مسواک نرم بهتر است یا سخت؟ نکات مهم برای انتخاب مسواک

امروزه با وجود گزینه‌های بیشتر برای تمیز کردن دندان‌ها، ممکن است از خود بپرسید که آیا انتخاب مسواک نرم یا سخت باعث تفاوتی در سلامت دهان و دندان شما می‌شود؟ پاسخ کوتاه این است که هر کدام از این مسواک‌ها برای رفع دو نگرانی عمده از جمله از بین بردن پلاک و جلوگیری از تحلیل لثه می‌باشند.

مسواک نرم و سخت: کدام یک بهتر است؟


مسواک نرم و سخت

مسواک خیلی نرم

مسواک خیلی نرم، یک مسواک به خصوصی است که به راحتی در هر در داروخانه‌ای پیدا نمی‌شود. افراد معمولاً مسواک خیلی نرم را برای مشکلاتی از جمله تحلیل لثه، التهاب لثه و پریودنتیت خریداری می‌کنند، زیرا موی سر مسواک نرم‌تر است. اگر مشکل التهاب لثه یا پریودنتیت در شما تشخیص داده شده است، باید از مسواک خیلی نرم استفاده کنید. متخصص پریودنتیست می‌تواند به شما در تکنیک‌های استفاده‌ی بهتر از مسواک خیلی نرم و جلوگیری از آسیب بیشتر به لثه کمک کند.

مسواک نرم

ممکن است تصور کنید که بین مسواک نرم و سخت، مسواک سخت برای تمیزکردن صحیح دندان‌ها بهتر است. حقیقت این است که مسواک نرم هم می‌تواند همین کار را به خوبی انجام دهد. کلید دستیابی به نتایج ایده‌ال، روش صحیح مسواک زدن است.

برای اطمینان از تمیزکردن کامل دندان، باید برس سر مسواک را به سمت خط لثه زاویه داده و از ضربات دایره‌ای برای از بین بردن پلاک دندان‌ها استفاده کنید. فشار آوردن به دندان‌ها یا لثه‌ها هنگام مسواک زدن در واقع می‌تواند برای سلامت لثه شما مضر باشد. برای رسیدن به نتایج مطلوب، انجمن دندانپزشکی توصیه می‌کند هر بار مسواک زدن باید دو دقیقه طول بکشد.

لطفا توجه داشته باشید که مسواک نرم می‌تواند منجر به همان مشکلاتی شود که شما با استفاده از مسواکی با نرمی متوسط ​​یا سخت با آن مواجه خواهید شد. بنابراین اگر از نحوه‌ی صحیح مسواک زدن مطمئن نیستید، در ملاقات بعدی از دندانپزشک خود بخواهید تا نحوه‌ی صحیح را برایتان نمایش دهد.

مسواک با نرمی متوسط

مسواک‌های متوسط ​​نتایج بسیار مشابه با مسواک‌های نرم در از بین بردن پلاک دندان را دارند اما خطر آسیب دیدن لثه بیشتر است. مسواک برس‌هایی با نرمی متوسط ​​بیشتر از برس‌های نرم باعث نازک شدن لثه می‌شوند.

مسواک سخت

این یک تصور غلط رایج است که یک مسواک کاملاً سخت نتایج به مراتب بهتری نسبت به مسواک‌های نرم ارائه می‌دهد. مسواک‌های سخت به مرور زمان به مینای دندان آسیب می‌رسانند. بهتر است به جای تمیزکردن و از بین بردن پلاک‌های ماندگار بر روی دندان‌های خود با مسواک سخت، سالانه یا دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بدون شک، تمیز کردن حرفه‌ای دندان از عواقب منفی مرتبط با استفاده از مسواک سخت جلوگیری و دندان‌های شما را با خیال راحت تمیز می‌کند.

چرا تولید کنندگان، مسواک‌های سخت تولید می‌کنند؟


مسواک سخت

اگر دندانپزشکان مسواک‌های سخت را توصیه نمی‌کنند، چرا تولیدکنندگان هنوز آن‌ها را تولید می‌کنند؟ این سوال بزرگی است که دندانپزشکان در سراسر جهان فقط یک پاسخ به آن دارند: زیرا مردم آن‌ها را خریداری می‌کنند. به همین ترتیب می‌توانید بپرسید، "چرا تولیدکنندگان، سیگار تولید می‌کنند؟"  و جواب یکسان است: زیرا مردم آن‌ها را خریداری می‌کنند. فقط در دسترس بودن چیزی به معنای خوب بودن آن برای شما نیست!

برخی ترجیح می‌دهند مسواک سخت‌تری استفاده کنند و بر این باورند که مسواک سخت به طور موثرتری باعث تمیزی دندان می‌شود. این اعتقاد وجود دارد که موهای سخت‌تر، پلاک‌های بیشتری را نسبت به موهای نرم مسواک برطرف می‌کنند. متأسفانه، این باور بی اساس است. پلاک دندان نرم است و به راحتی از سطح دندان جدا می‌شود. در حقیقت، برداشتن پلاک از سطح دندان بیشتر از موی مسواک به تکنیک مسواک زدن بستگی دارد.

مسواک‌های سخت چه آسیب‌هایی ایجاد می‌کنند؟


مسواک سخت می‌تواند باعث بروز دو مشکل در دهان شود.

اولین مورد سایش سطح دندان است. سایش، فرسودگی تدریجی مینا و یا عاج دندان است (ساختار اصلی دندان دقیقاً زیر مینای دندان است و ریشه‌ها را می‌پوشاند). سایش دندان بیشتر در سطوح ریشه اتفاق می‌افتد، بنابراین بیماران مبتلا به تحلیل لثه در معرض خطر بیشتری هستند. از بین رفتن ساختار دندان بد است.

خطر دوم تحریک و آسیب به بافت لثه است. مسواک‌های سخت احتمالاً به لثه‌های دندان آسیب می‌رسانند. بافت سخت آن‌ها دقیقاً مانند ساختار دندان سخت، می‌تواند لثه‌ها را خراشیده و ساییده کند. لثه‌ها بسیار حساس هستند و در پاسخ به این نوع آسیب می‌توانند دچار تحلیل شوند.

در صورت ترجیح دادن مسواک سخت، بهترین گزینه چیست؟


بسیاری از افراد مسواک‌های سخت را ترجیح می‌دهند زیرا بر این باورند که این روش احساس بهتری در تمیزی دندان‌هایشان ایجاد می‌کند. آن‌ها اینکه مسواک با موی نرم نیز می‌تواند همین کار را انجام دهد را باور ندارند. بهترین اقدامی که می‌توان در این شرایط انجام داد استفاده از مسواک برقی است!

مسواک‌های برقی در حذف پلاک تاثیر بهتری دارند و سلامت لثه‌ها را بهبود می‌بخشند. مسواک‌های برقی به دلیل حرکت سریع موها، دندان‌ها را تمیز و براق می‌کنند. جالب اینجاست که وقتی مسواک حرکت نمی‌کند، موهای سر مسواک به طور شگفت انگیزی نرم هستند! حرکت موها همان چیزی است که تأثیر حذف پلاک را فراهم می‌کند.

با استفاده از مسواک برقی و خمیردندان سفید کننده می‌توانید نرم‌ترین و براق‌ترین احساس دندان را ایجاد کنید. حرکت موهای مسواک همراه با خمیر دندان باعث از بین رفتن پلاک‌ها و جلا دادن دندان‌ها می‌شود! با این روش خطر کمی برای سایش در سطح ریشه وجود دارد، بنابراین همیشه باید ابتدا با دندانپزشک و متخصص بهداشت دندان مشورت کنید!

فاکتورهای دیگری که هنگام انتخاب مسواک باید در نظر گرفت


فاکتورهای انتخاب مسواک مناسب

شکل

یکی از فاکتورهای مهم در هنگام انتخاب مسواک باید شکل مسواک باشد. اصولاً دسته مسواک باید کمی کش‌دار باشد و مانور آن آسان باشد. استفاده آسان از مسواک دسترسی بهتر به تمام نواحی حفره دهان را فراهم می‌کند. با این کار می‌توان حتی نواحی خلفی دهان را نیز تمیزتر کرد. یک دسته انعطاف پذیر باعث کمترین آسیب به بافت‌های دهان می‌شود، زیرا می‌توان آن را به راحتی حرکت داد تا از آسیب دیدگی بیش از حد هنگام مسواک زدن جلوگیری شود.

تعداد دفعات مسواک زدن و شدت

حتی اگر مسواکی با نرمی متوسط  و یا بسیار نرم باعث حداقل آسیب بافت‌های دهان و دندان شود، توجه به این نکته ضروری است که مسواک زدن شدید و سخت، حتی با مسواک نرم هم می‌تواند بر روی دندان تأثیر مخربی بگذارد. مسواک زدن با شدت و دفعات زیاد می‌تواند لایه خارجی دندان را از بین ببرد و ممکن است دندان را به شرایط مختلف مانند پوسیدگی مستعد کند.

چند وقت یکبار باید مسواک خود را عوض کنیم؟


شما باید مسواک خود را زمانی که شروع به ساییدگی می‌کند یا هر دو یا سه ماه یکبار عوض کنید. همچنین مهم است که بعد از بیمار شدن مسواک‌ها را عوض کنید، زیرا موها می‌توانند باکتری‌ها و میکروب‌ها را جمع کنند و منجر به عفونت مجدد شوند.

چگونه می‌توانم دندان‌های خود را بین ویزیت‌های دندانپزشکی تمیز نگه دارم؟


بهترین روش مراقبت در منزل شامل این سه مرحله است:

دو بار در روز مسواک بزنید

مسواک زدن دو بار در روز، یک بار بعد از صبحانه هنگام شروع روز و یک بار قبل از خواب برای از بین بردن پلاک دندان، ضروری است. بهترین روش‌ها شامل استفاده از مسواک برقی و خمیردندان حاوی فلوراید مورد تأیید انجمن دندانپزشکی است. هنگام مسواک زدن، مطمئن شوید که موهای نرم مسواک با لبه لثه‌های دندان، همان جایی که بیشتر پلاک‌ها جمع می‌شوند، برخورد می‌کنند.

هر شب از نخ دندان استفاده کنید

مسواک زدن به پلاکی که بین دندان‌ها جمع می‌شود، کمک نمی‌کند. فقط با استفاده از نخ دندان می‌توان پلاک را در آنجا از بین برد. اگر واقعاً می‌خواهید دندان‌های خود را تا حد ممکن تمیز نگه دارید، باید متعهد شوید که هر شب قبل از خواب از نخ دندان استفاده کنید. از یکی از متخصصین دندانپزشکی بخواهید در مورد بهترین تکنیک‌ها برای دندان‌هایتان نکاتی را ارائه دهد.

از دهان شویه توصیه شده استفاده کنید

دهان شویه‌ها چندین هدف مهم در برنامه بهداشت دهان و دندان شما دارند. آن‌ها با باکتری‌های ایجاد کننده پلاک، مبارزه و مینای دندان را تقویت می‌کنند تا در برابر حفره‌ها مقاومت کنند. برخی از افراد از دهانشویه برای کنترل خشکی دهان استفاده می‌کنند. از آنجا که امروزه مجموعه‌ی گسترده‌ای از دهانشویه وجود دارد، بهتر است از دندانپزشک خود در مورد بهترین نوع دهانشویه سوال کنید.