لمینیت سرامیکی

همه ما انسانها مشتاق داشتن لبخندی زیبا هستیم اما بعضی ها با داشتن دندان های بدرنگ و یا بدشکل به این آرزو نمیرسند. دندانپزشک زیبایی خوب با کمک لابراتوار دندانسازی متبهر سرامیکی میتواند با کمک از لمینیت لبخند زیبایی را در ۲ هفته و در ۲ جلسه امکان پذیر سازد. معمولا جلسه اول برای صحبت کردن ، انتخاب رنگ و اندازه دندانها و در نهایت قالب گیری از دندانها میباشد که حدودا یک ساعت طول میکشد. سمان کردن و چسباندن لمینیت ها حدودا ۱۰ روز کاری میباشد و در نهایت ۲ ساعته انجام میشود و بیمار بعد از نصب لمینیت های دندانی با لبخندی بسیار زیباتر به منزل بر میگردد. نمونه کارهای ما را در همین وب سایت مشاهده فرمایید. به دلیل عرض متناسب دندانهای بالا لمینیت سرامیکی بهترین گزینه برای دندانهای بالا میباشد در صورتی که دندانهای های پایین عرض بسیار کمتری دارند و بهتر است یا اصلا لمینیت نشوند و یا کامپوزیت لمینیتی که بدون تراش باشد بر روی این دندانها ترمیم زیبایی شوند. باید در نظر داشته باشیم که تراش دندانهای پایین به خصوص اگر این دندانها ریز باشند و در فشردگی قرار داشته باشند اصلا صحیح نیست و استفاده از کامپوزیت زیبایی نباید به بهداشت بیمار صدمه برساند لذا دیواره های پروگزیمال (وسطی) هر چه رنگ تیره ای هم داشته باشند بهتر است دست نخورده بمانند و فقط سطح جلویی دندان ترمیم زیبایی شود. بررسی تشخیص بیمار و پایه و اساس هر درمان موفق ترمیمی محسوب میشود .این مرحله از درمان برای تیم ترمیمی از جمله بیمار و دندانپزشک زیبایی و دندانپزشک متخصص و تکنسین زمان کافی را فراهم می کند تا نتایج فانکشنال یا تابعی درمان قبل از انجام هر درمان ترمیمی یا جراحی بررسی تصویر سازی  و پیش بینی نماید. اگرچه این مرحله طولانی است اما باعث می شود تا نتایج به دست آمده قابل پیش بینی تر باشند و راه حلی برای مشکلات احتمالی در ارتباط با تراش، انسداد و زیبایی پیش از آغاز درمان اندیشیده شود. این عمل با برقرار کردن ارتباط، باعث بر طرف شدن سوء تفاهم میان اعضای تیم درمانی شده و درمان را قابل پیش بینی تر ساخته و باعث میشود که تأثیر و جوابدهی درمان بیشتر شود. برقراری ارتباط یکی از ویژگی های یک حرفه در حال پیشرفت است.

لمینیت چیست؟


لمینیت دندان یکی از روشهای اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی زیبایی و ترمیی میباشد که در بعضی از موارد جایگزین ارتودنسی شده است ولی هیچ وقت نباید لمینیت به عنوان معالجه ارتودنسی انجام شود  چون لمینیت برای بدفرمی، بدرنگی و پوسیدگی  مختصر دندان ها قابل استفاده میباشد و نه جایگزین ارتودنسی .

تفاوت لمینیت کامپوزیتی و سرامیکی؟


لامینیت های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لامینیت های کامپوزیتی دارند چون در لابراتوار و با پرسلن بسیار مستحکم ساخته میشوند و دوام  آنها  بیشتر از لمینیت های کامپوزیتی است. لامینیت های سرامیکی به هیچ وجه تغییر رنگ و شکل نمیدهند ولی بلعکس لامینیت کامپوزیتی ثبات کمتری دارند و بعد از 5 تا 7 سال کمی زرد رنگ میشود ولی مزیت آنها نسبت به لمینیت سرامیکی قیمت ارزان و تراش کمتر دندان میباشد. هم چنین لمینیت کامپوزیتی پوششی است که طی یک جلسه به طور مستقیم توسط پزشک زیبایی بر روی دندان ها قرار داده و ساخته می شود جنس این ونیر های کامپوزیتی از همان مواد ترمیمی هم رنگ دندان است که با استفاده از آناتومی دندان ها و اصول زیبایی ساخته میشود.

اما لمینیت سرامیکی یا پرسلن ونیر پوششی است از جنس نوعی سرامیک که برای ساخت آن ابتدا از دندان های بیمار قالب گرفته می شود و این قالب به لابراتوار فرستاده می شود و در آنجا با توجه به رنگ انتخاب شده ساخته می شود که این مرحله دو تا سه هفته زمان می برد. بعد از آماده شدن لمینیت های سرامیکی در جلسه ی بعدی روی دندان های بیمار چسبانده یا سمان می شود

توضیح مختصری راجع به محدودیت های لمینیت ها :

از سرامیک برای  نامرتبی درمان های خفیف دندانپزشکی استفاده میشود و برای درمان زایعه های دندانی بزرگ نباید از لمینیت استفاده کرد چون زیر سازی دندان باید مستحکم و در تاج یعنی همان انامل دندان باشد نه در عاج (دنتین) توجه داشته باشید که لمینیت درمان خوبی برای عادت های دهانی مانند دندان قروچه برای بیمار نیست. تراش دندان قبل از گذاشتن لمینیت بستگی به طرح دندان بیمار دارد. در بعضی از موارد احتیاجی به تراش اصلا وجود ندارد مثلا وقتی که یک دندان نسبت به دندان های دیگر عقب قرار گرفته است. به طور کلی لمینیت  یک معالجه محافظه کارانه تر از روکش دندان است  ولی ممکن است بعد از تراش که نیم میلیمتر از دندان میباشد کمی حساسیت برای یک یا دو روز به دندان وارد شود. استفاده از نخ دندان بعد از نصب لمینیت یکی از موارد مهم رعایت بهداشت در این نوع درمان های زیبایی است.

تفاوت لمینیت کامپوزیتی و سرامیکی؟

از درمان لمینیت به جای درمان های ارتودنسی نباید استفاده کرد ولی در مواردی که مشگل  نامرتبی خیلی  خفیف  است میتوان از روش لامینیت سرامیک برای سرعت درمان و نداشتن عوارض بعد از ارتودنسی استفاده کرد. درمان لمینیت یکی از درمان های دندانپزشکی است که به افرادی که استفاده مداوم از تنباکو میکنند نفع زیادی میرساند زیرا عمر این لمینیت ها  15تا 25 سال است و تغییر رنگ نمیدهد. لمینیت ها هیچ آسیبی به بافت دندان وارد نمیکنند چون در خارجی ترین قسمت دندان یعنی تاج دندان که عصب ندارد  و با تراشی کم قرار میگیرد انجام میشود. لمینیت ها برای پر شدن فضای خالی بین دندان ها ، اصلاح بد رنگی دندان ها، برای اصلاح طرح لبخند ، برای اصلاح ارتفاع دندان ها استفاده میشود

مراقبت های دندان های لمینیت شده


  • مسواک زدن  2 بار در روز
  • استفاده از نخ دندان
  • جرم گیری و پلیش دندان هر شش ما

بعد از انجام لمینیت، دندان ها نسبت به تغییرات دما حساس شده وممکن است هنگام نوشیدن مایعات گرم و سرد درد اندکی را تجربه کنید اما باید بدانید که این احساس گذرا است و پس از مدت کوتاهی برطرف می شود.

برای افزایش عمر ونیر ها باید به نحوه ی تغزیه و غذاهایی که می خورید توجه داشته باشید برای مثال از گاز زدن میوه های سفت، خرد کردن و شکستن آجیل پرهیز کنید.

یک عادت دیگر که باعث آسیب به لمینیت می شود دندان قروچه کردن است که بهتر است این مشکل قبل از انجام لمینیت برطرف شود.

علت های جدا شدن لمینیت از دندان


بیشترین علت جدایی لمینیت سرامیکی از دندان تغییر ناگهانی دما در محیط دهان میباشد. گاز زدن میوه های سفت و خوردن غذاهای سخت به دوام لمینیت و وینیر ضرر میزندلمینیت ها مانند دندان های معمولی پوسیده میشوند زیرا لمینیت روی دندان را میپوشاند ولی بقیه دندان همان بافت دندان اصلی خودش است پس باکتری ها و پلاک های میکروبی میتوانند از پشت به دندان ها آسیب برسانند. رعایت موارد گفته شده در بخش مراقبت های دندان های لمینیت به کاهش پوسیدگی و مقاومت و عمر لمینیت های سرامیکی نقش بسزایی را ایفا میکنند