لمینیت کامپوزیتی

دندانپزشکی زیبایی و طراحی لبخند با کامپوزیت ونیر 

در این دنیای در حال تغییر زیبایی  دندان ها همیشه مقوله مهمی بوده است و داشتن لبخندی زیبا و خوشایند از نظر عاطفی و اجتماعی به انسان کمک میکند . ضمنا تحقیقات نشان داده که زیبایی دندان ها و صورت  به آدم ها از نظر اقتصادی و کسب جایگاه های اقتصادی شانس بهتری نسبت به دیگران هم میدهد، چرا که دندان ها نقش مهمی در زیبایی صورت فرد مورد نظر ایفا میکند.

اکنون با پیشرفت علم دندانپزشکی امکان اصلاح طرح لبخند درکم تر از 2 هفته امکان پذیر است

کلیه درمان های دندانپزشکی زیبایی محافظه کارانه و با حفظ نسوج سالم دندان و بدون هیچ گونه آسیب به دندان مقدور میباشد . کسانی که برای مرتب کردن دندان های خود ارتودنسی و ردیف کردن دراز مدت را نمیخواهند میتوانند از لمینیت چه کامپوزیتی و چه سرامیکی استفاده کنند البته به شرطی که شرایط دندانی و لثه را داشته باشند.

لمینیت کامپوزیتی

آنچه ما دندانپزشکان زیبایی مد نظر میگیریم وجود قرینگی در دندان های راست و چپ و  رابطه درست بایت دندان ها با لب های بالا و پایین و  تناسب صحیح طول عرض دندان ها نسبت به هم و رابطه صحیحی خطی وطولی بین دندان های  جلو در لبه برنده آنها و در لبه لثه دندان ها که از اهم نکات دیگر میباشد .دندانپزشکان هالیوود فرمولها و قوانین خاصی را برای این کار توصیه کرده اند که در خلق  یک لبخند زیبا تاثیری وافری داشته باشد . یکی از درمان های دندان پزشکی وینیر ها میباشند. وینیر ها لایه های نازک سرامیکی و یا کامپوزیتی هستند که روی سطح دندان ها چسبیده میشوند. برای بدشکلی ، بدرنگی ، شکستگی و ترک خوردگی و یا برای صاف کردن دندان های نامرتب و کج استفاده از وینیر ها بلامانع میباشد ولی وینیرها نباید جایگزین درمان های ارتودنسی باشند . کلماتی مانند آنالیز لبخند ، آنالیز لبخند زیبا ، آنالیز خط لبخند ، اصلاح خط لبخند ،جوانسازی لبخند ، لبخندهای زیبا ، لبخند های هالیووی را همه شنیده ایم  .همه میدانیم داشتن دندان هایی سالم و زیبا به اعتماد به نفس شخص کمک شایانی می کند کسانی که دنبال دندانپزشکی ماهر هستند تا زیبایی لبخند آن هارا افزایش دهند باید کمی با اصول علمی زیبایی آشنایی داشته باشند داشتن لبخند زیبا و دلنشین و جذاب آرزوی هر شخصی است  و با پیشرفت علم دندانپزشکی این نیاز با ماندگار ترین و ساده ترین روش قابل اجرا میباشد.

آنالیز لبخند زیبا

دندان های ما از لحاظ فرم و شکل رنگ و اندازه و هماهنگی با یکدیگر  و فرم صورت باید اصول و قوانینی را تبعیت کنند که در صورت رعایت تمام قوانین و پارامترها لبخندی زیبا نسیب شخص میشود البته باید بگوییم به ندرت شخصی تمام این پارامترها را داراست ولیکن ما دندانپزشکان زیبایی هدفمان این است که با رعایت این پارامترها در بیمار لبخندی زیبا را به او هدیه کنیم .قبل از اینکه درمان لبخند انجام بشود با زاویه ای مناسب و نور مناسب از بیمار خود باید فتوگرافی تهیه کنیم .بعضی زمان ها باید این عکس ها را با سافت ور مخصوص یا دوربین حرفه ای ماکرو آنالیز کنیم و با استفاده از سافت ور های دندانپزشکی میتوانیم بعد از گرفتن عکس از بیمار دندانها را عریض تر یا با ارتفاع بیشتر روی کامپیوتر تغییر داده و کلیت لبخند جدید را قبل از انجام درمان به روی کامپیوتر مشاهده کنیم تا بیمار قبل از درمان لبخند جدید خود را ببیند.

پارامترهایی که در زیبایی لخند مهم هستند :

  • انحنای لب بالا وانطباق نسبی با انحنای خط اتصال دهنده دندان ها در قسمت فوقانی
  • انحنای لب پایین و انطباق نسبی با قوص خط متصل کننده لبه های تهتانی دندان های بالا
  • قرینه بودن دندانها
  • سطوح دندانها باهم و زوایای دندان ها در لبه های دندان باید با هم تواضع داشته باشند

درباره ونیر کامپوزیت 

بارها شنیده ایم ونیر کامپوزیت رنگ خواهد گرفت بعضی زمان ها متوجه نمیشوند ونیر کامپوزیت یک روکش سرامیک نیست و دندانیست که خود پزشک با کامپوزیت ترمیم کرده است که این ترمیم اگر دندانپزشک زیبایی انجام داده باشد به آن ونیر میگویند. عمر ونیر کامپوزیت  بسیار کمتر از عمر ونیرهای سرامیکی میباشد. در لایه گذاری کامپوزیت ها باید با شکل دهی مطلوب و رعایت تمام نکات حرفه ای و البته با استفاده از مواد امریکایی یا اروپای شمالی استفاده شود ولی حیاتی ترین مرحله درمان مرحله پلیش دندان است که اگر به صورت درست و اصولی انجام نگیرد باعث لکه دار شدن این ونیر کامپوزیت ها در آینده خواهد شد با استفاده از تکنولوژی نانو و تکنیک های زیبایی دندان میتوان ونیر کاکپوزیت هایی ساخت که 10 تا 12 سال عمر مفید داشته باشد که بستگی به رعایت بهداشت دندان ها در بیمار بستگی دارد در کلینیک فرمانیه  این مواد به صورت دستی توسط خود دکتر از آمریکا و انگلستان برای استفاده برای بیماران در تهران وارد میشوند. کامپوزیت ها در قدیم فقط برای استفاده برای ترمیم دندان ها استفاده میشد ولی با پیشرفت علم پزشکی این کامپوزیت ها در دندانپزشکی زیبایی نقش  و اصلاح نامرتبی دندانها ویا فاصله دندانی نقش بسزایی را ایفا میکنند . این ونیر کامپوزیت ها در یک جلسه توسط دندانپزشک انجام میگردد .ما با توجه به صورت و دندان های دیگر بیمار رنگ این کامپوزییت ها را انتخاب میکنیم .مهمترین مساله جهت استفاده از کامپوزیت ها این است  که  این مواد کمترین آسیبی به دندان وارد نمیکند بدین صورت که تراشی برای قرار دادن کامپوزیت روی دندان ها ایجاد نمی شود.سفید کردن دندانها با کامپوزیت امروزه رواج پیدا کرده است مثلا بعضی از افراد با بلچینگ و راه های دیگر سفید کردن دندان نتیجه نمیگیرند زیرا این دندان ها از داخل باعث تیرگی و کم رنگی دندان شده است و برای این افراد از کامپوزیت برای زیبایی و سفید کردن دندان ها تنها راه حل میباشد. ما به دلیل وارد کردن این مواد کامپوزیت از خارج از کشور و کار کردن با لابراتوارهای متعدد و صاحب نام در این زمینه قادر به استفاده از ونیرهای کامپوزیتی خاص با رنگ های متنوع که در بازار ایران نمونه آن هم وجود ندارد آماده ارائه بهترین خدمات هستیم

وینیر ها به صورت کلی به دونوع تقسیم میشوند غیر مستقیم و مستیقیم 

ونیرهای غیر مستقیم یا همان ونیرهای سرامیکی در لابراتور ساخته میشود این وینیرها به  ضخامت نیم یا یک میلیمتر از جنس پرسلن فشرده (چینی ، سرامیک)  فشرده ساخته میشوند که پس از تراش روی مینای دندان نصب میگردند.

ساخت ونیرها بسیار مشگل تر از روکش های دندانی میباشد و بنابرهمین از لحاظ هزینه و زمان وقت بیشتری برای ساخت میبرد . ونیرهای مستقیم روی دندان ها با استفاده از کامپوزیت های زیبایی انجام میشود . این درمان نیاز به قالب گیری و لابراتوار ندارد وحتی در بسیاری از موارد نیاز به تراش مختصر دندان هم احتیاجی نیست. دندانپزشک این کامپوزیت را روی دندان ها قرار میدهند و با اشعه  ماورا بنفش شکل نهایی را به میسازد که این لایه  کامپوزیتی میتواند سال‌ها نقش محافظ و زیبایی را برای دندان ایفا کند.

دندانپزشک زیبایی و سرامیست لابراتوار  در کیفیت این  مواد نقش مهمی را ایفا میکند

ونیر کامپوزیت از مواد رزینی ساخته میشود و برای طبیعی بودن آن باید حتما به خوبی سیقلی و پولیش شود. ونیر برای بهبود رنگ ، ظاهر ، اندازه وساختار دندان ها  استفاده  خاصی دارند وبه سادگی و میتوان دندان هارا زیباتر کرد.

ونیر کامپوزیت : بخش کمی از ساختار دندان حدود نیم میلیمتر و شاید کمتر برای قرار دادن آن روی دندان شما تراش داده میشود. البته دندانهای که در ردیف دندانی عقب تر هستند احتیاجی به تراش ندارند. به دلیل ایجاد لک روی کامپوزیت ها با مصرف قهوه و چای بهتر است از بهترین نوع کامپوزیتهای با دوام استفاده کنیم برداشتن و جایگذینی این ونیرها بسیار آسان میباشد و نیازی به بی حسی ندارند به طوری که امکان دارد. برای اصلاح تراشیدگی های محدود ترک خوردگی های ایجاد شده در دندان ها میشود از ونیر کامپوزیت استفاده کرد هیچ بیماری لثه قبل از درمان با کامپوزیت نباید وجود داشته باشد قبل از گذاشتن کامپوزیت ها باید رنگ آن نهایی و به بیمار روی دندان خود نشان داده شود و برای انجام این کار باید دندان ها جرمگیری شود تا رنگ طبیعی خود را جلوه کند تا برای تعیین رنگ دندان ها دچار مشکل نشوید نسبت به رنگ دندان ها 2 یا 3 یا 4 رنگ روشن تر از دندان ها انتخاب میگردد