مراحل لمینت دندان: معاینه، قالبگیری، تراش دندان و نصب لمینت

اگر شما ظاهر لبخند خود را نمی‌پسندید می‌توانید از لمینت دندان بهترین گزینه موجود برای خلق لبخندی زیبا بهره بگیرید. لمینت دندانی روی سطح دندان‌های طبیعی شما قرار داده می‌شود و به اصلاح مشکلات متعدد دندان، خلق لبخندی زیبا و ایجاد نتایج رضایت بخش می‌پردازد به همین دلیل لمینت برای آن دسته از افرادی که مشکلات متعددی دارند یک گزینه عالی و پرطرفدار محسوب می‌شود. ونیرهای سرامیکی بسیار زیبا و نازک هستند و ظاهری طبیعی دارند به همین دلیل در عرصه دندان پزشکی زیبایی بسیار پر طرفدار می‌باشند. در این مقاله قصد داریم فرآیند نصب لمینت روی دندان و زیباتر کردن ظاهر دندان را توضیح دهیم.

ونیر می‌‌تواند به درمان مشکلات متعدد دندان بپردازد


درمان مشکلات متعدد دندان با ونیر

اکنون این سوال مطرح می‌‌شود که آیا شما متقاضی مناسبی برای نصب ونیر هستید یا خیر. در بخش زیر به این مسئله اشاره می‌‌کنیم که چگونه لمینت می‌‌تواند به خلق لبخند رویایی شما کمک کند. تعداد زیادی از بیمارانی که قصد دارند به اصلاح لبخند خود بپردازند می‌‌توانند از مزایای حاصل از نصب ونیر بهره مند شوند. برای نصب ونیر باید هیچ گونه پوسیدگی دندان وجود نداشته باشد و بیمار دچار بیماری‌های لثه نباشد. به این ترتیب اگر دهان و دندان شما در بالاترین سطح سلامت قرار داشته باشد می‌توانید از مزایای حاصل از نصب ونیر بهره مند شوید و به درمان برخی از مشکلات خود که به شرح زیر می‌باشند بپردازید:

  • در صورتی که رنگ دندان شما تغییر کرده است و نسبت به محصولات سفید کننده دندان مقاوم است.
  • در صورتی که شکل یا ظاهر دندان‌های شما طبیعی نیست.
  • در صورتی که مشکلاتی در ارتباط با مطابقت دندان‌ها وجود دارد.
  • در صورتی که روی دندان‌های شما لکه‌های سفید وجود دارد.
  • در صورتی که دندان شما دچار شکستگی یا لب پر شدگی می‌باشد.

بهترین نکته ای که در ارتباط با ونیر دندان می‌‌توان به آن اشاره کرد این است که ونیر می‌‌تواند طی مدت یک جلسه به رفع مشکلات دندان بپردازد و به این ترتیب به جای آن که شما به چند جلسه درمان برای سفید کردن دندان‌های خود، نصب بریس، نصب روکش دندانی یا باندینگ دندان نیاز داشته باشید در یک جلسه صاحب لبخندی زیبا خواهد شد. در بیمارانی که شرایط لازم برای نصب ونیر را دارا می‌باشند پس از درمان شاهد بهبود ظاهر دندان‌های خود خواهند بود. نتایج حاصل از نصب ونیر قابل پیش‌ بینی و با ماندگاری بالا است و شانس موفقیت آن پس از بیست سال نیز حدود ۹۱ درصد می‌باشد. اگرچه سایر روش‌های درمانی از قبیل سفید کردن دندان و باندینگ دندان را باید هر چند وقت یک بار تکرار کرد اما نصب ونیر با چنین مشکلاتی همراه نیست و ماندگاری نتایج حاصل از آن باعث افزایش محبوبیت این روش شده است.

چه افرادی نمی‌توانند متقاضی نصب ونیر باشند؟


افرادی که دندان قروچه می‌کنند نمی‌توانند متقاضی نصب لمینت باشند. اگرچه ونیرهای پرسلینی نسبت به شکستگی و لب پر شدگی مقاوم هستند فشاری که در هنگام دندان قروچه به دندان وارد می‌شود منجر به شکستگی آنها خواهد شد. اگر شما دندان ‌قروچه می‌کنید اما می‌خواهید که متقاضی نصب لمینت باشید به شرط استفاده از محافظ دندانی در هنگام خواب می‌توانید از مزایای حاصل از نصب لمینت بهره مند شوید. به علاوه برای نصب ونیر دندانی باید بخش کوچکی از مینای دندان تراشیده شود تا امکان نصب ونیر روی سطح طبیعی دندان فراهم گردد. در صورتی که مینای دندان شما دچار هرگونه مشکلی باشد نمی‌توانید از مزایای حاصل از نصب ونیر بهره مند شوید. در جلسه مشاوره دندان پزشک فرایند درمان را برای شما توضیح خواهد داد.

مراحل لمینت دندان


مرحله اول: عینی سازی نتایج حاصل از درمان

عینی سازی نتایج حاصل از درمان در لمینت دندان

شما برای به دست آوردن نتایج دلخواه خود و خلق لبخندی زیبا و به همکاری با متخصص دندان پزشکی و لابراتوار دندان پزشکی نیاز خواهید داشت. به این ترتیب مرحله اول ارائه اطلاعات لازم در خصوص هدف از درمان و نتایجی که از درمان دارید می‌باشد تا پزشک بتواند اطلاعات ضروری در خصوص مشکل شما را به دست بیاورد و بهترین اقدامات درمانی لازم را اتخاذ کند. اگر شما ظاهر لبخند به‌ خصوصی را مد نظر دارید بهتر است آن تصویر را به پزشک خود نشان دهید تا پزشک بتواند به خوبی به شما کمک کند نتیجه دلخواه خود را به دست بیاورید. زیبایی یک مسئله شخصی است به همین دلیل انتظارات و استانداردهای شما اهمیت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال برخی از افراد می‌‌گویند که دوست ندارند دیگران متوجه شوند چه اقداماتی درصورت آنها انجام شده است اما برخی دیگر دوست دارند که نتایج آنها جلب توجه کند و به عبارتی لبخند هالیوودی داشته باشند. پزشک در این زمینه با شما صحبت می‌کند تا بتواند نتیجه مورد انتظار شما را پیش بینی کند. دندان پزشک با توجه به تجربه و تخصصی که در زمینه طراحی لبخند دارد نکات مهم را گوشزد خواهد کرد تا از به وجود آوردن نتایج مصنوعی جلوگیری گردد. به عنوان مثال برخی از افراد با مشکل ارتفاع نامتقارن لثه بین دو دندان در ردیف بالای خود مواجه هستند که در چنین حالتی ابتدا ارتفاع این دو دندان اندازه گیری می‌شود سپس پزشک درخواست ساخت ونیر را خواهد داد تا ظاهر بهتری به وجود بیاید. از آنجایی که در حدود ۸۰ درصد از بیماران لثه در قسمت فوقانی دندان قابل مشاهده است زاویه‌ سازی لثه اهمیت پیدا می‌‌کند. با این حال در تعداد بسیار کمی از بیماران می‌دانند که نصب ونیر باعث بهبود این گروه از مشکلات خواهد شد.

مرحله دوم نصب آزمایشی

روش‌های متعددی وجود دارد که به شما کمک می‌کند قبل از اتمام درمان و بتوانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید. به عنوان مثال پزشک می‌تواند از یک الگوی واقعی از دندان‌های خود شما استفاده کند و سپس به کمک مودم مخصوص به شکل ‌دهی ونیر بپردازد و تا شما بتوانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید. در یک روش بهتر دندان پزشک به کمک مواد پلاستیک آکریلیک یا فیلینگ شبیه رنگ دندان به شبیه سازی نتیجه نهایی روی دندان اصلی شما خواهد پرداخت. در این حالت شما می‌توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید و شاهد لبخند جدید خود باشید. شما نمیتوانید مطب دندان پزشک را با آکریلیک یا فیلینگ ترک کنید اما می‌‌توانید از ظاهر دندان خود عکس بگیرید و آن را به خانواده و دوستانت ان نشان دهید و نظر آنها را جویا شوید.

مرحله سوم آماده کردن دندان

پس از آنکه شما رضایت خود را از مرحله قبل اعلام کردید پزشک به سراغ مرحله سوم که آماده کردن دندان برای نصب ونیر می‌باشد خواهد رفت. آماده کردن دندان می‌تواند از پولیش کشیدن دندان تا برداشتن لایه فوقانی مینای دندان و برداشتن لبه‌های دندان به کمک دریل دندان پزشکی متغیر باشد. علاوه بر آماده کردن دندان پزشک با توجه به نتایجی که شما از درمان به دست خواهید آورد و موقعیت دندان، هدف شما از درمان و مواردی از این قبیل به برداشتن بخش کوچکی از دندان خواهد پرداخت. دندان پزشک به طراحی یک برنامه مناسب خواهد پرداخت و نتایج دلخواهی را طراحی کند و قبل از انجام هر کاری فرایند درمان را به طور دقیق برای شما توضیح می‌دهد تا هیچ گونه جای ابهام باقی نماند. در برخی از موارد نیازی به تراش سطح دندان نمی‌باشد.

مرحله چهارم ساخت لمینت در لابراتوار

ساخت لمینت در لابراتوار

پس از آماده کردن دندان در مرحله بعدی باید قالب دندان شما تهیه شود تا برای ارسال به لابراتوار دندان پزشکی آماده گردد. در این مرحله تکنسین لابراتوار به کمک نمونه ارسال شده به ساخت ونیر مخصوص شما خواهد پرداخت. در این بازه زمانی که ونیر ساخته می‌‌شود و ممکن است چند هفته طول بکشد شما می‌توانید از ونیر موقت که از جنس آکریلیک می‌باشد استفاده نمایید. ونیر نهایی برخلاف ونیر اکریلیک روی سطح دندان شما نصب می‌شود و پس از آن شما می‌توانید به انجام برخی کارها از قبیل صحبت کردن، غذا خوردن و لبخند زدن بپردازید. پس از اتمام بازه زمانی یک هفته‌ ای که توانستید به تغییرات ایجاد شده عادت کنید دندان پزشک از شما می‌خواهد که مجدداً به مطب مراجعه کنید تا شرایط ونیر را ارزیابی کند و اطمینان حاصل کند که شما از شکل و ظاهر ونیر خود رضایت کامل دارید. شما باید بتوانید به راحتی و با سهولت بیشتر غذا بخورید، صحبت کنید و لبخند بزنید. این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا باید ونیر کاملاً عملکرد و ظاهری طبیعی داشته باشند تا دندان پزشک از عملکرد صحیح ونیر نهایت این حاصل کند. در صورتی که شما از نتایج حاصل از نصب ونیر موقت رضایت داشته باشید پزشک این نتیجه را به لابراتوار دندان پزشکی ارسال می‌کند. تصاویر سه بعدی ونیر به تکنسین لابراتور کمک می‌‌کند اطلاعات خوبی در ارتباط با ظاهر خارجی ونیر به دست بیاورد. سپس دندان پزشک به آنها اعلام می‌کند که از کدام رنگ برای ساخت ونیر با ظاهر طبیعی استفاده کنند.

مرحله پنجم نصب لمینت روی دندان

نصب لمینت روی دندان

پس از آماده شدن ونیر و ارسال آنها از لابراتوار به مطب دندان پزشک مرحله نهایی انجام خواهد شد و پزشک از محلول اسیدی ملایم به منظور آماده کردن سطح داخلی ونیر و سطح خارجی دندان استفاده می‌کند. این فرآیند باعث می‌شود که منافذ کوچک سطح پوست باز شوند سپس دندان پزشک از سیمان مخصوص به منظور نصب ونیر روی دندان استفاده خواهد کرد. پس از اتمام این مراحل شما شاهد لبخند زیبای خود خواهید بود.