لمینیت ایمکس

ونیرها برای رفع بسیاری از مشکلات استفاده می شوند از جمله


درمان دندانهایی که به دلایل مختلفی مثل استفاده بیش از حد از فلوراید، پر کردن بخش بزرگی از دندان، عصب کشی و یا مصرف داروهایی مثل تتراسایکلین تغییر رنگ داده باشند. دندانهایی که کوتاه، شکسته و یا خراشیده شده باشند با لمینیت زیبا تر میشوند. دندانهای نامتناسب و نامتوازن. و رفع فاصله زیاد بین دندانها و بسیاری موارد دیگر.

وقتی دندانپزشک زیبایی شما تشخیص دهد که شما ممکن است از درمان لمینیت بهره ببرید  ، با استفاده از عکس رادیولوژی مطمئن میشود که این روش درمان برای شما مفید و عملی است،همیشه شروع کار لمینیت با عکس برداری دقیق کلینیکی و تشخیص و انالیز دقیق شروع میشود و فقط در صورت لازم  حدود نیم میلیمتر از مینای دندان شما را تراشیده میشود . این مقدار تقریبا برابر با ضخامت روکش ونیری ایمکسی است که قرار است بر سطح دندان شما نصب شود و بسیار نازک میباشد. سپس از دندان شما قالب گیری می کند و قالب مربوطه را به لابراتوار می فرستد تا ونیر مناسب شما با توجه با ابعاد و شکل قالب، ساخته شود. پروسه ساخت  ونیر در لابراتوار معمولا مستلزم یک تا دو هفته زمان است. طی این زمان معمولا دندانپزشک شما کامپوزیت موقتی را بر روی دندانتان نصب می کند. وقتی  لمینیت اصلی آماده شد، کامپوزیت موقتی اولیه برداشته می شود، دندان مجددا تمیز و صیقلی شده و لمینیت اصلی با استفاده از نوعی سیمان مخصوص دندانپزشکی بر روی دندان شما نصب می گردد و با استفاده از اشعه دندانپزشکی فیکس می گردد. پس از تمیزسازی نهایی، دندانپزشک وضعیت بلندی احتمالی دندان روکش شده را امتحان می کند تا اگر اصلاحی مورد نیاز است انجام شود. اغلب لازم است طی یک جلسه وضعیت لثه و لمینیت شما توسط دندانپزشک بررسی شود تا هیچ گونه مشکلی درمیان نباشد

ونیرها برای رفع بسیاری از مشکلات دندان استفاده می شوند

از مزیتهای استفاده از لمینیت می توان به این موارد اشاره کرد: ظاهری طبیعی دارد. بافت لثه قادر به هماهنگی با مواد سازنده ونیر است و آن را پس نمی زند. پرسلین به کار رفته در ساخت روکش ونیر در برابر ایجاد لک مقاوم است. به راحتی می توان رنگ مناسب دندان شما را بر روکش مربوطه اعمال نمود. با استفاده از روکش ونیر حتی می توان ظاهر و رنگ دندانها را تغییر داد و در مقایسه با سایر روشهای معمول برای این کار نیاز چندانی برای تراشیدن و تغییر دادن مینای دندان نیست. در کل می توان گفت روشی محافظه کارانه و کم ضرر برای اصلاح شکل ظاهری دندانها و راهی مؤثر در حل مشکلات زیبایی دهان و دندان بیماران است.

از معایب آن اما می توان این موارد را نام برد: مخارج استفاده از روکش ونیر بیشتر از روکش کامپوزیتی است. به دلیل حذف مقدار کمی از مینای دندان، امکان حساس شدن دندان به غذا و نوشیدنی سرد و گرم وجود دارد. اگر به اندازه کافی در انتخاب رنگ دقت نشود، ممکن است رنگ روکش با دندان های دیگر تطابق کامل نداشته باشد، که در این صورت نمی توان  رنگ روکش نصب شده بر روی دندان را عوض کرد. امکان لق شدن یا افتادن روکش نصب شده بسیار کم است ولی تا حدی وجود دارد. استفاده از این روش برای بیمارانی با بیماری لثه، بالا بودن احتمال پوسیدگی دندانها، دندانهای ضعیف، و یا افرادی با سطح مینای ناکافی، توصیه نمی شود. دندان قروچه نیز سبب شکستن یا ترک خوردن روکش می شود.

عمر مفید روکش های ونیر عموما ده سال یا بیشتر است. پس از این زمان بهتر است روکش را عوض کنید. البته چگونگی نگهداری از آنها نیز در عمرشان مؤثر است. البته این روکش ها نیاز به نگهداری خاصی ندارد و در واقع همان رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان، مسواک و نخ دندان کافی است. استفاده از چای، قهوه، و نوشیدنی های رنگ دار همانطور که بر رنگ دندان خودتان اثر می گذارد ممکن است بر رنگ روکش هم تاثیر بگذارد.از روش های جایگزین برای روکش ونیر می توان به تاج دندان و باندینگ اشاره کرد. روکش ونیر یکی از سریعترین راه های موجود برای رفع مشکلات ظاهری دندانها و زیباسازی آنهاستهمچنین می تواند برای اشخاصی که به دنبال تغییر شکل دندان­های خود به میزان زیاد هستند مناسب باشد. برای این کار می­توان از روش باندینگ استفاده کرد، اما استفاده از تاج دندان برای انجام این کار ممکن نیست.