لومینیرز ترمیمی : مزایا، ماندگاری و نحوه گذاشتن لومینیرز در دو جلسه

خیلی از اوقات مشکلات ظاهری دندان‌ها مثل لک شدن، زردی، ترک خوردگی، ورقه شدن و غیره عملاً باعث می‌شود افراد لبخند نزنند، و این مساله واقعا ممکن است تاثیر نامطلوبی در زندگی افراد ایجاد کند. به همین دلیل بسیاری از بیماران نه برای درمان، بلکه برای بهبود ظاهر دندان‌هایشان، به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند. دندانپزشکان خوب می‌توانند وضعیت ظاهری دندان‌های بیماران را بهبود بخشیده و کاری کنند که لبخند آن‌ها زیباتر شود. این کار را می‌توان خیلی سریع به کمک لومینیرز ترمیمی، که اصطلاحا به آن روکش‌ هالیوودی هم گفته می‌شود، انجام داد.

لومینیرزهای ترمیمی مانند سایر روکش‌­های زیبایی دندان نیاز به مراقبت دارند. بنابراین بهداشت دهان و دندان برای افزایش طول عمر لومینیرز ضروری است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره لومینیرز ترمیمی و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی Tehransmile با شماره تلفن‌­های 26110053021 و02126110052 تماس حاصل فرمایید.

 

لومینیرز ترمیمی 


لومینیرز ترمیمی نوعی روکش زیبایی دندان محسوب می­شود که در دسته روکش‌های متحرک دندان قرار می‌گیرند و در صورت لزوم قابل برداشتن هستند. لومینیرزها صفحات بسیار نازک سرامیکی هستند که به عنوان روکش روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند. ضخامت این صفحات تنها با لنزهای چشمی قابل مقایسه است، زیرا از 0.3 میلی متر تجاوز نمی‌کند. این یکی از مهمترین مزایای لومینیرز ترمیمی است زیرا برای نصب آن نیازی به آماده سازی دندان‌ نیست. این صفحات به کمک مواد ویژه‌ای به طور مستقیم روی مینای دندان چسبانده می‌شوند. البته یک آماده‌سازی سطحی روی دندان انجام می‌شود که بسیار جزئی است. به همین دلیل در صورت لزوم میتوان لومینیرز را برداشت و تقریبا جزء روکش‌های متحرک دسته‌بندی می‌شوند، چون برداشتن آن‌ها توسط خود فرد و در خانه امکان پذیر نیست و فقط توسط یک متخصص دندانپزشک و در کلینیک قابل انجام است.

کاربرد لومینیرز چیست؟


کاربرد لومینیرز چیست؟

برای نصب لومینیرز ترمیمی، مثل هر پروتز دندانی دیگر، لازم است اقدامات خاصی، اگرچه بسیار جزئی، روی دندان انجام بگیرد:

ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن سطح دندان‌ها

اگرچه مینای دندان، ماده‌ بسیار سختی است و می‌تواند فشار زیادی را تحمل کند، اما در عین حال مستعد تغییر شکل مکانیکی است. به عنوان مثال، اگر کسی غالبا به فاصله کمی پس از مصرف غذاهای خیلی داغ، غذایی خیلی سرد مصرف کند (یا بر عکس)، سطح دندان‌ها ممکن است به خاطر تغییر دمای شدید ترک بخورد. علاوه بر این، بعضی اوقات ممکن است دندان‌ها به دلیل فشار زیاد و یا شکستن غذاهای خیلی سخت (مانند آجیل) آسیب ببینند. این آسیب‌دیدگی‌ها نه تنها ظاهر زیبایی ندارند بلکه حتی می‌توانند منجر به این شوند که لایه داخلی دندان – یعنی عاج بی حفاظ شده و به این شکل منجر به پوسیدگی دندان ‌شوند.

لک و تیره شدن مینای دندان

دلایل مختلفی برای لک شدن سطح مینای دندان وجود دارد. اولین و رایج‌ترین عامل، پوسیدگی دندان است. فلوئوروزیس دندانی که در نتیجه مصرف طولانی مدت فلوئور و ترکیبات آن ایجاد می‌شود، هم ممکن است باعث لک شدن دندان‌ها شود. فلوئوروزیس ممکن است باعث ایجاد لک‌های زرد رنگ یا سفید رنگ و حتی فرسایش مینای دندان شود. گاهی اوقات هم مصرف تتراسایکلین باعث تغییر رنگ دندان می‌شود که این تغییر رنگ در اثر جذب آنتی بیوتیک در طول دوره شکل گیری مینای دندان ایجاد می‌شود‌.

 دیاستم و ترم

 دیاستم به شکاف یا فاصله خیلی زیاد بین دندان‌ها گفته می‌شود که بسیار هم شایع است. بعضی اوقات، در صورتی که وضعیت دیاستم چندان پیچیده نباشد، می‌توانید بدون ارتودنسی، یعنی بدون آن که مجبور باشید برای مدتی طولانی روی دندان‌هایتان‌ بریس داشته باشید، با لومینیرز ترمیمی این وضعیت را اصلاح کنید.

پرکردگی‌های قدیمی و زشت

مواد کامپوزیتی که برای پر کردن و ترمیم دندان‌ها‌ استفاده می‌شوند، بعد از مدتی تیره‌تر‌ می‌شوند. این مساله ممکن است به خاطر مصرف نوشیدنی‌هایی که رنگدانه‌های قوی دارند، سیگار کشیدن و عوامل زیاد دیگری رخ دهد.

فرسایش شدید مینای دندان

 این مساله ممکن است در نتیجه تغییرات اجتناب ناپذیری که به خاطر بالا رفتن سن ایجاد می‌شود و یا به دلیل توزیع نامناسب فشار روی فک رخ دهد. غالبا نامنظم بودن شکل دندان‌ها، یعنی این که یک یا چند دندان در مقایسه با دندان‌های مجاور خود اندازه یا شکل متفاوتی داشته باشند در هنگام لبخند زدن فرد خیلی  به چشم می‌آید. به کمک لومینیرز ترمیمی می‌توان این مشکل را حل کرد. از لومینیزر برای بهبود ملوکلوژن (نوعی ناهنجاری دندانی)، البته به جز مشکلاتی که فقط با جراحی قابل اصلاح هستند، هم می‌توان استفاده کرد.

مزایا 


مهمترین مزایای لومینیرز ترمیمی موارد زیر است:

  • ایمنی. به دلیل ضخامت بسیار کم لومینیرز، برای نصب آن نیازی به برداشتن بخشی از مینای دندان نیست. این بدان معنی است که دندان‌ها زیر لومینیرز سالم و زنده می‌مانند و بنابراین در صورت لزوم هر زمانی می‌توان آن‌ها را برداشت.
  • حفاظت. در فناوری نصب لومینیرز ترمیمی، صفحات لومینیرز به کمک اتصالات بسیار محکمی به ​​سطح مینا متصل می‌شوند و بدین ترتیب یک لایه محافظ اضافی روی سطح دندان ایجاد می‌شود. این لایه محافظ مانع ورود باکتری‌ها به داخل دندان می‌شوند. ویژگی محافظتی دیگر لومینیرز ترمیمی، به خاطر ماده‌ای است که به کمک آن لومینیرز روی سطح دندان تثبیت می‌شود. این ماده حاوی مقدار زیادی فلوراید است و باعث تقویت و بهبود دندان‌ها می‌شود.
  • استحکام. مواد تشکیل دهنده صفحات لومینیرز به خاطر استفاده از یک فناوری ویژه و افزودن کریستال‌های خاصی به آن از استحکام بالایی برخوردار هستند.
  • طول عمر. لومینیرزهای ترمیمی به خاطر نصب خوب و جنس با دوامی که دارند تا 20 سال یا حتی بیشتر عمر می‌کنند و قابل استفاده‌‌اند.
  • ظاهر طبیعی. سرامیکی که برای ساخت لومینیرز ترمیمی استفاده می‌شود تنوع رنگی بسیاری بالایی دارد و علاوه بر این از جوهرهای مخصوصی هم می‌توان برای تولید رنگ‌های مختلف استفاده کرد تا دقیقاً به رنگ طبیعی دلخواه برای لومینیرز برسیم.
  • نصب بدون درد. نصب لومینیرز هیچ گونه ناراحتی و دردی ایجاد نمی‌کند زیرا برای نصب آن نیازی به تراش دادن مینای دندان نیست.

معایب لومینیرز 


لومینیرزهای ترمیمی معایب بسیار کمی دارند ، اما به هر حال لازم است در مورد آنها اطلاع داشته باشید.

لومینیرز گرانترین روکش ترمیمی دندان است. دلیل این امر، یکی به به خاطر استفاده از یک فناوری با حق ثبت انحصاری است و دوم، این که مواد مورد استفاده در آن باید از ایالات متحده به کشورهای دیگر صادر شود. با وجود آنکه ضخامت صفحات لومینیرز خیلی کم است اما اگر یک دندان از اول خیلی بزرگ باشد، بعد از نصب لومینیرز روی آن ممکن است کمی  یغر و حجیم به نظر برسد. رعایت کلیه مواردی که متخصصان توصیه می‌کنند و همچنین مراقبت صحیح باعث می‌شود که لومینیرز تا مدت‌ها دوام داشته و سال‌ها بتوان از آن استفاده کرد.

نحوه ­ی لومینیرز کردن دندان به چه صورت است؟ 


نحوه ی لومینیرز کردن دندان به چه صورت است؟

نصب صفحات لومینیرز برای تراز کردن دندان‌ها مراحل مختلفی دارد. در اولین جلسه مراجعه به دندانپزشک ، هر نوع آماده‌سازی که باید انجام می‌شود. این آماده‌سازی ممکن است شامل درمان یا مثلا جرمگیری دندان باشد. در مرحله بعد دندان‌های بیمار قالب‌گیری می‌شود. سپس دندانپزشک با کمک یک فناوری سه بعدی و تکنولوژی رایانه‌ای، شکل ظاهری مورد نظر بیمار برای دندان‌هایش را طراحی می‌کند. سپس باید منتظر شد تا صفحات لومینیرز طبق قالب‌گیری انجام شده ساخته شده و به دست دندانپزشک برسد. در جلسه دوم مراجعه (در صورتی که نیازی به درمان‌های مقدماتی دیگری نباشد) نصب و اتصال صفحات لومینیرز با استفاده از چسب‌های ویژه‌ای انجام خواهد شد.

لومینیرز ترمیمی یا ونیر؟ کدام یک بهتر است؟


این که ونیرهای معمولی بهترند یا لومینیرز ترمیمی، سوال چندان درستی نیست. چرا که اولا این دو هم فناوری‌های کاملاً متفاوتی دارند و هم از مواد متفاوتی در آن‌ها استفاده می‌شود. ثانیا، شما باید بسته به شرایط خاصی که به خاطر آن قصد استفاده از روکش زیبایی دندان دارید ببینید کدام روش برایتان مفیدتر است. با این حال، یک نکته کاملا مسلم است و آن این که اگرچه ظاهر و کاربرد ونیر با لومینیرز تقریباً یکی است، اما ضخامت ونیر خیلی بیشتر است و به طور میانگین، حدود 0.5-0.7 میلی متر ضخامت دارد. بنابراین، ونیر را نمی‌توان روی دندانی که مینای آن تراشیده نشده و آماده‌سازی نشده نصب کرد  و در نهایت ممکن است دندان‌های شما خیلی ضخیم شده و طبیعی به نظر نرسند. این بدان معناست که قبل از نصب ونیر لازم است مینای دندان تراش زیادی بخورد تا بتوان ونیر را نصب کرد. در حالی که برای نصب لومینیرز ترمیمی نیازی به این کار نیست. بعد از تراش زیاد مینای دندان ، بیمار دیگر همیشه مجبور است از ونیر استفاده کند، زیرا دندان‌ها مینای قبل خود را از دست داده‌اند. مساله دیگر درباره طول عمر و دوام ونیر است که اگرچه بسیار طولانی است - حدود 15 سال، اما در نهایت محدود است. بنابراین، پس از این مدت لازم است تعویض شده و به جای آن روکش دیگری نصب شود. در حالی که در مورد لومینیرز ترمیمی این مشکل وجود ندارد زیرا سطح دندان‌ها دستکاری نشده و زنده است. بنابراین، بدون هیچ گونه آسیبی به دندان‌ها می‌توان آن‌ها را برداشت. از تمام موارد فوق می‌توان نتیجه گرفت که برای ترمیم زیبایی دندان لومینیرز ترمیمی نسبت به ونیر ترجیح دارد.

بهداشت دهان و دندان بعد از لومینیرز ترمیمی دندان 


بهداشت دهان و دندان بعد از لومینیرز ترمیمی دندان

با مراقبت مناسب ، لومینیرز یا ونیر دندان شما تا 10 سال یا حتی بیشتر دوام خواهند داشت و همچنان به خوبی روز اول به نظر خواهند رسید. در اینجا فقط چند نکته درباره نحوه تمیز کردن و نگهداری از لومینیرز ترمیمی ذکر می‌کنیم که با رعایت آن‌ها لومینیرز شما حداکثر دوام ممکن را خواهد داشت.

حفظ بهداشت دهان و دندان مناسب

اگر بعد از هر وعده غذایی، یا حداقل روزی دو بار مسواک می‌کنید، نخ دندان می‌کشید و از دهانشویه استفاده می‌کنید، باید بگوییم که روش درستی برای تمیز و سالم نگه داشتن روکش دندانی خود در پیش گرفته‌اید. با این وجود، ممکن است لازم باشد از دندانپزشک خود هم در این خصوص سوال کنید تا مطمئن شوید که به درستی از لومینیرز ترمیمی خود مراقبت می‌کنید.

بزرگترین مشکلی که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند ، یادگیری نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از نصب  لومینیرز است. اگر از جمله کسانی هستید که معمولا محکم مسواک می‌کنند یا نخ دندان می‌کشند، بهتر است بدانید که این روش ممکن است باعث ترک خوردن یا لب پر شدن لومینیرز شما شده و به آن آسیب وارد کند. دندانپزشکان پس از نصب ونیر یا  لومینیرز ترمیمی می‌توانند نحوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، طوری که به پروتز دندانی شما اسیبی وارد نشود را به شما آموزش دهند.

خمیر دندان خود را عوض کنید

بعد از نصب لومینیرز ترمیمی، علاوه بر تغییر شیوه‌های تمیز کردن دهان و دندان‌ ممکن است لازم باشد خمیر دندان خود را نیز تغییر دهید. دلیل این امر آن است که مواد ساینده، از جمله خمیردندان‌های دانه‌داری که برای لایه‌برداری و رفع لک و زردی سطح دندان‌ها استفاده می‌شوند، ممکن است به لومینیرز آسیب برسانند.

دندانپزشک برای انتخاب و نصب یک ونیر یا لومینیرز ترمیمی، با دقت آن‌ها را با دندان‌های مجاور هماهنگ می‌کنند، تا وقتی لبخند می‌زنید دندان‌هایتان کاملا یکدست به نظر برسند. به همین دلیل است که بسیاری از بیماران قبل از نصب ونیر یا  لومینیرز دندان‌هایشان را بلیچ می‌کنند. استفاده از خمیر دندان سفید کننده مانع از آن می‌شود که دندان‌های طبیعی به مرور زمان لک یا زرد شده و با  لومینیرز شما متفاوت به نظر برسند. این کار همچنین از زرد شدن سطح لومینیرز یا ونیر هم جلوگیری می‌کند.

از مصرف غذاهایی که ممکن است به لومینیرز شما اسیب بزنند خودداری کنید

هر نوع ماده غذایی ممکن است به لومینیرز و همچنین دندان‌های طبیعی آسیب بزند. به عنوان مثال، جویدن یخ یا آب نبات‌های سخت به یک اندازه برای هر دو مضر است و ممکن است باعث لب پر شدن و ترک خوردن آن‌ها شود.

از طرف دیگر، مواد غذایی که به لک کردن و زرد کردن دندان‌های طبیعی معروف هستند از جمله قهوه، چای، شراب، زغال اخته و رنگهای غذایی، اگرچه تأثیر بدی روی لومینیرز ترمیمی ندارند، اما مشکلی که وجود دارد این است که باعث می‌شوند دندان‌های طبیعی کنار لومینیرز لک یا تغییر رنگ پیدا کرده و به مرور زمان اختلاف رنگ زیادی با هم پیدا کنند به همین دلیل است که بهتر است از مصرف زیاد این مواد غذایی خودداری کنید.

عادت‌های بد را ترک کنید

 می دانید که مصرف تنباکو و دخانیات به طور کلی برای سلامتی مضر است ، اما دخانیات به شکل خاصی به سلامتی دهان و دندان آسیب می‌زند. سیگار و سایر محصولات دخانی علاوه بر خطرات بسیاری که برای سلامتی دارند، به خاطر رنگ زردی که ایجاد می‌کنند می‌توانند باعث آسیب دیدن دندان‌های طبیعی و همچنین لومینیرز شوند. اگر می‌خواهید ظاهر مرواریدی لومینیرز ترمیمی خود را حفظ کنید و نگران سلامتی خود هستید ترک مصرف دخانیات اقدام بسیار خوبی است.

به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنید

شما برای حفظ لومینیرز ترمیمی و همچنین دندان‌های طبیعی و به طور کلی سلامت دهان و دندان خود کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید. با رعایت بهداشت دهان و دندان و آگاهی از نحوه آسیب رساندن مواد مختلف به لومینیرز، می‌توانید کاری کنید که تا سال‌ها لبخند فوق العاده خود را حفظ کنید.

و البته این بدان معناست که لازم است برای تمیز کردن و معاینات دوره‌ای مرتبا به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگرچه لومینیرز دچار خرابی و پوسیدگی‌هایی که برای دندان‌ها پیش می‌آید نمی‌شود، اما برای آن که بتوانید لومینیرز خود را برای مدتی طولانی حفظ کنید، لازم است دندان‌ها و لثه‌های سالمی داشته باشید. دندانپزشکان ی نه تنها نه تنها به محافظت از دندان‌های طبیعی و پروتزهای دندانی شما مثل لومینیرز،  ونیر کمک می‌کنند، بلکه  در خصوص زمانی که لازم است آن‌ها را تعویض کرد و گزینه جایگزین آن‌ها نیز شما را راهنمایی خواهند کرد.