لمینت سرامیکی دندان

روش‌های مختلفی برای محافظت از دندان آسیب‌دیده وجود دارد. برخی از این روش‌ها شامل روکش دندان، بریج یا ایمپلنت دندان می‌باشند. یکی از بهترین گزینه‌ها به این منظور، استفاده از لمینت دندان می‌باشد. لمینت معمولاً جهت بهبود زیبایی ظاهری دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. لمینت را می‌توان بر روی یک یا دو دندان و گاهی برای همه دندان‌ها استفاده کرد. لمینت دندان سرامیکی گزینه بسیار مناسبی جهت افزایش زیبایی ظاهری دهان و دندان محسوب می‌شود.

لمینت دندان سرامیکی برای چه کسانی مناسب است؟ 


در صورت تمایل به استفاده از لمینت دندان سرامیکی نکات زیر بایستی مد نظر قرار داده شود.

مهم‌ترین نکته پیش از استفاده از لمینت دندان سرامیکی این است که دهان و دندان‌ها شخص بایستی از لحاظ سلامتی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. به این منظور باید از عدم ابتلا به بیماری لثه و یا پوسیدگی دندان اطمینان حاصل شود. دندان‌پزشک می‌تواند جهت رفع مشکلات دندانی و استفاده از لمینت به بیمار کمک کند. مینای دندان شخص نیز بایستی سالم باشد؛ چرا که جهت استفاده از لمینت، مقدار کمی از مینای دندان بایستی برداشته شود و سطح دندان نیز باید کمی زبر و ناهموار شود. سپس دندان‌پزشک لمینت را بر روی سطح دندان قرار می‌دهد. قسمتی از دندان که توسط افراد دیگر قابل مشاهده می‌باشد، توسط لمینت دندان سرامیکی پوشانده می‌شود. در واقع لمینت دندان بر روی قسمت پشت دندان‌ها قرار نمی‌گیرد.

برای دندان‌های لب‌پر شده یا دارای ترک‌خوردگی نیز می‌توان از لمینت دندان سرامیکی استفاده کرد. لمینت بر روی بخش آسیب‌دیده دندان قرار می‌گیرد و با دندان‌های دیگر نیز از لحاظ ظاهری مطابقت دارد.

در صورت تغییر رنگ شدید دندان و چنانچه شخص کاندیدای مناسبی برای استفاده از روش سفید کردن دندان‌ها نباشد، امکان دارد دندان‌پزشک استفاده از لمینت دندان سرامیکی را پیشنهاد کند. لمینت دندان باعث می‌شود تا دندان‌ها سفید به نظر برسند و همچنین بر روی سرامیک به راحتی لکه ایجاد نمی‌شود بنابر این دندان‌ها به رنگ سفید باقی می‌مانند.

در صورتی که برخی از دندان‌ها بسیار کوچک باشند نیز می‌توان از لمینت دندان سرامیکی استفاده کرد. لمینت بر روی دندان‌های کوچک قرار می‌گیرد در نتیجه اندازه دندان‌های مورد نظر با اندازه بقیه دندان‌ها یکسان می‌شود. از لمینت دندان سرامیکی به منظور پر کردن فاصله بین دندان‌ها نیز استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از لمینت دندان سرامیکی 

لمینت دندان سرامیکی در مقایسه با رزین کامپوزیت دارای مزایای متعددی می‌باشد. این مزایا شامل موارد زیر می‌باشند:

  • لمینت دندان سرامیکی بسیار ماندگار می‌باشد. با وجود این که ضخامت لمینت‌های دندان سرامیکی بسیار کم می‌باشد (معمولاً بین 5/0 تا 7/0 میلی‌متر)، پس از اتصال با دندان سالم از استحکام بسیار زیادی برخوردار می‌شوند. در صورت رعایت اقدامات مراقبتی و رعایت بهداشت دهان و دندان و خودداری از به کار بردن لمینت برای جویدن مواد سخت مانند یخ، لمینت دندان سرامیکی معمولا برای مدت 10 تا 15 سال دوام دارد.
  • لمینت دندان سرامیکی دارای ظاهری بسیاری طبیعی می‌باشد. مواد به کار رفته در ساخت لمینت باعث می‌شوند تا لمینت مشابه مینای طبیعی دندان به نظر برسد. از این لحاظ لمینت دندان سرامیکی با رزین کامپوزیت متفاوت می‌باشد.
  • لمینت دندان سرامیکی در برابر بروز لکه مقاوم می‌باشد. بر خلاف مواد دیگر مورد استفاده در ترمیم دندان، لمینت سرامیکی یک ماده نفوذ ناپذیر و مقاوم است که در اثر مصرف سیگار یا مصرف نوشیدنی‌های تیره‌رنگ، لکه به شکل دائمی بر روی آن ایجاد نمی‌شود.
  • استفاده از لمینت دندان سرامیکی یک روش غیر تهاجمی محسوب می‌شود و تنها مقدار کمی از ساختار دندان در صورت نیاز در طول روند درمان جهت به‌کارگیری لمینت برداشته می‌شود.

مراحل گذاشتن لمینت دندان سرامیکی 

لمینت دندان سرامیکی تنها بخش جلویی دندان را پوشش می‌دهد. لمینت سرامیـکی جهت تغیـیر یا بهبـود ظـاهر دنـدان‌های دارای لکه و یا دندان‌های لب‌پر شده یا شکسته یک روش دائمی محسوب می‌شود. جهت ساخت و قرار دادن لمینت بر روی دندان‌ها، حداقل به دو جلسه درمانی نیاز می‌باشد.

مانند بسیاری از روش‌های درمانی دندان، در طول روند ساخت لمینت‌های سرامیکی از قالب دندان استفاده می‌شود. این قالب‌های دندانی به منظور ساخت مدل گچی از دندان‌ها به کار برده می‌شوند. مدل گچی دندان در ساخت نهایی لمینت یا مدل وکس آپ به دندان‌پزشک کمک می‌کند. وکس آپ نوعی مدل است که شکل نهایی لمینت را نشان می‌دهد. تا زمانی که لمینت سرامیکی ساخته و آماده شود، از مدل وکس آپ به منظور ساخت لمینت موقتی استفاده می‌شود.

انتخاب رنگ لمینت

انتخاب رنگ لمینت از اهمیت زیادی برخوردار است. رنگ نهایی لمینت با توجه به درخواست بیمار و توصیه‌های ارائه شده از جانب دندان‌پزشک تعیین می‌شود. دندان‌پزشک مواردی مانند رنگ پوست و همچنین رنگ دندان‌های مجاور را جهت انتخاب رنگ لمینت دندان سرامیکی در نظر می‌گیرد. نتیجه نهایی به‌کارگیری لمینت دندان بایستی طبیعی باشد و باعث بهبود زیبایی ظاهری دهان و دندان شود. جهت ارزیابی رنگ لمینت برای هر بیمار امکان دارد مراجعه به لابراتوار دندان الزامی باشد.

تراش دندان 

جهت استفاده از لمینت سرامیکی دندان، مقدار کمی از مینای سطح دندان بایستی تراش داده شود. تراش دندان به نوع لمینت، موقعیت دندان و یا روش تراش دندان بستگی دارد. در طول روند تراش دندان امکان دارد از ماده بی‌حسی استفاده شود. در مواردی مانند تراش مقدار حداقل از مینای دندان و یا استفاده از روش درمان ریشه دندان، مصرف ماده بی‌حسی توصیه نمی‌شود.

لمینت موقتی

از لمینت موقتی به منظور محافظت از دندان در برابر حساسیت پس از تراش دندان و ایجاد فرصت لازم جهت تصمیم‌گیری برای نصب لمینت دائم استفاده می‌شود. این لمینت‌ها مشابه دندان طبیعی می‌باشند ولی از لحاظ ظاهری با لمینت‌های سرامیکی متفاوت هستند. در طول مدت زمان استفاده از لمینت‌های موقتی، موارد زیر بایستی رعایت شوند:

  • خودداری از جویدن مواد غذایی سخت و محکم
  • عدم استفاده از آدامس یا مواد غذایی چسبناک
  • اجتناب از شکستن مواد غیر خوراکی با دندان‌ها
  • خودداری از جویدن ناخن‌ها

نحوه استفاده از لمینت دندان سرامیکی 

7 تا 10 روز پس از تهیه قالب دندانی، لمینت دندان سرامیکی ساخته می‌شود. جهت اتصال لمینت به دندان، بر روی سطح دندان و همچنین قسمت داخلی لمینت بایستی ناهمواری ایجاد شود. سپس سمنت مخصوص بر روی لمینت استفاده شده و لمینت بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. پس از آن، سمنت اضافی از روی دندان برداشته خواهد شد.

معایب لمینت دندان سرامیکی در مقایسه با لمینت رزین کامپوزیت 


  • لمینت‌های دندان سرامیکی در لابراتوار دندان‌سازی ساخته می‌شوند و در نتیجه ساخت آن به حداقل دو جلسه درمانی نیاز دارد. لمینت‌های رزین کامپوزیت در یک جلسه ساخته می‌شوند. جهت قرار دادن رزین کامپوزیت با شکل مورد نظر، مقدار کافی از ساختار دندان برداشته خواهد شد. سپس رزین کامپوزیت اضافه شده و از دستگاه لایت کیور استفاده می‌شود و لمینت پولیش زده می‌شود.
  • قیمت لمینت دندان سرامیکی بیشتر از لمینت کامپوزیت می‌باشد. قرار دادن لمینت سرامیکی به زمان و مهارت بیشتری جهت ساخت و اتصال نیاز دارد. این موارد سبب افزایش قیمت لمینت دندان سرامیکی می‌شوند.

محافظت از لمینت دندان سرامیکی 


اگرچه لمینت دندان سرامیکی به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شود که در زمان استفاده عملکردی مشابه دندان طبعی داشته باشد، نکات لازم در ارتباط با مراقبت از آن بایستی به طور کامل رعایت شوند. مصرف مواد غذایی سخت و محکم و یا شکستن اشیاء غیر خوراکی با دندان می‌تواند سبب لب‌پر شدن با شکستن لمینت شود. همچنین بایستی از انجام اموری مانند جویدن ناخن‌ها خودداری شود چرا که می‌تواند به گذشت زمان سبب آسیب‌دیدگی لمینت دندان سرامیکی شود. لمینت دندان سرامیکی برای مدت 10 تا 15 سال ماندگار می‌باشد. با این حال تمیز کردن و مراجعه به دندان‌پزشک الزامی می‌باشد و بایستی به دقت از لمینت دندان محافظت شود. به این منظور اشخاص بایستی به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *