تفاوت لمینت و روکش دندان: مقایسه، مزایا و معایب

معمولاً بیماران برای انتخاب بین تاج پرسلین و لمینت، دچار مشکل می‌شوند. با این حال هر دوی آن‌ها گزینه‌های خوبی برای بازیابی زیبایی لبخند شما هستند. در صورتی که آسیب‌دیدگی دندان شما از یک آسیب سطحی، عمیق‌تر باشد؛ تاج‌ها مزایای بیشتری دارند که می‌توانند توانایی جویدن شما را بازیابی کنند.

به طور کلی اگر از نظر شما لمینت‌ها بیشتر برای زیبایی هستند؛ تاج دندان پرسلین گزینه‌ای برای بازیابی زیبایی ظاهری و عملکرد دندان، همزمان با یکدیگر است. بیایید با هم بررسی کنیم که این گزینه‌ها بیشتر برای چه کسانی مناسب هستند و مزایا و معایب هرکدام چیست و هزینه آن‌ها به چه شکل است.

لمینت دندان چیست؟


لمینت‌های دندان، پوشش نازکی هستند که برای بخشیدن ظاهر سالم‌تر، روی دندان‌های طبیعی نصب می‌شوند. لمینت‌ها معمولاً فقط برای دندان‌های پیشین به کار می‌روند و رنگ آن‌ها با سایر دندان‌های شما هماهنگ است.

لمینت‌ها از پرسلین یا مواد کامپوزیت ساخته می‌شوند که پرسلین بهترین ظاهر ممکن را دارد. لمینت‌های پرسلین همچنین طول عمر بیشتری دارند؛ بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید هزینه بیشتری نیز داشته باشند.

برای داشتن لمینت‌هایی که مناسب دندان‌های شما باشند، ابتدا باید اسکن دندان انجام دهید یا از ناحیه تحت درمان قالب گیری کنید.

متناسب بودن لمینت‌ها

برای تناسب لمینت با دندان‌ها لازم است سطح خارجی دندان اندکی تراشیده شود تا سطح صافی برای نصب لمینت ایجاد شود. معمولاً لازم است دندان‌ها تا حدی تراشیده شوند تا لمینت به شکل بی‌نقصی به آن‌ها متصل شود. لمینت‌های شما به صورت سفارشی در یک لابراتوار ساخته می‌شوند؛ اما شما باید برای آماده شدن آن‌ها چندین روز (یا در بیشترین حالت یک هفته) منتظر بمانید. در طول این مدت شما برای پوشاندن دندا‌ن‌های تراشیده و آماده شده خود از لمینت موقتی استفاده می‌کنید.

اگر به شکل مناسبی از لمینت‌های خود مراقبت کنید، عمر آن‌ها معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ سال خواهد بود. گذاشتن لمینت، برگشت پذیر نیست؛ بنابراین ملاحظاتی وجود دارند که باید در هنگام انتخاب آن‌ها در نظر گرفت. به محض اتصال لمینت دندان، حرکت آن بسیار اندک خواهد بود و به شما احساس راحتی خواهد داد. نصب لمینت دندان یک روش محبوب برای بهبود ظاهر لبخند شما است.

چه کسانی برای نصب روکش لمینت مناسب هستند؟

لمینت‌ها عمدتا فقط برای بهبود ظاهر دندان‌های پیشین شما به کار می‌روند. اگر تغییر رنگ دندان‌های شما بسیار عمیق باشد؛ یا عدم تناسب در شکل دندان‌های شما وجود دارد، روکش‌های لمینت گزینه مناسبی برای شما هستند.

البته اگر قصد دارید فاصله بین دندان‌های خود را بپوشانید، باز هم لمینت‌ها راه حل بسیار خوبی هستند.

به طور کلی لمینت برای افرادی که بیشتر درگیر مشکلات زیبایی هستند و مشکلات ساختاری ندارند، مناسب است. اگر دندان شما به صورت ساختاری آسیب دیده است، لمینت‌ها پشتیبان مناسبی برای آن نخواهند بود. در چنین موقعیتی بهتر است نصب تاج دندان را در نظر بگیرید.

مزایای لمینت

 • یک راه حل سریع، بدون درد و غیرتهاجمی است.
 • لمینت کمترین میزان جابجایی را دارد و به شما احساس راحتی می‌دهد.
 • برای مدت زمان طولانی بسیار خوب به نظر می‌رسد.
 •  نسبت به لکه و تغییر رنگ بسیار مقاوم است.
 • متناسب کردن آن‌ها با دندان‌های شما کار چندانی نمی‌طلبد؛ تنها به مقداری تراش یا برش دندان اصلی احتیاج است.
 • لمینت‌های پرسلین می‌توانند با مراقبت مناسب تا ۱۰ سال عمر کنند و روکش‌های کامپوزیت بین ۴ تا ۸ سال عمر می‌کنند.
 • لمینت‌ها به شکلی با خط لثه ادغام می‌شوند که قابل تشخیص نیستند- هیچ کس نمی‌تواند تشخیص دهد که شما لمینت دارید.

معایب لمینت

 • در صورت آسیب دیدگی نمی‌توان آن‌ها را تعمیر کرد- لمینتی که شکسته باشد را باید به طور کامل تعویض کرد.
 • لمینت‌ها بخشی از سطح دندان را باز باقی می‌گذارند که آن را مستعد آسیب دیدگی و فرسایش می‌کند.
 • لازم است برای نصب آن‌ها بخشی از دندان سالم را تراشید.
 • برای دندان‌های دارای شکستگی یا بسیار آسیب دیده مناسب نیستند.
 • به اندازه تاج دندان محکم نیستند و عمر نمی‌کنند.
 • لمینت‌ها نمی‌توانند دندان‌های آسیب دیده را نجات دهند.

خطرات احتمالی نصب لمینت

نصب لمینت خطرات بسیار اندکی دارد؛ چرا که احتمال ایجاد هرگونه مشکلی مانند عدم راحتی یا حساسیت در آن‌ها وجود ندارد. محتمل‌ترین مشکلی که ممکن است در ارتباط با روکش‌های لمینت به وجود آید این است که مواد آن‌ها خُرد شود.

اگر چنین اتفاقی بیفتد شما نمی‌توانید لمینت را بردارید زیرا لمینت‌ها برگشت پذیر نیستند. در چنین شرایطی ممکن است لازم باشد به دندانپزشکان محله فرمانیه، آجودانیه، قیطریه، نیاوران و شهید باهنر مراجعه کنید و درباره جایگزینی لمینت آسیب دیده با آن‌ها صحبت کنید. در شرایطی مشابه همین است که عمر مفید لمینت شما به پایان می‌رسد و شما مجبورید آن‌ها را جایگزین کنید؛ لمینت‌ها باید همیشه جایگزین شوند زیرا دندان‌های زیر آن‌ها تراشیده شده‌اند و دیگر نمی‌توانند نقش یک دندان سالم و کامل را ایفا کنند.

تاج دندان چیست؟


تاج دندان به طور کامل تمام سطوح دندان آسیب دیده شما را می‌پوشاند و از آن محافظت می‌کند و لبخند شما را بهبود می‌بخشد. تاج دندان به نحوی طراحی شده است که درست مانند دندان طبیعی شما به نظر برسد و مانند دندان‌های شما احساس و عملکرد داشته باشد. با نصب تاج دندان، غذا خوردن و صحبت کردن شما همچنان طبیعی خواهد بود و ظاهر آن تفاوتی با سایر دندان‌های طبیعی شما ندارد.

تاج‌های دندان به صورت تمام پرسلین یا سرامیک، تمام فلز، روکش پرسلین جوش داده شده به لایه‌های فلزی داخلی، یا زیرکونیا ساخته می‌شوند. تمام موادی که تاج دندان با آن‌ها ساخته می‌شوند، بسیار محکم هستند. تاج‌های ساخته شده از جنس فلز یا زیرکونیا، در صورت مراقبت مناسب ۲۰ تا ۲۵ سال عمر می‌کنند.  تاج‌های پرسلین قبل از از زمان نیاز به جایگزینی مجدد خود، در حدود ۱۵ سال عمر مفید خواهند داشت.

تاج‌های ساخته شده از جنس زیرکونیا در سال‌های اخیر ارائه شده‌اند. این تاج‌ها به عنوان گزینه‌های بدون فلز برای افرادی ساخته شده‌اند که نسبت به فلزات آلرژی دارند اما می‌خواهند گزینه بادوام‌تری را به جای پرسلین انتخاب کنند. اگرچه تاج‌های زیرکونیا به میزان فوق العاده‌ای قوی هستند اما توانایی آسیب رساندن به دندان‌های مجاور بر اثر گاز گرفتن محکم یا ساییدگی در هنگام خواب را دارند و هزینه آن‌ها نیز بسیار زیاد است.

متناسب شدن تاج دندان

معمولاً جلسه اولیه شما، شامل عکسبرداری با اشعه ایکس برای بررسی ساختار استخوانی است که از دندان شما پشتیبانی می‌کند. پس از این جلسه مشاوره، آماده سازی برای نصب تاج یا تاج‌های دندان آغاز می‌شود.

طی این مرحله، دندان آسیب دیده تراشیده می‌شود تا فضایی برای نصب تاج دندان و انطباق آن در جای خود ایجاد شود. این فرایند نسبت به نصب لمینت، تلاش بیشتری می‌طلبد از این رو تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

مرحله بعدی، تصویربرداری از دندان‌های تراشیده شده است تا بتوان مطابق آن‌ها تاج‌ها را تا حد امکان متناسب با سایر دندان‌ها ساخت.

تاج دندان نهایی در آزمایشگاه لابراتوار، توسط تکنسین‌ها و با استفاده از تصویر و قالبی که از دندان شما برداشته شده است، ساخته می‌شود. در طول مدتی که منتظر آماده شدن تاج نهایی خود هستید، یک تاج موقت روی دندان تراشیده شده شما قرار می‌گیرد تا از آن محافظت کند و همچنین به شما احساس بهتری بدهد.

پس از گذشت یک هفته انتظار، تاج جدید به دست دندانپزشک شما می‌رسد و آماده می‌شود تا روی دندان شما نصب شود. ابتدا تناسب آن روی سطح دندان توسط دندانپزشک مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرد و سپس با استفاده از سمنت مخصوص، روی دندان شما نصب می‌شود.

چه کسانی برای نصب تاج دندان مناسب هستند؟

 اگر دندان شما دارای ترک، شکستگی یا آسیب دیدگی‌های زیادی باشد، تاج دندان گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. تاج زندان همچنین می‌تواند لکه‌های عمیق ناشی از عمل کانال ریشه یا مواد پرکننده قدیمی و تغییر رنگ را بپوشاند.

معمولاً به دلیل قدرت و طول عمر تاج دندان، از آن همراه با ایمپلنت‌های دندانی استفاده می‌شود. اگر برای کاشت دندان اقدام کنید، ابتدا پیچی در استخوان فک شما قرار گرفته و سپس با تاج دندان پوشانده می‌شود. نتیجه نهایی شکل، احساس و عملکرد یک دندان کاملاً جدید در محل دندان از دست رفته را برای شما به ارمغان می‌آورد.

مزایای تاج دندان

 • تاج دندان نسبت به لمینت، پوشش بسیار محکم‌تری است.
 • تاج دندان صرفاً یک ظاهر زیبا را به همراه ندارد؛ بلکه باعث محافظت از دندان آسیب دیده می‌شود.
 • تاج دندان یک راه ‌حل دراز مدت برای دندان‌های شکسته و بسیار آسیب دیده است.
 • تاج‌های دندان به خوبی با دندان‌های طبیعی شما ترکیب شده و قابل تشخیص نیستند.
 • گزینه مناسبی ساخته شده از مواد با دوام است.
 • تاج دندان تحت بی‌حسی موضعی و بدون هیچگونه دردی نصب می‌شود.

معایب تاج دندان

 • معمولاً از لمینت‌ها بسیار گران‌تر هستند.
 • برای همه افراد مناسب نیستند؛ تاج‌های فلزی برای بیمارانی که نسبت به فلز حساسیت دارند توصیه نمی‌شوند و تاج‌های زیرکونیا نیز در صورت شکستگی دندان، مناسب شما نخواهند بود.
 • رنگ فلز در برخی از تاج‌های دندان، خصوصاً تاج‌هایی که قسمت داخلی آن‌ها از جنس فلز است، روی آن‌ها دیده می‌شود و باعث ایجاد یک خط خاکستری رنگ در راستای خط لثه می‌گردد.
 • برای گذاشتن تاج دندان، بخش زیادی از دندان طبیعی شما تراشیده می‌شود.
 • عمل نصب تاج دندان نسبت به نصب لمینت، بزرگتر و سنگین‌تر است.
 • درست مانند لمینت، تاج دندان نیز درمان کننده آسیب نیست.

خطرات احتمالی همراه با نصب تاج دندان

نصب تاج دندان با چندین مشکل احتمالی همراه است. گاهی اوقات ممکن است تاج دندان لایه لایه شده یا شکسته شود؛ و این اتفاق در رابطه با تاج‌های پرسلین یا سرامیکی بیشتر رخ می‌دهد.

ممکن است تاج دندان به مرور زمان شل شده و حتی به طور کامل بیفتد؛ اگرچه این مشکل نادر است. اگر احساس می‌کنید تاج دندان شما شل شده است در سریع‌ترین زمان ممکن با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا بتوانید کمک یا توصیه دریافت کنید.

اینکه دریافت کنندگان تاج دندان مقداری حساسیت دندان را تجربه کنند، موضوع غیرعادی نیست؛ به خصوص زمانی که نوشیدنی‌های داغ یا خنک می‌نوشند. اگر حساسیت بیشتر از حدی است که بتوانید آن را تحمل کنید، ممکن است ناشی از نصب نامناسب تاج دندان باشد. بنابراین همیشه برای دریافت توصیه به دندانپزشکان محله نیاوران، قیطریه، آجودانیه، فرمانیه و شهید باهنر مراجعه کنید.

تصمیم گیری بین انتخاب لمینت و تاج دندان

تصمیم‌گیری درباره انتخاب میان لمینت و تاج دندان، بیشتر به وضعیت دندان یا دندان‌هایی که قصد اصلاح آن‌ها را دارید بستگی دارد.

اگر مشکل دندان شما بیشتر از نظر زیبایی باشد، روکش لمینت بهترین گزینه برای شما است. اگر آسیب دیدگی دندان شما عمیق‌تر باشد؛ به عنوان مثال دچار شکستگی دندان باشید، تاج دندان گزینه بهتری برای شما خواهد بود؛ زیرا تاج دندان علاوه بر بهبود زیبایی، پشتیبانی و محافظت از دندان را نیز به ارمغان می‌آورد.

اما علاوه بر موارد بالا، هزینه و موارد دیگری نیز وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. تاج دندان معمولاً دوام و ماندگاری بیشتری دارد که البته باعث بالاتر رفتن قیمت آن می‌شود. اگر احساس می‌کنید احتمال فرسایش بیشتر دندان‌ها بر اثر بالا رفتن سن در آینده برای شما وجود خواهد داشت، انتخاب تاج دندان باعث می‌شود در آینده کارهای دندانپزشکی کمتری برای انجام دادن داشته باشید. بنابراین توجه داشته باشید که چیزهای زیادی هستند که باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

چه کسانی ممکن است به لمینت یا تاج دندان احتیاج داشته باشند؟

اگر تغییر رنگ دندان‌های شما عمیق باشد یا دندان‌های شما دچار شکستگی یا ترک خوردگی شده باشند؛ ممکن است به دنبال یک راه حل دراز مدت برای بازیابی سلامتی لبخند خود باشید. روکش لمینت و تاج دندان هر دو گزینه‌هایی هستند که می‌توانید با عمق بیشتری آن‌ها را بررسی کنید تا ببینید که آیا مناسب شما هستند یا خیر.

به طور کلی روکش‌های لمینت، گزینه‌های در دسترس‌تری هستند و بیشتر برای مشکلات زیبایی مناسب هستند. روکش‌های لمینت می‌توانند لکه‌ها و تغییر رنگ عمیق دندان، ترک‌ها و شکستگی‌های سطحی را بپوشانند و شکل دندان‌ها را همتراز و متناسب کنند. برخی افراد نیز روکش‌های لمینت را برای از بین بردن فاصله بین دندان‌های خود، به عنوان گزینه‌ای که راحت‌تر از انجام ارتودنسی است، انتخاب می‌کنند.

تاج دندان نیز بسیار خوب به نظر می‌رسد اما بیشتر برای دندان‌هایی مناسب است که آسیب‌های عمیق دیده باشند. اگر در دندان‌های شما حفره بزرگی وجود داشته باشد یا دچار شکستگی دندان باشید، عصب کشی انجام داده باشید یا دارای ایمپلنتی باشید که به روکش احتیاج دارد، در این صورت تاج دندان یک گزینه عالی برای تمام این مشکلات است.

در نظر گرفتن هزینه‌ها


تصمیم‌گیری درباره انتخاب میان لمینت و تاج دندان، بیشتر به وضعیت دندان یا دندان‌هایی که قصد اصلاح آن‌ها را دارید بستگی دارد.

اگر مشکل دندان شما بیشتر از نظر زیبایی باشد، روکش لمینت بهترین گزینه برای شما است. اگر آسیب دیدگی دندان شما عمیق‌تر باشد؛ به عنوان مثال دچار شکستگی دندان باشید، تاج دندان گزینه بهتری برای شما خواهد بود؛ زیرا تاج دندان علاوه بر بهبود زیبایی، پشتیبانی و محافظت از دندان را نیز به ارمغان می‌آورد.

اما علاوه بر موارد بالا، هزینه و موارد دیگری نیز وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. تاج دندان معمولاً دوام و ماندگاری بیشتری دارد که البته باعث بالاتر رفتن قیمت آن می‌شود. اگر احساس می‌کنید احتمال فرسایش بیشتر دندان‌ها بر اثر بالا رفتن سن در آینده برای شما وجود خواهد داشت، انتخاب تاج دندان باعث می‌شود در آینده کارهای دندانپزشکی کمتری برای انجام دادن داشته باشید. بنابراین توجه داشته باشید که چیزهای زیادی هستند که باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *