پرکردن دندان با نقره | مراحل پرکردن دندان با مواد آمالگام

بیشتر افراد در دوره ای از زندگی خود مجبور شده اند حداقل با یک حفره دندانی کنار بیایند. حتی بهترین عادت‌های بهداشت دهان و دندان لزوماً در 100٪ مواقع از ایجاد پوسیدگی جلوگیری نمی‌کند – مواردی مانند ژنتیک و سن نیز یکی از عواملی است. (البته مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مناسب باعث جلوگیری از ایجاد حفره در دندان می‌شود بنابراین لطفاً این عادت‌ها را حفظ کنید!)

حفره‌های دندانی می‌توانند در هر سنی به وجود بیایند، حتی کودکان نیز می‌توانند به آن‌ها مبتلا شوند. اگر به شما گفته شود شما دارای حفره دندانی هستید ، ممکن است در مورد نوع پر کردن دچار تردیدهایی باشید یا نتوانید مورد مناسب را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. دو نوع متداول پر کردن دندان، استفاده از مواد سفید و پر کردن با نقره است – هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. پرکننده‌های نقره ای را می‌توان آمالگام دندانی نیز نامید و از ترکیبی از فلزات ساخته شده است که می‌تواند شامل نقره ، قلع ، مس و جیوه باشد.

آمالگام دندانپزشکی چیست؟


آمالگام دندان ماده پر کننده دندان است که برای پر کردن حفره‌های ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می‌شود. این ماده برای بیش از 150 سال در صدها میلیون بیمار در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

آمالگام دندان مخلوطی از فلزات است که از جیوه مایع (عنصری) و آلیاژ پودری تشکیل شده از نقره ، قلع و مس تشکیل شده است. تقریباً 50٪ آمالگام دندان از نظر وزن جیوه اولیه است. خصوصیات شیمیایی جیوه اولیه باعث می‌شود که با ذرات آلیاژ نقره / مس / قلع واکنش داده و به هم متصل شود و یک آمالگام تشکیل دهد.

پرکننده‌های آمالگام دندانی به دلیل ظاهری شبیه نقره ، به عنوان “پر کننده نقره ای” نیز شناخته می‌شوند. علیرغم نام آن، “پر کننده نقره ای” حاوی جیوه است.

هنگام قرار دادن آمالگام دندانی ، دندانپزشک ابتدا دندان را سوراخ می‌کند تا پوسیدگی از بین برود و سپس حفره دندان را برای پر کردن دندان با آمالگام شکل می‌دهد. بعد ، تحت شرایط ایمنی مناسب ، دندانپزشک آلیاژ پودر شده را با جیوه مایع مخلوط می‌کند تا بدینوسیله آمالگام تشکیل شود. (این اجزا همان‌طور که در نمودار نشان داده شده است در کپسول در اختیار دندانپزشک قرار می‌گیرند.) این آمالگام نرم شده در حفره آماده شده قرار گرفته و شکل می‌گیرد ، و در این ناحیه به سرعت به صورت پر شدن جامد سخت می‌شود.

مزایا


  • مواد به کار رفته در پرکننده‌های نقره ای سریع تر از پرکننده‌های سفید سخت می‌شوند بنابراین روشی سریع تری هستند.
  • پرکننده‌های آمالگام دندانی محکم و با دوام هستند ، بنابراین احتمال شکستن آن‌ها نسبت به انواع دیگر پر کننده‌ها کمتر است.
  • آمالگام دندان کم هزینه ترین نوع ماده پر کننده است.

انتخاب ماده پر کننده دندان


تصمیم گیری برای استفاده از مواد پر کننده برای درمان پوسیدگی دندان انتخابی است که باید توسط شما و دندانپزشک انجام شود. برخی از بیماران ممکن است نگران این واقعیت باشند که پرکننده‌های نقره ای حاوی جیوه هستند. می‌توانید به آن‌ها اطمینان دهید که بیش از 100 سال است که از پرکننده‌های نقره استفاده می‌شود و چندین مطالعه ایمن بودن آن‌ها را ثابت کرده است. انجمن‌های معتبر همه موافقت کرده اند که پر کردن دندان با نقره هیچ خطری ندارد. دلیل این است که جیوه به فلزات دیگر متصل است ، که آن را پایدار نگه می دارد. به علاوه ، جیوه موجود در پرکننده‌های دندان همان نوع جیوه (متیل جیوه) نیست که در تن ماهی یا ماهی‌های دیگر یافت می‌شود و می‌تواند منجر به مشکلات جدی برای سلامتی شما شود.

یکی دیگر از نگرانی‌های احتمالی این است که از آنجا که مواد پر کننده نقره با رنگ دندان‌های شما مطابقت ندارد ، بنابراین جذاب به نظر نمی‌رسند. خوشبختانه ، حفره‌ها معمولاً در مناطقی ایجاد می‌شوند که به راحتی قابل مشاهده نیستند ، بنابراین رنگ ماده پر کننده چندان هم مهم نیست. در حالی که امکان ایجاد حفره در سطح جلوی دندان وجود دارد ، این سطوح به راحتی تمیز می‌شوند و بنابراین در معرض حفره نیستند. حفره‌ها معمولاً در مناطقی ایجاد می‌شوند که با مسواک به سختی تمیز می‌شوند ، مانند شیارهای مولر ، زیر خط لثه یا اطراف لبه‌های تاج‌ها.

روش استفاده


شما باید انتظار داشته باشید که حدود یک ساعت در مطب دندانپزشک باشید. این زمان به او فرصت کافی می‌دهد تا در صورت نیاز از اشعه ایکس استفاده کند ، در مورد روش کار با شما صحبت کند و کارهای دندانپزشکی را انجام دهد. قبل از پر کردن حفره‌ها ، دندانپزشک دندان‌ها ، لثه‌ها و پوست اطراف دندان شما را بی حس می‌کند تا از ناراحتی در طول عمل جلوگیری کرده و آن را کاهش دهد. در مرحله بعدی ، او محل پوسیدگی دندان را سوراخ می‌کند و آن را با یک ماده پر کننده جایگزین می‌کند. این روند فقط چند دقیقه طول می‌کشد. پس از اتمام کار ، دهان شما احتمالاً تا چند ساعت دیگر بی حس خواهد ماند. خطرات قابل توجهی در پر کردن حفره دندان وجود ندارد ، اما در صورت داشتن هرگونه سوال یا عارضه حتماً اطلاعات تماس دندانپزشک خود را در دسترس داشته باشید.

پرکردن دندان چه مدت طول می‌کشد؟


در حالی که پر کردن به مدت طولانی ادامه می‌یابد ، هیچ یک از مواد استفاده شده در محل پر کردن دندان برای همیشه ماندگار نیست. با این فرض که دندان اطراف شما سالم بماند و بنابراین پر شدن آن زیاد نباشد ، انتظار دارید که پر شدن شما سال‌ها ، حتی دهه‌ها طول بکشد. پرکننده‌های آمالگام نقره می‌توانند 10 تا پانزده سال دوام داشته باشند تا اینکه مجبور به تعویض باشید

به یاد داشته باشید که این زمان‌ها به صورت حدودی هستند و در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. شما با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت عالی از دندان‌ها ، طول عمر پرکننده‌های دندانی خود را افزایش دهید.

هزینه پردرکردن دندان با نقره چقدر است؟


هزینه پر کردن دندان به موارد مختلفی بستگی دارد ، از جمله:

  • دندانپزشکی که عمل را انجام می‌دهد.
  • مکانی که در آن دندان شما پر می‌شود.
  • تعداد سطوح دندان که به پر کردن نیاز دارند. به عنوان مثال ، ممکن است یک دندان فقط یک سطح از پوسیدگی یا آسیب دیدگی را داشته باشد ، در حالی که دندان دیگر ممکن است یک یا چند سطح از پوسیدگی یا آسیب دیدگی را داشته باشد.

پر کردن دندان با نقره برای کودکان و زنان باردار و شیرده ضرر دارد؟


آمالگام دندان حاوی جیوه عنصری است. سطح کمی جیوه را به صورت بخار آزاد می‌کند که می‌تواند توسط ریه‌ها استشمام و جذب شود. سطح بالای قرار گرفتن در معرض بخار جیوه با اثرات سو در مغز و کلیه‌ها همراه است. FDA بهترین شواهد علمی موجود را بررسی کرده است تا مشخص کند آیا سطح پایین بخار جیوه همراه با پر کردن آمالگام دندانی می‌تواند دلیلی برای نگرانی باشد یا خیر. بر اساس این شواهد ، FDA مواد پر کننده آمالگام دندان را برای بزرگسالان و کودکان 6 ساله و بالاتر ایمن می‌داند. وزن شواهد علمی معتبر بررسی شده توسط FDA ارتباطی بین استفاده از آمالگام دندان و اثرات سو بهداشتی در جمعیت عمومی ایجاد نمی‌کند. مطالعات بالینی در بزرگسالان و کودکان 6 ساله و بالاتر هیچ ارتباطی بین پر کردن آمالگام دندان و مشکلات سلامتی پیدا نکرده است.

دستگاه‌های عصبی در حال رشد در جنین و کودکان ممکن است به اثرات عصبی بخار جیوه حساس تر باشند. در مورد نتایج سلامتی دراز مدت در زنان باردار و جنین در حال رشد و کودکان زیر شش سال ، از جمله نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند ، بسیار محدود است و هیچ داده بالینی در دسترس نیست. زنان باردار و والدین دارای کودکان زیر شش سال که نگران نبود اطلاعات بالینی در مورد نتایج طولانی مدت سلامتی هستند ، باید با دندانپزشک خود صحبت کنند.

با این حال ، مقدار تخمینی جیوه در شیر مادر نسبت داده شده به آمالگام دندانی کم و بسیار کمتر از مقادیر عمومی برای مصرف خوراکی است که آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) آن را بی خطر می‌داند. علیرغم محدود بودن اطلاعات بالینی ، FDA نتیجه می‌گیرد که اطلاعات مربوط به خطر موجود از این یافته حمایت می‌کند که نوزادان در معرض خطر عوارض جانبی سلامتی جیوه در شیر مادر زنان در معرض بخار جیوه ناشی از آمالگام دندانی نیستند. بعضی از افراد نسبت به جیوه یا سایر اجزای آمالگام دندان (مانند نقره ، مس یا قلع) حساسیت دارند. آمالگام دندانی ممکن است باعث شود که این افراد ضایعات دهانی یا واکنش‌های تماسی دیگری ایجاد کنند. اگر به هر یک از فلزات موجود در آمالگام دندانی حساسیت دارید ، نباید پر کننده آمالگام دریافت کنید. سایر گزینه‌های درمانی را می‌توانید با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

 مراقبت‌های بعدی پر کردن دندان


پرکننده‌های کامپوزیت بلافاصله تنظیم می‌شوند ، بنابراین می‌توانید به محض تمام شدن کار، مواد غذایی را در آن طرف دهان خود بجوید. با استفاده از مواد پر کننده نقره ، سعی کنید حداقل 24 ساعت پس از پر کردن دندان، در آن طرف غذا را نجوید و از خوردن غذاهای سفت و چسبنده خودداری کنید.

ممکن است متوجه شوید که دندانی که پر کننده جدید دارد کمی نسبت به غذای گرم ، سرد یا شیرین حساسیت بیشتری دارد. این حساسیت معمولاً طی یک یا دو هفته کاهش می‌یابد و از بین می‌رود. در این بین سعی کنید از خوردن غذا و نوشیدنی‌های خیلی گرم و سرد خودداری کنید و برای دندان‌های حساس از خمیر دندان استفاده کنید. اگر احساس ناراحتی قابل توجهی کردید ، یا اگر بعد از پر کردن مواد سوال یا نگرانی دارید ، در تماس با دندانپزشک دریغ نکنید.

سوالات متدوال


چرا از جیوه در آمالگام دندان استفاده می‌شود؟ 

تقریباً نیمی از پر کننده دندانی آمالگام جیوه مایع و نیمی دیگر آلیاژ پودری نقره ، قلع و مس است. از جیوه برای اتصال ذرات آلیاژ به یکدیگر در یک پر کننده قوی ، با دوام و جامد استفاده می‌شود. خواص منحصر به فرد جیوه (مایعی که در دمای اتاق است و به خوبی با پودر آلیاژ پیوند می‌خورد) آن را به یک جز مهم آمالگام دندانی تبدیل می‌کند که به دوام آن کمک می‌کند.

آیا جیوه موجود در آمالگام دندانی همان جیوه موجود در برخی از انواع ماهی‌ها است؟

خیر. چندین شکل مختلف شیمیایی جیوه وجود دارد: جیوه عنصری ، جیوه غیر آلی و متیل جیوه. شکل جیوه همراه با آمالگام دندانی ، جیوه عنصری است که بخار جیوه آزاد می‌کند. شکل جیوه موجود در ماهی ، متیل جیوه است که نوعی جیوه آلی می‌باشد. بخار جیوه عمدتا توسط ریه‌ها جذب می‌شود. متیل جیوه عمدتا از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود. بدن این اشکال جیوه را به طور متفاوتی پردازش می‌کند و دارای تحمل سطوح مختلف بخار جیوه و متیل جیوه است.

اگر نگران جیوه در آمالگام دندانی هستم ، آیا باید پرکننده‌هایم را بردارم؟

اگر مواد پر کننده شما در شرایط خوبی قرار دارند و هیچ گونه پوسیدگی در زیر پر کننده وجود ندارد ، FDA توصیه نمی‌کند که مواد پر کننده آمالگام خود را برداشته یا جایگزین کنید. از بین بردن پرکننده‌های آمالگام منجر به از بین رفتن غیرضروری ساختار دندان سالم می‌شود و شما را در معرض بخار جیوه اضافی آزاد شده در طی فرآیند برداشتن قرار می‌دهد.

با این حال ، اگر فکر می‌کنید به جیوه یا هر فلز دیگر در آمالگام دندان (مانند نقره ، قلع یا مس) حساسیت دارید ، باید گزینه‌های درمانی دیگر را با دندانپزشک در میان بگذارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *