روکش پرسلن دندان

پوسیدگی دندان، لب پریدگی، ترک برداشتن و سایر آسیب‌های عمده دندان می‌تواند منجر به مشکلات متعددی شود. این مشکلات، علاوه بر ایجاد کردن یک لبخند نازیبا، می‌توانند منجر به درد و ناراحتی شوند و ادامه دادن زندگی عادی شما را با مشکل روبرو کنند.

خوشبختانه برنامه مراقبت‌های دندانی Minerva ما، برای کمک به بیماران دچار مشکل، چندین درمان ترمیمی ارائه کرده است. تاج‌ها و روکش‌های دندانی یک گزینه عالی برای ترمیم آسیب‌های عمده دندان هستند. به لطف تکنیک‌های جدید و تکنولوژی پیشرفته لابراتوارهای دندانپزشکی، می‌توان از پرسلین و سایر مواد سرامیکی به رنگ دندان، تاج دندان را ساخت. بیایید این نوع جدید از روکش‌ها را با جزئیات بیشتر، بررسی کرده و از مزایای آن برای بیماران آگاه شویم.

بهترین راه برای تشخیص مناسب بودن روکش‌های پرسلین برای شما، ملاقات با دندانپزشک جهت دریافت مشاوره است. دندانپزشکان از ارزیابی وضعیت شما استقبال خواهند کرد و موثرترین درمان زیبایی یا ترمیمی موجود را برای پاسخگویی به نیازهای شما توصیه می‌کنند.

درباره روکش‌های دندان 


روکش دندان، نوعی از روش‌های ترمیمی برای دندان است که برای درمان پوسیدگی و شکستگی شدید دندان، استفاده می‌شود. روکش، ساختار سالم باقیمانده دندان را می‌پوشاند. شما میتوانید با استفاده از تاج دندان مصنوعی، به شکل طبیعی گاز بزنید و بجوید و هیچ گونه ترسی از ایجاد آسیب‌های بیشتر به دندان خود نداشته باشید.

روکش دندان، همچنین دندان را از درد و حساسیت ناشی از فشار گاز گرفتن و جویدن، و همچنین از قرار گرفتن در معرض دمای گرم و سرد محافظت می‌کند.

روکش دندان پرسلن به شکل دندان است که روی سطح دندان آسیب‌ دیده قرار می‌گیرد تا ظاهر و عملکرد طبیعی دندان را تقلید کند. روکش‌ها از موادی به رنگ دندان ساخته می‌شوند که به شکل دندان‌های طبیعی هستند و باعث می‌شوند روکش دندان، عملاً از دندان‌های اطراف خود قابل تشخیص نباشد. معمولاً برای پشتیبانی از دندان‌های تک، از روکش پرسلین استفاده می‌شود. اما ممکن است برای نگهداشتن بریج دندان نیز از آن استفاده شود. اغلب هنگامی که یک دندان افتاده یا کشیده شده است، روکش دندان روی ایمپلنت دندان قرار می‌گیرد. یک ایمپلنت دندانی، پایه عالی و ثابتی برای روکش فراهم می‌کند.

مزایای روکش پرسلن


روکش‌های پرسلن، مزایای مختلفی دارند. آنها از بهترین مواد ساخته شده‌اند و برای دراز مدت با دوام هستند (در صورت مراقبت مناسب). مواد پرسلین، شباهت بسیار زیادی به مینای طبیعی دندان دارند. بنابراین روکش‌های دندانی، به صورت یکپارچه با دندان‌های اطراف ترکیب میشوند. آنها همچنین توانایی جویدن طبیعی را برای بیمار بازیابی می‌کنند. اگر چه برای دستیابی به نتایج مطلوبو بهتر است از جویدن غذاهای بسیار چسبناک یا سخت خودداری کنید.

روکش‌ها می‌توانند دندان‌هایی که نیاز به کشیده شدن و جایگزینی با ایمپلنت دندان را دارند را نجات دهند. گذاشتن روکش دندان، نسبت به کاشت ایمپلنت دندانی، بسیار کمتر تهاجمی است. گذاشتن روکش همچنین می‌تواند باعث بهبود جویدن و گاز گرفتن در دندان‌هایی شود که از دست رفتهاند یا دچار بدشکلی و کوتاهی شده‌اند.

ترکیب راحت و یکپارچه با دندان‌های طبیعی شما 

بسیاری از روکش‌های دندان، از فلزات نرم ساخته می‌شوند. اما مواد جدیدی که برای ساختن آنها به کار می‌روند، بیشتر به رنگ دندان هستند. روکش‌های دندان پرسلین، به منظور تناسب با رنگ و ظاهر دندان‌های طبیعی شما ساخته می‌شوند و در عین ترمیم دندان و مراقبت از آن، عنصر زیبایی بیشتری به ارمغان می‌آورند. این روکش‌های پرسلین، نسبت به روکش‌های دندان فلزی، برای افرادی که به ظاهر لبخند خود اهمیت می‌دهند، مزایای بسیار بیشتری دارند.

ایده آل و مناسب برای دندان‌های پیشین 

روکش‌های پرسلین با توجه به ماهیت خود، برای دندان‌های برجسته و قابل مشاهده در لبخند شما، بسیار ایده‌آل هستند. اگر دندان‌های پیشین شما مشکلی دارند، استفاده از روکش پرسلین می‌تواند گزینه مناسبی برای نیازهای شما باشد. روکش‌های فلزی را میتوان برای دندان‌های آسیا کنار گذاشت؛ یعنی جایی که دورتر از لبخند قرار گرفته و از دید خارج است.

ساخت و دوام عالی 

روکش‌های پرسلین از مواد سرامیکی دندانی ساخته شده‌اند؛ اما همچنان محکم هستند و می‌توانند فرسایش و فرسودگی طبیعی دندان‌های شما را تحمل کنند. روکش‌های پرسلین، عمر درازی دارند و می‌توانند با مراقبت‌های مناسب و رعایت بهداشت دهان و دندان، تا سال‌های بسیار زیادی باقی بمانند. اگر روکش دندان دچار لب پریدگی شود، ترک بخورد یا بیش از حد فرسایش پیدا کند؛ دندان پزشک شما می‌تواند در صورت لزوم، روکش دندان را جایگزین کند.

توانایی گاز گرفتن و جویدن بدون ناراحتی 

یکی از بزرگترین مزایای گذاشتن روکش دندان، توانایی جویدن و گاز گرفتن بدون ایجاد ناراحتی است. شما می‌توانید با روکش گذاشتن روی دندان‌های آسیب دیده خود، بدون نگرانی درباره ناراحتی و درد، به خوردن غذاهای مورد علاقه خود و نوشیدن نوشیدنی‌های مورد علاقه خود ادامه دهید. بازیابی این توانایی طبیعی برای گاز گرفتن و جویدن، می‌تواند در احساس راحتی عمومی اهمیت بسیاری داشته باشد.

گذاشتن روکش‌های پرسلین دندان


نصب روکش‌های پرسلین دندان، معمولاً به دو جلسه ملاقات با پزشک احتیاج دارد. در طول جلسه اول، دندانپزشک برای ایجاد فضای بیشتر برای روکش دندان، نواحی فرسوده دندان شما و مقداری از ساختار اضافه آن را بر می‌دارد. سپس دندانپزشک برای ساخت روکش‌های مناسب شما در لابراتوار دندانپزشکی، از دندان‌های شما قالب گیری می‌کند. روکش‌های پرسلین، به صورت سفارشی ساخته می‌شوند تا با دندان‌های بیمار متناسب باشند و از نظر رنگ، شکل و اندازه، بدون هیچ نقصی با دندان‌های اطراف تناسب پیدا کنند؛ به شکلی که تمایز آن از دندان‌های اطراف خود، قابل تشخیص نباشد. در طول مدتی که روکش‌های سفارشی در حال تولید هستند؛ ممکن است دندانپزشک برای بیمار روکش موقت بگذارد تا بیمار بتواند به طور طبیعی غذا بخورد و صحبت کند.

هنگامی که روکش اصلی سفارشی در لابراتوار آماده شد، بیمار به مطب ما باز می‌گردد تا روکش‌‌های اصلی نصب شوند. جلسه دوم، حدود ۲ تا ۳ هفته پس از جلسه اولیه صورت خواهد گرفت. در این جلسه، روکش موقت برداشته شده و روکش سفارشی روی دندان قرار می‌گیرد و با استفاده از یک چسب دندانپزشکی، در محل خود محکم می‌شود. دندانپزشک، تاج دندان را حالت داده و صیقل می‌دهد تا مشابه دندان‌های طبیعی به نظر برسد و سپس بررسی‌های لازم برای اطمینان از درستی قرار گرفتن روکش را انجام می‌دهد.

خطرات روکش‌های پرسلین دندان


گذاشتن روکش های پرسلین می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد؛ اما هنگامی که توسط یک دندانپزشک با تجربه انجام گیرد، این خطرات کاهش پیدا می‌کنند. در ابتدا، برداشتن بخش کوچکی از ساختار دندان برای قرار دادن روکش، می‌تواند منجر به حساسیت جزئی به مواد غذایی و مایعات گرم و سرد شود. همچنین اگر تاج دندان به درستی قرار نگرفته باشد و اجازه ندهد فک بیمار به صورت متعادل، در حالت استراحت قرار بگیرد؛ ممکن است حالت جویدن و گاز گرفتن به شکل غیر طبیعی تحت تاثیر قرار بگیرد. در این وضعیت، برای اصلاح نحوه قرار گرفتن دندان‌های بالایی و پایینی روی یکدیگر، به اصلاحاتی احتیاج است.

همچنین مهم است که روکش دندان قبل از قرار گرفتن، به شکل صحیح محکم شده باشد. در غیر این صورت، دندان بیشتر هم خراب خواهد شد. ممکن است روکش‌های پرسلین به مرور زمان محل خود را تغییر داده یا با ضعیف شدن مواد چسبی که آن را در محل خود نگه می‌دارند، جابجا شوند. در چنین مواردی، لازم است روکش دندان جایگزین شود.

دستورالعمل‌های مراقبتی پس از گذاشتن روکش دندان 


اگر مواد بی‌حسی دریافت کرده‌اید؛ لطفاً مراقب باشید که زبان یا داخل گونه‌های خود را گاز نگیرید. تا زمانی که اثر بی‌حسی به طور کامل از بین رفته است، از مصرف غذاهای جویدنی خودداری کنید. مهم است که تا زمانی که روکش دائمی روی دندان نصب نشده است، روکش موقت (یا بریج) در محل خود باقی بماند. اگر روکش موقتی جابجا شد؛ یا باعث احساس ناراحتی گردید؛ لطفاً با دندان پزشک خود تماس بگیرید تا در اسرع وقت شما را ویزیت کند. سعی نکنید خودتان روکش موقت را مجدداً چسب بزنید یا بدون آن ادامه دهید؛ زیرا ممکن است دندان  حساس شده یا جابجایی اندک، مانع قرار گرفتن صحیح روکش دائمی روی دندان شود. شما می‌توانید از یک چسب دندانی مانند Fixodent برای نگه داشتن تاج یا پل دندان در محل خود استفاده کنید؛ تا زمانی که بتوانید به مطب دندانپزشک بروید. در چند روز اول، حساسیت به سرما و لمس در اطراف خط لثه طبیعی است.

از جویدن هر گونه ماده غذایی سفت یا چسبناک با استفاده از روکش موقت، خودداری کنید. به عنوان مثال: آدامس، نان‌های خشک مانند نان سوخاری، تافی یا آبنبات‌های سفت.

شما می‌توانید مثل همیشه مسواک بزنید؛ اما برای زدن نخ دندان باید مراقب باشید. در هنگام استفاده از نخ دندان، نخ را از طرفین دندان فاصله دهید. مهم است که به صورت منظم مسواک بزنید و بافت لثه را تا حد امکان تمیز نگه دارید. به خاطر داشته باشید، در صورتی که درباره نصب روکش‌های دائمی خود هرگونه سوالی داشته باشید؛ ما با آغوش باز برای بررسی روکش موقت، پذیرای شما هستیم.

مراقبت درازمدت از روکش جدید خود 

حالا که تاج یا بریج دندان برای شما نصب شده است، چند این نکته وجود دارد که انتظار می‌رود تا به آن‌ها توجه کنید. ممکن است در ابتدا که دندان اندکی توسط سمنت دندانپزشکی برانگیخته شده است، مقداری حساسیت نسبت به سرما را تجربه کنید. در این موارد، استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس تا حد زیادی کمک می‌کند. علاوه بر این، اگر پس از گذشت چند روز، احساس کردید قدرت گاز گرفتن شما کمتر شده یا نحوه گاز گرفتن و جویدن شما حالت طبیعی ندارد؛ لطفاً با مطب دندان پزشک خود تماس بگیرید تا اصلاحات اندکی صورت بگیرد. حفظ سلامت کامل دهان و دندان برای روکش دندان یا بریج دندان جدید شما اهمیت فوق العاده زیادی دارد. برخی از افراد دچار این پیش زمینه غلط هستند که روکش مصنوعی، احتیاجی به مراقبت ندارد. روکش‌ها و بریج‌های دندانی، درست به اندازه یک دندان طبیعی، نسبت به فرسودگی نزدیک به خط لثه، حساس هستند.

روکش، بخشی از دندان که بالای خط لثه قرار دارد را تقویت می‌کند، اما خط مرزی میان روکش و لثه به مراقبت‌های ویژه احتیاج دارد. مسواک زدن طبیعی و زدن نخ دندان، ضرورت دارد. استفاده بیشتر از شوینده حاوی فلوراید (به به عنوان مثال Act یاFlurogard) و یک خمیر دندان یا ژل دندان حاوی فلوراید بالا، برای پیشگیری از خراب شدن بیشتر ریشه بسیار عالی است. این کمک‌های اضافه، به شدت برای بیماری که دارای میزان فرسودگی دندان بیشتر و یا سابقه بیماری پریودنتال است، اهمیت دارد.

تقریباً همه روکش‌ها و بریج‌های دندان، روکش خارجی سرامیکی دارند یا کاملاً سرامیکی هستند. این مواد، بسیار محکم بوده و رنگ ثابتی دارند. با این حال درست به اندازه یک دندان طبیعی، نسبت به شکستگی حساس هستند. یکی از نکات کلیدی این است که به هیچ عنوان، هیچ کدام از کارهایی که ممکن است به یک دندان طبیعی آسیب برسانند را با دندان روکش شده خود انجام ندهید. از جویدن یخ خودداری کنید. تغییر دمای شدید می‌تواند باعث افزایش شکستگی تدریجی روکش‌های پرسلین و دندان‌های طبیعی شما شود . روکش‌های ترمیم شده، به پاکسازی بیشتری در زیر دندان از دست رفته احتیاج دارند. از آنجا که دندان مصنوعی به دندان‌های مجاور خود متصل است، برای کشیدن نخ دندان در زیر آن به منظور برداشتن پلاک، باید از یک ابزار نخ کش استفاده کرد. این ابزارها در بیشتر داروخانه‌ها موجود می‌باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *