندان شما حتی راحت‌تر از حد نرمال انجام شود. wand مانند خودکار به نظر می‌رسد و جایگزین مناسبی برای سرنگ‌های سنتی محسوب می‌شود. در بسیاری از افرادی که تجربه منفی قبلی از دندانپزشکی دارند،‌ می‌تواند به حذف برخی از تصاویر و احساسات منفی مرتبط کمک کند. بیشتر اوقات که تزریق‌‌های سنتی به سختی انجام شده و باعث ناراحتی بیمار می‌شوند، از فشار محلول بجای سوزن استفاده می‌شود. انتقال محاسبه شده شده‌ای که توسط Wand ارائه می‌شود، می‌تواند با تزریق آرام و ملایم به راحتی بیشتر روند درمان کمک کند.

هدف Wand این است که درد ناشی از تزریق را از بین ببرد. بنابراین این محصول در درجه اول محصولی است برای کمک به افرادی که از فوبیای درد دندان رنج می‌برند. اگر از تزریقات دندانپزشکی هراس دارید، wand  که در کلینیک دندانپزشکی تهران اسمایل ارائه می شود، می‌تواند تفاوت زیادی را در روند درمان شما ایجاد کند.

بی‌حسی موضعی در دندانپزشکی 


از بی‌حسی موضعی برای روش‌های ساده‌تر مانند پر کردن حفره‌های دندانی استفاده می‌شود که برای انجام دادن آن به زمان کوتاه‌تری نیاز است و به طور کلی پیچیدگی کمتری دارد. هنگام دریافت بی‌حسی موضعی هوشیار و قادر به برقراری ارتباط خواهید بود. منطقه تحت درمان بی‌حس خواهد شد، بنابراین احساس درد نخواهید کرد.

بیشتر بی‌حسی‌های موضعی به سرعت (در عرض 10 دقیقه) اثر می‌گذارند و ماندگاری اثر آن‌ها 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. گاهی اوقات یک وازوپرسور مانند اپی نفرین به ماده بیهوشی اضافه می‌شود تا اثر آن افزایش یابد و اثر بی‌حسی به سایر مناطق بدن منتقل نشود. داروهای بی‌حسی موضعی با نسخه پزشک به صورت ژل، پماد، کرم، اسپری، پچ، مایع و اشکال تزریقی در دسترس هستند. می‌توان از آن‌ها به صورت موضعی استفاده کرد (مستقیماً در ناحیه آسیب دیده اعمال می‌شود تا بی‌حس شود) یا آن را به ناحیه تحت درمان تزریق کرد. گاهی اوقات آرام‌بخش‌های سبک به بی‌حس کننده‌های موضعی اضافه می‌شوند تا به آرامش بیمار کمک کند.

سیستم STA Wand دندانپزشکی چیست؟ 

Wand  در اصل یک تزریق دندانی کنترل شده با رایانه است. بسیاری از افرادی که تجربیات بدی از تزریقات دندانپزشکی داشته‌اند، تصور می‌کنند که سوزن‌ها به دلیل سوراخ کردن پوست باعث احساس سوزش می‌شوند، اما معمولاً اینگونه نیست. عمدتا احساس سوزش ناشی از این است که بیهوشی خیلی سریع وارد بدن می‌شود.

با استفاده از Wand ، میزان جریان بی‌حس کننده موضعی توسط رایانه کنترل می‌شود. این بدان معنی است که تزریق کند و پایدار و در نتیجه راحتی برای بیمار تضمین می‌شود.

Wand چه شکلی است؟ 

Wand شبیه سرنگ نیست. همانطور که در عکس می‌بینید، “سخت افزار” آن شبیه به برج کوچک کامپیوتری با دکمه‌هایی به رنگ روشن است. در بالای برج یک کارتریج با بی‌حسی موضعی قرار دارد. یک لوله این کارتریج را به یک دسته قلم مانند وصل می‌کند. قلم یک سوزن کوچک دارد (در هر صورت شما باید بی‌حسی موضعی را به نوعی به محل درمان وارد کنید).

از آنجا که این دسته مانند خودکار نگه داشته می‌شود، در دست گرفتن ان آسان است. برای راه اندازی رایانه، دندانپزشک از پدال پا (وسیله‌ای مشکی رنگ موجود در عکس) متصل به برج کامپیوتر استفاده می‌کند. کامپیوتر بقیه کارها را انجام می‌دهد. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند تمام توجه خود را معطوف به نگه داشتن قلم در موقعیت مناسب بکنند.

میزان جریان نیز حداکثر میزان جذب است: این بدان معناست که علاوه بر کند و راحت بودن تزریق ، دندان می‌تواند با مقدار ماده بی‌حسی کمتری بی‌حس شود.

نکته جالب دیگر در مورد Wand این است که دارای بازخورد فشار است. بنابراین اگر با مقاومت روبرو شود، سرعت آن کاهش می‌یابد (بعضی از دندانپزشکان ممکن است وسوسه شوند که وقتی بیماران مقاومت می‌کنند کمی بیشتر فشار بیاورند که این یکی از دلایل عمده درد هنگام تزریق است).

اگر در مورد کنترل عفونت سوالی دارید: نگهدارنده کارتریج، لوله و دستگیره Wand همه یکبار مصرف هستند.

حالت‌های Wand 

امروزه Wand  به عملکرد  STA( بیهوشی تک دندان) مجهز شده است (از این رو Wand STA نامیده می‌شود). حالت STA  اجازه می‌دهد تا بی‌حسی به کمترین میزان خود به اطراف دندان تحت درمان منتقل شود. اگر از احساس بی‌حسی متنفر هستید، این گزینه برای شما بسیار عالی است. زیرا لب و زبان خیلی بی‌حس نمی‌شوند، یا اصلا بی‌حس نمی‌شوند. Wand همچنین مزایای زیادی برای بچه‌ها دارد زیرا خطر گاز گرفتن ناگهانی لب در هنگام بی‌حسی را کاهش می‌دهد.

Wand STA  دارای دو حالت است:

 • حالت اول روش سنتی Wand است.
 • حالت دوم حالت بیهوشی تک دندان (STA) است. در این حالت از یک سوزن متفاوت استفاده می‌شود و دارای یک گیج بصری است و بوق‌های کوچکی از خود ساطع می‌کند تا اپراتور از زمان درست نصب سوزن مطلع شود.

حتی می‌تواند صحبت کند! به عنوان مثال کلمه “کروز” را بیان می‌کند تا به دندانپزشک اطلاع دهد که چه زمانی می‌توانند از حالت کنترل کروز استفاده کنند.

چه مزایایی دارد؟ 

Wand غیرتهاجمی و تقریبا جذاب به نظر می‌رسد. محققان دریافته‌اند که Wand  کمتر از هر روش تزریق دیگری اضطراب ایجاد می‌کند.

 • کنترل دقیق سرعت جریان و فشار تزریق راحتی را برای بیمار فراهم می‌کند، حتی در مناطقی که دسترسی به آن دشوارتر است.
 • دندانپزشکان وسایل با وزن کم و قابلیت جابجایی آسان را دوست دارند. Wand به آن‌ها امکان می‌دهد تا قلم را به راحتی در دست خود بچرخانند و در نتیجه بتوانند سوزن را آسان‌تر به داخل بافت وارد کنند. گرفتن سرنگ سنتی در دست ممکن است سخت باشد (مخصوصاً اگر مستعد گرفتگی عضله باشید). در این شرایط Wand می‌تواند یک نعمت باشد. چرا وقتی می‌توانید اتوماتیک رانندگی کنید، از دنده استفاده کنید؟
 • برخی از تکنیک‌های تزریق مانند AMSA و P-ASA هنگام استفاده از wand بسیار راحت‌تر و موثرتر هستند.
 • این محصول یک وسیله مدرن غیرتهاجمی و غیرخطرناک است، درست مثل خودکار.
 • ماده بی‌حسی را به روشی آرام و راحت به ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند.
 • Wand با فشار کم و سرعت آهسته کار می‌کند و در نتیجه بی‌حسی بهتری را ارائه می‌دهد.
 • Wand عملکرد موثرتری دارد و در نتیجه یک تجربه دلپذیرتر را برای بیمار ایجاد می‌کند.
 • حتی ممکن است متوجه نشوید که آمپول زده‌اید!
 • بسته به نوع درمان شما، ممکن است فقط یک دندان را بی‌حس کنید.
 • بی‌حسی زبان، گونه یا لب کم است یا اصلا وجود ندارد.
 • تقریباً بلافاصله می‌توانید نوشیدن و لبخند زدن را از سر بگیرید.

آیا هنوز سوزن و تزریق وجود دارد؟ 


بله! هدف Wand این است که درد ناشی از تزریق را از بین ببرد. بنابراین این محصول در درجه اول وسیله‌ای برای کمک به افرادی است که از فوبیای درد دندان رنج می‌برند. اگر فوبیای تزریق دارید، ممکن است مشکل شما به درد دندان ارتباط داشته باشد و Wand بتواند تاثیر مثبتی بر میزان ترس شما بگذارد. بسیاری از افرادی که به فوبیای تزریق مبتلا هستند Wand را مفید می‌دانند. دلیل این امر طراحی نوآورانه، پیشرفته و بیمار پسند این دستگاه است.

Wand بیشتر شبیه به قلم است تا سرنگ. در مقایسه با سرنگ‌های معمولی، سوزن موجود در نوک آن بسیار کوچک است. برای بیمارانی که فقط با دیدن سوزن و فکر کردن در مورد آنچه اتفاق می‌افتد دچار اضطراب می‌شوند، می‌تواند ترس آ‌ن‌ها را کاهش دهد و به آرام شدن آن‌ها کمک کند.

آیا این وسیله از مواد بی‌حسی معمولی استفاده می‌کند؟


بله. Wand با کمک فناوری پیشرفته، دقیقاً همان بی‌حس کننده مورد نیاز شما را با سرعت مناسب ارائه می‌دهد. صرف نظر از اینکه چه نوع ماده بی‌حسی مورد نیاز است و در کدام ناحیه از دهان بیمار تزریق می‌شود، دندانپزشک قادر است به راحتی به ناحیه مورد نظر دسترسی پیدا کند و بی‌حسی را به طور دقیق انجام دهد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *