لمینت، لامینت، لمینیت، (ونیر) و فیسینگ دندان چیست؟

ونیر یا لامینت نوعی عمل دندانپزشکی زیبایی است که در آن پوسته یا لایه‌ای از کامپوزیت یا سرامیک (پرسلن یا چینی) همرنگ دندان روی سطوح نمایان دندان‌ها قرار داده می‌شود تا مینای ساییده، نامرتبی دندان‌ها، فاصله بین دندان‌ها یا شکستگی و لب پرشدن دندان اصلاح شود.

دندانپزشکان ما در کلینیک دندانپزشکی Tehran smile در جلسه مشاوره اصلاح طرح لبخند با دقت به خواسته‌های بیماران درباره شکل، بلندی، پهنا و رنگ ونیر گوش می‌سپارند و طرح لبخند را به گونه‌ای تغییر می‌دهند که پس از سال‌ها لبخندی رویایی بر روی لبان بیمار نقش ببندد.

در صورت داشتن هر گونه سوال درباره نوع و مواد لامینت به کار برده شده در کلینیک دندانپزشکی Tehran smile یا اطلاع از مناسب بودن این روش با توجه به شرایط خود حتماً با ما به شماره  26110053 021 و 26110052 021 تماس حاصل فرمایید تا وقت مشاوره با یکی از دندانپزشکان مجرب کلینیک برایتان تنظیم شود.

گونه‌های متفاوت لامینت


گونه‌های متفاوتی از لمینیت وجود دارد که در ادامه هر یک را توضیح می‌دهیم:

لامینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی معمولاً برای اصلاح نقص‌های کوچکی مانند ترک خوردگی یا لب پر شدگی دندان به کار برده می‌شود، البته از کامپوزیت می‌توان برای اصلاح کجی ملایم دندان‌ها یا پر کردن فاصله‌های کوچک بین دندان‌های جلو نیز استفاده کرد.

لمینیت کامپوزیتی از نوع چینی ارزان‌تر است و طول درمان آن نیز بسیار کوتاه‌تر است. این درمان معمولاً در یک جلسه کامل می‌شود. البته نتیجه نهایی به خوبی ونیر سرامیکی نیست و مقاومت آن در برابر لکه شدن و تغییر رنگ پایین‌تر است.

لامینت سرامیکی

لامینت سرامیکی معمولاً گران‌ترین گزینه ونیر است، اما با توجه به تأثیر فوق‌العاده بر زیبایی لبخند بیمار ارزش این سرمایه‌گذاری را دارد. لمینت سرامیکی به طور سفارشی متناسب با شکل و رنگ دندان برای هر بیمار تهیه می‌شود. این نوع ونیر در برابر لک شدن مقاوم است و راه‌حلی ایده‌آل برای ترک خوردگی، لب پر شدن یا تغییر رنگ شدید دندان به شمار می‌رود، به علاوه دوام آن معمولاً بسیار بیشتر از دیگر گونه‌های لمینت است.

مرحله آماده‌سازی لامینت سرامیکی طولانی‌تر از دیگر لامینت‌ها است و معمولاً به تراش و شکل‌دهی دندان زیر آن نیاز دارد. ترمیم و جایگزینی لمینیت سرامیکی آسیب دیده در مقایسه با دیگر گونه‌ها نیاز به صرف هزینه و وقت بیشتری دارد.

لامینت فوری

ونیر فوری را می‌توان حد فاصل لامینت کامپوزیتی و سرامیکی دانست. دندانپزشک ونیر آماده و نه سفارشی تهیه شده در لابراتوار را روی دندان می‌زند. اگرچه لامینیت فوری به سادگی لک نمی‌شود، اما ماندگاری آن به اندازه لامینیت سرامیکی نیست.

لامینت متحرک

لمینت متحرک از رزین سختی تشکیل می‌شود که پوششی ظریف و در عین حال محکم را ایجاد می‌کند که می‌توان آن را روی دندان‌های طبیعی گذاشت بدون این که مشکلی برای خوردن و آشامیدن ایجاد کند. لامینت متحرک را می‌توان به سادگی از دهان خارج ساخت و تمیز کرد. این نوع لمینت جایگزینی مناسب برای افرادی است که از عهده پرداخت هزینه بالای درمان‌های گسترده دندانپزشکی زیبایی برنمی‌آیند یا انجام ایمپلنت یا دیگر گونه‌های لامینت به هر دلیلی برای‌شان مناسب نیست.

کاربردهای لامینت


دلیل نقص یا نازیبایی دندان هرچه باشد، لمینت اکثر یا حتی همه مشکلات زیبایی از قبیل موارد زیر را می‌تواند به خوبی اصلاح کند:

لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی tehran smile


مشاوره لامینت و برنامه‌ریزی

دندانپزشک برای تعین مناسب بودن لمینت زمانی را برای جلسه مشاوره اولیه تخصیص می‌دهد تا وضعیت دندان‌ها و سلامت دهان و دندان را ارزیابی کند. دندانپزشکان کلینیک tehran smile روش‌های جایگزین لامینت را نیز توضیح می‌دهند که نتایج مشابهی را به دست می‌دهند، اما ممکن است کشیدن یک یا چند دندان برای انجام آنها ضروری باشد. ‌

مرحله تشخیص

مرحله تشخیص و معاینه به بررسی وضعیت بهداشت دهان و دندان می‌پردازد و مشکلات موجود که باید پیش از لامینت درمان شود، تشخیص داده می‌شود. سپس دندانپزشک با همفکری بیمار بهترین رنگ دندان را از روی نمودار رنگ مخصوص انتخاب می‌کند. تکنولوژی‌های تصویربرداری نیز برای پیش‌نمایش نتیجه احتمالی لامینت به کار گرفته می‌شود و عکس‌های قبل و بعد بیماران پیشین نیز به بیمار نشان داده می‌شود تا انتظاری واقع‌بینانه از نتیجه عمل در ذهن وی شکل بگیرد.

عمل لامینت دندان

مراحل لامینت دندان به شرح زیر است:

1ـ دندانپزشک ابتدا داروی بی‌حسی موضعی را تزریق می‌کند تا بیمار در طول آماده‌سازی و قرارگیری لامینت راحت باشد.

2ـ دندان طبیعی با حداقل تراش دادن آماده می‌شود. برای تراش دادن دندان از فرزهای چرخشی مخصوصی استفاده می‌شود که در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون وجود دارند و تراش دقیق و حداقلی دندان را ممکن می‌سازند.

3ـ چنانچه لامینت کامپوزیتی مستقیم انتخاب شده باشد، دندانپزشک کامپوزیت همرنگ دندان را روی آن می‌زند، شکل می‌دهد و آن را با اشعه سفت می‌کند.

4ـ لایه‌های بیشتری از کامپوزیت برای محکم کردن لامینت، اصلاح شکل، طول و زیباتر کردن لبخند روی دندان زده می‌شود. ونیر پس از اتمام کار با کامپوزیت پولیش می‌شود تا حالتی درخشان و طبیعی بیابد.

لامینت سرامیکی

دندانپزشک از دندان‌ها قالب می‌گیرد. قالب به لابراتوار فرستاده می‌شود تا ونیر سرامیکی توسط متخصص ساخته شود.

لابراتوار، دستگاه کد/ کم و لامینت موقت

برخی دندانپزشکان در کنار صندلی دندانپزشکی از دستگاه کد/ کم (CAD/CAM ) استفاده می‌کنند تا بتوانند لمینیت را در یک جلسه آماده کنند. چنانچه لامینت در لابراتوار ساخته شود، ونیر موقت در جلسه آماده‌سازی در اختیار بیمار قرار داده می‌شود.

دستگاه کد/ کم

چنانچه دندانپزشک از دستگاه کد/ کم مطب برای تهیه لامینت استفاده کند، مرحله آماده‌سازی، قرارگیری روی دندان و پرداخت نهایی آن در یک جلسه انجام می‌شود. در این حالت نیازی به استفاده از لمینیت موقتی نیست.

دوران بهبود و مراقبت از لامینت

لامینت مقاوم است و سال‌ها طول می‌کشد تا نیاز به تعویض پیدا کند. بااین حال احتمال شکستگی یا لب پر شدن لامینت سرامیکی وجود دارد که باید توسط دندانپزشک ترمیم شود. رعایت توصیه‌های زیر برای کاهش احتمال آسیب دیدن لمینیت مفید است:

  • از جویدن یا گاز زدن اشیاء سفت مانند استخوان یا آجیل خودداری کنید.
  • از باز یا پاره کردن بسته‌بندی‌ها با دندان خودداری کنید.
  • از خوردن غذاهای آسیب زننده به لامینت کامپوزیتی یا سرامیکی پرهیز کنید.
  • نخ دندان کشیدن و مسواک زدن منظم را فراموش نکنید، از مسواک سخت که باعث ساییدگی می‌شود استفاده نکنید.
  • بهتر است پس از نوشیدن قهوه، چای یا نوشابه مسواک بزنید.

قبل و بعد دندانپزشکی با لومینیرز و ونیر و لامینیت

هزینه لامینت


هزینه لمینت به عامل‌های متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

  • مهارت تخصصی و هنری متخصص تهیه لامینت و دندانپزشک زیبایی
  • نوع بیمه درمانی. بیمه‌های درمانی معمولاً هزینه عمل‌های زیبایی از جمله لامینت را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.
  • ماده استفاده شده. لامینت سرامیکی از ونیرهای کاپوزیتی مستقیم یا غیرمستقیم گران‌تر است.
  • تعداد دندان‌هایی که برای لامینت در نظر گرفته شده است.

جایگزین‌های لامینت


چند جایگزین برای لامینت دندان وجود دارد که اگرچه نمی‌توان آنها را جایگزین مستقیم لامینت محسوب کرد، اما رنگ و شکل دندان را بهبود می‌دهند.

سفید کردن دندان

اگر مشکل اصلی بد رنگ شدن دندان‌ها باشد، سفید کردن دندان‌ها روشی مناسب با هزینه کمتر از لامینت خواهد بود.

ارتودنسی

اگر مشکل اصلی نامرتب بودن دندان‌ها باشد، استفاده از بریس ارتودنسی یا ارتودنسی نامرئی روش مناسبی برای دستیابی به لبخندی زیبا خواهد بود.

شکل‌دهی دندان و افزایش طول تاج آن

اگر دندان‌ها از لحاظ رنگ و مرتب بودن مشکلی نداشته باشد، شکل‌دهی و افزایش طول تاج دندان پیشنهاد می‌شود. گوشه‌های دندان در این روش گرد، ناحیه‌های برجسته و نازیبا اصلاح و شکل دندان بهتر می‌شود.

باندینگ

در صورت شکستگی، ترک خوردن یا لب پر شدن دندان یا حتی لکه‌دار شدن مختصر آن می‌توان از روش با هزینه کمتری به نام باندینگ استفاده کرد. سرعت بالاتر و هزینه پایین‌تر از مزایای باندینگ است، به علاوه در این روش فقط ناحیه‌های مشکل‌ساز دندان تحت درمان قرار می‌گیرد.