ونیر دندان چینی چیست؟ چه مزایایی دارد + کاربردها

روکش پرسلن یا ونیر دندان چینی یک روش عالی برای بازگرداندن لبخند زیبای شما و ترمیم مشکلات دندان مانند لب پریدگی، ترک و شکاف در دندان است. این لایه‌های نازک پرسلن روی دندان‌های طبیعی شما قرار می‌گیرند تا عیوبی را که هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن نمایان می‌شود، اصلاح کنند.

ونیر دندان چینی از پودر مخصوصی با جنس EMAX ساخته می شود که کیفیت و ماندگاری زیادی دارد.

ونیر دندان چینی چیست؟


ونیرها غالباً از پرسلن ساخته می‌شوند، اما در بعضی موارد ممکن است از مواد کامپوزیتی به رنگ دندان ساخته شوند. ونیر دندان چینی از لایه بیرونی و براق دندان‌های شما (مینا) تقلید می‌کند و ظاهری طبیعی را ارائه می‌دهد که مطابق با سایه دندان‌های دیگر شماست. آن‌ها پوسته‌های بسیار نازکی هستند که در قسمت جلوی یک یا چند دندان شما قرار گرفته و به آن‌ها می‌چسبند. روکش پرسلن اغلب با سفید کردن دندان‌ها یا یکی دیگر از گزینه‌های دندانپزشکی زیبایی ترکیب می‌شود تا لبخند درخشان و بی‌عیب و نقصی را برای شما ایجاد کند.

چه مشکلاتی در دندان وجود دارد که ونیر دندان چینی می‌تواند آن را برطرف کند؟


ونیر دندان چینی می‌تواند بیشتر از آنچه ممکن است متوجه شوید، مشکلات دندان را اصلاح کند. در حقیقت بسیاری از افراد مشهور، ونیر دندان چینی را برای پوشش دادن مشکلات جزئی مانند لب پریدگی دندان‌هایشان انتخاب می‌کنند. اما آن‌ها فواید دیگری نیز دارند و نواقص دندانی را نیز برطرف می‌کنند:

 • شکاف بین دندان‌ها
 • دندان‌هایی که فرسوده یا آسیب‌دیده هستند
 • دندان‌هایی که اندکی کج هستند
 • طول ناهموار دندان‌ها
 • تغییر رنگ دندان‌ها
 • دندان هایی با سطح زبر مانند کریترها
 • دندان‌های شکسته

این روش دندانپزشکی زیبایی می‌تواند بدرنگی شدید دندان ناشی از بهداشت ضعیف دهان، عصب کشی و لکه‌های ناشی از مصرف برخی داروهای خاص را برطرف کند. ونیر دندان چینی همچنین یک لایه دیگر به دندان اضافه می‌کند که باعث افزایش استحکام و محافظت از آن می‌شود. اما اگر بیماری لثه یا پوسیدگی دندان دارید، قبل از پرداختن به مشکلات زیبایی، به فکر سلامت دهان و دندان خود باشید.

مزایای ونیر دندان چینی


برجسته‌ترین مزیت روکش پرسلن طبیعی بودن آن‌ها در کنار دندان‌های طبیعی شما است. همچنین سطح براق و صاف آن‌ها ظاهر دندان شما را بهبود می‌بخشد. سایر فواید ونیر دندان چینی شامل موارد زیر است:

 • با سایر دندان‌ها و بافت لثه به خوبی ترکیب می‌شود
 • در برابر لکه دار شدن در اثر مصرف مواد غذایی مانند نوشیدن شراب یا چای مقاوم است
 • برای دستیابی به ظاهری روشن‌تر که با روکش جدید مطابقت داشته باشد می‌تواند با سفید کردن دندان‌ها ترکیب شود
 • به اندازه تاج دندان به تراشیدن و کاهش سطح دندان احتیاج ندارد، اما با این حال پایه محکمی دارد و بهبودی قابل توجهی را ارائه می‌کند
 • نیاز به مراقبت خاصی ندارد، فقط بهداشت دهان و دندان مناسب از جمله مسواک زدن دو بار در روز، استفاده از نخ دندان یک بار در روز، و شستشو با آب یا دهانشویه بعد از غذا لازم است
 • ماندگاری بالا تا 15 سال
 • فرایند آن ساده است و طی دو جلسه انجام می‌شود

جایگزینی برای ارتودنسی

بریس‌ها زمان و انرژی زیادی از شما می‌گیرند. به جای متوسل شدن به ارتودنسی، ونیر دندان چینی به شما امکان می‌دهد تا به سرعت و به طور مؤثری مشکلات جزئی دندان خود اصلاح کنید. به همین دلیل، گاهی اوقات به ونیرها “ارتودنسی فوری” گفته می‌شود.

به عنوان مثال، دندان‌هایی که بیش از حد عقب یا رو به جلو هستند، می‌توانند توسط دندانپزشکان ما تغییر شکل دهند. بنابراین با استفاده از روکش‌ها، قوس دندان شما بهبود می‌یابد و باعث می‌شود لبخند شما نه تنها جذاب‌تر، بلکه کاربردی‌تر شود.

لبخند سفید

ونیر دندان چینی همچنین می‌تواند به سفیدتر کردن لبخند شما کمک کند. هنگام ترمیم خط لبخند، تمام روکش‌های شما با یک رنگ روشن و طبیعی هماهنگ می‌شوند.

کیفیت شفاف هر روکش اجازه می‌دهد تا نور از دندان‌های طبیعی شما عبور کرده و منعکس شود و به لبخند شما عمق زیبایی شناسی ببخشد. همچنین سطح غیر متخلخل روکش‌های پرسلن به محافظت در برابر لکه‌ها در آینده کمک می‌کند و زیبایی لبخند شما را برای سال‌های طولانی حفظ می‌کند.

آیا ونیر دندان چینی برای من مناسب است؟


بسیاری از زنان و مردان علاقه مند به ونیر دندان چینی کاندیدای مناسبی برای این کار هستند، اما شما باید قبل از شروع ترمیم از سلامت دهان و دندان خود مطمئن باشید. نزدن مسواک و نخ دندان می‌تواند به سرعت باعث پیشرفت بیماری لثه شود و شما را در معرض خطر از دست دادن دندان در اثر فقدان بافت پشتیبان قرار دهد.

درمان پریودنتال ممکن است برای آماده شدن دندان و لثه برای ونیر دندان چینی لازم باشد. این امر در مورد پوسیدگی دندان یا آبسه نیز صدق می‌کند. درست است که زیبایی لبخن شما مهم است اما سلامت کلی دندان‌ها، لثه و فک شما اولین موردی است که باید به آن توجه کنید.

اگر یک یا چند مورد از این مشکلات دندان را داشته باشید، ونیر دندان چینی می‌تواند برای شما مناسب باشد:

 • بدرنگی قابل توجهی که به درمان‌های سفید کننده پاسخ نمی‌دهد
 • مشکلات جزئی مانند کجی دندان‌ها، ترک و سایر عیب‌ها
 • بیش از یک مشکل زیبایی در لبخند شما وجود دارد، زیرا روکش پرسلن می‌تواند چندین مشکل را به طور هم زمان برطرف کند
 • اندکی نامرتب بودن دندان‌ها

دندانپزشک در طول معاینه و مشاوره اولیه در مورد گزینه‌های مناسب برای شما بحث خواهد کرد و برای دستیابی به نتایج مورد نظر، یک برنامه درمانی را برای شما در نظر می‌گیرد.

روند درمان


فرآیند درمان با روکش پرسلن پس از مشاوره اولیه، فقط به دو جلسه دیگر نیاز دارد:

 • در اولین جلسه، دندانپزشک با از بین بردن مقدار کمی از سطح دندان، قالب گیری و استفاده از ونیرهای موقتی، دندان‌های شما را برای ونیر دندان چینی دائمی آماده می‌کند. این کار به شما امکان می‌دهد تا روکش‌ها را آزمایش کرده و از راحتی و درست بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 • روکش‌های دائمی شما در یک آزمایشگاه به طور سفارشی ساخته می‌شوند و ما در دومین جلسه، آن‌ها را روی دندان‌های شما قرار خواهیم داد. کل فرایند به گونه‌ای طراحی شده است که غیر تهاجمی و عملا بدون درد باشد.

مراقبت از ونیرهای دندان چینی


روکش پرسلن با دوام است، اما مانند هر روش درمانی دیگری، این روکش‌ها نیز کامل نیستند و برای ماندگاری بیشتر باید از آن‌ها مراقبت کنید. پس از قرار دادن روکش‌ها، دندانپزشک زیبایی شما در مورد دستورالعمل‌های مراقبتی آن‌ها با شما صحبت خواهد کرد. در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا از ونیرهای دندان چینی خود به بهترین وجه مراقبت کنید و کارایی آن‌ها را حفظ کنید.

بهداشت دهان را رعایت کنید

 رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها دهان را به طور کلی سالم نگه می‌دارد بلکه باعث افزایش عمر روکش پرسلن نیز می‌شود. اگرچه خود روکش‌ها دچار پوسیدگی نخواهند شد، اما بخش‌هایی از دندان طبیعی که پوشیده نشده (که یک مسئله طبیعی است) در معرض خطر پوسیدگی قرار دارد. با هر روز مسواک و نخ دندان زدن می‌توانید طول عمر روکش‌های پرسلن خود را افزایش دهید.

از خمیردندان بدون ساینده و مسواک نرم استفاده کنید

استفاده از مسواک سخت و خمیردندانی که حاوی مواد ساینده سخت است می‌تواند به سطح صاف ونیر آسیب برساند. همیشه بهترین راه استفاده از مسواک نرم و خمیردندان بدون ساینده است.

رنگ صورتی لثه‌های خود را حفظ کنید

 افرادی که از بیماری لثه رنج می‌برند برای استفاده از ونیر دندان چینی مناسب نیستند. به همین دلیل اگر روکش پرسلن دارید، سالم نگه داشتن لثه‌ها بسیار مهم است. بیماری لثه می‌تواند منجر به تحلیل لثه شود که لبه بالایی روکش شما را در معرض دید قرار داده و ظاهر لبخند شما را خراب می‌کند.

مرتباً به دندانپزشک خود مراجعه کنید

 یکی از بهترین راه‌ها برای نگهداری هرگونه ترمیم یا درمان زیبایی دندان، مراجعه منظم هر شش ماه یک بار به تیم دندان پزشکی است. معاینات منظم دندان، لثه، و روکش‌های پرسلن شما را به بهترین شکل سالم نگه می‌دارد. دندانپزشک شما همچنین ونیرها را ارزیابی کرده و مشکلاتی را که می‌توانند روی آن‌ها تأثیر بگذارد برطرف می‌کند. گذشته از این، دندانپزشک شما ممکن است نکاتی در مورد کارهایی که باید و نباید با روکش‌های خود انجام دهید نیز به شما توصیه کند.

از عادت‌هایی که برای ونیر دندان چینی مضر است دوری کنید

برخی از عادت‌های روزمره می‌توانند به روکش‌های شما آسیب برسانند و شاید شما از آن‌ها بی اطلاع باشید. اگر روی دندان‌های خود روکش دارید، حتما از انجام فعالیت‌های زیر خودداری کنید:

 • استفاده از ونیرهای خود برای باز کردن بسته بندی‌ها
 • استفاده از دندان‌های روکش شده خود برای گاز زدن مواد غذایی مانند نان‌های سخت یا استیک سفت جویدن جویدن غذاهای سخت مانند آجیل، مغزهای پاپ کورن، چوب آبنبات و یخ
 • فشردن دندان‌ها و دندان قروچه. این عادت می‌تواند باعث شود ونیر شما لب پر شود خارج شود. اگر شب‌ها دندان قروچه می‌کنید، بهتر است از یک محافظ دندان شبانه استفاده کنید.
 • استفاده نکردن از گارد دهانی در هنگام شرکت در ورزش‌ها و فعالیت‌های پربرخورد

گزینه‌های جایگزین ونیر دندان چینی چیست؟


دندان قروچه، نداشتن مینای دندان به اندازه کافی و ضعیف بودن سلامت دهان و دندان از بزرگترین نشانه‌هایی است که ممکن است ونیر دندان چینی را به گزینه نامناسبی برای شما تبدیل کند. در چنین شرایطی، دندانپزشکان ممکن است روش‌های دیگری را به جای ونیر دندان چینی توصیه کنند:

 • باندینگ دندان: پزشکان در این روش بدون از بین بردن مینای دندان، رزین کامپوزیت را روی دندان اعمال می‌کنند. مواد رزین نیز مانند ونیرهای چینی از نظر تطابق با دندان‌های مجاور، ساخته و صیقل داده شده‌اند تا نتایج درمان طبیعی به نظر برسد.
 • سفید کردن دندان‌ها: دندانپزشکان دو گزینه درمانی را برای سفید کردن دندان ارائه می‌دهند. روش سفید کردن در مطب شامل سفید کردن دندان با دستگاه زوم است که نتایج آن فوری است. استفاده از تری‌های مخصوص نیز روشی برای سفید کردن دندان در خانه است دندان‌های شما را به تدریج و به راحتی روشن می‌کند. سفید کردن دندان فقط می‌تواند لکه‌های ناشی از عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن یا مصرف نوشیدنی‌های تیره را برطرف کند. لکه‌های عمیق ناشی از داروها، پر شدن نقره‌ای (آمالگام) یا آسیب‌دیدگی به دندان یا دهان، با این روش‌ا از بین نمی‌روند.
 • تاج دندانی: تاج‌ها بسیار شبیه به روکش‌های پرسلن هستند اما تفاوت آن‌ها این است که به جای قسمت جلوی دندان، کل دندان را می‌پوشانند. تاج‌های دندانی استحکام دندان‌های شما را افزایش می‌دهند و کمتر تهاجمی هستند.
 • ارتودنسی: اگر نگرانی اصلی شما دندان‌های کج یا نامرتب است، ارتودنسی مانند بریس‌های سنتی، بریس‌های شفاف یا ارتودنسی نامرئی می‌تواند یک لبخند صاف به شما بدهد. نقص این روش درمانی این است که می‌تواند از شش ماه تا چند سال طول بکشد.

هزینه ونیر دندان چینی چقدر است؟


هزینه روکش پرسلن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به تعداد دندان‌ها، نیاز شما به اصلاح خط لثه، پایه یا ساختار دندان‌های شما، رنگ پایه دندان‌های شما (مانند دندان تیره) و موارد دیگر بستگی دارد.

برجستگی و وجه تمایز کارهای زیبایی شامل استعداد، هنر و تجربه دندانپزشک زیبایی، دندان ساز و تیم دندانپزشکی است. بنابراین، نتایج و هزینه‌های ایجاد لبخند زیبا در کلینیک‌های مختلف متفاوت است. قیمت ونیر دندان چینی نیز به بستگی طراحی لبخند، کیفیت مواد و مهارت و تخصص دندانپزشک زیبایی و همچنین دندان سازی دارد که لبخند شما را طراحی می‌کند.

سوالات متداول


آیا باید ونیر دندان چینی خود را سفارش دهم؟

بله! شکل، اندازه و رنگ روکش‌های شما می‌تواند به طور کامل مطابق با نظر و شرایط شما تنظیم شود. دندانپزشکان پیشنهاد خود را در مورد شکل، اندازه و رنگ به شما می‌دهند اما در نهایت شما باید 100٪ از نتیجه نهایی راضی باشید و در نهایت حرف آخر را شما می‌زنید.

ونیر موقت چیست؟

ونیر موقت مرحله بسیار مهمی از روند درمان روکش پرسلن است. ونیر موقت مثل این است که وقتی به دنبال خرید یک ماشین جدید هستید، ابتدا ماشین را تست می‌کنید تا قبل از تصمیم گیری برای خرید خودرو، از ظاهر و احساس خودرو اطمینان داشته باشید. شما می‌توانید قبل از ساخته شدن روکش‌های نهایی، لبخند جدید خود را (شکل، اندازه و رنگ) با مواد کامپوزیت موقتی آزمایش کنید. بنابراین اگر می‌خواهید تغییراتی در ونیر خود ایجاد کنید، می‌توانید قبل از ساختن روکش‌های نهایی، آن تغییرات را در نیر موقت شما ایجاد کنیم. به این ترتیب، شما دقیقاً می‌دانید که لبخند جدید شما در پایان به چه شکل خواهد بود!

آیا همه کارها فقط در 2 جلسه انجام می‌شود؟

برخی از موارد در 2 مراجعه انجام می شود ، اما به طور کلی 6 یا بیشتر مراجعه برای درمان جامع تر وجود دارد. 2 بازدید اصلی برای شکل دادن (آماده سازی) دندان‌های شما و درج (سیمان) ترمیم ها است. برای یک مورد جامع تر ، دندانپزشک در طول چندین بازدید اضافی ، نیش خود را مرتب کرده و دندا‌ن‌های جدید خود را صیقل دهید.

آیا باید ابتدا دندان‌هایم را صاف کنم تا بتوانم از ونیر دندان چینی استفاده کنم؟

خیر لازم به این کار نیست. در بسیاری از موارد، دندانپزشک بسته به ترتیب اولیه دندان‌های شما و پیچیدگی مورد شما، می‌تواند دندان‌های کج یا نامرتب شما را با ونیرها، بدون هیچگونه درمان ارتودنسی، اصلاح کند.

ماندگاری ونیر دندان چینی چقدر است؟

ماندگاری ونیرهای دندان چینی به طور کلی بیش از 10 سال است، در حالی که برخی از آن‌ها حتی 20-25 سال نیز دوام می‌آورند! مانند هر چیز دیگری، ماندگاری روکش‌های پرسلن نیز به میزان مراقبت شما و نگهداری از آن‌ها بستگی دارد.

آیا باید دندان‌هایم تراشیده شوند؟

همیشه هدف دندانپزشکان این است که همه روکش‌ها را با حداقل یا بدون هیچگونه آماده‌سازی انجام دهند و در برخی موارد، در جایی که می‌توانند پرسلن‌های چینی را مستقیماً روی دندان‌های طبیعی شما قرار دهند از ونیرهای بدون نیاز به آماده‌سازی استفاده می‌کنند. با این حال، رسیدن به این هدف به طیف وسیعی از عوامل از جمله ترتیب اولیه دندان‌ها، اندازه دندان‌ها و محل قرارگیری لثه بستگی دارد و بهتر است با یکی از دندانپزشکان زیبایی ما در مورد کارهایی که می‌توانند در مورد شما انجام دهند صحبت کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *