انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی که جایگزین دندان‌های از دست رفته یا ضعیف می‌شود، وسیله‌ای متحرک است که به صورت تکه‌ای یا کامل جایگزین دندان‌های یک یا چند قسمت از دهان می‌شود. برخلاف دندان مصنوعی‌های قدیمی که روی لثه قرار می‌گرفت و گاهی به دندان طبیعی متصل می‌شد، دندان مصنوعی ثابت به پایه‌ای متصل می‌شود که با عمل جراحی در استخوان فک ثابت می‌شود.

مزایای دندان مصنوعی

دندان مصنوعی که جایگزین دندان‌های از دست داده یا آسیب دیده می‌شود از مزایای زیر برخوردار است:

  • عملکرد:عملکرد اصلی دندان مصنوعی در گذشته جویدن بود، اما در طراحی دندان‌های مصنوعی جدید امروزی راحتی، زیبایی و عملکرد کامل در نظر گرفته می‌شود.
  • تنوع: انواع گوناگونی از دندان‌های مصنوعی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به کامل یا تکه‌ای اشاره کرد. دندان مصنوعی کامل برای بیمارانی ایده‌آل است که بعضی یا اکثر دندان‌هایشان را از دست داده‌اند، اما دندان مصنوعی تکه‌ای برای پر کردن فضای خالی جای چند دندان از دست داده مناسب است. دندان مصنوعی ثابت انتخاب مناسب برای بیمارانی است که به دنبال دندان مصنوعی بادوام و غیرمتحرک هستند.
  • زیبایی:ما در دندانپزشکی Tehran smile دندان‌های مصنوعی باکیفیتی را از مواد پلاستیکی یا سرامیکی با ظاهر طبیعی تهیه می‌کنیم تا باز هم لبخندی درخشان و زیبا بر روی لب‌ها نقش ببندد.
  • سلامتی:دندان مصنوعی ساختارها و عضله‌های صورت را نگه می‌دارد و تحلیل استخوان دهان را کاهش می‌دهد. دندان مصنوعی اعتماد به نفس بیماران را نیز بهبود می‌دهد.
  • هزینه:دندان مصنوعی انتخابی مقرون به صرفه است، به ویژه اگر بیشتر دندان‌های طبیعی حفظ شده باشد.

انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی کامل قدیمی

دندان مصنوعی کامل جایگزین تمام دندان‌ها می‌شود. این نوع برخلاف بریج (پل) که به دندان خود بیمار متصل می‌شود، روی لثه قرار می‌گیرد. یک دست دندان مصنوعی کامل معمولاً 8 تا 12 هفته پس از کشیدن دندان‌ها در دهان قرار می‌گیرد.

دندان مصنوعی تکه‌ای

دندان مصنوعی تکه‌ای زمانی استفاده می‌شود که بیمار هنوز چند دندان دارد، برای مثال یک یا چند دندان را در فک بالا و پایین حفظ کرده است. پایه صورتی رنگ به قطعه‌ای فلز متصل می‌شود. این دو قطعه دندان مصنوعی را در دهان نگه می‌دارد.

این نوع دندان مصنوعی که تمام آکریلیک است یا از مواد آکریلیک تهیه می‌شود، متحرک و راحت است و هر زمان در صورت تمایل می‌توان آن را از دهان خارج کرد. دندان مصنوعی تکه‌ای مانع از حرکت کردن دندان‌ها می‌شود.

دندان مصنوعی سفارشی

دندان مصنوعی سفارشی از دندان‌های گران‌تری تهیه می‌شود و ظاهر طبیعی‌تری دارد. این نوع دندان را می‌توان قبل از تکمیل شدن مشاهده کرد. دندان مصنوعی که به صورت سفارشی ساخته می‌شود، کاملاً مطابق نیازهای بیمار تهیه می‌شود و زیبایی لبخند را چند برابر می‌سازد

دندان مصنوعی فوری

دندان مصنوعی فوری معمولاً در همان روز کشیدن دندان‌ها تهیه می‌شود. البته بیمار باید از سلامت دهان و دندان مناسبی برخوردار باشد.

دندان مصنوعی ثابت

در دندان مصنوعی ثابت از ایمپلنت دندانی به عنوان پایه نگهدارنده دندان مصنوعی استفاده می‌شود تا کاملاً ثابت بماند. به علاوه ایمپلنت دندان طبیعی به نظر می‌رسد و ماندگاری بالایی دارد.

دندان مصنوعی متحرک (اسنپ این)


دندان مصنوعی متحرک از نوع اسنپ این پایدارترین نوع دندان مصنوعی است که با استفاده از ایمپلنت دندان یا دندان‌های طبیعی خود بیمار به عنوان پایه در جای خود ثابت نگه داشته می‌شود.

آنچه این نوع دندان را منحصر به فرد می‌کند، اتصال‌هایی موضعی است که در کناره بافت دندان مصنوعی فرو می‌رود. دندان مصنوعی متحرک زمانی کاربرد دارد که بیمار هیچ دندانی ندارد، اما استخوان کافی برای نگه داشتن ایمپلنت وجود دارد.

دندان مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی متحرک روی لثه‌ها قرار می‌گیرد و با ایمپلنت در جای خود ثابت نگه داشته می‌شود. این نوع با توجه به نیاز بیمار روی فک بالا و یا پایین قرار می‌گیرد.

دندان مصنوعی فک بالا

دندان مصنوعی فک بالا مخصوص دندان‌های بالا و انتخابی ایده‌آل برای بیمارانی است که دندان‌های بالایی را از دست داده‌اند.

دندان مصنوعی ارزان

دندان مصنوعی ارزان اقتصادی‌ترین نوع دندان مصنوعی است که چون به صورت سفارشی ساخته نمی‌شود، کاملاً راحت و اندازه دهان نیست. به علاوه غیرطبیعی به نظر می‌رسد. برای ثابت نگه داشتن آن باید از چسب مخصوص استفاده کرد.

مراقبت از دندان مصنوعی


تمام دندان‌های مصنوعی را باید به طور منظم تمیز کرد و بهداشت را رعایت کرد تا عمر دندان‌های مصنوعی افزایش یابد. دندان مصنوعی متحرک را هر روز از دهان خارج کنید و تمیزکنید، زبان، لثه‌ها و سقف دهان را هم با مسواک نرم مانند مسواک مخصوص دندان‌های حساس پاک کنید تا دندان‌هایی تمیز و دهانی خوش‌بو داشته باشید.

تنوع فراوان دندان‌های مصنوعی، دوران نارحتی از نداشتن دندان یا به سختی غذا خوردن را به پایان رسانده است. دندانپزشک بهترین نوع دندان مصنوعی را تعیین می‌کند. دندان مصنوعی با مراقبت مناسب و تمیز کردن منظم سال‌ها در دهان باقی می‌ماند.

معایب دندان مصنوعی


اگرچه دندانپزشکی مدرن بسیاری از نقاط ضعف دندان‌ مصنوعی را از بین برده است، اما نکاتی وجود دارد که بهتر است پیش از تهیه دندان مصنوعی از آنها آگاه شوید. دندان مصنوعی باید به طور منظم درآورده و تمیز شود تا از بروز عفونت و مشکلاتی مانند نفس بدبو جلوگیری شود. نامرغوب یا اندازه نبودن دندان مصنوعی ایجاد ناراحتی می‌کند، در دهان حرکت می‌کند، بیمار را دچار درد می‌سازد و جویدن را مشکل می‌کند. برای جلوگیری از بروز این مشکلات حتماً به دندانپزشکان ماهری مانند متخصصین کلینیک دندانپزشکی Tehran smile  مراجعه کنید.

جایگزین‌های دندان مصنوعی


دندان مصنوعی فقط یکی از روش‌های جایگزینی دندان‌های آسیب دیده یا از دست رفته است. ما در مطب دندانپزشکی Tehran smile روش‌های دیگری را نیز برای داشتن دندان‌هایی مرتب و زیبا ارائه می‌دهیم.

ایمپلنت دندان

کاشت یا ایمپلنت دندان امروزه پیشرفته‌ترین روش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود که از ماندگاری و دوام بالا برخوردار است و کاملاً شبیه دندان طبیعی است. ایمپلنت دندان کاملاً در استخوان فک ثابت می‌شود و مانع از حرکت کردن دندان‌های مجاور می‌شود. ایمپلنت پس از التیام یافتن به استخوان جوش می‌خورد تا عملکردی راحت و طبیعی را به دست دهد. از ایمپلنت‌های دندانی می‌توان در کنار دندان مصنوعی ثابت و پل (بریج) دندانی استفاده کرد.

ونیر دندان

اگر در صدد اصلاح طرح لبخند و زبیاتر و جذاب‌تر کردن لبخند خود هستید، با ونیر دندان می‌توانید دندان‌هایی را جوانسازی کنید که سالم هستند و به جز زیباسازی به درمان دیگری نیاز ندارند. ونیر پوسته چینی (پرسلن) بسیار نازکی است که جلوی دندان چسبانده می‌شود و بسیاری از نقص‌ها و لکه‌ها را می‌پوشاند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *