لومینیر بدون تراش دندان چگونه انجام می شود و چه مزایایی دارد؟

آیا مشکلاتی در لبخند خود مانند لب‌پریدگی، ترک‌خوردگی، نامرتب بودن دندان یا تغییر رنگ دندان دارید؟ آیا تابه‌حال هنگام لبخند زدن خجالت‌زده یا حتی شرمنده شده‌اید؟ ونیرهای لومینیر (Lumineers)، یک سیستم روکش دندانپزشکی درجه یک در جهان هستند. این نوع روکش‌ها نازک‌تر از روکش‌های سنتی هستند، بنابراین برای اعمال آن‌ها بر روی دندان‌ها، نیازی به تراش دادن و آماده سازی دندان نیست.

لومینیرها ونیرهای دندانی بسیار نازکی هستند که تقریباً مشابه روکش‌های پرسلینی سنتی (لمینت دندان) کار می‌کنند. لومینیرها به ​​منظور پنهان کردن نقص‌های مختلفی در ظاهر و زیبایی، بر روی دندان‌های جلویی قرار می‌گیرند. از آنجا که این روکش‌ها به همرنگ دندان هستند، به صورتی یکدست با دندان‌های طبیعی و ساختار دندان شما آمیخته می‌شود. هنگامی که لومینیرها بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، ظاهری بی‌نقص و بی‌نظیری را به لبخند بیمار می‌بخشند.

تفاوت لومینیرها با روکش‌های پرسلینی سنتی (لمینت) در چیست؟


برای روکش‌های لمینت سنتی دندان، آماده سازی دندان لازم است. این به معنا که مقدار کمی از ساختار دندان برای قرار دادن روکش بر روی آن، باید تراشیده شود.

در حالی که لومینیرها به هیچ آماده سازی دندانی احتیاج ندارند. می‌توان آن‌ها را بدون تراش دادن ساختار دندان بر روی سطح دندان‌ها قرار داد که این کار برای حفظ سلامت طولانی مدت دندان بیمار بسیار ایده آل است. برای استفاده از این روکش‌های پرسلن های انعطاف‌پذیر، فوق‌العاده قوی و فوق‌العاده نازک، دندان‌پزشک زیبایی، لومینیرها را به صورت دیجیتالی طراحی می‌کند تا بتواند روکش‌هایی را متناسب با فرم دندان‌های شما بسازد. این روکش‌ها همچنین شفاف‌تر هستند و دارای همان خاصیت ضد لکه‌های ونیرهای سنتی می‌باشند، به طوری که به زیبایی دقیقاً به شکل فرم دندان‌های طبیعی خواهند بود. روند کار این روکش‌ها سریع و آسان بوده و از آنجا که مینای دندان برداشته و ترشیده نمی‌شود - بدون درد است.

مزایای لومینیر بدون تراش


مزایای لومینیر بدون تراش

بسیاری افراد فواید حاصل از لومینیر را بسیار بیشتر از تمام نگرانی‌های خود می‌دانند. از مزایای این روکش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لومینیر ممکن است از روکش‌های سنتی یا سایر گزینه‌های اصلاح فرم دندان هزینه کمتری داشته باشند. هزینه لومینیر، بستگی به دیگر روش‌های انجام‌شده در همان زمان اعمال روکش‌ها دارد.
 • این پوشش‌های فوق‌العاده قوی و فوق نازک می‌توانند از پنج سال تا بیش از 20 سال دوام داشته باشند.
 • لومینیرها معمولاً در سه تا هفت روز آماده می‌شوند.
 • نازک بودن و شفافیت این روکش‌ها، می‌تواند مینای دندان طبیعی شما را به بهترین شکل بازسازی کند.
 • این روکش‌ها به‌عنوان نوع آماده و بدون دردی از ونیرهای دندانی محسوب می‌شوند.
 • بدون آمادگی به معنای بدون نیاز به بی‌حس کردن دندان، تراش دادن، سِر کردن یا سمباده کشیدن دندان می‌باشد.
 • اگر بنا به دلایلی، بهداشت و سلامتی دندانی یا شیوه زندگی‌تان، نیاز داشته باشید که روکش‌ها را بردارید، لومینیر کاملاً قابل برگشت (قابل برداشتن از روی دندان) هستند. دندان طبیعی شما و مینای دندان آن کاملاً حفظ شده است.

تأثیرات قبل و بعد از لومینیر قابل توجه هستند زیرا حتی پوششی که بر روی دندان دارند، ظاهر و سفید کردن دندان، به اندازه خود دندان‌های اصلی شما طبیعی به نظر می رسد.

کاندیدای مناسب برای انجام لومینیر دندان چه کسانی هستند؟


کاندیدای مناسب برای انجام لومینیر دندان چه کسانی هستند

کاندیدای مناسب برای انجام لومینیر دندان تقریباً همان کسانی هستند که کاندیدایی برای لمینت دندان هستند. بیمار باید از نظر سلامتی در وضعیت کاملاً مطلوبی باشد و هرگونه عیب و نقصی که در دندان‌هایش دارد باید عمدتاً ماهیتی ظاهری و زیبایی داشته باشد. بیماران همچنین باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای را در مورد اینکه چه روش درمانی می‌تواند که نتایجی را به دست آورد و نیز در مورد مراقبت‌های اساسی اولیه برای حفظ روکش‌های لومینیر خود داشته باشند. روکش‌های لومینیر بدون تاش دندان، بسیاری از نگرانی‌های دندانپزشکی را اصلاح می‌کند، ازجمله:

 • لکه و سیاهی‌های دندان ناشی از درمان عصب‌کشی، لکه‌های ناشی از داروهای آنتی‌بیوتیک‌ها، فلوراید بیش‌ازحد یا مواد پر کردن رزینی بزرگ
 • دندان‌های فرسوده شده یا کوچک و بدفرم
 • دندان‌های لب پر شده، ترک خورده یا شکسته
 • دندان‌های بد فرم و نامرتب، ناهموار یا نامنظم که ممکن است در گذشته به ارتودنسی احتیاج داشته‌اند
 • فاصله‌یا شکاف زیاد بین دندان‌ها
 • کارهای دندانپزشکی قدیمی و فرسوده (روکش‌های فرسوده)، زیرا لومینیرها را می‌توان در بالای تاج‌های و بریج های دندانی قدیمی قرار داد.

لومینیرها برای اصلاح لب پر شدگی و ترک‌های دندان ایده آل هستند

اگر لب پر شدگی و یا ترک‌های جزئی روی دندان‌های خود دارید، لومینیر بدون تراش دندان، راهی مطمئن برای پنهان کردن این نقص‌های ظاهری است. برای پوشش دادن سطح رویی دندان، نیازی به تاج دندان نیست. لومینیر بدون تراش دندان کمک می‌کنند تا دندان‌ها حالتی دقیقاً زیبا و جدید داشته باشند.

لومینیر بدون تراش دندان، تغییر رنگ دندان و لکه‌های دندان را می‌پوشاند

اگرچه روش سفید کردن دندان‌ها، گزینه‌ای ایده آل برای پوشاندن لکه‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها می‌باشد، اما لومینیر بدون تراش دندان می‌تواند نتایج بسیار خوبی را برای رفع این مشکلات حاصل کند. لکه‌ها و سیاهی‌های عمده‌ای که به‌خوبی به درمان سفید کردن دندان پاسخ نمی‌دهند می‌توانند توسط لومینیر پوشانده شوند.

لومینیر بدون تراش دندان می‌توانند لبخند شما را مرتب و صاف کنند

اکثر مردم فکر می‌کنند که درمان ارتودنسی تنها راه صاف و مرتب کردن دندان‌ها و رهایی از فاصله‌ی بین دندان‌ها است؛ اما در واقع می‌توان از لومنیرهای دندان برای رفع این مشکلات استفاده کرد تا بدون نیاز به سیم‌کشی دندان، دندان‌ها صاف‌تر و هماهنگ‌تر به نظر برسند. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان دندانپزشکی، ونیرهای دندانی را به‌عنوان "ارتودنسی فوری" تلقی می‌کنند.

آیا لومینیر بدون تراش دندان گزینه‌ای ایده آل برای من است؟


بهترین راه برای اینکه بفهمید که آیا روکش لومینیر، روکش دندان سنتی (لمینت دندان) یا سایر گزینه‌های درمانی مناسب شما هستند یا خیر، مشورت کردن با یک متخصص دندان‌پزشکی است. دندان‌پزشک سلامت دهان و دندان شما را ارزیابی می‌کند، همه گزینه‌های درمانی را برای شما معرفی می‌کند و شرح می‌دهد و سپس یک برنامه درمانی طراحی می‌کند که به بهترین نحو نیازهای شما را برآورده سازد.

روند انجام کار برای لومینیر بدون تراش دندان چگونه است؟


روند انجام کار برای لومینیر بدون تراش دندان چگونه است

دندان‌پزشک زیبایی شما، سری روکش‌های لومینیر جدیدتان را آماده کرده و با ملایمترین و دقیق‌ترین حالت ممکن بر روی دندان‌هایتان قرار می‌دهد، روند این درمان معمولاً در طی دو جلسه‌ی تقریباً یک ساعته انجام می‌شود. در اولین جلسه، می‌توانید درباره خواسته‌های خود برای حالت لبخند و دندان‌هایتان با دندان‌پزشک صحبت می‌کنید. مرحله بعدی شامل قالب‌گیری از دندان و فک، گرفتن عکس و احتمالاً عکس‌برداری رادیولوژی از دندان‌ها و سپس ارسال این اطلاعات به آزمایشگاه برای ساخت ونیرهای سفارشی شما می‌باشد. از آنجا که برای این نوع روکش‌ها نیازی به تراش دادن مینای دندان نیست، هیچ درد و هیچ ناراحتی وجود ندارد.

جلسه‌ی دوم شامل کارهای زیر می‌باشد:

 • برای اطمینان از چسبیدن محکم روکش‌ها، دندان‌ها کمی اچ (زبر کردن سطح دندان) می‌شوند
 • سپس روکش‌های لومینیر بر روی دندان‌های طبیعی‌تان قرار می‌گیرند
 • روکش‌های لومینیرتان در محل خود چسبانده می‌شوند
 • برای اطمینان از تناسب مناسب این روکش‌ها، حالت دندان‌هایتان بررسی می‌شود
 • تصاویر قبل و بعد دندان‌هایتان مقایسه شده تا رضایت خود را از نتیجه‌ی کار اعلام کنید

بهتر است چند ماه بعد از آن، مجدداً به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید تا اطمینان حاصل شود که اتصالات بدون آسیب مانده‌اند و لثه‌هایتان سالم هستند. در ضمن، اگر متوجه مشکلی شده‌اید، با دندان‌پزشک زیبایی خود تماس بگیرید.

مراقبت از روکش‌های لومینیر


مراقبت از روکش‌های لومینیر

خوشبختانه، مراقبت از روکش‌های لومینیر، به غیر از رعایت بهداشت معمول دهان و دندانتان به چیزی دیگری نیاز ندارد. بااین‌حال، روش‌های صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بسیار مهم است. غافل شدن از عادات صحیح بهداشت و مراقبت دندان‌ها، می‌تواند منجر به مشکلات جدی دندانی ازجمله پوسیدگی دندان‌ها، بیماری لثه و سایر آسیب‌های دندان شود.

چه ترمیمی داشته باشید یا نه باید حداقل دو بار در روز با خمیردندان دارای فلوراید و یک مسواک با برس نرم، دندان‌هایتان را مسواک بزنید. نخ دندان نیز مهم است و باید حداقل یک بار در روز انجام شود. دندان‌پزشکان همچنین توصیه می‌کنند حداقل دو بار در روز از دهان‌شویه ضد باکتری استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، حتی اگر این روکش‌های زیبایی در برابر پوسیدگی غیرقابل نفوذ هستند، ساختار طبیعی دندان زیر آن‌ها ین خصوصیت را ندارد؛ بنابراین، رعایت این دستورالعمل‌ها برای موفقیت بلند مدت این درمان‌های زیبایی، ضروری است.

علاوه بر بهداشت عالی دهان و دندان، بیماران باید در به طور منظم و جهت تمیز کردن و جرم‌گیری دندان‌ها به دندان‌پزشک خود مراجعه کنند. در طی این مراجعات، پزشک ونیر شما را ارزیابی می‌کند و مطمئن می‌شود که هنوز هم سالم بوده و به درستی کار می‌کنند.

از انجام چه کارهایی باید خودداری کرد؟ 

هنگامی که صحبت از مراقبت روکش‌های لومینیر می‌شود، دانستن اینکه چه کاری را نباید انجام دهید به همان اندازه مهم است که بدانید چه کاری را باید انجام دهید. مهم‌تر از همه اینکه، بیماران هرگز نباید از دندان‌های خود به‌عنوان ابزار استفاده كنند. این شامل دندان‌های طبیعی و همچنین ترمیم‌ها و روکش‌ها نیز می‌شود. انجام این کار باعث می‌شود تا یکدستی و صافی روکش‌ها به خطر بیفتد و منجر به آسیب زودرس آن‌ها شود.

بنابراین، بیماران باید از جویدن خودکار، مداد و یخ خودداری کنند. کسانی که عادت دارند ناخن‌های خود را بجوند، باید روش‌هایی را برای جلوگیری از این عادت پیدا کنند. عادت‌هایی ازجمله این موارد می‌تواند باعث شکستگی‌های مویی در روکش‌ها شود، یا باعث از درآمدن آن‌ها شود.

بروکسیسم یا دندان قروچه

بروکسیسم یا دندان قروچه می‌تواند سلامتي دهان و دندان شما را تحت تأثير قرار دهد. این وضعیت می‌تواند منجر به مشکلاتی جدی شود، ازجمله آسیب دندان، فرسایش و ساییدگی دندان و اختلال در مفصل گیجگاهی فکی (TMD).

تا زمانی که دندان قروچه با موفقیت درمان نشود، روکش‌های لومینیر یا هر نوع درمان زیبایی دیگر توصیه نمی‌شوند. اگر این روکش‌های زیبایی برای بیماری که هنوز دندان قروچه دارد، انجام شوند، نیروهای بیش‌ازحد وارد شده به دندان‌ها می‌توانند در مدت زمان کمی به ترمیم‌ها آسیب رسانده و منجر به ترک، شکستگی یا دررفتگی آن‌ها شوند.

اگر دندان‌هایتان را روی هم می‌سایید یا فشار می‌دهید، در مورد محافظ‌های دهانی سفارشی با پزشک خود صحبت کنید. این گاردها یا محافظ‌های دهانی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دندان‌ها را کمی از هم دور نگه داشته و از فشار بیش‌ازحد محافظت می‌کند. پوشیدن این محافظ‌ها در شب و هنگام خواب می‌تواند خطر عوارض را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.

لومینیرها چقدر دوام دارند؟


لومینیرها چقدر دوام دارند

به دلیل مشکلاتی که در سلامت دندان‌ها به وجود می‌آید، همه افراد نمی‌توانند کاندیدای مناسبی برای انجام روکش‌های لومینیر باشند. در موارد نادر، لومینیرها به دلیل نازک بودنشان، ممکن است تا همانند روکش‌های سنتی لمینت دوام نداشته باشند. کسانی که عادت به دندان قروچه دارند، ممکن است این مشکل آن‌ها منجر به شل شدن و از جا کندن لومینیرها شود. این روکش‌ها قابل ترمیم نیستند. اگر لب پر شده یا ترک خورده شوند، باید آن‌ها را تعویض کرد.

گزینه‌های جایگزین برای لومینیر بدون تراش دندان


لومینیر تنها روکش‌هایی با حداقل میزان تراش دندان در بازار نیستند. اگرچه، این نوع روکش‌ها به سخت‌ترین نوع روکش در بازار و مشهورترین نام هستند که شما می‌توانید برای روکش کردن دندان‌های تغییر رنگ یافته، کج شده، لب پر شده، نامرتب، بدفرم استفاده کنید. لومینرها شاید برای کلیه شرایط و مشکلات دندانی مانند دندان‌های به شدت به‌هم‌ریخته و نامرتب مناسب نباشد.

 • روز به روز بر جذابیت این روکش‌ها افزوده می‌شود زیرا می‌توانند به سرعت دندان‌هایتان را صاف و زیبا کنند و لبخند را فوراً تغییر دهند؛ اگرچه دندان‌پزشک شما ممکن است روش‌های ارتودنسی مانند سیم‌کشی دندان یا بریس‌های نامرئی دندانی (Invisalign) را برای شما توصیه کند.
 • همچنین اگر داشتن دندان‌هایی سفیدتر مدنظر شما است، می‌توانید به سراغ روش‌های تمیز کردن دندان در مطب ازجمله سفید کردن به روش زوم (Zoom whitening ) یا کیت‌های سفید کردن دندان در خانه که ممکن است دندان‌پزشک زیبایی شما پیشنهاد می‌دهد، بروید.
 • اگر مشکل دندانی‌تان شامل لب‌پریدگی‌های کوچک یا ترک‌هایی در یک دندان می‌باشد، کامپوزیت دندان همچنین ممکن است جایگزینی برای روکش‌های لومینیر باشد.

این روش‌ها بسیار کم هزینه‌تر هستند و یک راه حل سریع‌تر در دندانپزشکی زیبایی می‌باشند. دندان‌پزشک زیبایی شما دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا مشخص شود که آیا شما کاندید مناسبی برای روکش‌های لومینیر بدون نیاز به تراش دندان هستید یا خیر و بسته به شرایط و بودجه‌ی شما ممکن است این گزینه‌های دیگر را پیشنهاد کند.