عصب کشی دندان شیری | درمان ریشه دندان کودکان ضروری است؟

اغلب اوقات، دندانپزشکان می‌توانند از درمان‌های گسترده تری مانند درمان کانال ریشه و عصب کشی دندان روی دندان‌های شیری جلوگیری کنند. با این حال، مواردی وجود دارد که دندان اولیه آسیب دیده تا حدی که کانال ریشه توصیه می‌شود. این امر می‌تواند برای والدین بسیار تعجب آور باشد. به هر حال، دندان‌های شیری دیر یا زود می‌ریزند، پس نجات آن‌ها چه فایده ای دارد؟ خوب، آن مرواریدهای کوچک سفید رنگ دوست داشتنی تعدادی از اهداف مهم را شامل می‌شوند، از جمله کمک به جویدن و صحبت کردن و حفظ فضا برای رویش دندان‌های دائمی. به همین دلیل است که اگر به زمانی که دندان به طور طبیعی می‌افتد نزدیک نباشد، تلاش برای حفظ و درمان آن و انتخاب عصب کشی دندان کودک می‌تواند مفید باشد.

آناتومی و ساختار دندان ها 


قبل از اینکه به اعماق کانال‌های ریشه شیرجه برویم، بیایید سریع یک درس آناتومی دندان بخوانیم. تمام دندان‌ها در خارج دارای روکش فوق العاده محکمی هستند که به مینا معروف است. مینا سخت ترین و معدنی ترین ماده در بدن انسان است! در زیر مینای دندان عاج قرار دارد که بسیار هم سخت است، با این وجود دارای لوله‌های میکروسکوپی است. هنگامی که مینای دندان فرسایش می‌یابد و عاج در معرض آن قرار می‌گیرد، احساس گرما و سرما می‌تواند از طریق این لوله‌ها عبور کند، همین امر باعث آسیب دیدگی دندان یا احساس حساسیت آن می‌شود. سرانجام، در زیر هر دو لایه پالپ قرار دارد. این لایه در واقع یک بافت زنده است که دارای اعصاب و رگ‌های خونی است. پالپ در محفظه پالپ در وسط دندان و در مجاری عبور قرار دارد که به آن‌ها کانال گفته می‌شود و از محفظه منشعب شده و به داخل ریشه دندان قرار می‌گیرد.برای اطلاعات بیشتر صفحه آناتومی دندان مراجعه کنید

چه زمانی عصب کشی دندان کودک ضروری است؟


مواردی مانند ضربه خوردن به صورت هنگام ورزش، و باکتری‌ها و حفره‌های عمیق در کودکان می‌تواند به پالپ آسیب برساند و ممکن است باعث التهاب و عفونت شود. در صورت عدم درمان، عفونت می‌تواند از طریق کانال‌ها و از نوک ریشه دندان عبور کند، به استخوان فک گسترش یابد، به طور بالقوه منجر به آبسه شود و حتی باعث درد و آسیب بیشتر شود.

تنها راه تشخیص اینکه آیا بچه‌ها به عصب کشی دندان‌های شیری نیاز دارند مراجعه به دندانپزشک است. دندانپزشکان از روش های پیشرفته تشخیصی استفاده می‌کنند تا بتوانند تصوری واضح از داخل دندان کودک شما داشته باشند تا بهترین روش درمان را تعیین کنند. با این حال، علائمی مانند درد شدید، ضربان دار، حساسیت به سرما و گرما که پس از خوردن یا آشامیدن فرزند شما بروز می‌یابد، دندان تیره رنگ، درد قابل توجه هنگام غذا خوردن یا فشار آوردن بر روی دندان، یا برجستگی کوچک و بزرگ روی لثه که به نظر می‌رسد نوعی جوش روی لثه است، همه نشانه هایی است که دندان کودک شما ممکن است به عصب کشی یا پالپوتومی نیاز داشته باشد.

دلیل اینکه دندانپزشکان عصب کشی را روی دندان‌های شیری انجام می‌دهند، حفظ ساختار باقیمانده دندان اولیه و حفظ ایمنی بافت و استخوان لثه است. عصب کشی می‌تواند از عفونت جلوگیری کرده و از سالم ماندن دندان‌های دائمی در حال رشد اطمینان حاصل کنید. مگر اینکه در آینده نزدیک دندان به خودی خود بیافتد، و لازم نباشد شما دندان شیری کودک خود را بکشید یا عصب کشی نمایید.

آماده سازی برای عصب کشی دندان کودک شما 


 

    • همانطور که احتمالاً قبلاً می‌دانید، بسیاری از افسانه هایی که ممکن است در مورد درمان ریشه و عصب کشی دندان شنیده باشید، درست نیستند. در حقیقت، این روش به طور کلی ناراحتی کمی ایجاد می‌کند، اما در تسکین درد دندان کاملاً موفق است! دندانپزشکان در استفاده از بی‌حسی برای جلوگیری از احساس درد مهارت دارند و در آرام کردن ترس کودکان و حتی افراد بزرگسال تجربه دارند. اگرچه قابل درک است که ممکن است عصبی باشید، اما اگر نگذارید فرزندتان اضطراب خود را از شما بگیرد، به شما کمک می‌کند. صدای آرام و لمس آرام می‌تواند کمک زیادی به رفع استرس کند.

    • ارائه دهنده دندانپزشکی کودک شما به شما می‌گوید که چگونه کودک خود را برای این روش آماده کنید. با کودک خود در مورد روش کار و دلیل نیاز آن صحبت کنید. کودک شما ممکن است از رفتن به دندانپزشک یا انجام یک عمل ترسیده باشد. به کودک خود کمک کنید تا بفهمد چه اتفاقی خواهد افتاد. توضیح دهید که برای جلوگیری از درد دارو دریافت می‌کند.

    • بسته به سن کودک شما، دندانپزشک ممکن است از اشعه ایکس برای بررسی منطقه استفاده کند. تصاویر نشان می‌دهد که عفونت چقدر بد است و به ارائه دهنده خدمات پزشکی کمک می‌کند تا اندازه و شکل کانال‌های ریشه را بداند.

    • اگر کودک شما روی دندان خود مواد پرکننده یا وسیله دندانپزشکی دیگری دارد، ارائه دهنده دندانپزشکی آن را بر می‌دارد. یک ورق لاستیکی در اطراف دندان قرار داده می‌شود. این ورق برای جلوگیری از ورود بزاق به کانال ریشه کمک می‌کند. همچنین به شما در جلوگیری از نفس کشیدن یا بلعیدن مایعات یا تکه‌های کوچک دندان کودک کمک می‌کند. ارائه دهنده دندانپزشکی ممکن است در تاج دندان سوراخی ایجاد کند تا به پالپ و کانال ریشه برسد.

    • بعد از یک معاینه دقیق، دندانپزشکان بهترین گزینه‌ها را برای درمان کودک شما پیشنهاد می‌دهند. پس از آن، دندانپزشکان به شما دستورالعمل‌های پیگیری کاملی را می‌دهند و برای بازدید مجدد برنامه ریزی می‌کنند. عصب کشی دندان یک روش وحشتناک و سخت نیست: فکر کنید که این یک روش درمانی است که ممکن است اکنون کودک شما را از برخی درد دندان‌ها نجات دهد و بعداً به طور بالقوه بسیاری از کارهای اصلاحی دندانپزشکی را انجام دهد.

پروسه عصب کشی دندان شیری کودک چگونه است؟ 


متاسفانه شایعات خوبی در مورد عصب کشی دندان وجود ندارد اما در مطب دندانپزشکی از تکنیک‌ها و فن آوری های مدرن استفاده می‌شود، بنابراین کودک شما در حین انجام عمل عصب کشی احساس دردی نمی‌کند. در حقیقت، برای اکثر بیماران، چیزی بدتر از پر کردن منظم نیست. در صورت لزوم، مانند کودکان بسیار خردسال که نیاز به کار گسترده دارند، کودکانی که مضطرب هستند و یا آن‌هایی که نیاز به مراقبت‌های بهداشتی ویژه دارند، دندانپزشکان برای سهولت تجربه دندانپزشکی از آرام بخش خفیف نیز استفاده می‌کنند.

روش عصب کشی دندان کودک یا پالپوتومی شامل بی حس شدن لثه و دندان است. سپس دندانپزشکان با استفاده از ابزارهای ریز و درشت قسمت آسیب دیده عصب و بافت پالپ را از بین می‌برند. دندانپزشکان محل را ضد عفونی و استریل کرده و روی قسمت باقیمانده دارو قرار می‌دهند. در آخر، دندانپزشکان سوراخ کوچکی را که به جای گذاشته اند، مهر و موم می‌کنند. به طور معمول، تاج دندانی اطفال برای محافظت از دندان توصیه می‌شود. تاج، خردکن کوچک کودک شما را به اندازه، شکل و عملکرد طبیعی خود باز می‌گرداند و دقیقاً مانند بقیه دندان‌های کودک شما به نظر می‌رسد.

دندانپزشکان اطفال برای حفظ هرچه بیشتر ساختار طبیعی دندان هر کاری که می‌توانند انجام می‌دهند. اگر روشی مانند عصب کشی ضروری باشد، دندانپزشکان شما را در تشخیص مشکل کودک، دوره پیشنهادی درمان و جوانب مثبت و منفی گزینه‌های مختلف راهنمایی می‌کنند. از تصمیم گیری در مورد مراقبت از آن‌ها اطمینان خواهید داشت. به لطف فناوری روز، دندانپزشکان می‌توانند درمان‌ها را سریع تر، راحت و بدون درد انجام دهند.

بعد از عصب کشی دندان چه اتفاقی می‌افتد؟ 


ممکن است کودک شما بعد از عمل کمی درد داشته باشد. این موضوع طبیعی است و باید طی چند ساعت برطرف شود. ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی ممکن است داروی مسکن را تجویز کند یا داروی ضد درد بدون نسخه مانند NSAID را توصیه کند. ازدندانپزشک فرزند خود بپرسید چه زمانی کودک شما می‌تواند دوباره غذا بخورد و بنوشد. در مورد هرگونه دستورالعمل خاصی برای مراقبت از دندان فرزند خود بعد از عصب کشی دندان سوال کنید. اگر از تاج موقت استفاده شود، دندانپزشک آن را با تاج دائمی حدود 1 هفته بعد جایگزین می‌کند.

خطرات عصب کشی دندان شامل چه مواردی می‌باشد؟


مایع تمیز کننده‌ای که برای تمیز کردن ریشه استفاده می‌شود ممکن است وارد بافت‌های مجاور شود و باعث تورم، کبودی یا عفونت شود. نوک یک ابزار دندانپزشکی ممکن است در کانال ریشه کودک شما گیر کند. کودک شما ممکن است نوک آن را در دهان خود فرو برد. ممکن است کودک شما بین ریشه دندان و سینوس یک فیستول (باز شدن غیرطبیعی بافت) پیدا کند. بافت بیمار ممکن است به طور کامل برداشته نشود. ممکن است ریشه کاملا پر نشده باشد یا مهر و موم محکم نباشد. این بدان معنی است که میکروب‌ها می‌توانند وارد دندان کودک شما شوند و باعث ایجاد عفونت شوند. ممکن است کودک شما به عصب کشی دندان دیگری احتیاج داشته باشد یا دندان لازم باشد که برداشته شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *