لومینیرز بدون تراش دندان: کاربردها و مزایای ونیر بدون تراش

به نظرتان این روزها هر جا که می‌روید لبخند مردم زیباتر نشده؟! بعید است که این همه لبخندهای بی‌عیب و نقص اتفاقی باشند! داشتن یک لبخند زیبا به خاطر پیشرفت‌های زیادی که اخیرا در روش‌های دندانپزشکی زیبایی ایجاد شده، هیچ وقت به اندازه حالا اینقدر ساده و امکان پذیر نبوده است. امروزه بیماران برای تغییر شکل ظاهری دندان‌های خود گزینه‌های بسیاری پیش رو دارند. یکی از سریعترین و ساده‌ترین گزینه‌ها برای ایجاد لبخندی زیبا ، "لومینیرز" یا "ونیر بدون تراش" است.

بیشتر ونیرهای دندان تقریباً نیم میلی متر ضخامت دارند. اما ضخامت لومینیرز یا ونیر بدون تراش غالباً نصف این مقدار است. لومینیرز درست مثل یک لنز تماسی چشمی، روی سطح دندان می‌نشیند. ونیرهای بدون تراش، هم به این خاطر که قرار دادنشان روی سطح دندان آسان است و هم به این دلیل که وقتی روی دندان‌ها قرار دارند خیلی راحتند، بسیار محبوبند. دندانپزشکان زیبایی برای ایجاد یک تغییر ظاهری بزرگ و زیبا با لومینیرز، حتی ممکن است نیازی به تزریق بی‌حسی موضعی یا تراش سطح دندان‌ها هم نداشته باشند. نتیجه کار دندان‌هایی زیبا، راحت و قابل ترمیم هستند که به شما احساس جوانی داده و ظاهرتان را جوان‌تر و زیباتر نشان می‌دهد.

مزایای ونیر بدون تراش چیست؟


مزایای ونیر بدون تراش چیست

ونیرهای بدون تراش پوسته‌های‌ چینی بسیار نازکی هستند که روی دندان‌های طبیعی قرار داده می‌شوند تا ظاهر آن‌ها را زیباتر کنند. این نوع ونیر شبیه به روکش‌های لمینت هستند اما با آن‌ها تفاوت‌های اساسی دارند. ونیر بدون تراش برای بیمارانی که دوست دارند نواقص جزئی زیبایی دندان‌های خود را پنهان کنند گزینه‌ای عالی است.

از آنجا که ونیر بدون تراش، برای هر بیمار به صورت سفارشی طراحی و ساخته می‌شود نتایجی بسیار طبیعی ایجاد می‌کند، چه به لحاظ ظاهری و چه به لحاظ حسی که بیمار در هنگام استفاده از آنها دارد. از دیگر فواید ونیر بدون تراش آن است که لک نشده و تغییر رنگ پیدا نمی‌کند، به این معنی که حتی اگر هر روز هم قهوه یا چای یا سایر غذاها یا نوشیدنی‌های حاوی رنگدانه‌های غلیظ مصرف کنید ، به مرور زمان تغییر رنگ نمی‌دهد. همچنین مراقبت از آن‌ بسیار آسان است – فقط کافیست همان روند معمول بهداشت دهان و دندان که روزی دو بار مسواک زدن و حداقل یک بار در روز استفاده از نخ دندان است را ادامه دهید تا دندان‌های زیر لومینیرز شما سالم بمانند و لومینیرزها نیز براق و نو به نظر برسند.

استفاده از لومینیر بدون تراش برای چه کسانی بیشتر مفید است؟


استفاده از ونیر بدون تراش برای چه کسانی بیشتر مفید است

وقتی نسبت به لبخندتان حس خوبی نداشته باشید، یا هنگام خندیدن دندان‌هایتان را پنهان می‌کنید یا مجبورید برای لبخند زدن انرژی زیادی صرف کنید. استفاده از ونیر بدون تراش می‌تواند بسیاری از مشکلات دندانی که مانع از لبخند زدن شما می‌شوند را حل کند. دندانپزشکان می‌توانند تشخیص دهند که آیا استفاده از ونیر به عنوان بخشی از پروسه درمان اصلاح لبخند برای شما مناسب هست یا خیر.

استفاده از ونیرهای چینی بدون تراش برای افراد بزرگسالی که دندان‌هایشان تغییر رنگ داده، ترک خورده، شکسته و یا عیوب دیگری از این دست دارد بسیار مناسب است. لومینیرز برای کسانی که دندانهایشان به شکلی غیر طبیعی كوچكند و یا عیوب ظاهری جزئی دارند هم مفید است. برای اینکه بفهمید ونیر بدون تراش برای اصلاح لبخند شما انتخاب مناسبی هست یا خیر، می‌توانید به یک دندانپزشک زیبایی در منطقه یک تهران مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌هایتان را برای استفاده از ونیر بدون تراش ارزیابی کند.

ونیر بدون تراش می‌تواند مشکلات زیر را برطرف کند:

دندان‌هایی که دچار لک یا تغییر رنگ شده‌اند 

بیشتر افراد به خصوص با بالا رفتن سنشان تا حدودی دچار لک و تغییر رنگ در دندان‌های خود خواهند شد. سفید کردن دندان‎ها یکی از روش‌های رفع این مشکل است. اما در بسیاری از موارد، همه لکه‌ها با‌ سفید کردن برطرف نمی‌شوند. از طرف دیگر نتایج سفید کردن دندان دوام زیادی ندارند، به خصوص اگر فرد هر روز قهوه، چای، نوشابه یا نوشیدنی‌هایی از این دست بنوشد. با استفاده از ونیر بدون تراش، بدون این که لازم باشد هر چند وقت یکبار دندان‌هایتان را سفید کنید، دندان‌های شما همیشه سفید به نظر خواهند رسید.

دندانهای لب پر شده 

لب پر شدن دندان برای هر کسی ممکن است پیش بیایید. این مساله ممکن است در حین ورزش‌های پر برخورد، در اثر سقوط  یا زمین خوردن و یا حتی خوردن بعضی غذاهای خاص اتفاق بیافتد. مشکل دندان لب پر آن است که توجه مردم را از لبخند جذاب فرد دور کرده و به خودش معطوف می‌کند. به کمک ونیر بدون تراش می‌توان کاری کرد که مشکل دندان‌های لب پر برای همیشه برطرف شده و لبخندی فوق العاده زیبا برای فرد ایجاد کرد.

دندان‌های فاصله‌دار

ممکن است از این که بین دندان‌های جلوییتان شکاف و فاصله هست ناراحت باشید. اگر به خاطر وجود شکاف و فاصله بین دندان‌هایتان، نمی‌توانید با اعتماد به نفس لبخند بزنید، ونیر بدون تراش می‌تواند مشکل شما را به شیوه‌ای غیر تهاجمی، سریع و فقط با حدود دو بار مراجعه به مطب دندانپزشکی حل کند. نازکی بسیار زیاد ونیر بدون تراش باعث می‌شود تا خیلی خوب بتواند شکاف یا فضای بین دندان‌ها را پر کند بدون آن که به دندان‌های طبیعی شما آسیبی وارد کند.

دندان‌های کج و معوج 

ونیر بدون تراش یکی از گزینه‌های جایگزین بریس است که می‌تواند دندان‌ها را کاملاً ردیف و مرتب نشان داده و لبخند زیبای مطلوبتان را به شما هدیه کند. بسیاری از افراد بزرگسال، به خصوص به خاطر مشکلاتی که استفاده از بریس ممکن است در روابط اجتماعی ایجاد کند، مایل به استفاده از آن نیستند. این افراد به کمک ونیر بدون تراش، تنها با دو بار مراجعه به دندانپزشک می‌توانند به لبخندی با دندان‌هایی ردیف و منظم دست پیدا کنند.

دندانهای کوچک یا معیوب (بد فرم)

وجود دندان‌های معیوب یا بد فرم واقعا جلب توجه می‌کند و ممکن است اعتماد به نفس شما را از بین ببرد. اگر به دلیل آن که برای نصب لمینت و روکش‌های معمول دندان مجبورید دندان‌های طبیعی خود را تراش بدهید، نسبت به این کار تردید دارید، ونیر بدون تراش برای شما جایگزین مناسبی خواهد بود. در بیشتر موارد دندان‌های اصلی برای نصب ونیر بدون تراش تغییر شدیدی پیدا نمی‌کنند و فقط با چند بار مراجعه به مطب می‌توانید به دندان‌هایی با اندازه و شکل ایده‌آل و لبخندی زیبا دست پیدا کنید.

روکش‌های دندانی قدیمی

اگر چندین دهه قبل روی دندان‌هایتان کار دندانپزشکی انجام داده باشید، ممکن است با گذشت سالها همچنان همان روکش‌ها یا بریج‌های قدیمی را روی دندان‌های خود داشته باشید. وقتی لبخند می‌زنید ممکن است این روکش‌های قدیمی دیده شوند و سن و سال شما را معلوم کنند. برای آن که وقتی لبخند می‌زنید ظاهرتان شادابتر و پر جنب و جوش‌تر و چندین سال جوانتر از آنچه هستید به نظر برسد، می‌توانید روی همان روکش‌های قدیمی، لومینیرز نصب کنید.

 

لبخند معمولی 

اگر لبخند شما آنچنان که باید زیبا نیست و آنقدر که دلتان می‌خواهد شاداب به نظر نمی‌رسد، به کمک ونیر بدون تراش می‌توانید کاری کنید که لبخند بسیار جذابتری داشته باشید. دندانپزشک زیبایی شمال تهران می‌تواند به شما نشان دهد که ظاهر شما با یک اصلاح لبخند چقدر می‌تواند بهبود پیدا کند، آنقدر که حتی شبیه به سلبریتی‌های بسیار مشهور شوید.

تفاوت ونیر بدون تراش و لمینت


تفاوت ونیر بدون تراش و لمینت

یکی از بزرگترین تفاوت‌ها بین ونیر بدون تراش و لمینت اندازه آن‌هاست. لمینت معمولاً از قطعات ضخیم پرسلین ساخته می‌شوند و به این بدان معنی است که برای قرار دادن آن‌ها روی دندان‌ و رسیدن به یک لبخند طبیعی لازم است مقدار بیشتری از بافت سالم دندان تراشیده شود. به همین دلیل در آماده سازی دندان برای نصب لمینت به دلیل افزایش حساسیت دندان، تا زمان آماده شدن لمینت، اغلب لازم است برای بیمار  بی‌حسی تزریق شود و از روکش‌های موقتی استفاده کند.

ونیرهای بدون تراش هم از پرسلین ساخته می‌شوند، اما ماده مورد استفاده در آن‌ها فوق العاده نازک است، بنابراین نصب آن‌ها به آماده سازی خیلی کمتری نیاز دارد و مقدار خیلی کمتری از مینای دندان لازم است تراشیده شود و همین باعث می‌شود روند نصب آن‌ها نه تنها راحت‌تر بلکه سریعتر نیز باشد. حتی در بعضی موارد اصلا نیازی به آماده ‌سازی و تراش دندان نیست! البته اگرچه ماده مورد استفاده برای ساخن ونیر بدون تراش نازکتر از لمینت است، اما همچنان از استحکام و مقاومت کافی در برابر فشارهایی که در اثر جویدن و گاز گرفتن بر دندان‌ها وارد می‌شود برخوردار است. از آنجا که قبل از نصب ونیر بدون تراش، لازم است اماده سازی مختصری روی دندان انجام شود، اهمیت زیادی دارد که برای ساخت و نصب آن‌ها به متخصصی ماهر و باتجربه مراجعه کنید که طوری کار کند که نتیجه نهایی کار حجیم یا غیر طبیعی به چشم نیاید.

بیشتر انواع روکش یا لمینت ضخیمتر از ونیرهای بدون تراش هستند و سطح بیشتری از دندان برای نصب آن‌ها درگیر می‌شود. این باعث می‌شود نصب انواع دیگر روکش‌های دندانی دائمی و برگشت ناپذیر باشد. همچنین معمولا در انواع  دیگر روکش‌ برای کاهش درد هنگام نصب به بی‌حسی نیاز است. در طول روند ساخت روکش دائمی، نیز معمولا لازم است حدود دو هفته برای بیمار روکش موقت قرار دهند. از آنجا که نصب لومینیرز روشی کم تهاجمی است، ممکن است بیمار نیازی به استفاده از روکش‌های موقتی نداشته باشد.

بررسی نظرات بیماران و دندانپزشکان درباره ونیر بدون تراش به طور یکسان حاکی از رضایتمندی شدید هر دو گروه هم از روند کار و هم از نتایج نهایی آن است. دندانپزشکان به این دلیل ونیر بدون تراش را خیلی دوست دارند که قبل از نصب آن تنها مقدار بسیار کمی از بافت دندان باید تراشیده شود، و به همین دلیل دندان‌های طبیعی بیمار سالم می‌مانند. تصاویر قبل و بعد دندان‌هایی که ونیر بدون تراش روی آن‌ها قرار گرفته نیز نشان دهنده تحولی چشمگیر در لبخند بیماران است- نتایج خود گویای این مساله هستند!

نصب ونیر بدون تراش


فقط با حدود دو بار مراجعه به دندانپزشکی، می‌توانید لبخند جذاب و جدیدی که خواهان آن بودید را به دست آورید. ونیرهای بدون تراش می‌توانند تا 20 سال یا حتی بیشتر از زمانی که روی دندان‌ها نصب می‌شوند دوام داشته باشند.

مراجعه اول به دندانپزشک 

مراجعه اول به دندانپزشک

در اولین جلسه مراجعه، دندانپزشک با شما در مورد اهداف زیبایی و نتایجی که امیدوارید از روش اصلاح لبخند خود به دست آورید صحبت می‌کند تا هر دو مطمئن شوید که ونیر بدون تراش بهترین انتخاب برای اصلاح لبخند شما است.

دندانپزشک‌ها می‌توانند اندازه، رنگ، شکل و سایر ویژگی‌های ونیرهای بدون تراش را طوری تنظیم کنند که به بهترین وجه ممکن با چهره شما و اهدافی که از اصلاح لبخند خود دارید تناسب پیدا کنند. دندانپزشک از این ارزیابی شخصی، همچنین تصاویر و قالبهایی که از دندان‌های شما گرفته برای ساخت و طراحی ونیر بدون روکش شما استفاده می‌کند.

در مرحله بعد، دندانپزشک از دندان‌های شما قالبگیری کرده و این قالب‌ها را به همراه تصاویری از چهره و لبخند شما به یک لابراتوار ساخت ونیر بدون تراش ارسال می‌کند، تا بتوانند بر اساس آن‌ها طوری لومینیرز سفارشی شما را تهیه کنند که بهترین نتیجه ممکن حاصل شود. در این جلسه مراجعه به استفاده از هیچ نوع بی‌حسی، تزریق یا استفاده از روکش موقت نیازی نخواهید داشت.

مراجعه دوم به دندانپزشک 

مراجعه دوم به دندانپزشک

بعد از گذشت چند هفته وقتی ونیرهای بدون تراش شما آماده شدند، می‌توانید آنها را روی دندان‌های خود نصب کنید. برای این کار ابتدا دندانپزشک آنها را روی دندان‌های شما امتحان می‌کند تا مطمئن شود که اندازه آن‌ها برای شما مناسبند. هنگامی که شما و دندانپزشک هر دو به این نتیجه رسیدید که لومینیرز شما هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ احساسی که در دهان ایجاد می‌کنند مناسبند، دندانپزشک دندان‌های شما را کمی قلم میزند تا آنها را برای نصب لومینیرز آماده کند. سپس ونیرهای بدون تراش شما را یکی یکی روی دندان‌هایتان قرار می‌دهد. هنگامی که ونیرهای بدون تراش همگی سر جای خود قرار گرفتند، دندانپزشک باید مطمئن شود که فاصله بین دندان‌های بالای و پایینی شما صحیح بوده و فکتان در حالت راحتی قرار داشته و لومینرزهای جدیدتان به خاطر فاصله نامناسب بین دو قوس دندانی در معرض خطر لب پر شدن قرار نداشته باشند. پس از آن می‌توانید مطب دندانپزشک خود را ترک کرده و از نمایش لبخند زیبای خود لذت ببرید!

مراقبت از ونیر بدون تراش


مراقبت از ونیر بدون تراش

در صورتی که به خوبی از دندان‌ها و لثه‌های خود مراقبت کنید، ونیرهای بدون تراش شما می‌توانند تا 20 سال دوام بیاورند. همچنین از آنجا که بافت دندان زیر آن‌ها تغییر چندانی نکرده، هر موقع که تصمیم گرفتید آن‌ها را بردارید به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. دندانپزشکان اکیدا توصیه می‌کنند برای محافظت از ونیرهای بدون تراش، از جویدن یخ یا مواد مشابه آن خودداری کنید.

برای مراقبت از ونیرهای بدون تراش، فقط کافی است همان کارهایی که به طور معمول برای مراقبت از دهان و دندان‌های طبیعی خود انجام می‌دادید انجام دهید. یعنی بهداشت دهان و دندان خود را به بهترین وجه ممکن رعایت کنید و به طور مرتب برای معاینات دوره‌ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر شب‌ها دندان قروچه می‌کنید یا ورزش‌های پر برخورد انجام می‌دهید، ممکن است لازم باشد از نایت گارد ( یا محافظ دندان) استفاده کنید.

هزینه ونیر بدون تراش چقدر است؟


یکی از فاکتورهای مهمی که در انتخاب گزینه ونیر بدون تراش لازم است مد نظر گرفته شود، هزینه این روش درمانی است. عوامل مختلفی در تعیین هزینه ونیرهای بدون تراش وجود دارند، مثل تعداد ونیر بدون تراشی که قرار است نصب شود، زمان مورد نیاز برای انجام این کار و اندازه دندان‌های شما. به طور کلی، هزینه ونیر بدون تراش تقریباً به اندازه لمینت است. شما می‌توانید با مراجعه به بهترین دندانپزشک زیبایی شمال تهران به طور حدودی از هزینه نصب ونیر بدون تراش برای خود اطلاع حاصل کنید.