لمینت دندان :کاربرد، پروسه ،مزایا و هزینه ونیر سرامیکی دندان

ونیر اغلب به روکش‌های نازک یا لمینت‌هایی که معمولاً از پرسلن یا از کامپوزیت‌های رزینی ساخته می‌شوند، گفته می‌شود. اما اصطلاح صحیح دندانپزشکی آن عبارت است از لمینت‌های دندانی، ورقه‌های سرامیکی یا روکش‌های پرسلن. ضخامت این ونیرها کمتر از نیم میلی‌متر است بنابراین طبیعی به نظر می‌رسند. ضخامت آن‌ها به اندازه مینای دندان (کمتر از نیم میلی‌متر) است که برای لمینت کردن دندان باید حذف شود. لمینت شفاف است که ظاهر مینای دندان اصلی را نشان می‌دهد، بنابراین لبخند شما طبیعی خواهد بود. اما شکننده است و به شدت به مینای زیرین خود تکیه می‌کند تا قدرت لازم را برای حمایت از خود به دست آورد.

اگرچه روند از بین بردن لایه‌ای از مینا می‌تواند کمی دردناک به نظر برسد اما این کار عموماً ایمن و بدون درد است. ممکن است بیمار برای چند هفته کمی حساسیت دندانی را احساس کند که امری طبیعی است و در اثر تراشیدن لایه مینای دندان ایجاد می‌شود. لمینت عمدتا به عنوان یک روش زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل معمولاً فقط روی دندان‌های جلویی انجام می‌شود و برای دندان‌ها آسیا که به طور مستقیم قابل مشاهده نیستند کاربردی نخواهند داشت. علاوه بر این، لمینت گزینه خوبی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته نیست و در این موارد ایمپلنت دندان گزینه بهتری است.

همانطور که معاینه منظم دندان‌های طبیعی شما مهم است، یک معاینه حرفه‌ای برای پیگیری دندان‌های ترمیم شده نیز لازم است. پس از تمیز کردن دندان‌ها، پزشک علائم پوسیدگی و بیماری را که ممکن است لبخند شما را تهدید کند، بررسی می‌کند. علاوه بر این، وضعیت لمینت‌های شما نیز قابل ارزیابی است و پزشک می‌تواند پیشنهادهای خاصی برای حفظ آن‌ها ارائه دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه و پروسه لمینت دندان و یا رزرو نوبت با شماره تلفن­‌های 02126110052  - 02126110053  تماس حاصل فرمایید.

نحوه گذاشتن انواع لمینیت دندان


نحوه گذاشتن انواع لمینیت دندان

روند گذاشتن لیمنت دندان شامل سه مرحله است: مشاوره؛ آماده کردن دهان بیمار و همچنین قالب گیری؛ و گذاشتن لمینت واقعی. بسته به اینکه آیا مشاوره جداگانه‌ای صورت گرفته است یا نه، کل روند درمان به طور معمول حدود دو تا سه جلسه طول می‌کشد.

مرحله مشاوره و برنامه‌ریزی 

 این جلسه در اولین ملاقات بین بیمار و دندانپزشک متخصص ما رخ می‌دهد. در طول جلسه، بیمار می‌تواند در مورد دهان و دندان یا درخواست‌های زیبایی شناختی خود به دندانپزشک ما توضیح دهد و دندانپزشک سلامت دهان و دندان بیمار را معاینه می‌کند و تشخیص می‌دهد که بیمار کاندیدای خوبی برای این کار است یا خیر. اگر بیمار دندان قروچه می‌کند، مهم است که قبل از گذاشتن لمینت به این مشکل رسیدگی شود. علاوه بر این، در مورد گزینه‌های مختلف زیبایی‌/‌ترمیمی موجود برای بیمار و همچنین هزینه‌های احتمالی آن توضیح داده خواهد شد.

آماده‌سازی و قالب گیری 

در جلسه بعدی دو مرحله مهم در این روش مورد توجه قرار خواهد گرفت:

آماده کردن دهان بیمار 

این فرآیند شامل از بین بردن لایه‌ای از مینای دندان، به اندازه ضخامت ونیرهای پیشنهادی (برای ونیر کامپوزیت باید لایه بیشتری از مینای دندان تراشیده شود اما برای ونییر پرسلن لایه کمتری تراشیده می‌شود) از سطح خارجی دندان‌ها است. اگر دندان شما کج یا به هم چسبیده باشد ممکن است مینای بیشتری برداشته شود، به خصوص اگر هر دو طرف دندان درگیر باشد. یک احتیاط کوچک: ممکن است لثه‌ها هنگام تراشیدن لایه مینای دندان کبود شوند. این کار برای چند روز اول حساسیت و ناراحتی جزئی ایجاد می‌کند و تا زمانی که ناحیه آسیب دیده به طور کامل بهبود یابد از بین نمی‌رود. با این وجود، دیگر نباید نگران باشید زیرا لثه‌ها تقریباً بلافاصله شروع به بهبودی می‌کنند و درست بعد از گذشت چند روز احساس دندان شما به حالت هادی خود برمی‌گردد. سرانجام اگر بیمار دندان‌های شکسته داشته باشد، پزشک قبل از شروع کار با روکش باید آن‌ها را ترمیم کند.

قالب گیری 

بعد از آماده کردن دهان بیمار، دندانپزشک شروع به قالب گیری می‌کند. این قالب‌ها همراه با ماده و رنگ ترجیحی بیمار، برای تولید به آزمایشگاه ارسال می‌شود. آزمایشگاه لمینت مورد نظر را مطابق با قالب و دستورالعمل‌های دندانپزشک آماده می‌کند. کل این روند معمولاً حدود 10 روز طول می‌کشد که با زمان موردنیاز برای بهبود لثه‌ها همپوشانی دارد. بنابراین، راحت‌تر می‌توان آن را روی دندان‌های بیمار جا داد.

گذاشتن لمینت 

 آخرین مرحله پس از اتمام قالب گیری در آزمایشگاه اتفاق می‌افتد. این مرحله به طور معمول حدود 10 روز طول می‌کشد. دندان‌های بیمار دوباره تمیز می‌شوند، سپس برای سفت شدن سطح دندان، جلا داده می‌شوند و مواد شیمیایی به دندان چسبانده می‌شود که این امر باعث تقویت روند اتصال لمینت‌ها به دندان (یا دندان‌ها) می‌شود. پس از آن از سیمان شفاف برای وصل کردن لمینت استفاده می‌شود. اگر از ونیر پرسلن استفاده می‌کنید، که از آن برای تغییر رنگ دندان‌ها استفاده می‌شود، برای چسباندن آن‌ها از سیمان مات استفاده می‌شود. این رنگ سیمانی مات با دندان‌های مجاور مطابقت دارد بنابراین پس از پایان کار طبیعی به نظر می‌رسد. پس از موفقیت در گذاشتن لمینت، پزشک از بیمار می‌خواهد که دهان خود را ببندد تا بررسی کند که آیا دندان‌های فوقانی به طور صحیح و راحت با دندان‌های پایینی برخورد می‌کنند یا خیر.

چه زمانی از لمینت استفاده کنیم؟


چه زمانی از لمینت استفاده کنیم؟

ونیر پرسلن در درجه اول برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود. موقعیت‌های مختلفی وجود دارد که در آن‌ها پزشک لمینت دندان را به شما توصیه می‌کند.

رایج‌ترین شرایطی که در آن‌ها از لمینت استفاده می‌شود:

 • تغییر رنگ دندان‌ها این مشکل هم در زنان و هم در مردان رایج است. دلایل مختلفی برای تغییر رنگ دندان وجود دارد. استعمال دخانیات و بهداشت ضعیف دهان فقط برخی از دلایل آن است. بعلاوه، آیا می‌دانستید که فلوراید بیش از حد نیز ممکن است باعث تغییر رنگ دندان شود؟ علاوه بر این، مشکلاتی مانند ریفلاکس معده، مصرف دارو، عصب کشی و پر کردن دندان نیز ممکن است در تغییر رنگ دندان نقش داشته باشد.
 • دندان فرسوده - دقیقاً مانند هر قسمت از بدن، دندان‌های ما نیز در نهایت فرسوده می‌شوند. دلیل اصلی فرسودگی زودرس دندان در درجه اول عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که باعث فرسودگی دندان می‌‎شود مانند دیابت، کمبود فلوراید و ژنتیک.
 • دندان شکسته یا ترک خورده - لمینت می‌تواند به ترمیم دندان‌های شکسته یا ترک خورده کمک کنند.
 • شکاف دندان – لمینت برای بیمارانی که شکاف‌هایی در دندان‌های خود دارند، صرف نظر اینکه این شکاف‌ها بزرگ یا کوچک هستند، می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • دندان‌های نامنظم - از آنجا که همه خوش شانس نیستند تا با یک مجموعه کامل از دندان‌های مرواریدی به دنیا بیایند، پس از منظم کردن دندان‌ها می‌توان از ونیرهای پرسلن برای اصلاح بدشکلی دندان استفاده کرد. این حالت شامل دندان‌هایی با عرض یا ارتفاع نابرابر و همچنین سطحی است که دارای قسمت‌های تورفته یا برآمده در قسمت جلویی دندان است.

مزایای لمینیت دندان


مزایای لمینیت دندان

مزایای لمینت دندان عبارتند از:

 • لمینت‌ می‌تواند به بازگرداندن ظاهر طبیعی دندان‌های آسیب‌دیده کمک کند.
 • ونیرهای پرسلن به راحتی توسط بافت لثه پذیرفته می‌شوند. علاوه بر این، مقاومت بسیار خوبی در برابر لکه‌ها دارند.
 • لمینت برای کسانی که دندان‌های بدرنگ یا لکه‌دار دارند مفید است.
 • ونیر پرسلن در رنگ‌های مختلف موجود است. حتی دندان‌های تیره نیز بوسیله این ونیرها می‌توانند دوباره سفید به نظر برسند.
 • ونیرهای در مقایسه با روکش‌های دندانی نیاز به تغییر شکل کمتری دارند، بنابراین زیبایی بیشتری را به بیمار ارائه می‌دهند.
 • این عمل به تراشیدن استخوان دندان احتیاج ندارد.
 • برای گذاشتن لمینت، در هیچ مرحله‌ای از فلز استفاده نمی‌شود.

استفاده از لمینت در چه مواقعی مناسب نیست؟


 ونیر پرسلن برای بیمارانی که دندان‌های آن‌ها پوسیده و ضعیف شده، یا عفونت فعال لثه ، شکستگی، دندان پر شده بزرگ دارند، یا ضخامت مینای دندان آن‌ها خیلی کم است، توصیه نمی‌شود. هیمنطور، افرادی که به طور معمول دندان‌های خود را به هم می‌چسبانند یا دندان قروچه می‌کنند، مستعد ابتلا به تراش یا ترک خوردگی پروتزهای جدید خود نیز هستند. به طور کلی، اگر مشکلات دندانپزشکی دارید یا گمان می‌کنید که دچار مشکل شده‌اید، یه دندانپزشک مراجعه و مشکل خود را برطرف کنید.

چه چیزی می‌تواند بر طول عمر ونیر پرسلن (لمینت) تأثیر بگذارد؟


چه چیزی می_تواند بر طول عمر ونیر پرسلن (لمینت) تأثیر بگذارد؟

اگرچه پرسلن یک ماده دندانپزشکی مقاوم است اما نمی‌توان انتظار داشت که تا آخر عمر دوام داشته باشد. پس از سال‌ها فشار و جویدن، احتمالاً آسیب‌هایی به لمینت‌ها شما وارد خواهد شد. این آسیب‌ها ممکن است کوچک و بسیار تدریجی باشد، اما حتی استفاده ساده نیز می‌تواند تاثیری هرچند کوچک بر لمینت‌های شما داشته باشد. علاوه بر فشار روزانه که بر ونیرها اعمال می‌شود، بیماران باید از عوامل آسیب‌زای زیر نیز پرهیز کنند:

 • پوسیدگی دندان: حفره‌ها و پوسیدگی هنوز هم می‌توانند در زیر روکش، درون بافت طبیعی دندان تشکیل شوند. اگر حفره‌ای در دندان شما ایجاد شود، روکش باید برداشته و جایگزین شود تا دندانپزشک زیبایی بتواند سلامت دندان را به درستی بازگرداند.
 • آسیب فیزیکی: ​​همان آسیب فیزیکی که می‌تواند به یک دندان معمولی آسیب برساند تهدیدی حتی بیشتر را برای روکش‌ها ایجاد می‌کند. تصادف، افتادن و ضربه منجر به شکاف‌های بزرگ یا ترک‌هایی می‌شود که به راحتی قابل جبران نیستند.
 • فشار غیرطبیعی: اگر فشار بیش از حد بر ونیر شما وارد شود یا به طریقی خم شود، ممکن است آسیب‌دیده باشد. اگر از دندان‌ها برای نگه داشتن، گاز زدن یا جویدن اجسامی مانند ظروف پلاستیکی یا قلم استفاده شود، احتمال این اتفاق بیشتر می‌شود.
 • دندان قروچه: دندان قروچه عادت به سابیدن یا چسباندن دندان‌ها به یکدیگر است که بیشتر اوقات در خواب اتفاق می‌افتد. موارد شدیدتر دندان قروچه می‌تواند مینای دندان طبیعی و همچنین ونیر پرسلن را از بین ببرد.
 • تغییر رنگ: ونیر پرسلن ممکن است در برابر لکه‌ها بسیار مقاوم باشد اما با این حال ممکن است تغییر رنگ در طول زمان رخ دهد. احتمال این اتفاق زمانی که ذرات غذا به دلیل عدم بهداشت بر روی دندان‌ها باقی می‌ماند افزایش می‌یابد.

مراقبت‌های بعد از لمینیت کردن دندان‌ها


بعد از لمینیت کردن دندان رعایت بهداشت دهان و دندان و نکات دیگر برای ماندگاری بیشتر روکش های زیبایی دندان ضروری است که در این قسمت به آن­ها اشاره ی مختصری شده است:

اهمیت بهداشت 

حفظ عادات بهداشتی به طور کلی مهم است اما این امر به خصوص در مورد افزایش عمر ونیر پرسلن اهمیت بیشتری دارد. از آنجا که هر گونه پوسیدگی ممکن است به درمان ترمیمی نیاز داشته باشد، بیمارانی که روی دندان‌های خود لمینت گذاشته‌اند باید در تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌های خود کوشا باشند. همچنین به یاد داشته باشید که با افزایش سن، سیمان دندان بین لمینت و بافت دندان زیر آن ممکن است کمی از بین برود و باعث شود تا شکاف‌های کوچکی برای مخفی کردن باکتری‌ها ایجاد شود.

حتماً هر روز حداقل دو بار مسواک بزنید، ترجیحاً بعد از غذا. از یک مسواک نرم با خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید و به صورت عمودی و به دور از خط لثه مسواک بزنید. همچنین باید هر روز نخ دندان بزنید زیرا نمی‌توان از مسواک انتظار داشت تا بین دندان‌ها را که یکی از رایج‌ترین مناطق پوسیدگی است، تمیز کند. بین مسواک زدن، مقدار زیادی آب همراه با وعده‌های غذایی بنوشید. آب به خنثی کردن اسید مواد غذایی، پراکنده کردن باکتری‌ها و تمیز کردن ذرات مواد غذایی از دندان کمک خواهد کرد.

از دندان‌های خود در برابر آسیب محافظت کنید 

برای جلوگیری از شکستن ونیرهای خود، فکر کنید که کدام فعالیت‌ها یا عادات شما ممکن است سلامت آن‌ها را به خطر بیندازد. به عنوان اولین نکته از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید، مانند باز کردن یا چرخاندن اجسام. از جویدن ناخن‌ها یا وسایل دیگر نیز باید به همین ترتیب جلوگیری شود. این عادات می‌تواند حتی به دندان‌های طبیعی شما نیز آسیب بزند و آن‌ها را دچار ترک و پوسیدگی کند.

با رعایت احتیاط می‌توان از بروز حوادث تا حد زیادی جلوگیری کرد. اگر مشغول انجام ورزش‌های تماسی یا فعالیت‌های بدنی دیگری هستید که احتمال برخورد و حادثه ناگهانی را دارند، استفاده از محافظ دهان را فراموش نکنید. با داشتن یک محافظ دهان سفارشی در مطب دندانپزشکی ما می‌توانید از دندان‌ها و لمینت‌های خود بیشتر و راحت‌تر از محصولات خریداری شده در فروشگاه محافظت کنید.

خطر دندان قروچه  

اگر هنگام خواب دندان قروچه می‌کنید، احتمال دارد که دندان‌هایتان آسیب ببینند. دندان قروچه معمولاً منجر به فرسایش و ترک خوردن دندان می‌شود و هم بر سلامتی و هم در ظاهر لبخند شما تأثیر می‌گذارد. دندان قروچه خفيف ممکن است طول عمر ونیر پرسلن شما را با گذشت زمان کوتاه کند، در حالي که موارد شديدتر مي‌تواند باعث شود ترک‌های بزرگ در يک شب شكل گيرد. برای درمان این بیماری می‌توانید از یک اسپلینت اکلوزال مخصوص در هنگام خواب استفاده کنید که محافظ شب نیز نامیده می‌شود. یک محافظ شب از دندان‌های شما را محافظت می‌کند  و از برخورد آن‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کند و از اثرات کلیدندان قروچه را کم می‌کند.

هزینه لمینت چقدر است؟


با اینکه ونیرهای پرسلن از سایر گزینه‌های زیبایی دندان گران‌تر هستند اما در مقایسه با بریس‌ها نسبتاً ارزان‌تر هستند. قبل از تصمیم نهایی پزشک همه چیز را، از جمله گزینه های مختلف مالی موجود، توضیح می‌دهد.