کامپوزیت ونیر دندان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

از کامپوزیت ونیر برای زیبایی دندان استفاده می‌شود تا ظاهر دندان‌ها و لبخند کلی را بهبود بخشد و متناسب با نیازهای فردی متفاوت است. کامپوزیت یک روش درمانی کم تهاجمی است و معمولاً به بیهوشی نیاز ندارد. کامپوزیت ونیر مستقیماً روی دندان قرار می‌گیرد و می‌تواند به صورت سفارشی ساخته شود.

کامپوزیت‌های ونیر با اتصال مواد پرکننده از جنس کامپوزیت به دندان‌ها باعث بهبود ظاهر آن‌ها می‌شوند. کامپوزیت‌های ونیر می‌توانند شکاف‌ها را پر کنند، دندان‌ها را بلند و کوتاه کنند، دندان‌های کج یا بد فرم را تغییر شکل دهند، و رنگ ظاهر دندان را تغییر دهند. این فرآیند برگشت پذیر و قابل ترمیم است و در یک ویزیت دندانپزشکی تکمیل می‌شود.

تفاوت پرسلن و کامپوزیت ونیر


هنگام بررسی کامپوزیت ونیر یا پرسلن، توجه به این نکته مهم است که چندین تفاوت اساسی بین این دو وجود دارد. این چیزی است که شما باید بدانید.

  • هزینه کامپوزیت‌ها در مقایسه با روکش‌های پرسلن کمتر است.
  • کامپوزیت‌های ونیر را می‌توان معمولاً در یک جلسه دندانپزشکی قرار داد، در حالی که پرسلن ممکن است نیاز به چندین بار مراجعه به دندانپزشکی داشته باشد.
  • روکش‌های پرسلن از استحکام بیشتری نسبت به کامپوزیت‌ها برخوردار هستند.
  • کامپوزیت‌های ونیر باید بیشتر تعویض شوند.
  • روکش‌های پرسلن می‌توانند مشکلات شدید را هم از بین ببرند، مانند لکه‌های عمیق دندانی.

مزایای کامپوزیت‌های ونیر


مزایای کامپوزیت‌های ونیر

  • ظاهر طبیعی برای دندان ایجاد می‌کنند.
  • ارزان‌تر از روکش‌های پرسلن هستند.
  • زمان آماده سازی و کاربرد سریع‌تری دارند.
  • به راحتی قابل ترمیم هستند.
  • می‌توانند بسیاری از مشکلات زیبایی از جمله شکستگی دندان‌ها، تغییر رنگ و نقص‌های دیگر را بپوشانند.

 کاندیدای خوب برای کامپوزیت ونیر


قبل از اینکه دندانپزشک به شما اجازه استفاده از کامپوزیت را بدهد باید شرایط مختلفی را بررسی کند.

هنگامی که دندان‌هایتان لکه‌دار شده است

دندان‌های لكه‌دار نباید مشکلی ایجاد کنند زیرا مواد سفید کننده زیادی در بازار پیدا می‌کنید که به روشن شدن سایه دندان کمک می‌کند. روکش‌های دندانی برای تغییر رنگ‌های خفیف یا متوسط ​​مناسب نیستند. فقط وقتی به سطح لکه‌های عمیق رسیده‌اید، دندانپزشک روکش دندان را برای شما توصیه می‌کند. وقتی روی دندان‌هایتان لکه‌های بسیار تیره به وجود بیاید، با هیچ نوع محلول سفید کننده‌ای درمان نمی‌شود. اغلب اوقات، به دلیل پوسیدگی یا پر شدن دندان، تغییر رنگ شدیدی در دندان ایجاد می‌شود. پس از چنین درمان‌ها یا مشکلات دندانی، ممکن است با سایه‌های بسیار تیره‌ای روبرو شوید که فقط با روکش قابل درمان هستند.

هنگامی که دندان‌هايتان شکسته است

برای افرادی که دندان یا تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند، داشتن یک لبخند زیبا امری غیرقابل تحقق به نظر می‌رسد. اما با پیشرفت فناوری مدرن و پیشرفت در علم پزشکی، تکنیک‌های جدید دندانپزشکی در حال ظهور است. نه تنها روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند دندان از دست رفته شما را جایگزین کند، بلکه می‌توان با دندان از دست رفته وارد کلینیک شد و در همان روز با مجموعه‌ای جدید از دندان‌های براق از كلينيك خارج شد. هنگامی که دندان‌های مناسب خود را تهیه کنید، در تمام عمر برای شما مناسب خواهند بود. این نه تنها برای هضم مناسب غذای شما لازم است بلکه به شما در ایجاد ظاهری خیره کننده نیز کمک می‌کند.

دندان‌های شکسته شما بر اساس شدت آن با روکش دندان برطرف می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است دندان‌های شما آن‌قدر خوش شانس نباشند که تا زمانی که می‌خواهید با شما بمانند. دلایل زیادی می‌تواند منجر به از بین رفتن دندان‌های شکسته یا مینای دندان آسیب دیده شود. بسیاری از شکستگی‌ها باعث گزش دهان می‌شوند در حالی که برخی دیگر منجر به یکسری مشکلات جدی می‌شوند که نیاز به توجه فوری دندانپزشکی دارند. روکش‌ها قابل تنظیم هستند و از این رو شما حتی پس از شکستن دندان نیز دندانی کاملاً شبیه دندان خود خواهید داشت.

وقتی لبخند خود را دوست ندارید

اگر بیش از حد احساس خجالت می‌کنید و افکار فوق العاده اضطراب آور درباره لبخند خود دارید، به این معنی است که قطعاً دندان‌های شما مشکلی دارند. اغلب اوقات این ناامنی‌ها از افراد غریبه ایجاد می‌شود که به دندان‌های شما برای مدت طولانی توجه می‌کنند و سپس در مورد آن‌ها (یا چگونگی جدا بودن دندان‌های شما) اظهار نظر می‌کنند. شما در مورد آن تأمل می‌کنید و سپس کوهی از حقارت را در ذهن خود ایجاد می‌کنید. ناراضی بودن از لبخند شما یا اینکه مردم شما را مسخره می‌کنند می‌تواند دلیلی داشته باشد. این مشکل ممکن است به دلیل نامرتب بودن دندان‌ها یا لک شدن دندان‌ها در اثر سیگار کشیدن یا نوشیدن زیاد الکل رخ دهد. گاهی اوقات دندان‌های کج شما نیز می‌تواند منبع شوخی دیگران باشد. دلیل آن هر چه که باشد، اطمینان حاصل کنید که همیشه راه حل آن را دارید. روکش‌های دندانی از بروز همه این مشکلات برای شما جلوگیری کرده و لبخندی خارق‌العاده را به لب‌های شما می‌بخشند.

مشکلی در مینای دندان وجود ندارد

وقتی نوبت به چسباندن دندان می‌رسد، دندانپزشک نگاهی به مینای دندان شما می‌اندازد. اگر به مقدار کافی مینای دندان داشته باشید، جراحی موفقیت آمیز خواهد بود. قدرت اتصال فقط به مقدار مینای دندان شما بستگی دارد. اگر مقدار زیادی مینا روی دندان شما وجود نداشته باشد، دندانپزشک شما بیشتر از این پیش نمی‌رود و گزینه‌های دیگری را برای شما فراهم می‌کند که ایمن‌تر و برای شما مناسب‌تر باشند.

پر کردن فاصله بین دندان‌های شما

اگر بین دندان‌های شما فاصله زیادی وجود دارد، می‌توانید آن را با کامپوزیت پر کنید. اما در اینجا برخی مشکلات وجود دارد که باید پیگیری کنید. اگر در بین دندان‌های شما فاصله کمی وجود داشته باشد، طبیعی است. اما فاصله زیاد می‌تواند دستاویزی برای مسخره کردن دیگران باشد و از این رو مردم اغلب با مشکل اعتماد به نفس روبه‌رو می‌شوند. در این شرایط روکش‌ها گزینه مناسبی برای پر کردن فاصله بین دندان‌های شما خواهند بود. دندانپزشک شما ممکن است 2 گزینه ارائه دهد. یکسری باندینگ‌ها که به طور کلی می‌توانند مناسب باشند و سایر روکش‌های دندانی که ممکن است برای شما بهترین گزینه محسوب شوند. اکنون بر اساس شرایط و میزان فاصله دندانی شما، دندانپزشک گزینه درمانی مناسب را برای شما در نظر می‌گیرد.

درمان دندان‌های کج

روکش دندان به درمان دندان‌هایی که به صورت خفیف کج هستند،‌ کمک می‌کند.

سلامت کلی شما برای درمان مناسب است

هیچ فرآیند دندانپزشکی بدون بررسی سلامت کلی شما انجام نمی‌شود. دندان‌های شما باید از وضعیت خوبی برخوردار باشند و عاری از هر نوع مشکل دندانی باشند. اگر درمان ارتودنسی بدون در نظر گرفتن این واقعیت‌ها انجام شود، ممکن است مجبور شوید در آینده مشکلات شدیدتری را تحمل کنید. از این رو، دندانپزشک شما قبل از شروع هرگونه برنامه درمانی، درمان‌های ترمیمی کاملی را به شما ارائه می‌دهد.

اگر مشكل دندان قروچه ندارید

روکش‌ها بسیار ظریف ساخته شده‌اند تا روی دندان‌های شما بنشینند. اگر مشکل دندان قروچه دارید، ممکن است دندانپزشک در این مورد به شما روکش ونیر پیشنهاد نکند. ساییدن دندان ممکن است مواد روکش را به راحتی خرد کند و هزینه درمان کلی شما را افزایش دهد. دندانپزشک همچنین سوالات مربوط به عادات غذایی را از شما می‌پرسد. اگر زیاد یخ می‌خورید، ممکن است روکش‌های خود را بشکنید. علاوه بر این، اگر ناخن‌های خود را زیاد می‌جوید، این روش درمانی برای شما مناسب نیست. چنین عادت‌های بدی می‌توانند پریشانی بیشتری برای شما به همراه داشته باشند زیرا درمان همیشه ناموفق خواهد بود و ممکن است مجبور شوید هزینه‌های بیشتری را بپردازید. از این رو برای داشتن امنیت کافی، اگر همه این عادت‌ها یا حداقل یکی را داشته باشید، برای این روش درمانی هرگز به دندانپزشک مراجعه نکنید.

نتیجه‌گیری این است که کاندیدای مناسب برای روکش دندان به همه این عوامل بستگی دارد. اگر در چنین برنامه‌های درمانی قرار بگیرید، دندانپزشک به شما اطلاع می‌دهد که کدام یک برای شما مناسب‌ترین روش است. اما مطمئن باشید که تمام مشكلات فوق با روکش درمان می‌شوند. برای این کار می‌توانید قرار خود را برای کامپوزیت‌های ونير رزرو کنید.

این روش درمانی شامل چه مواردی است؟


کامپوزیت‌های ونیر

کامپوزیت‌های ونیر لایه‌های نازکی از جنس رزین هستند که دندان را می‌پوشانند، بدون اینکه مینای دندان از بین برود. این ماده می‌تواند مستقیماً بر روی دندان ریخته شود و لبخندی سالم، طبیعی و زیبا را فراهم کند.

این روش بسته به تعداد دندان‌های تحت درمان در یک یا چند جلسه قابل انجام است. از آنجا که نیازی به ساییدن مینای دندان نیست و چسب مستقیماً روی مینا قرار می‌گیرد، فقط پس از یک جلسه ویزیت نتایج را خواهید دید.

آماده سازی کامپوزیت‌های ونير


قبل از استفاده از کامپوزیت‌های ونیر، دندان‌ها باید کاملا تمیز باشند. بنابراین شما باید با مسواک زدن مناسب و استفاده از نخ دندان به تمیز کردن دندان‌ها و بهداشت دهان و دندان خود بپردازید.

مراقبت‌های بعد از درمان


پس از عمل، شما باید بهداشت دهان و دندان را به درستی حفظ کنید. یک روش صحیح مسواک زدن را برای خود در نظر بگیرید و بعد از هر وعده غذایی دندان‌های خود را نخ دندان بکشید. شما باید از خمیردندان‌های ساینده اجتناب کنید. بنابراین از دندانپزشک خود بپرسید کدام خمیردندان برای شما بهترین است. همچنین گاهی اوقات توصیه می‌شود از مسواک برقی استفاده کنید. برای اطمینان از رعایت بهداشت دهان و دندان نیز تمیز کردن منظم دندان مهم است.

شما باید از استعمال سیگار خودداری کنید و مصرف نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای و نوشابه را کاهش دهید. در مورد غذا، از سس‌هایی مانند سس گوجه فرنگی، خردل و سایر غذاهای رنگی که می‌توانند مینای دندان را لکه‌دار کنند، خودداری کنید.

همچنین باید گزش دندان‌های نیش خود را کنترل کنید و از خوردن غذاهای سخت خودداری کنید. مراقب باشید دندان‌های خود را نسایید، اصطکاک را کنترل کنید و از ورزش‌هایی که خطر آسیب یا صدمه به صورت وجود دارد خودداری کنید.

هزینه کامپوزیت ونیر


یکی از شایع‌ترین نگرانی‌هایی که بیماران دارند، هزینه درمان است. خوشبختانه کامپوزیت‌های ونير در مقایسه با روکش‌های پرسلن قیمت کمتری دارند. در حالی که هزینه از فردی به فرد دیگر متفاوت است.