لمینیت دندان بی تراش(بدون آسیب به مینای دندان) : مزایا و عوارض

لمینت یکی از رایج‌ترین ونیرهای دندان است. ونیرهای لمینت پرسلن، که به خصوص از ابتدای سال 2000 محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند، می‌توانند با استفاده از روش‌های محافظه کارانه و بدون تراش زیاد بافت دندان، دندان‌های شما را زیبا کنند. لمینت کردن دندان‌ها فرآیندی است که تغییر رنگ دندان‌ها را از بین می‌برد، ناهنجاری‌های جزئی که در شکل دندان ایجاد می‌شود را برطرف می‌کند و تغییر شکل را از بین می‌برد.

لمینت نیز مانند ونیرهای سنتی با کمترین تراش و "بدون تراش " به سطح (جلوی) دندان‌ها می‌چسبند. با وجود لمینت با کمترین تراش یا لمینت بدون تراش، به طور معمول نیازی نیست که دندانپزشک ساختار (یا همان اندازه) دندان را برای قرار دادن ونیر بتراشد یا برش دهد. موارد خاص ممکن است نیاز به تراشیدن حداقلی سطح دندان داشته باشد. علاوه بر این، مواردی وجود دارد که بیماران برای لمینت بدون تراش نیازی به تزریق بی‌حسی موضعی ندارند و بنابراین عمل سریع‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

دندانپزشک شما باید قبل از قرار دادن لمینت بدون تراش یا لمینت با کمترین تراش، وضعیت دندان‌های شما را بررسی کند تا از سلامت بالینی دندان‌ها اطمینان حاصل شود. برای تعیین اینکه آیا شما برای گذاشتن لمینت بی تراش یا با کمترین تراش مناسب هستید یا خیر، برای معاینه کامل به دندانپزشک خود مراجعه کرده و در مورد مسائل خاص زیبایی و دندان خود صحبت کنید. دندانپزشک شما گزینه‌های مختلف دندانپزشکی زیبایی را برای رفع نیازهای خاص شما توضیح می‌دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن­های  02126110052 تماس حاصل فرمایید.

لمینیت بی تراش


لمینیت بی تراش-min

 

لمینت پوسته‌های نازکی هستند که از جنس پرسلن یا مواد کامپوزیتی ساخته شده‌اند. محکم، شفاف و بسیار طبیعی هستند و به قسمت جلوی دندان شما متصل می‌شوند، جایی که می‌توانند ظاهر لبخند شما را به طرز چشمگیری تغییر دهند. با اینکه لمینت‌ها باریک هستند، معمولاً با ضخامت 1 میلی‌متر یا کمتر، اما یک حجمی به دندان اضافه می‌کنند که می‌تواند غیرطبیعی به نظر برسد یا احساس شود. به همین دلیل طبق روش سنتی لازم است با از بین بردن مقداری از مینای دندان (سطح معدنی سخت)، دندان را آماده کنند تا فضایی برای روکش ایجاد شود.

حتی اگر این یک عمل رایج باشد و از بی‌حسی برای جلوگیری از هرگونه ناراحتی استفاده شود، اما باز هم برخی از افراد نگران هستند. علاوه بر این، از بین بردن مینای دندان بدان معنی است که گذاشتن ونیرهای سنتی یک روش غیرقابل برگشت است: به این معنی که پس از انجام این کار، نمی‌توانید به عقب برگردید. آیا می‌توانید بدون تراشیدن دندان‌هایتان از مزایای لمینت‌ استفاده کنید؟ در بسیاری از موارد، می‌توانید.

لمینت‌های بدون تراش و با کمترین تراش


لمینت بدون تراش، همانطور که از نام آن پیداست به این معناست که دندان‌ها عملاً دست نخورده باقی می‌مانند و لمینت‌ها به راحتی روی آن‌ها متصل می‌شوند. لمینت با کمترین تراش یک روش معمول‌تر است و برای اطمینان از زیبایی طبیعی و بصری جذاب، فقط یک تغییر شکل جزئی به دندان‌ها داده می‌شود. در این روش دندانپزشک شما ممکن است از یک ابزار ساینده برای تغییر شکل مینا و شکل دادن و صاف کردن قسمت‌های مختلف دندان شما استفاده کند. سپس، لمینت‌هایی که به اندازه لنزهای تماسی نازک هستند، روی دندان‌ها قرار می‌گیرند بدون اینکه زیر خط لثه بروند.

دندانپزشک بعد از معاینه کامل دندان‌های شما می‌گوید که آیا لمینت‌های بدون تراش یا با کمترین تراش برای شما مناسب هستند یا خیر. این روش برای موارد زیر مناسب است:

 • افرادی که دندان های کوچک دارند و یا دندان‌ آن‌ها کوچک‌تر از آنچه که واقعا هستند دیده می‌شوند که ناشی از لب های بزرگ یا عوامل دیگر است.
 • لبخندی که به دلیل ساییدگی دندان‌ها خراب شده است، یا شکاف‌های کمی در آن وجود دارد.
 • یک لبخند باریک، به طوری که دندان‌های جلو قابل مشاهده نیستند.
 • دندان‌هایی که کمی تغییر رنگ داده‌اند و یا کمی نامرتب هستند، به عنوان مثال "دندان‌های لترال میخی شکل" که دندان‌های دائمی رشد نکرده و کوچک و میخی شکل هستند.

گذاشتن لمینت‌های بدون تراش


اگر مینای دندان شما در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد، می‌توان لمینت را بطور مستقیم و بدون تراش یا با کمترین تراش به آن متصل کرد. این روش حداقل تهاجمی است و به طور معمول بدون ایجاد حساسیت دندانی و اغلب بدون بی‌حسی است! اگرچه در این روش استفاده از رستوریشن‌های موقت برای راحتی شما ضروری نیست ، اما آن‌ها اغلب به عنوان روشی برای نشان دادن نتیجه زیبایی شناختی قبل از ساخت لمینت نهایی استفاده می‌شوند. اما خبر خوب این است که کل مراحل را، از تست اولیه و قالب گیری گرفته تا قرار دادن لمینت‌های نهایی، می‌توان در دو جلسه انجام داد.

این روش غیر از تهاجمی نبودن، قابل برگشت نیز می‌باشد زیرا دندان‌های اصلی دست نخورده باقی می‌مانند. با این حال، به یاد داشته باشید که لمینت‌ها پیوندی بسیار محکم با مینای دندان دارند. بنابراین برداشتن آن‌ها همیشه آسان نیست.

چه زمانی تراش بیشتری مورد نیاز است؟


امروزه با وجود ونیرهای پرسلن بسیار نازک (ضخامت فقط 0.3 تا 0.5 میلی‌متر)، در بیشتر موارد می‌توان از تراش زیاد دندان‌ها جلوگیری کرد. با این حال، هنوز هم موقعیت‌هایی وجود دارد که تراشیدن مینای دندان اجتناب ناپذیر است.

اگر کسی دندان‌های بزرگی داشته باشد یا جلوی آن خالی باشد، حتی نازکترین لمینت‌ها را هم نمی‌توان بدون تراشیدن مینای دندان به آن اضافه کرد. در این شرایط، لازم است که مقداری مینای دندان تراشیده شود. در صورت وجود مشکلات بیشتر دندان مانند ناهنجاری‌های دندانی، اغلب به تراش بیشتری نیاز خواهد بود و بعضی اوقات، ارتودنسی می‌تواند راه حل بهتری باشد. با این حال، در بسیاری از مواقع، لمینت‌های بی تراش می‌توانند در حداقل زمان باعث تغییر چشمگیری در لبخند شما شوند.

برای موفقیت طولانی مدت لمینت‌های شما، مهم است که در مورد اهداف و انتظارات خود واقع‌بین باشید. به عنوان مثال، برخی از افراد تغییر رنگ یا شکل قابل توجهی می‌خواهند و یک تکنیک حداقل تهاجمی ممکن است برای آن‌ها مؤثر نباشد. قبل از توصیه بهترین گزینه درمانی برای شما، دندانپزشک بهداشت دهان، لبخند فعلی و اهداف و انتظارات شما را با دقت در نظر خواهد گرفت.

لمینیت بی تراش برای چه کسانی مناسب نیست ؟


اگر بیمار مشکل لثه داشته باشد و این مشکلات پیشرفته باشد، لمینیت برای او مناسب نیست. ممکن است بیمار بعد از اتمام درمان بیماری لثه بتواند از این روکش استفاده کند. از طرف دیگر، ونیرهای لمینت در صورت وجود برخی وسواس‌ها، یعنی رفتارهای روانی که به دندان آسیب می‌رساند مانند جویدن ناخن، جویدن مداوم مداد یا تغییر شکل چانه توصیه نمی شود.

نشانه‌هایی که لمینت‌های شما در حال خراب شدن هستند


متوسط طول عمر یک ونیر دندان حدود 10 سال است. این بازه زمانی با نگهداری و مراقبت مناسب ممکن است طولانی شود و تا 20 سال ادامه پیدا کند. اگر یکی از موارد زیر رخ داد، ممکن است لازم باشد که ونیرهای خود را زودتر جایگزین کنید:

 • لمینت شما تراش یا ترک خورده و یا پوسیده شده است. ونیرها از جنس پرسلن ساخته شده‌اند و با اینکه بادوام هستند اما اگر مراقب آن‌ها نباشید، پوسیده و شکسته می‌شوند.
 • دندان حامل زیر لمینت پوسیده شده است. اگرچه ونیرهای دندان از دوام بالایی برخوردار هستند اما اگر دندان زیر آن سالم نباشد، ونیر ممکن است از دندان جدا شود.
 • بهداشت ضعیف دندان و بیماری لثه باعث می‌شود تا ونیرهای شما از لثه شما جدا شوند. لمینت نیز به اندازه دندان‌های طبیعی شما (حتی بیشتر) نیاز به مراقبت دارند. اگر مراقب دهان و دندان خود نباشید، لثه‌های شما پوسیده می‌شوند و بین ونیر و لثه شما شکاف ایجاد می‌شود.
 • لمینت به درستی متصل نشده است. اگر ونیرهای دندان شما به درستی نصب نشده باشند، ممکن است از بین بروند. نصب مناسب به معنای تراشیدن مقداری از مینای دندان و چسباندن ونیر با یک ماده اتصال‌دهنده دندان قوی است.

اطمینان حاصل کنید که با یک دندانپزشک زیبایی که به آن اعتماد دارید کار می‌کنید. اتصال درست ونیرهای دندانی در اولین بار به درستی و به مدت طولانی ماندگار هستند و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌شود و به شما اطمینان می‌دهد که یک لبخند خارق‌العاده خواهید داشت.

افزایش طول عمر لمینیت بی تراش


افزایش طول عمر لمینیت بی تراش-min

 

با وجود تلاش‌های دندانپزشک، اگر مواظب دندان‌های خود نباشید، لمینت‌های شما فرسوده خواهند شد. در اینجا به چند نکته برای نگه داشتن طولانی‌تر ونیرهای دندان اشاره کرده‌ایم:

 • از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید. اگر عادت دارید با دندان‌های خود چیزهایی را باز کنید و یا وسایلی غیر از غذا را گاز بزنید، ممکن است به زودی با خرد شدن و شکستن لمینت‌های خود روبه‌رو شوید.
 • از مصرف دخانیات خودداری کنید. توتون و تنباکو دندان شما را بدرنگ می‌کند و می‌تواند لمینت‌های سفید و درخشان جدید شما را زرد کند.
 • از غذاهایی (و نوشیدن‌هایی) که باعث تغییر رنگ دندان‌های شما می‌شوند، خودداری کنید. سس پاستا، انواع توت‌ها، انواع مختلف کاری، نوشابه، قهوه و چای می‌توانند دندان‌های شما را بدرنگ کنند. اعتدال کلید درخشان نگه داشتن لبخند است.
 • برای تمیز کردن و معاینه به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. نه تنها مراجعه به دندانپزشک برای تمیز کردن منظم و حرفه‌ای لازم است و دندان‌های شما را در وضعیت مطلوبی نگه می‌دارد، بلکه دندانپزشک می‌تواند ونیرهای شما را معاینه کند و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کند.
 • هر روز از نخ دندان استفاده کنید. گذاشتن لمینت‌ شما را از نخ دندان زدن خلاص نمی‌کند. نخ دندان لثه‌های شما را به شکلی عالی نگه می‌دارد و می‌تواند لثه‌های شما را در برابر بیماری محافظت کند تا بین لثه و لمینت شکافی ایجاد نشود.
 • هنگام ورزش از یک محافظ دهانی استفاده کنید و اگر دندان قروچه می‌کنید، شب‌ها از یک محافظ دندانی استفاده کنید. استفاده از محافظ دهان و دندان می‌تواند به جلوگیری از فرسایش لمینت شما کمک کند و آن‌ها را برای مدت طولانی در شکل عالی نگه دارد.
 • از یک مسواک نرم و خمیردندان بدون ساینده استفاده کنید. مراقبت از دندان اگر بیش از حد باشد، می‌تواند به مرور زمان ونیرهای دندانی شما را از بین ببرد. با لمینت دندان خود به آرامی رفتار کنید تا احتمال ماندگاری آن‌ها بسیار بیشتر شود.